Sari la conținut

Postări Recomandate

Analiza USDCHF

 

Buna dimineata si o saptamana buna!

 

post-3780-126682766459_thumb.png

post-3780-126682780775_thumb.png

post-3780-126682781343_thumb.png

 

Si inca ceva. Ce inseamna BRN? ma cam duce gandul la round number dar ce inseamna B?

 

 

PS: cine nu-si face temele acasa le face in pauza:)

Editat de tandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza USDCHF

 

Buna dimineata si o saptamana buna!

 

post-3780-126682766459_thumb.png

post-3780-126682780775_thumb.png

post-3780-126682781343_thumb.png

 

Si inca ceva. Ce inseamna BRN? ma cam duce gandul la round number dar ce inseamna B?

 

 

PS: cine nu-si face temele acasa le face in pauza:)

 

Foarte bine analiza weekly si daily! Depsirea acelor zone pe h4 si crearea unui LL este un prim semn ca e posibil sa mergem down intr-o corectie mai adanca. Atunci acel 1.0400 de care vorbesti nu mai pare asadeparte. Dar pentru asta va trebui sa astepti formarea unui LH pe urcare la h4. De urmarit si in cat timp se realizaeaza depasirea comparativ cu urcarile de la precedentul low.Totusi nu uita sa te uiti in permanentza pe daily si weekly!

BRN = big round number

 

Well done!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oltciter> la U/J ai o linie trasata la 97.64 , ce reprezinta aia (culoare roz). Zici ca ai TP propus in 101, cum ai dat directia asta ? de ce nu mai jos cu 100 Pps ?

 

la G/U ai o linie la 1.6422 tot roz, e reprezinta?

la E/U ai o linie in 1.2238 tot roz, ce reprezinta?

 

Scuze pentru liniile roz! NU au importantza! Asa cum spunea Mati sunt nivele de la un indicator care fixeaza o alarma sonora. NU trebuie decat sa muti linia roz si ai alarma sonora pe cota respectiva!

In legatura cu UJ daca ai urmarit clipul59 am spus ca in cazul depasirii highului precedent probabil primele probleme vor fi pe la 97.00. Daca 97 va fi depasit urmatoarea zona cu adevarat importanta ar fi 101.00 pentru ca este ppz monthly si este si la confluentza cu ema 150 pe daily. Acolo mai sunt si niste extensii si proiectii fibo!

Am sa repet ceea ce am mai spus. No problemo! 101 trebuie vazut ca o zona nu ca o cota fixa. Pretzu se poate opri foarte bine si la 100 dar la fel de bine poate trece prin 101 sau 102 ca prin branza. Diferentza intre cei care sunt avansati si cei incepatori in aceasta tehnica este ca cei avansati ,care probabil vor avea pozitii long deschise,cand pretzul va ajunge acolo (daca va ajunge) vor fi pregatiti sa ia decizii in functie de evolutzia lui acolo. Incepatorii mai mult ca sigur ca vor astepta ca urcarea sa continue fara sa tina seamam de activitatea pretzului in zona.

Asa ca atentzie! Fiti pregatiti sa luati decizii! As spune chiar, invatati sa va pregatiti deciziile inainte ca pretzul sa ajunga pe zona si sa va surprinda!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare, ca tot sunt nou in tehnica asta, am un short din 124.60 la E/J luat dupa un tf 4 H are stop pus 124.52 (pe +) cum managerez pozitia? Unde ar fi indicat de mutat stopul in conditiile in care va scadea spre 122.17-122 ?

 

O prima decizie de management ai luat-o in momentul in care ai hotarat mutarea stopului pe +. Daca pozitia a fost luata pe h4 atunci va trebui sa urmaresti micile corectii pe 30 min sau h1 , sau de ce nu pe 15 min, si sa muti stopul deasupra fiecarei corectii.Mutarea stopului se vaface numai dupa ce corectia s-a terminat si pretzul coboara sub minimul precedent.

 

post-1363-126683688459_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Oltciter,

 

Foarte buna explicatia anterioara.

 

Ref. la postul meu "corectie mai adanca" cred ca era piesa care-mi lipsea din "puzzle". Merci.

 

@nirolf

 

Iata si parerea mea in legatura cu managerierea pozitiei.

 

Da! Bune explicatii la EJ! Dupa cum se misca pe h4 posibil sa nu avem inca finalizarea corectiei pe daily. Intrarea a fost oarecum hazardata, dar faptul ca a manageriat-o rapid la scos din impas. Ar fi trebuit sa sa astepte un setup mai clar pe h4!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.