Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

Initial imi puneam si eu aceasi intrebare : cum Este mai Bine ? Adica mai avantajos, mai profitabil pe termen lung dar si scurt, de ce nu ?

Sunt prea multe variabile in joc si parerile pot fi foarte diverse.

 

Raspuns : cum iti place/convine TIE, cum simti TU. Tine de firea/mentalul TAU. Chestia cu psihologia, stii tu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci raspunsul la intrebarea mea e ca nu prea exista raspunsuri. Mi-a venit in cap sa folosesc ideea lu nea' Dow (in fond parca a fost primu om care a facut vreodata analiza tehnica), si dupa ce imi aduc aminte ca zicea a iesit ceva de genul asta:

 

post-1715-12675355019_thumb.jpg

 

Si chiar mi se pare ca lamureste lucrurile intr-o oarecare masura. Inca raman o gramada de lucruri la discretia traderului dar macar acum stiu unde sunt in trend: care e cel baban, cel intermediar si mic. Sper sa te ajute! (si ma rog, sa intelegi ceva din grafic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai ajuns la teoria lui dow de unul singur, esti pe drumul cel bun.

 

realitatea este ca nu avem de unde sti in ce parte se indreapta pretul. din ce vedem insa pe grafic, probabilitatea de a continua in directia deja existenta este mai mare decit probabilitatea de a o lua in sens invers. intr-un fel, este ca si cum ai merge cu spatele (evident uitindu-te in urma) si presupunind ca daca drumul pe care il vezi in urma ta este clar, atunci asa este si cel pe care vei merge de acum inainte... mare problema, nu?

 

dar la fel de bine poti sa te impiedici de bordura... de aia exista stop loss, ca sa nu-ti spargi capul.

 

si totusi, cum rezolvam problema asta? pentru ca are o rezolvare.

 

Deci raspunsul la intrebarea mea e ca nu prea exista raspunsuri. Mi-a venit in cap sa folosesc ideea lu nea' Dow (in fond parca a fost primu om care a facut vreodata analiza tehnica), si dupa ce imi aduc aminte ca zicea a iesit ceva de genul asta:

 

post-1715-12675355019_thumb.jpg

 

Si chiar mi se pare ca lamureste lucrurile intr-o oarecare masura. Inca raman o gramada de lucruri la discretia traderului dar macar acum stiu unde sunt in trend: care e cel baban, cel intermediar si mic. Sper sa te ajute! (si ma rog, sa intelegi ceva din grafic).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi, cum rezolvam problema asta? pentru ca are o rezolvare.

 

 

Parerea mea (daca te referi la SL): cu stop-loss Rezonabil (nici prea mare, nici prea mic) plasat in functie de miscarea Naturala a Pretului. Mai exact: SL plasat dupa terminarea undei corective (si dupa deschidere pozitie) sub/peste ultimul swing de pe TF-ul curent(de Vizualizare) undeva la Linia de trend principal.Asta asigura si un R:R avantajos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma refeream la asta, ci la faptul ca ne bazam deciziile pe ce s-a intimplat in trecut - cu alte cuvinte, presupunem ca trendul continua sa mearga in directia pe care a avut-o si pina atunci (adica ne uitam la trecut si facem decizii pentru viitor).

 

asta era problema...

Editat de sian
am sters citatul cu postul anterior conform regulamentului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 lucuri care le urasc la forex:

1. Nu poti face tranzactii cand vrei tu, ci numai cand piata are ceva de oferit (e ca pescuitul).

2. Mai ales cand tranzactionezi pe TF mari trebuie sa faci enorm de multe tranzactii ca sa-ti dai seama daca chiar esti profitabil sau nu.

 

In legatura cu 2, stiu ca imi spunea Tradelover cand eram la inceput ca cele 10 trade-uri ale mele nu sunt suficiente pentru a spune daca sistemul meu e profitabil sau nu, si recomanda cel putin 100. Daca ar fi sa ma gandesc la jucatul de poker (mai fac si asta, are foarte similitudini cu tradingul, va recomand), acolo trebuie sa ai macar 1000 (da, o mie!!!) de jocuri ca sa poti spune ceva despre rezultatele tale.

 

Si in cat timp faci 1000 de trade-uri tranzactionand pe daily?

 

Deci dannad, acel SL nu il pui undeva "rezonabil", il pui undeva "profitabil"! De exemplu, crezi ca ai 60% sanse de reusita la un trade cu SL=TP=500pips, si 40% sanse daca SL=200p, TP=500pips. Ce alegi?

 

E exact conceptul de expectancy, trebuie sa fi auzit de el. In primul caz te astepti sa faci 50 de pips in medie, in timp ce intr-al doilea caz te astepti sa faci 0.4*500-0.7*200=200-140=60pips, deci al doilea sistem e mai profitabil.

 

Partea proasta e ca nu stii procentele alea pana nu faci 1 trilion de trade-uri.

 

Eu pun SL asa: astept sa ajunga pretul la un nivel de suport/rezistenta, astept un pattern candlestick care imi spune acelasi lucru, si cand e confirmat (inca un candle in directia care trebuie), cumpar/vand, cu SL putin peste varful creat de pattern.

 

si totusi, cum rezolvam problema asta? pentru ca are o rezolvare.

Poate cea mai intriganta intrebare din ultima vreme, te rog lumineaza-ne :smile:

 

Rezolvarea din partea mea e sa gasim nivelurile de suport/rezistenta aflate in calea pretului si sa avem grija la ele. Dar poate si mai important decat asta cred ca e sa fim cu ochiii pe stirile mari, care dau totul peste cap.

 

Adica pentru mai mult profit trebuie sa sacrificam mult mai mult timp pentru a cunoaste tot ce misca dpdv fundamental cu perechea. Si trebuie sa recunosc ca nu e una din zonele in care am cunostinte solide in domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca Scrat o zica ceva de Time-frame-uri Multiple si de corectii. Ceea ce corespunde si cu parerea mea, insa cu o mica "adaptare".

 

Exemplu : daca vizualizez graficul din 4 in 4 ore ma uit initial pe TF de 4H. Daca vreau sa vad Trendul Principal,pentru intrare, ma uit pe TF Daily si... atat. Consider ca trendul de pe Weekly este prea indepartat, fara mare influenta(asupra TF 4H) si implicit fara mare utilitate.

Trasez Linii de Trend Inclinate si Orizontale pe TF Daily si 4H si astept finalizare Corectie pentru a intra in directia trendului principal Daily. SL sub/peste ultimul swing de pe TF 4H. Mai utilizez si Bollinger Bands pe TF 4H pentru a avea o idee despre inchiderea pe profit. Cand Pretul ajunge in Zona uneia dintre Benzi urmaresc ce face : Reversal (si inchid) sau Breakout(las pretul sa continue). SL-ul il mut din bara in bara pe TF de 4H. Daca o bara Outside (care o inghite pe precedenta) imi atinge SL-ul, intru dinnou. Pentru detalii/optimizari/sincronizari/timming vad TF-ul de 1H sau 5M.

 

Daca Trendul Principal este in Range: urmaresc finalizare Corectie sau Impulsiva, acestea fiind aprox.egale in acest caz SAU Nu tranzactionez.

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aproximativ...

 

vroiam sa zic ceva despre probabilitate... in directia trendului dominant sunt sanse mai mari sa se dezvolte structuri impulsive si atunci nu prea conteaza cind intri... te duce mai repede si mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va aduceti aminte, am promis ca voi atasa graficul cu evolutia EURAUD la ceva timp dupa ce am inchis trade-ul:

 

post-1715-126828729287_thumb.jpg

 

Cel mai probabil loc in care as fi inchis daca lasam trade-ul sa mearga era in jurul la 1.53 la primul candlestick bullish serios dupa atatea harami-uri. Ar fi insemnat ceva mai mult profit dar nu cu mult.

 

In concluzie voi lua in considerare ce fac candlestickurile numai in zonele importante (linii de trend si eventual suporti si rezistente).

 

Trecand peste povestea cu EURAUD, in ultima vreme am inchis EURPLN pentru profit aproape 5% din cont, deci nu ma pot plange: (inverted hammer + candle up chiar mai jos de linia de trend pt mine suna a "destul")

post-1715-126828798508_thumb.jpg

 

Si bineinteles am facut prostia sa dau sell inca o data pe USDTWD, si sa platesc spread-ul ala imens. Distantele sunt imense, SL e setat la aprox 4500pips de sell; deocamdata e pe + (75% din risc), ramane de vazut ce o duce capul.

 

Ar mai fi de spus e ca inca astept ca EURNOK sa pice sub 8 sa-i dau sell:

 

post-1715-126828835309_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.