Sari la conținut

Postări Recomandate

Buna dimineata!

 

Deocamdata, astea sunt fineturi pentru mine :((.

Dar pentru ca vreau sa invat si astfel de scheme, am sa incerc o intrare blind la retestarea liniei de trend :((.

 

Stiu ca e cam devreme dar ma astept ca astazi sa faca un TBL ( e o diferenta de 3 pips). Intrebarile mele ar fi daca poate fi considerat ca e pe un swing high sau daca se incadreaza in a fi TBL.

 

 

Bafta la pips!

post-3780-125662775333_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Deocamdata, astea sunt fineturi pentru mine :((.

Dar pentru ca vreau sa invat si astfel de scheme, am sa incerc o intrare blind la retestarea liniei de trend :((.

 

Stiu ca e cam devreme dar ma astept ca astazi sa faca un TBL ( e o diferenta de 3 pips). Intrebarile mele ar fi daca poate fi considerat ca e pe un swing high sau daca se incadreaza in a fi TBL.

 

 

Bafta la pips!

 

 

Ipotetic vorbind este un TBL. In realitate trebuie sa astepti inchiderea barei ca sa poti vorbi de un patern. Daca vorbim dpdv weekly este un swinghigh. Dpdv daily insa este un swinglow minor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Oltciter

 

Asta e set-up-ul de respingere PPZ 1.49 de ieri, pe care il asteptai:)>-.

 

Cool!

 

Dupa cum vezi nu trebuie decat sa ai rabdare si sa astepti ca pretzul sa reactioneze. Pe urma decizi daca reactia este ceea ce ai asteptat sau nu!

 

 

Later edit: nu stiu daca exista tehnica mai simpla si mai usor de inteles decat asta!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Oltciter

 

Da, de aia te-am intrebat si eu de potentialul TBL. Incerc sa le urmaresc (set-up-urile) mai dinainte. Recunosc ca mi s-a intamplat sa pierd timpul in fata calculatorului si sa nu vad set-up-uri decat dupa inca o bara. Incerc sa ma organizez in urmarirea set-up-urilor. Nu prea stau f.b. la acest capitol.

Daca le urmaresc mai dinainte mi se pare ca au o anumita inlantuire logica si ma ajuta in a le urmari.

 

Teoretic stiu, cu 1/2 ora inainte de finalizarea barelor H4 ma uit si iau decizii. Dar mi s-a mai intamplat sa le pierd.

 

Nu stiu daca li se intampla si altora.

 

Tehnica e simpla. Uneori fac o comparatie nefericita cu gimnastii la inele. Au doar 2-3 "scheme": echer, stand in maini,......... si aterizarea. Da' nu-s cel mai bun la gimnastica masculina.:((

 

Oricum, Multumim pentru tehnica si indrumari. Mai ales ca unii fac pe bani ce faci tu cu noi, gratis. Nu vroiam sa o zic dar am zis-o.

Ma rog, "gratis" e un fel de a spune. Universul nu lasa nimic necompensat (asta cred eu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, foarte interesanta abordarea de money management. Cred c-o voi incerca si eu :((

 

In alta ordine de idei vreau sa va fac cunostinta cu un setup daily luat de mine ieri pe EUR/JPY.

Un BEOB frumos cu spatiu de management in zona albastra care coincide cu MA 365 (rosie)

Pozitia o urmaresc cu tranling stop manual pe 1H.

Din pacate , datorita sumei mici din contul real nu-mi permit sa iau jumate din profit pentru a realiza un money management eficient.

post-1703-125666786348_thumb.jpg

Editat de viadutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, foarte interesanta abordarea de money management. Cred c-o voi incerca si eu :((

 

In alta ordine de idei vreau sa va fac cunostinta cu un setup daily luat de mine ieri pe EUR/JPY.

Un BEOB frumos cu spatiu de management in zona albastra care coincide cu MA 365 (rosie)

Pozitia o urmaresc cu tranling stop manual pe 1H.

Din pacate , datorita sumei mici din contul real nu-mi permit sa iau jumate din profit pentru a realiza un money management eficient.

post-1703-125666786348_thumb.jpg

 

Super fain!:((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bune aceste clipuri,am invatat multe lucruri desi sunt in urma cu filmuletele :((. Am o intrebare care s-ar putea sa fi fost postata: aceasta strategie merge si la candlesticks? Eu momentan folosesc strategia lui mfx( cea cu linii de trend, cci si divergente) folosindu-ma si de suporti si rezistente.

 

Olciter felicitari pentru munca depusa! Asa cum zicea cineva mai sus "universul o sa te recompenseze".

 

Bafta la pipsi tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.