Sari la conținut

Postări Recomandate

Exemplificarea a doua tipuri de intrari. O intrare clasica si o intrare agresiva. Setupul nu este un setup stralucit dar m-am gandit ca este o ocazie buna sa vedeti cum se folosesc intrarile limit.

 

Se pare ca foarte putzin a lipsit pentru intrarea de la 1.0800 pe usdcad. In schimb a mers foarte bine intrarea sub BEOB!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Am avut niste probleme la calc si am pierdut si set-up-urile de la ora 20:00.

 

Am vazut si eu ca mai trebuiau 3 pips pt. a se declansa si sell limit.

 

Sincer sa spun, m-am uitat cam chioras la tipul asta de intrare.:((

Daca pretul cobora, declasa sell-ul standard, apoi urca si, sa zicem mai parcurgea aia 3 pips, pozitia mea se inchidea pt. ca acolo puneam SL-ul. (de fapt daca puneam gresit sl-ul chiar s-ar fi inchis pt. ca spread-ul e de 4 pips). Si dupa asta sa fi vazut ca pretul o lua la vale.:((

 

Nu mai intreb nimic, deocamdata. Sunt fineturi pt. mine. Chestii d-astea: sl pus nu la max. de bara (cum se pune de obicei) ci in spatele unei rezistente; se putea merge cu o pozitie sau chiar 2, daca prima era asigurata la BE, chestii d-astea.:)

 

Oricum, frumos!

Editat de tandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de filmuletul lui oltciter de azi dimineata

EUR/USD 1H - intrare peste BUOB-ul format pe tf-ul de 1h, asigurat la BE

post-1703-125684417443_thumb.jpg

 

si USD/CAD 1H - intrare sub BEOB-ul format pe 1h, asigurat si el la BE

post-1703-125684455677_thumb.jpg

cu banda albastra zona pentru tp1

Editat de viadutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clip44 - "Cum inteleg eu pozitiile hedge si analiza tehnica saptamanala 30 oct 2009 " - se poate descarca din:

 

-sectiunea "Clipuri forex" de pe siteul meu.

 

sau din

 

- ftp ( vizualizare si descarcare exclusiv prin browserul Firefox):

ftp://92.87.4.152

user = vizitator

parola = a1b2c3d4

 

sau din

 

Forex -Materiale educative "Clipuri forex"

 

 

Bafta la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Oltciter, multumim pentru clip!

 

Si pt. GJ. Ai avut dreptate. Recunosc ca pusesem botul la set-up. (zilele astea am avut alte treburi si n-am apucat sa mai scriu atunci.)

 

Ai dreptate, zonele de PPZ se vad usor pe chart dar uneori iar cad in hiperanaliza si vad prea multe.

Pe chart-ul din imagine zona "mmm" ar putea fi considerata un miniPPZ? Oricum am sa intru pe acest set-up, la EURUSD, mai ales ca pe MN e un pin format.

 

Pe MN avem mai multe set-up-uri: ex. USDCAD pin si confirma ce ai spus, UP; EURJPY pin, DOWN; NZDUAD pin, DOWN; mai avem GJ W2 pinut, DOWN.

As putea spune ca titlul clipului 44 ar putea fi "Intrari pe H4, H1 dupa urmarire set-up D, W". Asa ca intrarile le-as urmari pe TF-uri mai mici.

 

In final, 2 lucruri:

1. tehnica vs. strategie: e si una si alta (parerea mea); tehnica, cand folosesti S,R, bar pattern si poate fi folosita in cadrul altei strategi; strategie cand folosesti numai aceasta tehnica (si cred ca se poate numai cu aceasta tehnica)

2. ce cafea bei?:((

post-3780-125707308062_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Oltciter, multumim pentru clip!

 

Si pt. GJ. Ai avut dreptate. Recunosc ca pusesem botul la set-up. (zilele astea am avut alte treburi si n-am apucat sa mai scriu atunci.)

 

Ai dreptate, zonele de PPZ se vad usor pe chart dar uneori iar cad in hiperanaliza si vad prea multe.

Pe chart-ul din imagine zona "mmm" ar putea fi considerata un miniPPZ? Oricum am sa intru pe acest set-up, la EURUSD, mai ales ca pe MN e un pin format.

 

Pe MN avem mai multe set-up-uri: ex. USDCAD pin si confirma ce ai spus, UP; EURJPY pin, DOWN; NZDUAD pin, DOWN; mai avem GJ W2 pinut, DOWN.

As putea spune ca titlul clipului 44 ar putea fi "Intrari pe H4, H1 dupa urmarire set-up D, W". Asa ca intrarile le-as urmari pe TF-uri mai mici.

 

In final, 2 lucruri:

1. tehnica vs. strategie: e si una si alta (parerea mea); tehnica, cand folosesti S,R, bar pattern si poate fi folosita in cadrul altei strategi; strategie cand folosesti numai aceasta tehnica (si cred ca se poate numai cu aceasta tehnica)

2. ce cafea bei?:((

 

da! mmm poate fi considerat un ppz minor si daca cobori pe 4h sau 1h o sa vezi ca pentru acele tf-uri este important.

 

Amarroi :(( zilele astea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.