Sari la conținut

O intrebare ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

multumim.

securizarea spune si ea multe.

sl si tp? sa vedem si noi rr ala.

da nu-i bai, viitorul tau de scalper e asigurat.

 

bravos!

Scalper zici a?HMM din cate stiu eu de incepator al forexului , a fi scalper inseamna a deschide tranzactii si a le inchide in maxim 5 minute . Din cate stiu, nu este ilegal iar brokerii iubesc scalperii. Dar, dupa cum vezi am avut 10 tranzactii astazi si am verificat datele de intrare si iesire din trazactii si ghici ce..... numai 1 este sub 5 minute (cea cu "0" profit). Se pare ca nu sunt totusi 1 scalper. Daca nu ma crezi pe cuvant o sa postez si maine 1 poza + datele de intrare si iesire (ca sa faci cercetari, gen Sherlock Holmes). bye

Editat de respect20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma, mai in gluma, mai in serios, vreau sa subliniez un lucru important. pari a avea o calitate care o sa te duca departe: perseverenta. si de data asta nu fac misto. daca te tii de planurile tale, si esti in stare sa iesi cu fata curata din tavalelile pe care ti le pregateste piata, si daca mai si inveti din greseli (ma rog, ideal era sa inveti din greselile altora nu dintr-ale tale, dar asa facem toti... nu vedem pragul pina nu dam cu capul de tavan) o sa ai succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma, mai in gluma, mai in serios, vreau sa subliniez un lucru important. pari a avea o calitate care o sa te duca departe: perseverenta. si de data asta nu fac misto. daca te tii de planurile tale, si esti in stare sa iesi cu fata curata din tavalelile pe care ti le pregateste piata, si daca mai si inveti din greseli (ma rog, ideal era sa inveti din greselile altora nu dintr-ale tale, dar asa facem toti... nu vedem pragul pina nu dam cu capul de tavan) o sa ai succes.

sincer, nu inteleg ideea cu securizarea? este ceva gen "secret profesional" de nu o poti arata? crezi ca esti unicul care vede cotatiile? insa da, cred ca esti printre putinii care tranzactioneaza cu 1 cent asa ca inteleg care este rationamentul securizatii sl si tp.

Personal, nu stiu de ce, dar ma simt putin ridiculizat prin securizarea aia. Dar este o parere personala si incerc sa-ti respect ideile si sa le combat/aprob prin argumente logice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@respect20, acest post nu ti se adreseaza neaparat, ci celor care vor sa inceapa o cariera in Forex.. Daca nu e pe gustul tau, imi pare rau, dar nu am de gand sa te jignesc pentru motivul simplu ca nu te cunosc. Asa ca nu o lua personal.

 

Imi place sa fac analiza psihologica, recunosc, a oricarei persoane ce o cunosc sau cu care am contact intr-un fel sau altul. Si cum eram pe aici cand ai inceput sa scri pe forum, am zis sa dau o mana de ajutor celor ca tine, care vor sa intre pe acesta piata.

 

Tot ce vad (citesc) la tine pana in prezent este ca, simti exact ce simte marea majoritate a celor care incep treaba asta.

 

"TOATA LUMEA E A MEA!" Este titlul unui film indian de mare succes in Romania anilor 80'. Si ca sa nu fiu prea subtil, am sa explic de ce cred ca esti pe un trend clasic al "puilor de lei".

 

1. Ai descoperit ceva (nou) care te scoalte din letargie si-ti da unicitate in raport cu ceilalti. ( Ia priviti ce pot eu sa fac!!!)

 

2. Cand primesti raspuns, iti creste pulsul si te simti iar important; ceea ce iti va creste din nou adrenalina si senzatia de confort in acelasi timp.

 

3. Finalul este cu Happy End (in mintea ta) si nu va putea fi zdruncinata imaginea creata sub nicio forma de nicio interventie "incognito", sau nefamiliara.

 

Asa ca, ma astept ca viitorul tau apropiat sa fie in trendul clasic al incepatorului , unde cunostintele capata sens DOAR DUPA ce au fost acumulate prin proprie experienta si nu prin procesul de invatare sugerat de restul lumii.

 

Gresala asta (clasica bearish) o fac destui. Dintre ei, se poti distinge doua categorii: cei care termina repede orice legatura cu Forexul in cel mult cateva luni si acei putini sau foarte putini, care devin cu adevarat de invidiat. Aceia sunt geniile.

 

Sper din tot sufletul sa faci parte din a doua categorie.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dpmdv mai baiete, scalper inseamna sa deschizi o pozitie si sa o inchizi pe pipsi putini, nu la 5 minute. ca uneori poti astepta si 10 minute sau peste sa ai aia 5 10 pipsi pozitivi.

scalper inteleg pe cineva care risca minim 1:1 ca sa scoata din piata.

problema ta asa cum a fost subliniata in mai multe randuri aici este nerespectarea acelui rr. acu nu spun ca daca si noi care tranzactionam si ceva live, nu avem tranzactii de genul, insa aici treaba este cum intelegi piata si mersul ei. spre deosebire de tine care inchizi acele pozitii la cativa pipsi - apropo, si noi faceam la inceput asa, - noi cautam sa identificam si acele miscari frumoase in piata care-ti ofera satisfactie si care au un rr de 4,5 sau peste la 1.

mai pe intelesul tau ce zici sa ai la vedere asa 300, 400 sau peste pipanei cu un risc de 100, 120?

dar lasa lasa, ca o sa inveti pana la urma si tu. toti am trecut prin ceea ce treci tu acum, asa ca bafta mai departe.

bine zice scrat, si eu ma bucur ca esti foarte perseverent, asta inseamna mult, dar tineretea ta isi spune cuvantul. mai ales vocabularul folosit, probabil ca ar fi bine sa incerci sa lupti si pentru maturitate in gandire. facultatea te va ajuta foarte mult in privinta asta. termin-o si ai sa iesi altfel, cu alte ganduri despre viata.

 

noi astia mai batranei asa, te invatam de bine, alegerea insa iti apartine.

Editat de harif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

am pus tranzactiile tale pe chart, incercand sa iti "hacuiesc" strategia, mai stii de unde sar milioanele? daca iti fur ideea si o joc cu banii mei, adica nu cu centii tai, ala sunt, m-am scos :tongue:...

 

mi-a luat cateva minute, mai mult mi-a luat sa gasesc unu cu cont real la liteforex, ca sa ma asigur ca ora serverului real este aceeasi cu ora demo :)

 

 

post-1272-1235730527_thumb.jpg

 

 

fug acasa, comentariile dupa ce fac un duş şi pap ceva (daca nu se incumeta nimeni intre timp)

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hihi, nu te speria, ca deocamdata nu am inteles atat de mult incat sa pot sa iti fur strategia. Am pus postul cu poza de la servici, deoarece nu aveam nici un chef sa o refac acasa, dar eram pe picior de plecare si am zis ca comentez ulterior. Fetele insa au vrut shoping, asa ca am intarziat un pic.

 

Ideea era asa: primele trei tranzactii nu sunt importante, din punctul meu de vedere ele sunt la fel de random ca celelalte, dar as vrea sa vorbesc despre astea prinse pe poza. Adica de la a treia incolo.

 

Deci cea de a treia tranzactie, prima linie mov pe grafic, 3 pipsi chinuiti, nu stiu cand l-ai inchis, dar probabil dupa ce a facut gapul in sus la 12:46, cand ai vazut ca nu se mai duce in jos. Dupa parerea mea a fost o iesire buna, nu stiu pe ce criteriu a fost intrarea, dar iesirea a fost buna.

 

Urmeaza linia galbena groasa tranzactia de 16 pipsi, deschisa la 13:10, una dintre cele doua tranzactii care ma doare pe mine dintre alea zece. Dupa ce ai pus-o, din nou mie mi se pare random, dar vei fi stiut tu ceva, desi acolo era un final de W, si semnal short, tu ai intrat long, si imediat dupa ce ai intrat, cursul cade brusc. Probabil ca te-ai speriat grozav :tongue:, hahaha, si ai pus sell-ul (a doua linie mov) ca sa hedgeuiesti. L-ai pus undeva unde linia verticala mov taie dreptunghiul maro, si imediat ce l-ai pus piata face see-saw si nu confirma sell-ul (sell recall-ul lipseste). Deci te-ai hotarat sa inchizi sell-ul, care nu avea rost, intr-adevar. Si l-ai inchis imediat pe see-saw, ori mai tarziu pe spike-ul in jos, de la sfarsitul dreptunghiului maro, dupa ce intrase la negativ vreo 10-12 pipsi, asta nu are nici o importanta, ca era hedgeuit. Adica aveai doua tranzactii deschise (desi ai zis ca joci numai cu una, dar se accepta, ca erau pe directie contrara, deci nu ai riscat mai mult). Spun ca aveai doua deschise deoarece tranzactia galbena (buy-ul de la 13:10 de care vorbim) s-a inchis la +16. Ca sa fie clar, am trasat acest +16 cu o linie orizontala verde, intrerupta (sa ii zicem target, desi poate ca targetul real era altul, ori nu era deloc, nici o problema daca joci fara targtet). De asemenea am trasat linia de stop a tranzactiei galbene, aceasta este linia rosie intrerupta, aflata la -25 de pipsi fatza de punctul de intrare al tranzactiei galbene (cel mult doi pipsi mai sus). Adica practic tu la ora 13:15 ai stat la un singur pip de stop, ori cel mult trei pipsi, daca m-am inselat eu legat de intrarea long.

 

De aici deduc doua chestii: prima este legata de tranzactia care s-a incheiat cu profit zero, si tu spui ca nu stii ce te-a apucat sa o pui, ori sa o inchizi, haha, o sa ramai mirat, dar eu consider aceasta tranzactie cea mai inteligenta atat la deschidere cat si la inchidere, dintre toate zece. Era singura care era, ca sa zic asa, necesara sa o deschizi, si pe care ai inchis-o la timp, indiferent ca ai facut-o pe see-saw ori pe spike-ul in jos :).

 

A doua chestie se leaga de tranzactia galbena, ea nu se putea inchide decat pe linia albastra, deoarece nu mai este alta evolutie a cursului spre +16 pipsi pe parcurs. Adica aceasta tranzactie a fost 75% din timp "la apa" si inca 15% din timp moarta. Adica era la apa, dar era... hedgeuita, iti asigurasesi pierderea de vo 15 pipsi intre cele doua ordere :D. Ca sa nu mai zic ca a fost la 1-3 pipsi de stop, presupunand ca intr-adevar aveai stop la 25 de pipsi (de asta ma indoiesc si o sa explic mai jos de ce). Deci cum as putea sa numesc acesti 16 pipsi altfel decat "norocosi"????

 

Bun. Mai departe deschizi trei selluri. Nu vreau sa discut motivele pe care le-ai avut, vreau doar sa iti spun ca cel de al doilea nu trebuia deschis. Intoarcerea la 1.2780 in sus statea pe un suport tare, si acolo nu trebuia miscat nimic fara confirmare. Eu stateam pe tusa. Si ca dovada, cursul s-a dus in sus, puteai sa iei o gusa acolo de mama-mama. Dar probabil te-ai bazat pe double-top-ul anterior, si ai avut iar noroc (sau sa zicem ca de data asta ai avut dreptate) pentru ca deschiderea barei de la 15:30 a fost in jos. Si acolo intri cu al treilea sell, la 15:31, o greseala destul de mare, niciodata sa nu deschizi bet in minutul al doilea al unei bare M30 dupa ce ai miscare mare pe minutul 1. Stii ce spune Elder, traderii profitabil tranzactioneaza la sfarsit, hehe.. Miscarile bruste din primele minute ale barei M30 inainte de deschiderea sesiunii sunt de obicei vanatoare de pendinguri (cei care pun stop-ordere in ambele directii, sa prinda miscarea de la inceputul sesiunii, in orice directie ar fi ea). In 50% din cazuri o asemenea miscare revine inapoi tot asa de brusc datorita altor pesti mari care au limit ordere acolo. A fost si cazul tau, si aici voiam sa ajung, la aceast al treilea sell (si ultimul prins pe grafic). Acest sell este cea de a doua tranzactie care ma doare pe mine, dupa cum spuneam mai sus, dupa tranzactia galbena. De ce ma doare sell-ul asta? In primul rand datorita intrarii total aiurea. Dar zic, hai, treaca-mearga, vei fi stiind tu ceva ce nu stiu eu. Dar in al doilea rand ma doare datorita stopului. Si aici nu mai merge cu treaca-mearga! Pentru ca toate trei selurile s-au inchis cu profit, waaaa, 17 pipsi, deci ultimul sell este inchis "in afara graficului" desenat de mine. Well... asta inseamna ca el a inghitit retragerea aia in sus de pe finalul graficului. Cu alte cuvinte ai vandut un bottom acolo. Si retragerea aia are 32 de pipsi, FARA spread, daca socotesc ca ai cumparat in topul barei. Daca ai cumparat in botomul barei, retragerea e de 43 de pipsi fara spread. Parca ziceai ceva de SL la -25 de pipsi INTOTDEAUNA, ori nu am citit eu bine?!

 

Pace! hihi!

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa rezum, una peste alta este OK ????, sincer am avut emotii [parca eram la examenul de permis, si vroiam sa aud daca am trecut sau nu , :tongue: ]

Wouf, eu ma asteptam sa tipi, sa ma termini, sa ma omori , sa ma faci in asa fel de rusine incat sa nu mai simt nevoia sa posteZ(glumesc) insa cu micile greseli (pe care le-am facut[in tranzactii]) pot spune ca postul tau este unul pozitiv., lucru ce ma imbucura [doar vine de la un tip priceput, meserias in ale forex-ului.] Pacat ca in weekend nu se poate tranzactiona.

 

ps. Astazi am avut 6 tranzactii(ca este zi scurta, vineri, ultima zi din luna) si nu vreau sa ma prinda cu tranzactii deschise, asadar, 4 au fost "castigatoare" iar celelalte 2 "perdante" , insa per total profitul a fost de +62.

 

weekend excelent ,

by respect

Editat de respect20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.