Sari la conținut

Intrebare despre analize


Postări Recomandate

Tot caut de ceva vreme un tool prin care as putea analiza diferite momente ale evolutiei anumitor perechi, iar aceste momente sa le pot selecta eu. Voi da un exemplu:

 

1. Vreau sa vad cum s-a comportat EUR/USD de fiecare data cand a scazut sub un anumit nivel

 

sau

 

2. Vreau sa vad cum a trecut o pereche (GBP/USD, de ex) de anumite crize care au aparut in timpul anilor.

 

etc...

 

In principiu ar trebui sa fie un soft unde aleg ce pereche vreau sa vad, perioada, sau alta conditie (de ex o scadere sau urcare brusca).

 

Presupun ca exista ceva de genul chiar daca probabil nu e free.

 

Stie cineva? Ceva denumire, orice....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Sal!

Eu tranzactionez pe piata de 6 luni ..... deci inca ma consider looser, insa voi incerca sa-ti raspund la intrebarile tale.

 

1. Vreau sa vad cum s-a comportat EUR/USD de fiecare data cand a scazut sub un anumit nivel

 

Evolutia oricarei perechi o poti vizualiza pe ce timeframe doresti folosind ratiile fibo............... ratiile fibo reprezinta "acele nivele" despre care vorbesti tu. Pobabilistic vorbind piata ne-a demonstrat ca sub anumite nivele (ratii fibo) perechea isi schimba trendul. Un alt indiciu sunt patternurile clasice, patternurile Eliott Wave, nivele overbought sau oversold, divergente si chiar finalizari de unde.

 

2. Vreau sa vad cum a trecut o pereche (GBP/USD, de ex) de anumite crize care au aparut in timpul anilor.

 

Cred ca aceasta analiza tine de partea fundamentala a lucrurilor si ma indoiec ca o criza a semanat asa de mult cu alta, sa poti face predictii. Fi informat! Citeste stiri pana nu mai poti si acoperi un pic din analiza fundamentala.

 

3. In principiu ar trebui sa fie un soft unde aleg ce pereche vreau sa vad, perioada, sau alta conditie (de ex o scadere sau urcare brusca).

Eu unul nu cunosc de asemenea soft si daca ar exista as avea suspiciuni mari asupra eficacitatii lui . .......... de ce? deoarece piata este intr-o continua schimbare. Eu unul tranzactionez numai ce vad.

 

Cred ca studierea strategiei de reversal postata pe forum, te-ar face sa vezi altfel lucrurile......................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal!

Eu tranzactionez pe piata de 6 luni ..... deci inca ma consider looser, insa voi incerca sa-ti raspund la intrebarile tale.

 

1. Vreau sa vad cum s-a comportat EUR/USD de fiecare data cand a scazut sub un anumit nivel

 

Evolutia oricarei perechi o poti vizualiza pe ce timeframe doresti folosind ratiile fibo............... ratiile fibo reprezinta "acele nivele" despre care vorbesti tu. Pobabilistic vorbind piata ne-a demonstrat ca sub anumite nivele (ratii fibo) perechea isi schimba trendul. Un alt indiciu sunt patternurile clasice, patternurile Eliott Wave, nivele overbought sau oversold, divergente si chiar finalizari de unde.

 

2. Vreau sa vad cum a trecut o pereche (GBP/USD, de ex) de anumite crize care au aparut in timpul anilor.

 

Cred ca aceasta analiza tine de partea fundamentala a lucrurilor si ma indoiec ca o criza a semanat asa de mult cu alta, sa poti face predictii. Fi informat! Citeste stiri pana nu mai poti si acoperi un pic din analiza fundamentala.

 

3. In principiu ar trebui sa fie un soft unde aleg ce pereche vreau sa vad, perioada, sau alta conditie (de ex o scadere sau urcare brusca).

Eu unul nu cunosc de asemenea soft si daca ar exista as avea suspiciuni mari asupra eficacitatii lui . .......... de ce? deoarece piata este intr-o continua schimbare. Eu unul tranzactionez numai ce vad.

 

Cred ca studierea strategiei de reversal postata pe forum, te-ar face sa vezi altfel lucrurile......................

 

Merci pentru raspuns,

 

citesc cartea lui Victor Niederhoffer - The education of a speculator (http://www.amazon.com/Education-Speculator-Victor-Niederhoffer/dp/0471249483) iar el, fiind si pasionat de statistica pune o gramada de exemple pe baza de comparatie. De aceea m-ar interesa totusi daca voi gasi ceva soft de genul cum am incercat sa descriu in postul anterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am citit cartea pe care ai mentionat-o, insa din experienta mea personala iti pot spune ca abordarea statistica (deci implicit toti indicatorii... :P ) nu este universal valabila. si asta din simplul motiv ca evolutia pretului nu este un sir de valori random (stiu ca tradelover e de alta parere :D ) ci este rezultatul unor actiuni precise.

asta nu inseamna ca nu se potriveste foarte bine pe unele situatii. insa doar pe unele.

 

Merci pentru raspuns,

 

citesc cartea lui Victor Niederhoffer - The education of a speculator (http://www.amazon.com/Education-Speculator-Victor-Niederhoffer/dp/0471249483) iar el, fiind si pasionat de statistica pune o gramada de exemple pe baza de comparatie. De aceea m-ar interesa totusi daca voi gasi ceva soft de genul cum am incercat sa descriu in postul anterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hihi, Scrat, ani multi cu profit sa ai! :P

 

Ca sa fac o analogie cu termodinamica, moleculele unui gaz nu se misca random, fiecare are o lege de miscare precisa, o traiectorie bine definita, si in plus (mult mai simplu decat in forex!!!) TOATE moleculele urmeaza ACEEASI lege, care poate fi pusa intr-o formula extrem de simpla. Dar ele (moleculele) sunt atat de multe, incat pe ansamblu, gazul se misca random (haotic, brownian). In forex sunt zeci si sute de mii de traderi care (in plus!) fiecare are "strategia" lui, "legea lui de miscare". Mai mult, piata nu e guvernata de cerere si oferta. Daca ar fi, bancile mari (ori market makerii care se afla la sfarsitul sirului, la "cap de pod", sa zic ca la Rummy) ar pierde. Asta pentru ca niciodata, la un moment bine precizat de timp, nu se intampla ca cererea sa fie egala cu oferta, daca scoatem din calcule "capetele de pod". Adica daca sunt 100 de traderi care tranzactioneaza prin 10 brokeri, fiecare 10 la un broker, iar acesti brokeri la randul lor paseaza comenzile la doi market makeri, care traiduiesc cu o banca mare, si presupunem ca nu mai sunt alti traderi/brokeri/banci. Si la un momentdat 60 de traderi vand si 40 cumpara cate un lot, vor fi 20 de loturi in plus la vanzare. Dar tranzactiile trebuie executate instantaneu, deci ori brokerii iau contraparte, ori plaseaza surplusul mai departe. La fel la market makeri, sa zicem ca brokerii "inghit" 10 loturi din surplus (adica ei cumpara) iar cei doi market makeri mai inghit inca 6, dar restul de 4 vor ajunge la banca. Cum tranzactiile trebuie executate cat de repede, banca de fapt ia contraparte la cele 4 loturi (ea cumpara, deci este intrata long cu 4 loturi pe piata). Acuma, traderii iau cotatiile de la brokeri, acestia le iau de la prime-brokerii lor (cei doi MM) care la randul lor le iau de la banca. Astia toti de pe lanţ ajusteaza spreadurile in favoarea lor, dar directia o da banca. Care ESTE LONG. Deci cum va fi tickul urmator? in sus sau in jos? Remember, banca e LONG. Deci tick coborator inseamna ca banca pierde. Eu zic ca va fi urcator. Si iata ca desi majoritatea traderilor au fost short, cursul a crescut. Asta e un model simpluţ, in realitate lucrurile sunt mult mai complicate, dar pana si acest model simpluţ are corespondent in legile termodinamicii, se numeste tensiune de suprafaţa. Cand moleculele se apropie de margine ele sunt atrase inapoi (de aia uleiul se face bule sferice cand il pui in spirt amestecat cu apa). Cand piata se "acumuleaza", cererea si oferta nu mai functioneaza. Atunci bancile curatza masa, "tensiunea superficiala" tine cursul in range. Si sunt multe alte analogii cu teoria haosului.... Partea cu "cererea si oferta" e praf in ochi. De cele mai multe ori piata se misca CONTRA cererii si ofertei. "Maximizarea profitului". Bancile nu sunt fraiere sa piarda, cand ele DICTEAZA cursul si au si bani pe masa. La fel ca un arbitru de fotbal care in acelasi timp e si jucator in una dintre echipe.

 

RWT e adevarata, pur adevarata. Parerea mea. Am o bucata foarte lunga de vreme de cand fac toate studiile pe piete generate random (de genul graficelor pe care le-am postat pe aici, am dat si niste metode). Nu am reusit sa ma imbogatesc, dar nici nu imi merge (foarte) rau :D

 

To beat the random walk, asta e scopul. Cand voi reusi, ma retrag in Hawaii.... Inca sunt departe. Adica nici nu am idee daca sunt departe sau aproape, atat timp cat inca nu vad finalul, poate o sa imi pierd toata viata facand teste peste teste, ori poate vreo sclipire de moment ma scoate la liman, hehe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am citit cartea pe care ai mentionat-o, insa din experienta mea personala iti pot spune ca abordarea statistica (deci implicit toti indicatorii... :P ) nu este universal valabila. si asta din simplul motiv ca evolutia pretului nu este un sir de valori random (stiu ca tradelover e de alta parere :D ) ci este rezultatul unor actiuni precise.

asta nu inseamna ca nu se potriveste foarte bine pe unele situatii. insa doar pe unele.

 

Merci pentru raspuns,

 

citesc cartea lui Victor Niederhoffer - The education of a speculator (http://www.amazon.com/Education-Speculator-Victor-Niederhoffer/dp/0471249483) iar el, fiind si pasionat de statistica pune o gramada de exemple pe baza de comparatie. De aceea m-ar interesa totusi daca voi gasi ceva soft de genul cum am incercat sa descriu in postul anterior.

Niederhoffer e un tip interesant. E prieten bun cu Soros si a fost cel mai bun trader cativa ani. Intre timp a pierdut de 2 ori toti banii, totusi continua cu trading. Are chiar si un blog interesant: www.dailyspeculations.com

In ceea ce priveste statistica sunt de acord cu tine, insa eu cred ca ar fi extrem de util un tool care ar putea sa iti scoata de ex toate situatiile in care EUR/USD a scazut cu 300 pips si sa vezi ce s-a intamplat mai departe, sa analizezi de ce.

Nu stiu de ce, dar eu tind sa cred ca pana la urma exista anumite "behaviour patterns" pe care piata le urmeaza din cand in cand, si as dori sa le cunosc. Iar un tool de genul ar ajuta foarte mult.

 

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.