Sari la conținut

Analize fundamentale


Postări Recomandate

Scrat,acesti rechini=mari investitori din pietele mari care cred si eu ca pot influenta preturile chiar mai tare decat stirile macro,din cite stii tu au vreo obligatie de a anunta autoritatile competente cu reglementarea despre ce detineri au si/sau ce pozitii semnificative deschid(ceva de genul pragului din Romania de la SIFe)sau trebuie sa ghicim?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Scrat,acesti rechini=mari investitori din pietele mari care cred si eu ca pot influenta preturile chiar mai tare decat stirile macro,din cite stii tu au vreo obligatie de a anunta autoritatile competente cu reglementarea despre ce detineri au si/sau ce pozitii semnificative deschid(ceva de genul pragului din Romania de la SIFe)sau trebuie sa ghicim?!?

... autoritatile competente??? pai ... EI sunt autoritatile competente; pe cine sa anunte???? parca explica tradelover intr-un post mai vechi cum se face cursul de sus in jos, de la fed catre cateva banci mari (vasale fed-ului), catre alte banci mai mici (vasale bancilor mari), catre brokeri ... etc ... s.a.m.d. ...paaaaana la "carnea de tun" (adica noi)

2)iar ... noi chiar daca ghicim, ghicim degeaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

forexul nu e o piata centralizata, prin urmare aia mari pot sa nu raporteze ce pozitii au si cu ce cantitati se joaca. daca ar face-o, am vedea lucrurile altfel si ne-ar veni mult mai usor sa tranzactionam cu profit.

de aia cea mai importanta informatie pentru un trader, si anume volumele reale, nu este disponibila maselor. de aia nu ne dam seama cind incepe sau se termina un trend decit dupa ore intregi de examinat graficele si analiza tehnica, cind de fapt ar trebui sa fie foarte simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit indicatorul asta care-mi zice stirili direct pe MT4. Problema e ca nu pot sa-l activez. I-am bifat DLL dar zice ca e eroare la download. GetnewsFF Eror.

Am pus doua variante. Ambele nu merg. Unul din el trebuie activat cu alte doua indicatoare care le am dar nici cu alea nu merge. Aceeasi eroare.

 

Chiar as vrea sa am stirile direct in MT4. Daca stiti de un astfel de indicator care MERGE! va rog mumos sa-l aruncati pe-aici ca-mi mananc unghiile pana la sange de nervi.

 

E bun el, indicatorul, sau doar e spam de la forexfactory?

 

@Stefan. Azi ma duc la pozat. A fost ziua lui fimiu si m-am imbatat mai rau ca de obicei )

 

@Darzule, am intrat de dimineata pe gbp/usd in sus pe un reversal pe M15 si vad ca inca n-am lovit SL ul care e strans la 46 de pipsi. De stire nu stiam ca sunt un bou si n-am citit inainte. Chiar mai multe perechi au reversal pe M15 si M5, aud/usd, eur/jpy, eur/chf. Problema e ca nu stiu cat tin reversurili astea pe TF uri mici, si stau cu ochii pe ele ca pe butelie %%-

 

La gbp/usd, logica mea de fier imi zice car trebui sa se duca pana la 1.4400 de unde a ramas vineri. Acu' cu Obama'nainte!

 

PS. Am inchis la 1.4260 cu 50 de pipsi profit si am pus un Buy Stop mai sus pentru ca mi-ai intarit ideea cu stirea ta ca reversalul e pe bune.

FFCal_v03_Window.mq4

FFCal_v03_mod_v1.4.mq4

post-2659-1234776023_thumb.jpg

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E frumos Elliot dar cred ca nu am rabdare sau nu-i de mine. Intodeauna cand am intrat prea mult in detalii am pierdut. Si la servici, si-acasa si in forex.

 

Am incercat dar nu ma duce bibilica plus ca nu mai am timp sa astept. Elliot o fi el taticu' foexului dar cum sunt mai coleric si neincrezator din fire, ma face sa numar valurile de 'nspe ori si tot sa nu cred ca le-am numarat bine. Daca castig, imi spun de multe ori ca s-a intamplat si daca pierd zic ca n-am numar bine si dau cu laptopul de pamant.

 

Prefer un sistem mai simplu cu maxime si minime trasate de un fibo sau de mine ma uit dupa reveresali ascunsi prin MACD uri, schimb TF uri ca si cum as canta la pian si sa ciupesc pipsi in orele de varf. Daca prind o stire cu atat mai mult si daca prind The Big Shark Move , Aleluia!

 

Sigur ca glumesc, problema cu Elliot, dpmdv este ca si cu celelate sisteme: tot in ceata te lasa dupa ce faci calcalculile - Si acum in ce directie o ia?, ma-nintreb natang dupa ce-am numarat valuri valuri de lumanari. Deja miroase a cafas de lemn vechi si se aude un cor de babe la pensie ce canta Ora Pro Nobis pentru o mana de coliva.

 

Acum, normal ca nu l-a aprofundat, ca daca o faceam nu mai spunea prostiie astea %%-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mr. Barbones, pe ibfx este un indicator IBFX-Waves care pune el valurile si tu te poti uita la ele (or mai fi si alti indicatori pentru asta), ... si dai si tu cu banu in functie de cum iti "trage" ala valurile, ... ma rog , eu asa fac , nu ca ar fi vreo grozavie , dar daca tot suntem in piata macar sa stim din toate cate putin (si vorba ta ... sa nu facem nimic ca lumea).

http://www.ibfx.com/Tools/waves/default.aspx

Pana la urma cum imparti valurile alea depinde de fiecare, .... si cel mai usor le pui retro, ... dar ce folos?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca indicatorii aceia custom de la IBFX nu merg decat pe platforma lor,sau ma insel!?As vrea intr--adevar foarte mult un indicator bun care sa traga valurile Elliott ,pe orice timeframe si sa mearga pe orice platforma MT4.

Da, IBFX doar la ei, dar cred ca poti sa umbli la sursa si sa copiezi. totusi sigur exista gata facut si indicatorul de care vorbesti, dute pe www.mql4.com , trebuie sa il gasesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

We are not out of the wood, at least not yet

 

Cred ca lumea a uitat ca iesirea din criza sau refacerea economica nu este sustinuta doar de niste simple cifre: cresteri ale retailerilor pe anumite sectoare, cereri ale somajului mai putine sau cresterii actiunilor unor giganti cum ar fi Alcoa si care fac ca risk aversion sa revina pe buzele investitorilor.

Australia spre exemplu are cifre cu adevarat bune cat priveste refacerea econimica PIB, somaj bun si toate celelalte.

 

Good news come first, bad news come too late

 

Putini stiu ca sistemul bancar britanic cat si cel din uk per total nu o duce foarte bine. Criza creditului inca afecteaza peninsula dar despre asta nu se vorbeste aproape deloc. Bloombergul exaltat de stiri cu cresteri economice spectaculoase: spot Gold, sensex, nasdaq, nimex etc pe cand stirile din regat nu ies la lumina. Si sa nu uitam ca Marea Britanie are aproape toata economia bazata pe sistemul bancar ce aduce PIB-ului aproape 3 1/4 din total.

 

“ Regatul Unit apare mai susceptibil constrangerilor creditelor...furnizate increderii significante pe canalul bancar si pe proiectia declinului puternic al bilantului acestora, la fel ca si finantarea nevoilor publice."

 

Anul acesta si cel ce va urma, Marea Britanie infrunta un deficit de 430 bilioane £ (1bilion = 1000 de miliarde), echivalentul a peste 15 % din totalul PIB-ului - comparat cu 2.4% din PIB-ul Statelor Unite si 3% cu cel al zonei Euro, citeaza analistii FMI.

 

"Motivul pentru care UK este inca in tensiune este fiindca, in ciuda cererii scazute a sectorului privat pentru credit...mare parte a creditului este obtinut prin intermediul bancilor, iar bancile se de-leverage-iaza foarte rapid," spune Jose Vinals - senior FMI.

Ori va fi un continuu suport a unei parti a autoritatii pentru a pune bazele procesarii creditului sau acolo se vor inregistra valori mari ale creditului sau creditul va fi inhibat," a mai adaugat Vinals.

 

In UK bancile au inceput sa mareasca ratele la credite,

 

HSBC reia discutiile cu RBS cu privire la cumpararea al unitatilor comerciale pe care RBS le detinea in Asia si care au falimentat, citeaza surse ieri (8 oct 2009). Reluarea negocierilor a sucursalelor RBS din Asia presupune si cumpararea proprietatilor bancare a ING din Asia. HSBC a refuzat sa comenteze.

Citatul ne mai precizeaza ca si alte banci s-au mai apropiat de vanzarea RBS dupa expirarea negocierea exclusiva Standard Chartered. Vamzarea diviziilor din China, India si Malaezia, valoreaza cateva sute de milioane de dolari, rapoartele anterioare precizeaza ca valoarea asset-urilor este de 200 mil dolari.

In August, Australia si New Zealand Banking Group Ltd a fost de acord sa cumpere de la RBS pentru aproape 550 mil USD.

 

In Marea Britanie BOE a cumparat deja 175 bilioane £ (1 bilion = 1000 miliarde) mare parte datorii guvernamentale, pentru a mai mai scadea costurile financiare din economie. Inca se mai forteaza pentru a obtine credit desi incep sa aiba indoieli cu privire la aceasta solutie.

 

Pe comunitatea marketwatch un comentator sustine ca: HSBC mi-a deturnat rata creditului la 24%.Nu mi-am putut crede. Inca radeam cand rupeam cardul in bucatele mici. Sonofagum.

 

Nu mare mi-ar fi mirarea ca criza, pe care Bernanke si ceilalte o au la "degetul mic" sa isi ceara noi victime. Si UK ar fi o buna tentativa de continuare a BOOM-ului.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.