Sari la conținut

XTB


neamtu_victor

Postări Recomandate

Salutare,

 

N-am mai deschis de mult timp un topic da acuma trebuie sa spun ce am pe suflet. M-am inscris la concursul XTB mai mult ca sa le testez serviciile deoarece eram interesat sa-mi deschid un cont la ei. Eu tranzactionez automatizat, cu ea-uri si spuneti-mi dumeavoastra ce pot sa cred eu despre acesti oameni/serviciul avand in vedere urmatoare intamplare.

Am un cont demo care e inscris in concurs unde tranzactionez cu 1,2,3 ea-uri. La un moment dat pe parcursul concursului mi se pare ca prea imi sunt blocate tranzactiile si prea sunt lasate alea pierzatoare ca sa zic asa %%-. Nu sunt frustrat ca pierd topul e aici - http://www.xtb.ro/strona.php?p=477

Dar am deschis inca un cont demo pe care am tranzactionat exact cu acelasi ea cu aceleasi setari pe aceleasi perechi valutare. Si spre surpiza mea diferente enorme intre pozitiile deschise/inchise parca erau 2 ea-uri diferite ...complet diferit. Ambele calculatoare sunt legate la aceeasi retea, ambele sunt wireless si diferenta de ping intre ele e 2ms la serverul xtb. Am dat toate datele problemei, ca sa nu par paranoic va rog spuneti-va parerea joaca astia necurat sau alea 2ms diferenta pot influenta rezultatele asa de puternic?

 

Multumesc,

Victor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

XTB

 

1. Concursul e un fake 85% (poate mai mult): prea multe conturi cu nume de fata.

2. 166 de persoane inscrise in concurs??? S-o creada mutu'!

3. Probabil ca nu le convin userii care tranzactioneaza cu EA (caz similar cu ODL care a banat 140 de conturi care foloseau FAPTURBO)

 

forex[/acronym]-systems-reviews.com/brokers/#55:"]http://forex-systems-reviews.com/brokers/#55:

 

I cant call this broker a scam because they are a legal company and CFTC and NFA regulated however everything I heard about them recently is only bad.

Recently the most shocking news was they banned over 140 fapturbo traders that made consistent profits for several weeks. Here is what victim-members report:

"This morning I received the following email:

Good Morning.

Unfortunately ODL Securities has decided not to allow the FapTurbo Expert Advisor Program. ODL has notified us here at Back Bay FX that those of you on this e-mail have had your accounts suspended at ODL Securities.

 

Here is what members received:

 

It is with great regret that I am writing this email to you today. After several discussions with our risk department and line managers, it is felt that your account should be closed and the balances repaid in full. This recourse has been brought about as a result of unethical trading within your account of late; maliciously or not, with the use of a Robot/EA or not, these actions are unethical and go against the policies of ODL.

I hope this will satisfy any queries you may have about this recent suspension of your account and I wish you the best of luck with your future trading. "

So winning money is called "unethical trading" here. lol. while all other brokers find fapturbo trading fine and welcome fapturbo clients.

 

Probabil ca ce faci tu e "unethical trading" ... %%-

 

PS

 

Personal consider tradingul dupa EA o pierdere de vreme (asta pina iti vine mintea la cap).

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

nu se poate ca cele cateva milisecunde (chiar si mai mult de doua, chiar si cateva zeci de milisecunde) sa afecteze atat de mult tradingul incat sa para doi experti diferiti. Explicatia poate fi aceea care ai dat-o tu, adica baietii stiu deja cine trebuie sa castige premiile, sau poate tine de setarea contului, sau poate tine de expertul respectiv.

 

Adica ce vreau sa zic, daca e un expert facut de tine, ori nu, dar care nu isi face chestii complexe de money management, atunci aceasta varianta se exclude. Totusi, daca tranzactionezi cu un expert "blackbox" de pe net, chiar si cu aceleasi setari, el poate contine chestii de MM care afecteaza functionarea lui. De exemplu ceva de genul "daca ai pierdut/castigat ultimele x beturi atunci dubleaza lotu/redu lotu la jumate/lungeste/scurteaza targetul, etc.". Si in mod cert conturile nu sunt la fel aici, adica nu ai aceeasi suma in ele, si nu ai efectuat in trecut aceleasi tranzactii. Ori poate ai leverageul diferit, ori alta chestie care e luata in considerare de expert. De obicei expertii de tip scalper isi "citesc" parametrii de leverage, sa stie cat "pulseaza". Daca - repet - stii ce face expertul respectiv, ori e scris de tine, atunci aceasta varianta se exclude.

 

O alta varianta este ca conturile nu sunt la fel, dar intr-un mod in care e greu de vazut, de exemplu MODE_STOPLEVEL setat diferit (de obicei mai mare, se practica la concursuri, si la ATC au setat stoplevelul mai mare ca sa evite scalpingul) pe contul de concurs. Asta se poate vedea cu Strategy Testerul si dai properties la simbolurile (perechile) pe care le tranzactionezi, in ambele conturi. Sunt intr-adevar la fel toate caracteristicile perechii respective?

 

Odata ce ai exclus aceste doua variante, ramane aceea pe care ai zis-o tu, si pe care sunt si eu tentat sa o cred: zarurile sunt masluite.

 

Later edit: A postat Tavi intre timp, si vreau sa accentuez ce zice el: si mie mi-a sarit in ochi prima data chestia asta, cand am deschis pagina de la linkul tau: prea multe nume de fete, si prea multe nume de nickuri, cand ei zic ca vor nume complet si CNP. Sunt mai putini concurenti, dar fiecare a venit cu nevasta, cu copii, cu catzel, cu purcel, etc, poate-poate pica ceva. Zic si eu, nu e nevoie sa iei asta de buna, poate e doar paranoia. Dar zarurile par intr-adevar masluite.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri,

 

EA-ul e facut de mine. Cu stopurile treaba sta asa: setez niste sl/tp by default de siguranta de 30+, pipsi care acopera cu varf si indesat 10*spread si opresc pozitia custom hardcoded in ea cand se intampla criteriile pe care le caut. Deci nu cred ca e legat de stoplevel ala. Am inversat calculatoarele si acelasi efect pe contul din concurs in jos pe celalalt doar pozitive. Pe cel din concurs vad erorile alea fantastice una dupa alta 1,2,6,128,135,136,138 iar pe celalalt imi lasa tranzactiile sa mearga. Nu stiu ce sa zic m-au dezamagit urat astia, daca va fi sa mai joc vreodata la brokeri romani voi cauta sa fie din Ardeal %%-.

 

Multumesc dinnou,

Victor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata e clar, m-am lamurit. Dupa cateva ore de "tranzactionare" identica de pe 2 calculatoare diferite am inversat calculatoarele. Ea-ul acelasi pe aceleasi perechi, totul la fel dar calculatoarele interschimbate. Aceeasi poveste, contul din concurs perdant, celalalt nici o tranzactie... Ii chiar penibil ca fac de astea la un amarat de concurs, imi imaginez cu ce se ocupa baietii daca ai cont live la ei. Chestia ciudata e ca in 2 saptamani consecutive a mers relativ ok, acum ca e ultima saptamana ...intra sabotajele pe fir %%-, penibil...

 

 

Victor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sorry ca nu am mai raspuns aseara, m-am dus la somn sa ma pot scula de dimineata sa il urmaresc pe Obama, speram la un salt al dolarului pe speech-ul lui nocturn (la americani) cu solutiile pt criza, dar nu am reusit sa ma scol, haha...

 

Deci erorile alea de la 128 la 138 par a fi cauzate de un filtru. Ma gandesc la genul de filtru care l-a scos din joc pe winwin la ATC2007. Pui pendinguri, sau intri la pretul pietei?

 

1. Daca intri la pretul pietei, incearca sa maresti slipageul (pune 2,3,5 in loc de zero). In acest fel orderul se va executa mereu, dar se va executa la alt pret fatza de cat pui tu, de obicei mai prost cu un pip sau doi. Uneori la pret mai bun, dar asta e rar %%- de obicei daca se misca in defavoarea ta esti executat la pretul la care ai pus orderul, hehe... Well... deci asa... In paralel, scrie intr-un fisier preturile la care intri, si compari ulterior (manual) cu ordinele. Preturile orderelor luate vor fi un pic diferite cu un pip sau doi, dar cresti probabilitatea sa treci de filtrul lor. Daca pierzi incontinuare, oricum nu mai are importanta. Dar macar stii o chestie sigura: daca te executa mereu la pretul cel mai dezavantajos, atunci e clar ca brokerul e de cacao, si ca sunt excroci.

 

2. Daca intri cu pendinguri, atunci verifica parametrii perechii folosind marketinfo sau strategy testerul. S-ar putea ca pe contul de la concurs, asa cum am scris si prima data, sa nu iti dea voie sa pui pendinguri mai aproape de xxx puncte de pretul pietei. Parametrul ala mode_stoplevel mai are si alte... "facilitati", nu se leaga doar de stopuri. Verifica deasemenea mode_freezelevel, mode_steplots, etc. Daca totul e la fel, e clar: sunt excroci. Dar daca apar diferente intre conturi, incearca sa modifici expertul in asa fel incat sa treaca peste diferentele astea.

 

Secventa de erori 1, 2, 6 este foarte ciudata si nu imi imaginez in ce situatie poate sa apara. De fapt nu este eroare propriuzisa, ci te anunta ca se petrece ceva in server despre care MT4 nu are habar. Eu cam asa interpretez. :)

 

Incearca sa preiei rezultatul intors de OrderSend() intr-o variabila pe care sa o testezi ulterior, si eventual sa re-lansezi orderul cu slippage+1 pana ti-l ia, ori chestii de astea. Si cu un pic de noroc, poate le tragi banii, hihi, ori macar te prinzi ce filtru au, macar sa nu iti para rau de munca :)

 

Spor mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry ca nu am mai raspuns aseara, m-am dus la somn sa ma pot scula de dimineata sa il urmaresc pe Obama, speram la un salt al dolarului pe speech-ul lui nocturn (la americani) cu solutiile pt criza, dar nu am reusit sa ma scol, haha...

 

Deci erorile alea de la 128 la 138 par a fi cauzate de un filtru. Ma gandesc la genul de filtru care l-a scos din joc pe winwin la ATC2007. Pui pendinguri, sau intri la pretul pietei?

 

1. Daca intri la pretul pietei, incearca sa maresti slipageul (pune 2,3,5 in loc de zero). In acest fel orderul se va executa mereu, dar se va executa la alt pret fatza de cat pui tu, de obicei mai prost cu un pip sau doi. Uneori la pret mai bun, dar asta e rar %%- de obicei daca se misca in defavoarea ta esti executat la pretul la care ai pus orderul, hehe... Well... deci asa... In paralel, scrie intr-un fisier preturile la care intri, si compari ulterior (manual) cu ordinele. Preturile orderelor luate vor fi un pic diferite cu un pip sau doi, dar cresti probabilitatea sa treci de filtrul lor. Daca pierzi incontinuare, oricum nu mai are importanta. Dar macar stii o chestie sigura: daca te executa mereu la pretul cel mai dezavantajos, atunci e clar ca brokerul e de cacao, si ca sunt excroci.

 

2. Daca intri cu pendinguri, atunci verifica parametrii perechii folosind marketinfo sau strategy testerul. S-ar putea ca pe contul de la concurs, asa cum am scris si prima data, sa nu iti dea voie sa pui pendinguri mai aproape de xxx puncte de pretul pietei. Parametrul ala mode_stoplevel mai are si alte... "facilitati", nu se leaga doar de stopuri. Verifica deasemenea mode_freezelevel, mode_steplots, etc. Daca totul e la fel, e clar: sunt excroci. Dar daca apar diferente intre conturi, incearca sa modifici expertul in asa fel incat sa treaca peste diferentele astea.

 

Secventa de erori 1, 2, 6 este foarte ciudata si nu imi imaginez in ce situatie poate sa apara. De fapt nu este eroare propriuzisa, ci te anunta ca se petrece ceva in server despre care MT4 nu are habar. Eu cam asa interpretez. :)

 

Incearca sa preiei rezultatul intors de OrderSend() intr-o variabila pe care sa o testezi ulterior, si eventual sa re-lansezi orderul cu slippage+1 pana ti-l ia, ori chestii de astea. Si cu un pic de noroc, poate le tragi banii, hihi, ori macar te prinzi ce filtru au, macar sa nu iti para rau de munca :)

 

Spor mare!

 

Salut,

 

Programelu asta al meu e scalper intru la pretul pietei cu slippage 0 deoarece nu prea-mi permit sa intru la un pret mai prost luand 1,2 pips si riscand la fel 1,2 pips + spreadul. Daca ma bag la un pret mai prost mi-i mult mai greu sa ajung la tp oricum RR-ul e ceva in genul 2:1 sau mai rau. Ma requoteaza des pentru ca probabil au observat ca 90% din tranzactii se duc acolo unde vreau eu fac ceva in gen triangulari si calculez pretul real, numa acolo poate merge. Am testat pe mai multi brokeri si atata timp cat nu se prind ce faci merge frumos, dupa aceea da-i cu requoteul.

Acum tot acolo-s cred ca o sa-l suprasolicit la maxim si daca am bulan mai dublez de 2-3 ori si am terminat, daca nu,..nu lol. Treaba-i clara, nu le place la ce pret intru si imi trantesc inapoi cate o eroare de asta sci-fi. Sa vezi ce loguri frumoase am 20-30 requote o pozitie, iar 20-30 requoteuri iar o pozitie...mama lor de scartzari.

 

Mersi,

Victor

Editat de neamtu_victor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No bun,

 

Am luat-o teleleu si am cam zburat din concurs %%- cum pot sa inchid threadu sau sa-l sterg ca nu-si mai are rostul? Stefan can you help?

 

P.S Pentru tutoriale: cum sa ajungi de la 250k la 0 in trei pasi usori, contactati-ma :)

 

Multumesc tuturor pt indrumari,

Victor

Editat de neamtu_victor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu azi m-am inscris in concurs si nu m-au pus pe lista de concurs doar in topul primilor 20 de participanti. Sa fie din cauza ca am deschis niste tranzactii? Ma poate lamuri cineva?

 

Personal cred ca actualizarile le fac manual si e o scapare. Datorita actualizarilor manuale cred ca au si recurs sa arata doar primii 20 de concurenti (initial aratau toti concurentii).

 

Spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.