Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

nici o problema, intreaba.

din pacate, nu exista indicator pt actiunea pretului, trebuie sa inveti tu sa interpretezi. dureaza ceva pina incepi sa faci corelatiile, dar odata ce ai invatat o sa mearga mai bine totul.

citeste cartea lui steve nison despre luminari. si tine minte o regula de baza, valabila oriunde: cind vezi ceva ce ti se pare relevant, intreaba-te ce inseamna si ce se petrece de fapt dincolo de ce vezi.

 

Da, am facut o gafa, am inteles ce inseamna PA dupa ce am postat. Se afla unde este suport s-au rezistenta pe TF-ul mare si se intra pe un patern de bare sau lumanari japoneze in functie de strategia fiecaruia.

Sper ca va amuzat gafa mea, dar eu intreb de fel tot ce nu inteleg, si de altfel fiecare are propriile lui prescurtari.

 

Numai bine

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot vorbim de s/r, dau un exemplu pe e-u despre cum arata profilul unui swing disecat pe baza volumelor.

 

daca va uitati la histograma verticala, virfurile sunt acolo unde s-au produs cele mai multe tick-uri - logic, acolo unde s-au plasat cele mai multe ordine. linia alba urmareste aceste zone, si se plaseaza mereu pe virful cel mai mare - adica pe zona cea mai puternica. cu alte cuvinte, pe graficul atasat, majoritatea ordinelor recente este la 1.3713 si aceasta este zona de rezistenta cea mai importanta. daca e depasita in sus, incepe retracul - probabil mergem la un 1.40xx

post-1398-126624279472_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot vorbim de s/r, dau un exemplu pe e-u despre cum arata profilul unui swing disecat pe baza volumelor.

 

daca va uitati la histograma verticala, virfurile sunt acolo unde s-au produs cele mai multe tick-uri - logic, acolo unde s-au plasat cele mai multe ordine. linia alba urmareste aceste zone, si se plaseaza mereu pe virful cel mai mare - adica pe zona cea mai puternica. cu alte cuvinte, pe graficul atasat, majoritatea ordinelor recente este la 1.3713 si aceasta este zona de rezistenta cea mai importanta. daca e depasita in sus, incepe retracul - probabil mergem la un 1.40xx

 

Super, si acolo la 1.3713 gasim un patern de candele sau bare pt. o intrare short. Corect Scrat ? Poti atasa indicatorul cu linia alba de pe chart. Hiden gap volum parca se numeste l-ai atasat. Te rog pune-l si pe asta cu linia alba ?

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrat mai am o singura intrebare. Dupa ce determinam zonele de suport rezistenta cu indicatorul de pe chartul tau de mai sus market profile parca se numeste, cum intram in trade ? Pe retestare de nivel ( suport sau rezistenta )? Pe paternuri de bare, lumanari ? Sau ne uitam la volume ?

Sunt f. curios.

 

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de la caz la caz. cel mai sigur = tipare de candele, si de preferat cele daily.

 

chiar daca vi se pare ca pierdeti din profit asteptind confirmarea, va spun ca aceasta pierdere nu e semnificativa! daca veti intra din directia trendului pe tf mare, profitul este de mii de pipsi (ca sa nu mai zic de adaugarile de pozitii ulterioare) asa ca daca ratati intrarea cu 1-200 de pipsi (uneori nici nu e vorba de atit de mult!) nu e mare paguba.

 

Scrat mai am o singura intrebare. Dupa ce determinam zonele de suport rezistenta cu indicatorul de pe chartul tau de mai sus market profile parca se numeste, cum intram in trade ? Pe retestare de nivel ( suport sau rezistenta )? Pe paternuri de bare, lumanari ? Sau ne uitam la volume ?

Sunt f. curios.

 

 

Merci

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara indicator, nu vreau sa insist asupra lui.

 

acelasi grafic, dar in 2 forme. ai sa ma intrebi, bine, si unde e figura relevanta pe candele? inca nu e! dar daca pretul trece peste 1.3695, sau la un close pe daily deasupra lui 1.3610, cred s-a terminat caderea pentru ca este incalcat canalul descendent - il vezi delimitat de liniile orizontale albastre - si ar trebui sa vedem un retrac sau cel putin o consolidare. poate un 1.40? poate un 1.43?

 

In aceasta ordine de idei poti pune un chart cu un exe. de intrare pe tipare de candele ? bineinteles in baza indicatorului care afiseaza zonele de suport rezistenta

 

Numai bine

 

post-1398-126698253658_thumb.gif

post-1398-126698254261_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super, asta este si gandirea mea pe orice pereche.Dupa cum ai vazut si la strategie vaxx la fel o gandesc si eu dar nu prea am rabdare si intru la H4 dar cel mai bine este sa intri la DAily.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie mare la eur-usd!

 

am pus graficul daily-linie, si acelasi grafic pe candele, dupa cum v-am obisnuit, cu nivelele s/r marcate pe baza valorilor close. se vede clar ca vineri pretul a inchis deasupra canalului descendent de pe daily, ceea ce inseamna ca miscarea in jos s-a oprit, si este posibil un reversal.

 

ce facem mai departe?

 

1. din moment ce trendul major (weekly, monthly) este descendent, prima noastra grija este sa punem suportii pe daily si sa ne gindim care este momentul in care va reincepe o noua miscare in jos. deocamdata, primul suport relevant este la 1.3506. daca va fi spart, trendul o ia din nou la vale.

 

2. schimbam pe tf superioare - adica weekly, monthly - si ne uitam unde poate sa ajunga pretul DACA o ia in sus. prima rezistenta este inchiderea lunii ianuarie, de la 1.3891; iar a doua rezistenta, si cea mai importanta, este inchiderea anului 2009, de la 1.4329.

aceste 2 valori trebuie urmarite pentru eventuale oportunitati de short.

 

care sunt recomandarile de trade?

 

- pending la 1-2 pipsi peste maximul saptaminii trecute de la 1.3692.

- pending pe 2 nivele de suport din trecut: unul este inchiderea zilei de joi, 1.3547; al doilea este 1.3506 de care va vorbeam mai sus si pe care l-am si marcat cu o mica linie portocalie pe graficul daily.

- tp la 3 zone: 1.3891; 1.4130; 1.4320.

 

DACA va decideti sa luati aceasta oportunitate de trade, va recomand atentie mare la suporti! o spargere a nivelelor de suport inseamna o reluare a trendului descendent, si tot scenariul de mai sus CADE.

post-1398-126737782917_thumb.gif

post-1398-126737783799_thumb.gif

post-1398-126737784683_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit. In legatura cu trade-urile, daca mai tineti minte USDTWD m-a scos pe pierdere, trade-ul pe EURUSD e mort de mult, l-am inchis cu un profit modest, iar EURPLN tot curge, e pe profit peste 1200pips, ceva de genul 3.5% din cont (imi place ca primesc si dobanda).

 

Vreau sa va cer opinia in legatura cu doua lucruri:

 

Cum credeti ca e mai bine, trading din suport in prima rezistenta sau trend riding? Cand spun trend riding ma gandesc la: sa zicem ca pretul e in crestere, cumparam un bounce de la suport dar nu inchidem la rezistenta de mai sus, daca ajunge iar la suport cumparam din nou bounce si o tinem tot asa pana face breakout de la acel suport.

 

Trend riding arata foarte frumos pe BVB de exemplu (cautati un grafic de SIF2 ultimul an si o sa va minunati de ce va chinuiti atat cu forexul asta :biggrin: ) dar forexul e infinit mai volatil.

 

Ca un mic rezumat, e mai bine sa tranzactionezi un singur swing si sa fugi cat mai poti sau sa lasi swingurile sa curga facand presupunerea ca trendul va dura muuult timp?

 

 

Cea de-a doua curiozitate a mea e in ce masura ar fi mai bine sa iau in considerare trendul pe termen mai lung. Altfel spus, in acest grafic nu-mi pun nicio problema cand ma gandesc la sell:

post-1715-126743316996_thumb.jpg

 

Dar daca ma uit la un grafic precum asta:

post-1715-12674331994_thumb.jpg

situatia nu mi se pare la fel de clara. Se vede clar ca trendul pe termen lung este down, dar pe D1 pretul incepe sa faca HH si HL si daca ne uitam si la WK cu ceva zoom o sa vedem probabil acelasi lucru. Ce ma fac aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.