Sari la conținut

GBP/NZD


oltciter

Postări Recomandate

O noua analiza pentru GBP/NZD:

http://www.dailyfx.com/forex/education/trading_tips/chart_of_the_day/2012/07/09/Trendline_Trading_GBPNZD.html

 

Am fi preferat sa vedem o analiza facuta de tine, Zen, sa vedem punctul tau de vedere. Ce zici, te bagi?

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ovidiu, cu tot respectul, nu am nici un fel de experienta cu aceasta pereche valutara si acolo unde nu ma pricep nu ma bag. Tocmai de aceea am cautat informatii si analize suplimentare pe perechea asta valutara ca sa vad ce spun si altii.

Cateva cuvinte si o parere pot totusi sa risc. Este foarte ciudat ca inca nu am avut un retracment pe perechea asta si de aceea astept un astfel de retracement. In teorie ar trebui sa intram la vanzare pe linia de trend cand retragerea s-a epuizat, adica exact ce spun cei de la dailyfx. Pe h1 dar si pe h4 avem o asemenea retragere. Sa vedem pana unde merge. Eu sunt adeptul rabdarii si al asteptarii.

 

Toate cele bune!

 

P.S. Imi pare rau ca nu am detectat perechea asta in iunie-mai ca sa pot intra short atunci cand trebuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zen,

 

Dupa mine, toate perechile sunt la fel si cine nu vede asta, cred ca se cramponeaza si limiteaza, in acest sens. Totul e de structuri, si-aici nu pot da exemple decat la valurile Elliot, din pacate. Unele perechi au spre exemplu, anumite corectii: dublu zig-zag, altele triplu zig-zag, altele flat, samd. Din acest motiv, iti poate parea dificil sa incerci o analiza. Fiindca vezi ceva, ce seamana cu un range, sa zicem un range greu definit de linii orizontale. Impulsuri vrem sa tranzactionam cu totii, si valuri corective cursive, nu eratice, asa e. Insa piata e intr-o structura acum, maine sau peste o perioada de timp va fi in alta. Ce vreau sa zic este sa te mulezi pe ce iti ofera, daca iti ofera vreo oportunitate. Si, sa stii, ca nu intotdeauna setupurile ce par fantastice ofera cele mai mari recompense. Am tranzactionat dupa time frame-ul de 1min si am tranzactii deschise de ceva timp. Se poate, deci. Uneori, in forex, tine putin si de extinderea propriilor limite (pozitive).

 

Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.