Sari la conținut

Ora de creatie


Postări Recomandate

@Kerosen

 

Esti impotriva trendului de pe forum, tu nu intelegi?

Mi-e greu sa cred ca pe un forum, in esenta dezbatere, vei putea creiona in cateva posturi, 20 30 sa zicem, un sistem perfect sau nu. Poti sa-mi stergi mesajul cand vrei tu, nu ma supar si e normal sa nu ma supar daca vrei sa ti curat threadul, dar nu cred ca limitarea thredului este benefica. Sincer, am ceva experienta care-mi spune ca firea (egoul) omului e greu de stavilit. Scrat a venit cu un sprjin sincer, celalalt cu ID greu de tinut minte, si el, cu ce stie.

 

Cum poti tu, acum, sa opresti valul de simpatie pentru asa o idee?

 

PS. In Marketing se numeste: Follow Up. Este "mama businesului". Genereaza o asteptare, creaza o tensiune si culege roadele cu bani foarte putini. EX: Intrarea Fanta pe piata Ro in anii 90. Trei cheliosi portocalii intr un spot au facut ca toata Ro sa se intrebe ce mama dreacu e cu aia. Si era Fanta de portacale. Asa si cu Threadul asta. Vi si spui "Sistemul Perfect" - (de facut bani) si pe urma zici - Nu va bagati!, pai e in firea omului roman sa-si dea cu parerea...., chiar si neavizata.:tongue:

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Kerosen, sunt interesat sa colaborez la fabricarea "sistemului perfect" dar, ... nu am inteles prea mult din aceasta idee. Daca nu cer prea mult, te rog sa faci o schema in limba romana, sa o scanezi si sa o pui aici sa vedem mai clar cu ce trebuie mancata. Rezultate bune cred ca vom obtine daca definim bine ipoteza (si in limba romana). Cred (poate ma insel) ca sunt multi cei care ar dori sa contribuie, dar modul neclar in care pui problema, ii tine de o parte si poate astfel se irosesc idei valoroase. Ok? Incercam sa slujim un scop comun dar ... sa stim cum ne dozam caloriile. Astept(am) precizari ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa ce a spus Scrat, cred ca un sistem (statistic vorbind) perfect ar trebui sa mai stie sa faca urmatoarele:

- sa tranzactioneze diferit la conditii diferite ale pietei. Si aici ma refer la trending/ranging, volatilitate, pana si cat de lungi sunt in perioada aia coditele la candlestickuri.

- sa poata sa invete singur. Si sa invete greu dar sa uite repede.

- sa tina cont de informatii macroeconomice si eventual sa faca un fel de analiza fundamentala. Inca nu m-am prins cum sa folosesc stirile in EA...

In principiu ce vreau sa zic este ca un sistem perfect nu reprezinta o serie de criterii pe care trebuie sa le indeplineasca piata pentru a se intra intr-un trade, ci un "creier" care analizeaza, invata din greselile lui si se adapteaza rapid.

 

Baza pe care cred eu ca ar trebui sa functioneze este si baza forexului in sine: suporturi, rezistente, liniii de trend. Imi dau seama ca e cam subiectiva parerea pentru ca asta incerc si eu sa folosesc dar cred ca elementele astea sunt centrul analizei tehnice. Deci ar trebui sa fie in stare sa traseze liniile astea.

Pe urma ar trebui sa invete la ce distanta sa puna stoploss, takeprofit, daca sa faca trailing stop sau nu, sa adauge pozitii sau nu. Apoi sa ataseze si indicatori, nu aceiasi mereu, ci in functie de conditiile pietei. Apoi sa foloseasca stirile si in functie de probabilitatea ca piata sa se miste definitiv intr-o directie ( PIB preliminar) sau sa oscileze (speech-uri) sa faca tranzactii. Si dupa toate astea sa vada si situatia de ansamblu a economiilor monedelor tranzactionate.

 

Am uitat de timeframe-uri. Cred ca ar trebui sa tranzactioneze pe TF diferite. De exemplu daca i se pare ca sunt conditii foarte bune pt scalping sa se apuce sa faca scalping. Daca ar merge carry trade, sa se apuce de carry trade.

Per total un sistem perfect cred ca inseamna un program care gandeste cum gandeste un om doar ca functioneaza incomparabil mai repede si acumuleaza mai multe informatii. De ce? Pentru ca orice trader ajunge la un moment dat profitabil daca nu se lasa de meserie, chiar daca asta poate dura zece ani si in timpul asta pierde o caruta de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alt motiv pentru care am deschis acest topic este acela ca dupa parerea mea, organizarea in orice proiect, reprezinta peste 75% din succesul acelui proiect.

Am participat la o conferinta pe skype legata de un proiect in desfasurare al carui membru este kerosen si am observat ca organizarea are o pondere foarte mare in reusita unui proiect.Pana si conferinta a fost organizata in sensul ca la inceput s-au stabilit niste reguli:se incepe cu prezentarea ideilor , fiecare isi prezinta ideea fara sa fie intrerupt de membrii care participa la conferinta dupa care se desbat ideile prezentate in prima faza.

S-au discutat multe probleme care au legatura cu comunicarea si colectarea datelor.

Discutiile s-au purtat la un nivel profesionist spun eu deoarece baietii care participau aveau experienta in domeniu , vorbeau la subiect si nu isi dadeau cu parerea.Era ceva de genu "Vorbesti numai daca ai ceva de spus si nu iti dai cu parerea".

Fiecare decizie care a fost luata s-a luat in urma unui vot dupa ce s-a discutat inainte avantajele sau dezavantajele unor solutii, incercand sa se aleaga cea mai buna dintre ele.

Mi-a placut modul in care erau organizati.

In caz de o sa iasa un proiect in urma acestui topic il propun pe Kerosen organizator de proiect deoarece are experienta din cate am observat si cred ca o sa se descurce exceptional.In caz de nu o sa iasa nici un proiect tin sa il felicit pe Kerosen pentru initiativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ barbones "Toata lumea este binevanita, dar nu toata lumea poate vorbi" asta face parte din SCRUM

 

aici, un folowup este bine venit dar am specificat din partea cui (programatori si forexisti cu experienta in studiu) astept feedback restul cu tot respectul pentru toata lumea chiar si pentru cei foarte cei mai neavizati, ar trebui doar sa urmareasca treadul cu interes si eventual sa isi ia notite, sau sa faca pariuri pe cei care participaa cu adevarat :tongue:

 

inca odata daca as fi vrut sa fac o selectie si sa nu apelez la bun simt ma duceam pe sectiunea privata. dar ca toti membri forumului sa beneficieze chiar si doar prin prizma acumularii de cunstinte, am preferat sa postez public.

 

@ sec

problema cred ca am puso CRISTAL! intotdeauna imi palc lucrurile clare. sa-ti spun o poveste cum am intrat io in povestea asta cu sistemul perfect in 2007. pur si simplu mi-am dat seama ca sunt un idiot si ca nu as putea sa invat intr-o perioada relativ scurta de timp tot ce este mai bun adica tre sa citesti si junckuri ca sa poti sa ajungi sa citesti si diamante (la carti sau lucrari sau strategii ma refer sau la analiza tehnica sau mai stiu eu ce legat de piata de capital). considerandu-ma idiot, am zis ca mai bine incerc sa gasesc un sistem care sa faca tt pt mine. orice sistem care este free sau costa bani sunt rahaturi impachetate frumos si data la fraeri sa le cumpere. de aceea am renuntat la ideea ca esignal sau vantage point prezentate de mine in primul post sunt de rahat imho. de aceea mi-a trecut prin minte ca trebuie sa fie in house facut

am primit o propunere de la un roman plecat afara in americi care vinde soft facut de el la hedge funduri si banci de investitii .... i-am spus ca am sa il vand in momentul in care vad ca nu va merge :))))))))))))))))))))))))))))

macar asa imi scot paguba de timp:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 

linux bate de departe windows in orce directie si inca e gratuit pe cand windows costa un purcoi de bani si iti crapa. linux a fost dezvoltat din necesitate si dorinta de cunoastere, windows a fost scos strict pentru bani :D

 

 

 

Pe langa ce a spus Scrat, cred ca un sistem (statistic vorbind) perfect ar trebui sa mai stie sa faca urmatoarele:

- sa tranzactioneze diferit la conditii diferite ale pietei. Si aici ma refer la trending/ranging, volatilitate, pana si cat de lungi sunt in perioada aia coditele la candlestickuri.

- sa poata sa invete singur. Si sa invete greu dar sa uite repede.

- sa tina cont de informatii macroeconomice si eventual sa faca un fel de analiza fundamentala. Inca nu m-am prins cum sa folosesc stirile in EA...

In principiu ce vreau sa zic este ca un sistem perfect nu reprezinta o serie de criterii pe care trebuie sa le indeplineasca piata pentru a se intra intr-un trade, ci un "creier" care analizeaza, invata din greselile lui si se adapteaza rapid.

@andrei_lint

 

 

da-mi voie sa-ti spun ca alaturi de scrat ai atins si tu puncte care erau pe lista (ceea ce inseamna ca am fost CRISTAL si pentru tine :D )

 

 

@ mangusta

 

multumesc de aprecieri si multumesc ca ai avut initiativa de a participa la prima intalnire de acest gen in acest proiect. dealtfel nu am avut aceasta ideea ca v-as fi invitat pe toti care ati fi dorit ca si invitati, adica sa stai pe margine cuminti si sa ascultati ce si cum iar in prv daca erau intrebari sa mi le fi adresat asa cum a facut mangusta.

la viitoarea intalnire, daca mai sunt doritori, am sa imi rog colegii sa accepte prezenta voastra linistita (adeca muta) chiar si doar de curiozitate.

ceea ce vreau sa punctez este ca azi a fost 8 martie ca majoritatea aveau sotii sau prietene si toata sedinta a durat 4 ore jumatate cu o pauza de 30 de minute.

 

ceea ce arata ca daca chiar ti-ai stabilit un program grafic sau ce vrei tu aganda, trebuie sa o respecti. ar fi durat mai putin (noi o gandisem la 2 ore de voce) dar din cauza ca s-a mers pe typing (chat) a trebuit s adurezze dublu.

 

@ all

intalnirea a avut loc dupa ce fiecare dintre noi trebuia sa predam designul acestui soft

aici aveti postate 3 dintre propuneri iar ceea ce este de remarcat este ca fiecare in parte a postat din punctul lui de vedere :D)))))))

 

adica:

 

prezentarea mea este abstracta, a lui Daniel orientata catre programare iar a lui cosmin orientata catre comunicatii

si totusi am ajuns la un numitor comun, saricinile pentru urmatoarea faza a proiectului a fost deja inaintata nu ne ramane decat sa ne gandim la urmatorul pas.

restul nu au avut timp sa isi faca temele :D ceea ce inseamna ca orice ideea de la ei deocamdata va sta in sertar

 

ce este votat, votat ramane :D

 

sec mi-e greu sa le traduc daca ai ceva de spus, spune in romana

 

thx all

intelligentics_design.pdf

print.pdf

Design.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kerosen

Semnalul perfect, sistemul perfect, etc sunt chestii care ma fac sa zambesc. Niste teluri care sunt greu de atins. Altfel toti de pe forum ar fi milionari, miliardari, etc Sper totusi sa reusesti intr-o buna zi sa faci ce ti-ai propus.

 

Am sa fiu un pic off topic si ptr. ca-mi esti simpatic sa-ti povestesc un lucru. Asta legat de semnalul perfect. Uneori cand privesc graficul am o senzatie ca stiu ca pretul exact acolo se va intoarce. Poate fi intuitie, insipiratie de la Doamne Doamne, experienta privitului graficului, nu stiu ce de fapt. Acolo plasez order de reversal, acolo se si intoarce pretul. Categoric, 100%, fara nici un fel de comentariu.

Sunt lucruri clare, momente cand sunt extrem de convins de setupurile respective si in care nu mai imi pun intrebari de genul dar daca...

Cu alte cuvinte merg la feeling.

 

Despre sistemul perfect ma abtin sa vorbesc momentan. Mai am de invatat pana ajung la el si daca totusi ajung vreodata o sa ma gandesc mult si bine daca o sa ti-l destainui. :tongue:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mfx

 

ideea este ca macar poti macar sa ti-l inchipui in sensul ca daca ar veni cineva la tine acum si te-ar intreba: cum ai vrea sa arate si ce sa cuprinda "softul perfect?" sa poti macar sa incepi sa il descrii :tongue: adica de ce unii au pareri foarte bune despre esignal sau vantage point? :D

de ce unii prefera metastock dar cu toate ea-urile implementate?

 

asa fiecare dintre noi macar ar avea o ideea despre cum sa arate iar de aici ar putea incepe tot :D

 

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=206...id=amK25dKbMrhQ asta este un articol care il stiu de prin 2007 si au dat faliment lhemann brothers :)

 

dar macar am deschis acest topic sa incepem sa gandim si sa creionam

 

Cand am spus Softul Perfect, m-am referit la cel care fiecare ditnre noi crede ca i-ar palce sa aibe.

 

INCETATI SA MAI GANDITI INTR_O CUTIE :D lasa-ti imaginatia sa zburde ca de aici incepe totul

 

reafirm: GOOGLE nu a inventat motorul de cautare, FORD nu a inventat automobilul si nici McDonald's sandwich-ul :D

 

toti au revolutionat un domeniu :D

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se mai baga nimeni? :tongue: tradelover, stefan, restul? :D

 

exemple bune/rele le aveti atasate de mine :D

 

@ scrat ideea care ai spus-o cu urmarirea pe mai multe TF-uri o aveam si aici iti atasez ceea ce vrem sa determinam :D luand in considerare si calendarul economic

 

@mfx nu mai tin minte undeva postasei tu ceva despre un proiect al tau si al unui coleg rus tot cu retele neuronale deci pe dinafara nu ai fi lasand la oparte zambetul tau :) (stii foarte bine la ce m-am referit cu sistemul perfect(nu ca ar iesi perfect)

 

@andrei_lint astept si de la tine detalii

 

restul va astept si pe voi cu curaj :D

post-1689-1236802295_thumb.jpg

post-1689-1236802305_thumb.jpg

post-1689-1236802317_thumb.jpg

post-1689-1236802326_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hihi, kerosen, daca m-ai fi intrebat acum cateva luni, ori vo jumate de an, ti-as fi spus ca sistemul perfect se bazeaza pe experienta.

 

Asa cum spun si in semnatura, nu inveti sa mergi pana nu inveti sa te tarasti pe coate si genunchi. NU EXISTA shortcuturi in forex, si learning curve nu poate fi scurtata. De aia eu personal nici nu dau strategii, in afara de reguli elementare, pe care le-am postat pe forum prin diferite locuri, si pe care ma chinui sa le respect (nu reusesc intotdeauna, ca sunt lacom si fricos, dar asta e alta treaba), cum ar fi "sa folosesti intotdeauna SL", "risc sub 1-2%", "pauza de 4 bare" (pe care inca o respect cu sfintenie, contrar tuturor discutiilor in contradictoriu de pe aici), "SL mobil, care sta in spatelele baricadelor Fibo" (vezi posturile cu maimutzoii), "intotdeauna fara hedging", etc. In afara de asta, nu o sa vedeti de la mine nici un fel de strategie... "completa". Ar fi o aberatie personala, pe langa multe altele pe care le fac zilnic, dar aia ar fi o aberatie MARE. Pentru ca pur si simplu nu am asemenea strategie. Cei care dau sisteme "imbatabile" pe internet pe bani, sunt in general excroci care vor sa castige din vanzarea sistemelor respective, ori (in cazul in care strategiile sunt free) vor sa isi atraga clienti cu bani in sistemul lor de managed accounts, care de multe ori se dovedeste ulterior a fi o schema ponzi, cum am mai spus pe vamist, demult, inainte de Madoff si de altii. Dadeam si exemplu concret cum se poate face "legal", tranzactionand banii unei jumatati dintre fraieri impotriva celeilalte jumatati. Managerul isi ia comisionul de la cei care castiga, iar cei care pierd se retrag ori vin cu bani noi.

 

Sistemul perfect, in opinia mea, este o colectie de interdictii. Chestii pe care NU AI VOIE sa le faci, colectia de AND-uri de care zicea Lazypawn, la intrare, si colectia de OR-uri la iesire. Dar listele, atat cea cu AND cat si cea cu OR, sunt imens de lungi, ele vin treptat cu anii de experienta, cu miile de ore de urmarit graficele si piata, live, de simulat cu Strategy Testerul, etc. Nimeni nu se imbogateste peste noapte, fara cateva kilograme de noroc. Adica poate sa vina unu si sa puna buy de toti banii si a doua zi sa fie milionar, dar aia e loterie, nu trading. El poate tot asa de bine ca a doua zi sa fie in curul gol.

 

Nu exista o strategie care sa se potriveasca tuturor traderilor si care sa mearga pe mai mult de 50% din piata (ca timp adica). Daca ar fi, atunci ar exista o metoda (derivata matematic din asemenea strategie, adica usor de facut, as putea-o construi personal, cunostintele de matematica imi permit), care sa iti aduca profit constant in timp fara sa faci nici un efort. Toate strategiile merg pe o cuanta de timp de piata MAI MICA de 50%. In rest, pierd. Si vina o poarta chestia aia minuscula, infima, numita spread. Strategia e o chestie individualista, care se potriveste in primul rand unui tip de personalitate (ceea ce merge la mine nu o sa mearga la voi, si invers, strategie cu care Scrat si Mfx fac bani, eu probabil as pierde cu ea, ori relativ la scalping, desi eu demonstrez ca scalpingul este matematic perdant la spreadurile pe care le percep brokerii nostrii retail, totusi altii se imbogatesc facand scalping) precum si unui tip de piata temporar (cand altii castiga, strategia mea pierde, si apoi lucrurile se inverseaza periodic). Ca sa nu mai vorbim de faptul ca multi dintre aceia care dau strategii fac confuzie de termeni, de exemplu se vorbeste de reversal dar se prezinta o strategie de trend-following, adica total opus, ori se vorbeste de H4, dar de fapt se prezinta o metoda de swing pe M5 sau H1. No offence. Prezentarea strategiilor nu foloseste la nimic daca se face doar prezentarea. Adica spun "uite o strategie" si basta. Nu o sa foloseasca nimanui, ba din contra, unii vor pierde timp si bani cu ea. Daca prezentarea unei strategii este insotita pentru o perioada de trading in timp real folosind acea metoda, de explicatii, de "adnotari", discutii, si alte chestii, daca vine in plus cu imbunatatiri pe parcurs, in functie de evolutia pietei, atunci DA! topicul in sine are marele merit ca arata incepatorilor cam cu ce se mananca forexul, si ii invata sa urmareasca riguros niste reguli si sa ramana in acelasi timp flexibili, adica le baga in cap ideea ca forexul nu e loterie, ca este o "stiinta", si ca orice stiinta, are regulile si legile ei, pe care daca nu le respecti esti condamnat la moarte. Cei care vor sa inteleaga, vor urmari acea strategie si in timp ii vor adauga propriile lor observatii si metode, care se potrivesc PERSONALITATII LOR. Cel mai bun exemplu este Scrat si strategia "de reversal 4h" a lui Mfx, de pe acest forum. Practic Scrat a inceput sa traiduiasca cam cand a inceput Mfx sa isi prezinte strategia, a urmat-o riguros, a venit cu propriile lui idei si concepte, a capatat experienta, a fost perseverent, a stat cu ochii pe grafice pana i-a luat retina foc, acum face bani cu propria lui metoda de trading. Omu a stiut ce vrea si a inteles aspectul, chiar daca strategia initiala schiopăta prin multe locuri, incepe cu reversal, dar se dovedeste a fi de fapt trend following, reguli date initial si schimbate continuu pe parcurs, practic daca citesti topicul ala de la cap la coada si esti neavizat, ti se pare o harababura completa, iar conturile facute ca demo erau mai mult momentum trading pe TF-uri scurte decat reversal pe TF-uri mari. Again, no offence, topicul ala ramane inca cel mai bun topic de pe vamist, in opinia mea, prin evolutia pe care o prezinta, prin cantitatea si calitatea conceptelor pe care le prezinta, chiar daca la ora actuala, citit de la cap la coada pare o harababura si lucrurile s-au intors la 180 de grade fatza de cum au inceput. Ca sa nu mai zic de titlu, care la ora actuala nu mai are nici o legatura cu strategia (de fapt nu a avut niciodata). Asta e de fapt soarta TUTUROR strategiilor, si nu se poate un exemplu mai bun. Il avem aici in faţa noastra, pe forum. Cand a inceput totul, piata era trending up, acum e "criza". Orice strategie trebuie sa evolueze si sa se adapteze conditiilor pietei, nu exista sistem perfect. Perfectiunea vine cu experienta, cu mii de ore de munca.

 

Sistemul perfect este - asa cum am spus - doar o colectie lunga de actiuni pe care sa NU le faci. Actiuni care sunt demonstrabil perdante pe termen lung, si pentru care sa iti dai camasa de pe tine pentru a le evita.

 

Tradingul meu se bazeaza pe simulare. Nu am cunostinte economice. Nu sunt economist, finantist, nici macar sociolog, psiholog, ori alte chestii care sa imi permita sa anticipez reactiile economice sau umane. Sunt butonist. Nu stiu altceva. Am programat si simulat mii de metode (nu e metafora, sunt cifre reale!) cu idei adunate de pe web sau "inventate" personal, si nu am gasit niciuna profitabila in toate situatiile. Daca gaseam, eram pe Bora-Bora, cu burta la soare si nu mai stateam pe aici. Am gasit in schimb sute de chestii care sunt perdante. TOTAL PERDANTE. Adica pe orice tip de piata, inclusiv piata generata random, anumite "obiceiuri proaste", ca de exemplu "hedging"-ul atat de mult comentat pe vamist, vor reusi intotdeauna sa iti dea o gaura mare in cont pe termen lung. Demonstrabil matematic riguros! Am vorbit de chestiile astea pe vamist, si mi-am aprins paie in cap cu multi forumisti pentru gura mea mare.

 

Sistemul perfect vine dupa ani de experienta. Mai exact dupa ani de experiente nereusite :tongue:, vorba lui Murphy, "experienta profesionala este direct proportionala cu cantitatea de material experimental distrus".

 

Cum spuneam la inceput, asta as fi raspuns daca m-ai fi intrebat acum vo cateva luni. Ce as raspunde la intrebarea asta azi? Well... nu stiu. Si motivul pt care nu stiu e foarte simplu: constat ca pe zi ce trece, desi acumulez mai multa experienta si sunt tot mai aproape de sistemul acela perfect, totusi tranzactionez din ce in ce mai prost... :)

 

Si atunci stau si ma intreb daca sistemul perfect si experienta de care vorbeam nu au legatura directa cu... norocul. Cate odata piata pur si simplu ţine cu tine. Altadata iti da peste nas. Ca asa vrea ea. Si nu poti face nimic. Cam asta spune si Elder.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.