Sari la conținut

Money Management


Postări Recomandate

Asta, impreuna cu faptul ca testam live tot ce imi trecea prin mana (EA-uri, sisteme, etc)

Cristi, cine zice ca daca iti faci un cont live trebuie sa te opresti din demo trading? Strategiile mai "exotice", EA-uri sau alte combinatii ce iti mai trec prin cap sau le auzi le poti testa pe un cont/conturi demo (cu ocazia asta testezi si dif platforme/servicii oferite de alti brokeri), in timp ce pe live iti pastrezi strategia ta cea mai profitabila si esti precaut, cu atat mai mult cu cat "capitalul" tau nu iti permite sa risti prea mult. Cel putin eu asa fac =))

 

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Heh, bun sfatul, doar ca pana la parctica e mai greu, cel putin pentru mine. =))

 

Pe live te afecteaza unii factori cu care pe demo nu ai de-aface. Nervozitatea, nerabdarea, lacomia, etc. Stiu ca suna stupid sa te lacomesti pentru cativa centi dar te ia asa subtil ca nici nu realizezi. %%- Stiu pentru ca in ultimul timp le-am incercat pe toate (sentimentele respective). Oricum prefer sa trec prin astea cand e vorba de cativa $, nu cateva mii de $. ;)

 

In plus pe langa asta contul demo difera mult de cel live la multi brokeri (spreadul, slippage, executie s.a.). Sunt EA-uri (ptr scalp) ce merg bine pe demo dar pe live, dezastru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Heh, bun sfatul, doar ca pana la parctica e mai greu, cel putin pentru mine. =))

 

Pe live te afecteaza unii factori cu care pe demo nu ai de-aface. Nervozitatea, nerabdarea, lacomia, etc. Stiu ca suna stupid sa te lacomesti pentru cativa centi dar te ia asa subtil ca nici nu realizezi. %%- Stiu pentru ca in ultimul timp le-am incercat pe toate (sentimentele respective). Oricum prefer sa trec prin astea cand e vorba de cativa $, nu cateva mii de $. ;)

 

In plus pe langa asta contul demo difera mult de cel live la multi brokeri (spreadul, slippage, executie s.a.). Sunt EA-uri (ptr scalp) ce merg bine pe demo dar pe live, dezastru...

subscriu si eu. ca si cristi12, folosesc un cont real cu microloturi pt. testarea diverselor strategii.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Este a nu stiu cata oara cand mi se intampla si cred ca voi incerca sa fac o regula din asta.

 

Aseara, pe la 1 noaptea ora noastra, am intrat pe perechile ce au legatura cu Yenul. Am zis ca acolo s-o mai misca ceva ca pe cele europene miscarea era de un pip la 30 de secunde.

 

1.Am luat ca baza de plecare (iara) fundamentul ca Dolarul, Lira, si Euro vor fi atacate dar am pus tranzactii in ambele directii. Pentru siguranta.

2.Am cautat pe H1 o intrare conform strategiei mele.

3.Am pus cate 3 sau 4 tranzactii pe fiecare pereche pentru a le inchide pe rand- ca sa nu folosesc stop loss.

4. Toate sau marea majoritate aveau SL ori la rezistente ori din burta in functie de ce vedeam.

 

Aici vine partea interesanta: Am turnat vreo doua pahare de vin, pe care bineinteles... le-am baut, dupa care Mos Ene m-a impins spre dormitor.

Azi de dimineata, aveam sa-mi aduc aminte ca am lasat ca boul deschise tranzactiile. Fug repede si vad un profit de 50 de parai la un cont de 500. Adunati erau vreo 600 de pipsi pe profit si vreo 300 pe minus (cele care nu aveau SL). Gresala mea.

 

Nedumerirea.

 

1.Daca nu eram pe demo mai faceam asa? Ar iesii un sistem de MM din asta? Nu din uitare sa fac un sistem %%-.....

 

Un sistem unde pui tranzactii in ambele directii, apropiate ca tinta si cu SL uri destul de largi (50 pipsi max) poate fi un sistem viabil pentru ca sunt mari sanse ca unul din cele 2 SL uri sa nu fie atins si piata sa merga in profit mai mult decat ti-ai calculat tu, desigur fara sa folosesti Trailing Stop.

Locul de desfasurare al ostilitatilor este Asia si nu Europa, deci intre 12 noaptea ora noastra si 10 dimineata. N-am incercat pe Londra sau New York ca eram "treaz".

 

 

Am sa mai incerc.

24_Feb_Report.htm

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.