Sari la conținut

Active International


bumasoft

Postări Recomandate

In curte la Electroaparataj. Din cauza astora de la NCH mi-am pierdut eu locul de munca acum 3 ani pentru ca au cumparat Electrotehnica dupa care au desfintat-o. Aveti grija sa nu va cumpere si pe voi dupa care sa va desfinteze. :)

Oricum NCH e un grup de firme americane care au intrat in Romania in tot mai multe domenii, dar au minimizat costurile inca de la inceputuri. De-aia va platesc foarte greu, asta e politica lor. Daca nu produci nu existi.

Editat de msjohntm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

In curte la Electroaparataj. Din cauza astora de la NCH mi-am pierdut eu locul de munca acum 3 ani pentru ca au cumparat Electrotehnica dupa care au desfintat-o. Aveti grija sa nu va cumpere si pe voi dupa care sa va desfinteze. :)

Oricum NCH e un grup de firme americane care au intrat in Romania in tot mai multe domenii, dar au minimizat costurile inca de la inceputuri. De-aia va platesc foarte greu, asta e politica lor. Daca nu produci nu existi.

Poate de-aia au si succes :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Va rog si eu sa nu mai dati

daca raspundeti la mesajul anterior sau la un mesaj aflat la 2,3 posturi distanta. Folositi mai bine @nume ca sa se stie cui va adresati. Se incarca aiurea forumul cu toate citatele astea si devine greu de urmarit.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Si, finally, un update:

 

Dupa 2 luni jumate de stat si promisiuni ca vinerea asta ni se va da un raspuns, am fost chemati toti azi la "conferinta". Concluzia: din cauza crizei financiare, baietii nu pot sa mai inchirieze sala in care facem noi "trainingul" (a se citi "testingul"), asa ca plecam frumos la casutele noastre si cand o sa se puna pe picioare vom fi primii care vor afla si cu care vor colabora (yeah, sure). Intr-un final, cred ca e vorba doar despre o firma care vrea sa faca niste statistici (poate asa a poruncit nenea Siminel) si, fiind criza, s-au gandit la smecheria asta cu postatul de job pe bestjobs ca sa faca statisticile gratuit (ca, deh, trainingul e neplatit).

 

Joi ma mai intalnesc cu ei pentru ca vor sa colaboram pe parte de web (adica sa le fac un forum si site) :D

 

Asa ca eventualii amatori sunt sfatuiti sa stea departe, foarte departe... (apropos, in timp ce ne spuneau noua ca e criza si ca nu-si permit sa tina sala, ei inca aveau anunt postat pe bestjobs, de unde probabil asteapta urmatoarea transa de fraieri)

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda.

in final, concluzia este ca am avut perfecta dreptate si chiar imi pare rau ptr timpul pe care l ati irosit.

abureala a tinut pana la capat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Faza e ca eu eram in cautarea unui job normal , fara pretentii prea mari si asta mi s-a parut interesant si ei au facut sa para interesant. Doar ca realitatea a fost alta. Din cauza lor am refuzat un job (acelasi pe care-l am si acum) , intr-adevar in alt domeniu , dar voi regreta toata viata. Mi-au promis marea cu sarea , sa mai astept ca o sa fie bine , ca nu stiu ce , ca asteapta si ei rezultate etc. Cand au fost rezultate nu aveau cont real pe care sa ma treaca! Ciudat nu? Practic , astia de la Active mi-au ruinat mie o buna parte din anul acesta. Nu pot sa zic ca din punctul de vedere al angajarii sunt TZAPARI. Ei nu fac angajari , ei poate fac statistici. Chestia cu sala e vrajeala. S-a terminat perioada "sondajului" . Din punct de vedere al brokerajului... Da , sunt buni. Chiar foarte buni as putea zice, dat fiind faptul ca un tip de-acolo chiar se pricepe la chestia asta si , de exemplu , in luna mai a reusit un profit de 23% pt toti clientii , ceea ce e f bine , zic eu . Dar cred ca postul de trader e deja ocupat , deci nu va faceti prea multe sperante. Va spun din proprie experienta pt ca mi s-au cerut rezultate si cand le-am avut mi s-a cerut sa astept. 3 saptamani , apoi inca 2 saptamani , apoi inca 3 saptamani si tot asa ... BINGOOOOO.

 

Numai bine!

 

Vlad

 

PS: Mai bine luam aia 10 milioane cand mi i-a propus :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, sa stii ca mai bine ii luai :D

 

In legatura cu cat de buni sunt ei, eu sunt de alta parere. Succesul lor se datoreaza marketingului mincinos (acelasi marketing pe care-l practica si Capital Group). Oricum privesti problema, e clar ca ei iau comision din profitul PE TRANZACTIE, nu din profitul lunar, asa ca ei intr-o luna ei pot sa faca gaura de 50% in conturile clientilor, in timp ce ei vor castiga bani (pentru ca, evident, un procent din multele tranzactii facute - ca de-aia ne si dadeau regulile alea cu tranzactii la 3 minute - vor fi castigatoare, iar ei vor lua comision). Ultima oara cand m-am dus la ei cica sa incerc un nou sistem:

 

GBPUSD - SL la 55, TP la 35

EURUSD - SL la 45, TP la 30

EURJPY - SL la 60, TP la 40

 

Un calcul simplu arata ca trebuie sa castigi cel putin 70% din tranzactii doar ca sa iesi pe zero. Orice trader stie ca asta numai MONEY MANAGEMENT nu e :D. Ei sunt interesati doar sa faca gramezi de tranzactii, la fel ca toti ceilalti care se ocupa cu asa ceva pe piata romaneasca (parerea mea)...

 

Trebuia sa ascult de un om cu experienta cand mi-a spus de la inceput: "they are business men, not traders" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Salut ,

 

Am plicat si eu pentru un job in cadrul Active international .Sunt inca in faza de training ,dar ceea ce am citit aici m-a pus serios pe ganduri .

 

Cum as putea sa pun problema pentru a afla intradevar daca se merita sa raman la ei sau imi pot cauta un alt job .

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Am plicat si eu pentru un job in cadrul Active international .Sunt inca in faza de training ,dar ceea ce am citit aici m-a pus serios pe ganduri .

 

Cum as putea sa pun problema pentru a afla intradevar daca se merita sa raman la ei sau imi pot cauta un alt job .

 

Multumesc.

 

Pune si tu problema salarizarii si vezi daca iti par suspiciosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.