Sari la conținut

O intrebare ?


Postări Recomandate

excelent bv.

 

mergand tot pe presupuneri fata de ceea ce ai spus, risc 25 pipsi, asta inseamna ca in 6 pozitii ai avut un risc total de 6x25=150 pipsi.

castigul a fost de 62 pipsi tot in cele 6 pozitii.

 

recapitulam: risc = 150 pp

reward = 62 pp.

 

frumos procent de castig: 0.41:1 .

 

alte comentarii sunt de prisos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

excelent bv.

 

mergand tot pe presupuneri fata de ceea ce ai spus, risc 25 pipsi, asta inseamna ca in 6 pozitii ai avut un risc total de 6x25=150 pipsi.

castigul a fost de 62 pipsi tot in cele 6 pozitii.

 

recapitulam: risc = 150 pp

reward = 62 pp.

 

frumos procent de castig: 0.41:1 .

 

alte comentarii sunt de prisos.

 

bv, sa fiu si eu ironic ...sau nu ? Insa vezi tu , peste tot , in orice moment iti asumi 1 risc. Insa ceea ce nu realizezi tu (sau vrei sa minimalizezi ) ca profitul a fost de 62 ( si nu a fost negativ, cu toate riscurile) asa ca hai salut si la mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu minimalizeaza dar iti arata ca sistemul este riscant si este foarte probabil sa nu te mai sustina mult timp si la sume rezonabile. Iti asumi un risc prea mare raportat la cistig. este ca si cum ai vrea sa traversezi in fuga o autostrada f circulata in loc sa o iei pe pasarela doar ca sa ajungi la destinatie cu 1 minut mai repede.

intotdeauna profitul trebuie sa merite riscul - de aceea sl trebuie sa fie mult mai mic raportat la tp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o saptamana si implinesc o luna de trading real. Cum necum am supravietuit. Pot sa zic ca am invatat multe in aceasta perioada de cand hoinaresc pe forum. Contul meu inca nu e distrus, este inca in picioare. Pentru cat timp?! nici eu nu stiu ...vom vedea. Saptamana aceasta este o saptamana moarta din punct de vedere al forex-ului, neavand timp de tranzactionari.Pentru persoanele de sex feminin care se afla printre noi, as vrea sa le urez "La Multi Ani " cu aceasta ocazie. Multa bafta

 

by respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Astazi, intr-o pauza de 1 film si de chat, "omuletul " meu din cap mi-a soptit "haide sa ne duplicam contul de forex, e posibil, il dublam si gata, nu tinem cont de reguli, de SL , investim sume mari si avem castig instanteneu". Mi`am zis, hai sa incerc , cu ocazia asta voi scapa si de aceasta enigma(pana o traiesti pe propria piele nu o constientizezi/simti). Zis si facut, plasam 1 ordin de SELL , facem hedging, si iesim repede, cat de greu poate sa fie??? Ei bine, a fost catastrofal. Pretul s-a intors impotriva mea, neavand SL pur si simplu vedeam cum castigul "se duce pe apa sambetei". Intr`un moment de rascruce inchidem pozitia (aproximativ 20% pierderi) si deschidem o pozitie de BUY, dupa cateva "urcusuri" pretul o ia la vale. Din nou, pozitia mea este p minus, neavand "taria" sa o inchid imediat....am incheiat cu o pierdere de 18% .

 

Concluzie: Sa tranzactionezi fara reguli, fara SL fara o tactica proprie este sinucidere curata. In aceasta categorie intra si "tranzactionarea la noroc".

De acum inainte voi folosi regulile impuse de mine anterior(vezi cateva reply-uri in urma) si tactica mea (care de bine, de rau, imi aduse-se profit). Cum maine e "pauza" va urez weekend placut si ne re-auzim luni

 

by respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit poate acuma te-a umplut si pe tine pta de RESPECT.

sau poate nu?

cat e pierderea? doar 38% din ce-o fi ea. ei, hai ca nu-i prea mult, sau nu mai e mult pana la 100%.

 

asteptam acele pozitii pe care sa le cpmentam si noi ca in rest, nu vedem decat + si - .

'loveste-ne' cu o strategie bomba pe care nu o stim.

pana atunci, respect pentru tine ca ai vointa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit poate acuma te-a umplut si pe tine pta de RESPECT.

sau poate nu?

cat e pierderea? doar 38% din ce-o fi ea. ei, hai ca nu-i prea mult, sau nu mai e mult pana la 100%.

 

asteptam acele pozitii pe care sa le cpmentam si noi ca in rest, nu vedem decat + si - .

'loveste-ne' cu o strategie bomba pe care nu o stim.

pana atunci, respect pentru tine ca ai vointa.

 

Da, "decat" 38% din cont am pierdut.Practic am vrut sa ma ard pe pielea mea, sa o traiesc si eu....ca pana n`o faci cu manuta ta...nu o crezi cu adevarat( ce ma...mie nu mi se intampla asta :tongue: ).Eu o consider 1 pas inainte pt mine, in forex si cred ca ma va ajuta mult de acum inainte sa respect cu strictete regulile si strategia proprie.

 

by respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, un pas inainte ai sa faci dupa ce iei un sut in fund pe bune, nu dupa ce ti-l tragi singur - cum mi se pare ca zici acum. si nu e suficient sa-l iei, tre' sa-ti si dai seama ca l-ai luat, si mai ales de ce l-ai luat.

conteaza sa nu-ti pierzi incapatinarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

c am vrut sa ma ard pe pielea mea, sa o traiesc si eu....ca pana n`o faci cu manuta ta...nu o crezi cu adevarat( ce ma...mie nu mi se intampla asta :tongue: ).Eu o consider 1 pas inainte pt mine, in forex si cred ca ma va ajuta mult de acum inainte sa respect cu strictete regulile si strategia proprie.

 

by respect

 

Te-a pus ala cu coarne sa te arzi ca sa faci un pas inainte? Fara coada lui nu se poate?

Pai nu, dupa cum se vede si atunci ce facem fara el, Dracul care-si baga coada este necesar in cazul asta. Si cum am zis mai sus, tu, nefiind o exceptie de la regula, ar fi bine sa nu-i dam drumu' asa repede in Iad, ca fara el ce ne facem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.