Sari la conținut

Un nou Concurs!


Postări Recomandate

eu am participat la concurs.

dupa cum au fost interpretate conditiile de cei care au organizat concursul eu cred ca nu putea cineva sa castige ceva, deoarece nu puteau indeplinii toate condițiile.

 

Iata conditiile primite de la ei:”Trebuie sa deschideti un cont demo nou la Saxo Bank, standard, de 100.000 USD si sa trimiteti nr. contului pana duminica 10 mai, ora 10.

 

Tranzactiile se pot efectua in perioada 11 mai, ora 8.00, pana la 15 mai 2009, ora 22.00. Unitatile (loturile) permise sunt 5x10.000 (0,1 loturi) si 50x1.000 (0,01 loturi).

 

”.

 

”Se oferă 10 premii în valoare totală de 55.000 lei.

 

Participarea la concurs este gratuită.

 

Se premiază cel mai bun randament, dar...şi cele mai mari pierderi.

 

Statisticile spun că cca. 90% din traderi pierd. Aşa că noi ne-am gândit să-i premiem atât pe cei 9 care pierd cel mai mult, cât şi pe cel care obţine cel mai mare profit. Câştigi sau pierzi, speculator te numeşti!

 

Premiile se acordă astfel:

 

Locul

Valoare (lei)

Criterii de premiere

 

1

10.000

Cel mai mare profit realizat

 

2

9.000

Cea mai mare pierdere realizată

 

3

8.000

A II-a pierdere realizată

 

4

7.000

A III-a pierdere realizată

 

5

6.000

A IV-a pierdere realizată

 

6

5.000

A V-a pierdere realizată

 

7

4.000

A VI-a pierdere realizată

 

8

3.000

A VII-a pierdere realizată

 

9

2.000

A VIII-a pierdere realizată

 

10

1.000

A IX-a pierdere realizată

 

 

Concursul are durata de o săptămână si se desfăşoară in perioada 11 Mai - 17 Mai 2009 pe platforma Demo de la Saxo Bank.

 

Pentru a deschide contul demo vă rugăm să accesaţi

 

INREGISTRARE CONT DEMO

 

Pentru înscriere trebuie să trimiteţi formularul de contact completat, pe care îl găsiţi pe site-ul www.academiaforex.ro

 

FORMULAR DE CONTACT

 

 

De asemenea, trebuie să trimiteţi coordonatele contului demo deschis la Saxo Bank:

 

· Client: nr.

 

· Account: Demo_ nr.

 

Pentru ca acest concurs să fie perfect echitabil pentru toţi participanţii, se va putea tranzacţiona numai pe perechea EUR/USD, cu un anumit număr de unităţi, funcţie de condiţiile pieţii.

 

Premiile se acordă în data de 21 mai, conform tabelului prezentat mai sus. Profitul / pierderile realizate trebuie să depăşească 10% din capital.

 

Pentru mai multe detalii vă stăm la dispoziţie.

 

Si iata interpretarea conditiilor:

 

”Dupa cum am specificat in e-mailul anterior, nu avem ce rezultate sa publicam pentru concursul din mai, intrucat nici un concurent nu a respectat conditiile concursului. In cazul dvs. ati utilizat cu mult mai multe tranzactii decat era permis (max. 55). Din acest motiv am si luat decizia ca la urmatorul concurs sa nu mai impunem nici o restrictie, ci cele mai mari 10 randamente sa castige.

 

 

 

Regretam aceasta situatie, sincer nu ne-am asteptat sa trebuiasca sa reportam fondul de premiere, desi trebuie sa recunoastem ca acest concurs nu a fost usor. Am dorit insa sa aratam ca este dificil sa pierzi daca iti controlezi riguros expunerea.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Adica simplificat puteai juca un lot standard de 100.000 o singura data, iar ca sa castigi/pierzi 10% din cont trebuia sa faci 1003 pipsi. Ori saptamana trecuta diferenta dintre maxim si minim a fost de 270 pipsi (3720-3450). Deci e clar ca nu putea castiga nimeni. Cred ca si-au ras in barba cand au vazut ca nu dau nici un castig (ceea ce era previzibil).

Concluzia mea: Eu am observat ca in Forex nu poti fenta nici piata si nici participantii la ea. Uneori ca sa fii profitabil citesti, inveti si eventual participi la cursuri. Cursuri pe care le promoveaza si initiatorii acestui concurs (Academia de forex). Cum ai putea frecventa aceste cursuri cand lectorii respectivi organizeaza un concurs la care nu poate castiga nimeni? Te astepti ca ei sa te invete sa fentezi piata asa cum si ei au fentat concurentii. Si probabil mai vor si bani pentru asta? Nu ei ar merita banii dati pe cursuri ci voi toti cei care ati scris aici pe forum de la care am invatat mai mult decat din orice curs de 4 ore. Dar n-o sa va dea nimeni o plata, ci sper sa v-o luati singuri din trading!

Editat de msjohntm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.