Sari la conținut

Cristian D.


Postări Recomandate

  • Moderators

Salutare tuturor!!

Am descoperit acest forum acum cateva luni bune insa nu prea l-am citit intrucat dispuneam de foarte multe materiale in limba engleza si nu am avut probleme in a le intelege. Am considerat ca dispun de destul material didactic. Imi amintesc ca am downloadat totusi metoda LP50, dar nu am mai intrat apoi pe forum pentru foarte mult timp. Pana acum vreo cateva saptamani mai exact. Dati-mi voie sa imi prezint pe scurt povestea :

Sunt Cristian, am 17 ani si sunt din constanta. Am descoperit piata forex pe la sfarsitul anului 2008 cand ma aflam intr-o continua cautare a unei surse de venit accesibila mie, eu nefiind major. Era clar ca aceasta sursa de venit trebuia sa fie una online in care nimanui nu ii pasa cine se afla la cellalat capat al "firului" atata timp cat acesta isi facea treaba. Nu-i pasa sau nu putea sa afle :D.

Stiam de aceasta piata forex de ceva timp insa eram constient ca pentru a putea intra am nevoie de ceva mai multi bani. Asa ca am inceput sa strang bani. Sunt un designer mediocru as putea spune, insa destul de bun pentru a mai castiga cate un logo contest din cand in cand. Am lucrat ca designer freelancer pana cand am resuit sa strang vreo 600-700 $. Am pus 500$ deoparte si mi-am zis ca aceasta va fi suma cu care voi intra pe piata.

Am inceput apoi inarmarea cu cat mai multe cunostinte despre piata. Cel mai buna material pe care l-am citit a fost cel de pe babypips desigur :D Defapt eu citisem un pdf de vreo aprox 150 de pag fara sa imi dau seama ca este materialul de pe site. Recunosc ca nu am citit foarte multe carti cap coada pentru ca la un moment dat au devenit plictisitoare. Aceleasi subiecte de discutie... aceleasi explicatii... totul se repeta Am filtrat ca sa zic asa multe capitole din diverse carti :D. Poate par arogant insa nu cred am pierdut ceva extrem de important facand acest lucru :D

In schimb m-am concentrat foarte mult pe creerea unui sistem cat mai performat. La inceput am incercat sa combin diversi indicatori... multi indicatori... prea multi indicatori in speranta ca voi obtine pana la urma un sistem perfect. Daca as posta primul meu template metatrader cred ca v-ati intreba cu totii unde e defapt graficul. Arata foarte rau, foarte complicat, foarte prost...

Am inceput apoi sa caut pe net sisteme facute de altii. Am descoperit mai multe forumuri gen Forexfactory, Babypips etc de unde m-am putut inspira. Am inceput apoi sa le incerc pe toate. Intr-un final am avut o revelatie ca sa zic asa :D si am gasit un sistem care parea promitator. Nu in varianta lui originala ci intr-una un pic modificata de mine. Asa am dezvoltat defapt primul meu template MT4 si mai apoi primul meu sistem propriu de tranzactionare. Am numit acest template, sugestiv, WinSystem :D Era primul meu sistem care promitea sa devina profitabil. Am inceput imediat forward-testingul caci pe history situatia era promitatoare. Asta se intampla prin martie cred. Sistemul este unul intraday pe tf 1H. O luna mai tarziu am depus acei 500 $ pe care i-am pastrat la oanda.

Tin minte ca le-am trimis un mail celor de la oanda in care ii intrebam ceva legat de o problema la mailul meu si la mailul paypal nu mai retin exact... In orice caz imi amintesc cum le spuneam ca sper totusi ca luni sa am banii in cont deoarece vreau sa fac si prima mea tranzactie luni. Eram tare entuziasmat.

Banii au ajuns marti in cont. In orice caz instinctul, intuitia m-au facut sa ma abtin de la a deschide prima tranzactie pentru foarte mult timp. Mi-am dat seama ca 500$ sunt totusi putini si ca pentru a tranzactiona lejer am nevoie de mai mult. Am inceput din nou sa strang. Pana la inceputul acestei veri am mai facut 500$. Am reusit sa imi conving si parintii pana la urma ca stiu ce fac si am mai primit si din partea lor 500$ cu conditia ca atunci cand voi fi miliardar sa le construiesc si lor o casuta frumoasa undeva la munte :D Am mai depus inca 1000$ la Oanda totalizand 1511$ ca sa fiu mai exact. Intre timp insa am continuat sa lucrez la sistemele mele reusind sa mai concep inca 2 sisteme profitabile plus ca am reusit sa il imbunatatesc si pe primul considerabil, zic eu. Observati cum incetul cu incetul de apropiem de timpul prezent.

Asadar iata-ma din nou in fata calculatorului treaz la ora 8:00 gata sa incep ziua. Asta se intampla acum o saptamana. Mi-am propus sa incep tranzactionarea pe live. Prima zi a fost un semi succes. Am totalizat un profit de +156 pips = 93$. De ce zic semi succes ? Pentru ca daca as fi avut incredere deplina in sistemele mele atat in ceea ce priveste entry pointul cat si exit pointul as fi totalizat +402 pips. Abea acum incepeam sa inteleg ca desi sistemele mele arata bine pe foaie imi va fi extrem de greu sa le pun in practica la perfectie. Atata timp cat am tranzactionat demo factorul uman iesea practic din discutie iar strategiile mele pareau sa functioneze perfect. Acum pe real situatia era alta. Mi-am propus totusi ca a doua zi sa respect cu strictete regulile exacte ale sistemului meu si sa respect indeaproape atat entry-urile cat si exit-urile. A fost mult mai usor de zis decat de facut. A doua zi am avut un total de -97 pips = 93 $. Am pierdut tot ce am castigat ieri din cauza incompetentei mele. La finalul zilei am notat toate entry-urile si exiturile care trebuiau respectate. As fi totalizat +660 pips. Mi-am dat seama ca desi strategia mea functiona perfect eu eram partea "defecta" a sistemului. Am facut pauza urmatoarele doua zile. Am inceput sa lucrez "la mine". Am pus pe foaie un set exact de reguli, "legi", dupa care sa ma ghidez atunci cand deschid o pozitie. Sper ca avand astfel toate indicatiile mura in gura voi devenii mai putin emotiv si voi respecta cu strictete sistemul chiar si atunci cand voi avea o pozitie pierzatoare.

Iata-ma astazi din nou in fata calculatorului la aceeasi ora ca de obicei. Nu am deschis nici o pozitie astazi din exact aceleasi motive ca si inainte. Frica si indoiala... Stiam ca toate regulile sunt respectate stiam ca este un semnal valid insa am inceput sa ma agit si sa caut orice mica scuza care sa ma faca sa nu deschid aceste pozitii. Bineinteles ca le-am si gasit... Ba un MA nu era orientat pe unul din timeframe-uri corect ba gaseam cate o divergenta pe nush care TF care nu ar fi trebuit nici macar sa ma intereseze. Tot felul de motive absolut idioate m-au facut sa inchei si aceasta zi pe 0 cand ar fi trbuit sa fiu pe plus. Nu am facut inca raportul zilei nu stiu exact numarul de pips posibili insa cifra era una "verde". Nu au fost multe entrypoint-uri valabile astazi si am avut si un semnal prost insa per total ziua as fi incheiat ziua pe plus. Ma bucur totusi ca sistemul meu a confirmat si astazi ca face treaba buna si sunt optimist ca maine ma voi comporta mai bine. Dupa un week-end de pauza probabil ca nu mai eram "conectat la piata" insa acum sunt si stiu ca maine va fi mai bine. Mi-am printat si un poster mare care cuprinde toate "legile" pe care trebuie sa le respect atunci cand deschid o pozitie. Mi-lam asezat pe perete langa monitor ca sa fiu sigur ca il vad mereu :D.

 

Aceasta este intreaga mea istorie ca trader, de la inceputuri si pana azi.Sper ca va placut (daca ati avut rabdarea sa o cititi), iar daca aveti orice comentarii/sfaturi legatede ceea ce am scris mai sus, abia astept sa le aud.

 

Momentan lucrez la inca doua sisteme de trading, unul pe daily si unul pe oanda :D.

Cel de pe oanda e deocamdata la stadiul de idee si atat. Deocamdata nu are la baza decat indicatorul macd de pe platforma lor. Mi-ar fi de folos daca ati posta aici indicatorul macd asa cum este el pe oanda,dar pentru MT4. Am cautat pe gugal insa nu am gasit. Poate il poate rescrie cineva de aici in mql... Am observat ca sunt cateva persoane pe forum ceva mai pricepute in mql decat restul... Promit ca mai apoi sa fac public sistemul... Nu stiti de unde vine Holy Graal-ul :D

O sa postez de asemenea acel sistem daily aici pe forum dupa ce mai fac back testing pe el. I-am facut back-testing doar pe gbp/jpy unde a scos aprox +4000 pe o perioada de aprox 200 zile. Am tras insa putin cu ochiul pe eur/usd si situatia nu mai pare fi asa roza. Deisgur sistemul nu are inca un set de reguli exacte in ceea ce priveste RR sau money management. Nimeresc entrypointuri destul de bune insa nu am un exit signal foarte profitabil. Stiu ca pe daily/long term tranzactioneaza in general cei mai "batrani" in meseria asta. Poate primesc ceva ajutor din partea celor mai experimentati de pe forum.

 

In rest, numai bine si bafta tuturor la pipsi !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Una dintre primele conditii de a rezista pe Forex este de ati place si de a fi perseverent. Parerea mea este ca indeplinesti aceasta conditie .

 

O alta condtie : trebuie sa pui bani la bataie numai atat cat iti poti permite sa PIERZI. Stergeti din minte idei ca : "Si daca pierd .... ?" , "La final de an trebuie sa obtin suma de ......". Trebuie sa tranzactionezi ca un cazino. Daca nu stii cum vine asta, vezi Mark Douglas.

 

Nu te imprastia catre mai multe sisteme pt. ca multe dintre ele se aseamna (difera doar abordarea). Din satelit vazand lucrurile, sa stii stii ca toate sistemele de tranzactionare sunt chiar la fel. Mai IMPORTANT este sa te tii de unul dintre ele pe care il consideri tu mai bun. Poti sa-l alegi si aruncand zaruri, tot aia e : se va comporta bine cand celelalte au pierderi si - invers. Pe termen lung orice sistem da roade. Daca nu ai suficienta incredere intr-un sistem , nu-l vei putea aplica . Asa ca trebuie sa te autoconvingi sau sa te relaxezi (chiar si la modul "imi bag picioarele...").

 

Daca aplici un sistem, nu te baga peste el : il transformi in alt sistem pe care nu l-ai testa si nu-l cunosti. (Exceptie: sistemele partial/integral discretionare. Insa, pentru "discretionar" mai intai trebuie sa acumulezi ani de experienta.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@dannad

 

Imi aduc aminta cum eram intrebat cand aveam 7-8 ani ce vreau sa ma fac cand vreau sa fiu mare. Care credeti ca era raspunsul meu ? BROKER :D Atunci eu stiam ca brokerul invarte bani si actiuni urmarind niste grafice. Inca de mic visam sa fiu stapan pe aceste grafice si mai ales peste bani :D. Deci imi place ceea ce fac si nu incerc sa o fac in ideea ca poate mai scot si eu niste bani. Vreau sa fac foarte bine ceea ce fac mai intai, pentru ca mai apoi inevitabil banii vor venii.

 

Desi suma pusa in forex reprezinta cea mai mare suma care am strans-o eu personal la un loc vreodata imi permit totusi sa ii pierd. Sunt tanar si nu am prea multe responsabilitati deocamdata. Si daca i-as fi cheltuit pe altceva probabil i-as fi cheltuit pe niste prostii: gen un telefon mai smecher o haina de fitza ceva benefic doar pe termen super scurt.

 

Am inceredere deplina in sistemele mele insa problema mea este ca inca nu am acel sange rece acea transparenta fata de castiguri si pierderi pe care un trader profesionist o are. Cum era faza aia: Daca stai in spatele unui trader profesionist nu poti sa iti dai seama daca pierde sau castiga. Cu siguranta nu este cazul meu :D Lucrez totusi la partea psihica si fac progrese zi de zi, chiar si astazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dannad

 

Imi aduc aminta cum eram intrebat cand aveam 7-8 ani ce vreau sa ma fac cand vreau sa fiu mare. Care credeti ca era raspunsul meu ? BROKER :D Atunci eu stiam ca brokerul invarte bani si actiuni urmarind niste grafice. Inca de mic visam sa fiu stapan pe aceste grafice si mai ales peste bani :D. Deci imi place ceea ce fac si nu incerc sa o fac in ideea ca poate mai scot si eu niste bani. Vreau sa fac foarte bine ceea ce fac mai intai, pentru ca mai apoi inevitabil banii vor venii.

 

Desi suma pusa in forex reprezinta cea mai mare suma care am strans-o eu personal la un loc vreodata imi permit totusi sa ii pierd. Sunt tanar si nu am prea multe responsabilitati deocamdata. Si daca i-as fi cheltuit pe altceva probabil i-as fi cheltuit pe niste prostii: gen un telefon mai smecher o haina de fitza ceva benefic doar pe termen super scurt.

 

Am inceredere deplina in sistemele mele insa problema mea este ca inca nu am acel sange rece acea transparenta fata de castiguri si pierderi pe care un trader profesionist o are. Cum era faza aia: Daca stai in spatele unui trader profesionist nu poti sa iti dai seama daca pierde sau castiga. Cu siguranta nu este cazul meu :D Lucrez totusi la partea psihica si fac progrese zi de zi, chiar si astazi.

Asteptam sistemul de tranzactionare, ca sa manance si gurile noastre. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati, cred ca am ceva probleme cu conexiunea.

@ Cristi

daca tot esti din Constanta, poate organizam o intalnire la mare in august.

Stiu ca au mai fost si alte intalniri, dar eu nu am putut fi prezenta.

Sunt novice in ale forexului, dar cred ca mi-ar face placere sa ne cunoastem.

 

@ toti

ce ziceti, mai e cineva pe la mare in august?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.