Sari la conținut

Opinii despre experti si trading automat


Postări Recomandate

  • Management

Personal nu cred in sistemele automate de tranzactionare lasate de capul lor si folosite fara a fi reusit in prealabil sa fii profitabil fara un sistem automat. Cred totusi ca pot fi utile in cazul in care esti profitabil pe "manual" si ai nevoie doar de o unealta care sa-ti usureze munca.

 

Vreau sa fac un experiment. Exista vr-un expert care tranzactioneaza dupa Bollinger Bands (nu conteaza cum, ideea e sa foloseasca BB)?

 

Ma intreb ce face Tradelover. Nu neaparat in momentul asta (ca ieri a fost ziua lui si acum ori continua petrecerea ori se "drege" dupa petrecere :D ), ci in general. Ultima data cand am vb cu el era foarte ocupat si zicea ca o sa revina pe vamist (normal ca eu l-am intrebat ca-i suparat pentru ca sunt un pic paranoic si cand cineva nu mai scrie tot am impresia ca s-a suparat si a plecat). Chiar m-ar interesa opinia lui.

 

Tradelover, citesti asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Personal nu cred in sistemele automate de tranzactionare lasate de capul lor si folosite fara a fi reusit in prealabil sa fii profitabil fara un sistem automat. Cred totusi ca pot fi utile in cazul in care esti profitabil pe "manual" si ai nevoie doar de o unealta care sa-ti usureze munca.

 

helou Stefan,

 

iti multumesc pentru interes :D

 

sunt perfect de acord cu tine:

1.sistemele de trading automat "iti usureaza munca"

2.sistemele de trading automat "lasate de capul lor" nu fac bani (cu mici exceptii); din pacate FAP Turbo nu face bani lasat de capul lui. din cercetarile mele exista cel putin un robot comercial pe piata care face bani fara sa-ti bagi degetele in el (dar asta e alta discutie)

 

pe de alta parte, sunt ferm convins ca viitorul tradingului 'de masa' nu este in manual trading ci in automated trading. numai timpul ma poate convinge ca nu e adevarat, iar cand spun "timpul" ma refer la 5-10 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare daca dau bani pe FAP turbo insemna ca nu sunt in stare sa optimizez parametri unui expert si avand in vedere ca piata se schimba, peste cateva saptamani/luni o sa trebuiasca sa mai cumpar niste parametri? Oare profitul ajunge sa platesc abonamentul la setari? :D

 

Vreau sa fac un experiment. Exista vr-un expert care tranzactioneaza dupa Bollinger Bands (nu conteaza cum, ideea e sa foloseasca BB)?

 

2 experti care folosesc BB (si pe backtesting sunt profitabili):

bb bounds

fractal_bands_ea

Nu i-am testat dar am mai multa incredere in ei decat in FAP pt ca pot sa ma uit in surse (eventual sa le modific), iar daca nu inteleg "cea vrut sa spuna autorul" ma abtin sa-i folosesc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Vreau sa fac un experiment. Exista vr-un expert care tranzactioneaza dupa Bollinger Bands (nu conteaza cum, ideea e sa foloseasca BB)? "

 

@stefan

 

iata expertul pe care-l doreai.

 

un expert simplu care este bazat pe crosul pretului curent cu liniile superioara sau inferioara a bb-ului.

 

 

@luca

 

experimenteaza-l si tu, ... e mega ieftin, ... e cat un film la mol

MyMoney.mq4

Editat de crocodelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am adus o imbunatatire expertului

 

i-am atasat un filtru bazat pe ZigZag, care la randul sau foloseste alti doi indicatori.

 

ca sa functioneze incarcati indicatorii in subfolderul "indicators" si expertul direct in folderul "experts"

 

nu va entuziasmati, nu e cine stie ce!

orice sugestie de imbunatatire e bine venita !

ZZ_pS_v_1_1.0.4.mq4

DT_ZZ.mq4

Swing_ZZ.mq4

MyMoney1.mq4

Editat de crocodelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@crocodelu && cristianni

Alo ..ati intrat pe offtopic.Deja din topicul initial o sa ajungem sa povestim despre experti si indicatori , intrebari de mql si cine stie ce.

Chiar daca si eu sunt offtopic spun ca cel mai deranjant la un forum este offtopicul pentru ca daca vrei sa urmareti un topic mare ca numar de pagini o sa vezi ca 60-80% este offtopic si devine foarte greu de citit.Ajungem sa "citim pe deasupra topicului" din cauza offtopicului.

Rog un moderator sa modereze si sa stearga postul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Multumesc Cristianii si Crocodelu.

 

Mangusta, ai dreptate. Voi muta ultimele postari intr-un topic separat.

 

Oricum, offtopicul a inceput de la mine (cel putin partea cu BB), deci pe mine tre' sa ma injure lumea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avantaje pt sistemele automate:

-n-au emotii

-tranzactioneaza pt tine cand esti plecat (la bere :D )

 

Eu cred ca pt orice strategie tehnica se poate face un sistem automat. Cat timp iei doar decizii de tipul mai mic sau mai mare si elemetul de comparat e pe chart, adica informatia este deja in calculator, se poate programa si expertul nu are de ce sa dea randamente mai mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Avantaje pt sistemele automate:

-n-au emotii

-tranzactioneaza pt tine cand esti plecat (la bere :D )

 

 

as mai adauga:

-viteza de reactie superioara celei umane

-analiza paralela, in timp real, a mai multor parametri

-folosirea de strategii ce necesita acuratetze maxima

-aplicarea de strategii stealth (de inducere in eroare a brokerului, prin afisarea de TP si SL false)

-...

 

daca ar fi numai acestea si e suficient pentru a considera ca tradingul automat este un adversar de temut al tradingului discretionar. un robot de trading performant poate tranzactiona eficient, la nivelul unui trader cu experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

preiau mingea ridicata la fileu de Stefan intr-un thread care a fost ulterior inchis. Stefan spunea:

 

"De fapt aici cred ca se greseste foarte tare... mai toti expertii sunt promovati ca "masini de facut bani pe banda rulanta". Cred ca ar fi mai sanatos sa fie priviti ca unelte care te ajuta in trading (dar care nu pot face bani fara ajutorul si cunostintele traderului). Atunci se justifica vanzarea lor, la fel ca in cazul orcarui alt soft pentru calculator. "

 

 

lucrurile trebuie privite asa cum sunt: cei care vand roboti de trading o fac pentru bani. ca atare vor utiliza orice tehnica de marketing pentru a-si vinde produsul. iar FAP Turbo nu face exceptie. din contra, modul in care a fost marketat l-a propulsat ca fiind cel mai vandut robot, chiar daca nu e cel mai bun.

 

acest comportament este cvasi-intalnit in lumea business-ului. priveste pentru cinci minute un calup de reclame la tv si vei vedea cel putin una care face afirmatii eronate. dar asta nu inseamna ca nu vei incerca produsul pentru a vedea "cu ochii tai" daca e bun de ceva.

 

in fond, nimic nu e perfect pe lumea asta. dar e pacat sa respingi in bloc o "tehnologie" nou, evident imatura (cum sunt robotii de trading) pentru ca sunt marketati a fi "fabrica de bani care te scoate din saracie, fara sa faci nimik"

 

sunt convins ca majoritatea robotilor care se vand sunt scams sau mai rau dar cred prea mult in aceasta abordare a tradingului pentru a sta deoparte. studiez, incerc si vad ce poate fi folosit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.