Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 22 votes

Clipuri forex

• Please log in to reply
2617 replies to this topic

#201 tandrei

tandrei

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 249 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent alpari
  • Strategie/tehnica folosita fibo, S/R, PA

Posted 27 October 2009 - 09:16 AM

Buna dimineata!

Deocamdata, astea sunt fineturi pentru mine :((.
Dar pentru ca vreau sa invat si astfel de scheme, am sa incerc o intrare blind la retestarea liniei de trend :((.

Stiu ca e cam devreme dar ma astept ca astazi sa faca un TBL ( e o diferenta de 3 pips). Intrebarile mele ar fi daca poate fi considerat ca e pe un swing high sau daca se incadreaza in a fi TBL.

Bafta la pips!

Attached Thumbnails

• 1.png

• 0

#202 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2362 posts

Posted 27 October 2009 - 09:55 AM

Buna dimineata!

Deocamdata, astea sunt fineturi pentru mine :((.
Dar pentru ca vreau sa invat si astfel de scheme, am sa incerc o intrare blind la retestarea liniei de trend :((.

Stiu ca e cam devreme dar ma astept ca astazi sa faca un TBL ( e o diferenta de 3 pips). Intrebarile mele ar fi daca poate fi considerat ca e pe un swing high sau daca se incadreaza in a fi TBL.

Bafta la pips!

Ipotetic vorbind este un TBL. In realitate trebuie sa astepti inchiderea barei ca sa poti vorbi de un patern. Daca vorbim dpdv weekly este un swinghigh. Dpdv daily insa este un swinglow minor.
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

#203 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • 2362 posts

Posted 27 October 2009 - 10:01 AM

Un setup frumos pe eurusd h2

Attached Thumbnails

• eurusd_h2.png

• 0

mini.jpg

mini.jpg

#204 tandrei

tandrei

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 249 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent alpari

Posted 27 October 2009 - 10:20 AM

@Oltciter

Asta e set-up-ul de respingere PPZ 1.49 de ieri, pe care il asteptai:)>-.

Cool!
  • 0

#205 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • 2362 posts

Posted 27 October 2009 - 10:26 AM

@Oltciter

Asta e set-up-ul de respingere PPZ 1.49 de ieri, pe care il asteptai:)>-.

Cool!

Dupa cum vezi nu trebuie decat sa ai rabdare si sa astepti ca pretzul sa reactioneze. Pe urma decizi daca reactia este ceea ce ai asteptat sau nu!

Later edit: nu stiu daca exista tehnica mai simpla si mai usor de inteles decat asta!

Edited by oltciter, 27 October 2009 - 10:28 AM.

• 0

mini.jpg

mini.jpg

#206 tandrei

tandrei

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 249 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent alpari

Posted 27 October 2009 - 11:16 AM

@Oltciter

Da, de aia te-am intrebat si eu de potentialul TBL. Incerc sa le urmaresc (set-up-urile) mai dinainte. Recunosc ca mi s-a intamplat sa pierd timpul in fata calculatorului si sa nu vad set-up-uri decat dupa inca o bara. Incerc sa ma organizez in urmarirea set-up-urilor. Nu prea stau f.b. la acest capitol.
Daca le urmaresc mai dinainte mi se pare ca au o anumita inlantuire logica si ma ajuta in a le urmari.

Teoretic stiu, cu 1/2 ora inainte de finalizarea barelor H4 ma uit si iau decizii. Dar mi s-a mai intamplat sa le pierd.

Nu stiu daca li se intampla si altora.

Tehnica e simpla. Uneori fac o comparatie nefericita cu gimnastii la inele. Au doar 2-3 "scheme": echer, stand in maini,......... si aterizarea. Da' nu-s cel mai bun la gimnastica masculina.:((

Oricum, Multumim pentru tehnica si indrumari. Mai ales ca unii fac pe bani ce faci tu cu noi, gratis. Nu vroiam sa o zic dar am zis-o.
Ma rog, "gratis" e un fel de a spune. Universul nu lasa nimic necompensat (asta cred eu).
  • 0

#207 tandrei

tandrei

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 249 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent alpari

Posted 27 October 2009 - 11:41 AM

EUR/JPY H8

Deja-vu pentru EUR/USD daily de la noapte?

Attached Thumbnails

• 2.png

• 0

#208 viadutz

viadutz

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 116 posts
  • Broker curent interbankFX
  • Strategie/tehnica folosita PPZ, price action, clustere fibo

Posted 27 October 2009 - 08:24 PM

Andrei, foarte interesanta abordarea de money management. Cred c-o voi incerca si eu :((

In alta ordine de idei vreau sa va fac cunostinta cu un setup daily luat de mine ieri pe EUR/JPY.
Un BEOB frumos cu spatiu de management in zona albastra care coincide cu MA 365 (rosie)
Pozitia o urmaresc cu tranling stop manual pe 1H.
Din pacate , datorita sumei mici din contul real nu-mi permit sa iau jumate din profit pentru a realiza un money management eficient.
EURJPY1D.JPG

Edited by viadutz, 27 October 2009 - 08:29 PM.

• 0

#209 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • 2362 posts

Posted 27 October 2009 - 08:47 PM

Andrei, foarte interesanta abordarea de money management. Cred c-o voi incerca si eu :((

In alta ordine de idei vreau sa va fac cunostinta cu un setup daily luat de mine ieri pe EUR/JPY.
Un BEOB frumos cu spatiu de management in zona albastra care coincide cu MA 365 (rosie)
Pozitia o urmaresc cu tranling stop manual pe 1H.
Din pacate , datorita sumei mici din contul real nu-mi permit sa iau jumate din profit pentru a realiza un money management eficient.
EURJPY1D.JPG

Super fain!:((
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

#210 Piticu

Piticu

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Broker curent Admiral Market
  • Strategie/tehnica folosita LP50

Posted 27 October 2009 - 10:01 PM

Foarte bune aceste clipuri,am invatat multe lucruri desi sunt in urma cu filmuletele :((. Am o intrebare care s-ar putea sa fi fost postata: aceasta strategie merge si la candlesticks? Eu momentan folosesc strategia lui mfx( cea cu linii de trend, cci si divergente) folosindu-ma si de suporti si rezistente.

Olciter felicitari pentru munca depusa! Asa cum zicea cineva mai sus "universul o sa te recompenseze".

Bafta la pipsi tuturor!
  • 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.