Sari la conținut

Cum Tragi La Raspundere Un Broker?


Postări Recomandate

Salutare,

 

Ma joc de ceva vreme cu demo-uri pe forex si acum ma gandesc sa intru pe real. Ceea ce nu inteleg este cum reusesti sa tragi la raspundere un broker atunci cand iti face probleme. Spre ex iti sterge banii din cont si history-ul. Am tot auzit ca Oanda nu a facut probleme, foarte frumos din partea lor insa neavand un contract pe hartie semnat, chiar nu vad cum as putea sa am incredere in ei. Daca am scapat ceva din vedere, poate ma luminati voi.

 

Apoi, eu is adeptul long-ului si tot in spirit de incredere mi s-ar parea super sa faci tranzactii prin intermediul bancilor, prin telefon. Aveti idee, exista asa ceva?

 

Si o ultima intrebare. Exista un broker ce ar putea sa imi ofere o liniste sufleteasca si sa tranzactioneze si RON?

 

Va multumesc

 

Edit: Daca admini considera ca ar trebui mutat topicul la Brokeri, e OK. Am zis sa nu deranjez acolo cu intrebari banale.

Editat de sebastianjercan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Parerea mea este ca daca brokerul vrea sa te "impuste" te impusca. Ce fac ei cu noi este retail, adica mici si multi, sau multi da mici (vezi Lapusneanu), ma rog ...

Probabil ca si tu daca ai baga vro 100.000, te-ai duce pana acolo sa vezi ce si cum, ai citi ce semnezi si etc. Dar pana acolo ... dream on.

Conclizie: pentru sume sub 5000 usd nu cred ca trebuie sa iti faci probleme si in plus nu trebuie sa ii bagi pe toti in acelasi loc.

Cat despre RON exista brokeri care ofera instrumentul dar ... nu este recomandat incepatorilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel care a pus primul intrebarea, pare a fi la inceput. daca esti la inceput trebuie sa respectii anumite reguli simple, intre care si "nu tranzactiona decat majore". eur/ron si usd/ron are mari dezavantaje si anume spread mare, miscari mari si imprevizibile si nu in ultimul rand un 9% pe ron, ceea ce stim ce inseamna in caz ca ai cumparat eur sau usd, deci ... aceasta pereche nu este pentru incepatori. atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, la ora actuala nu exista sigurantza a banilor indiferent unde ii bagi si indiferent ce contract semnezi. Ce te face sa crezi ca daca sunt reglementati si cu clienti multi banii tai sunt in sigurantza? A se vedea ce s-a intamplat cu Freddy si Fanny la americani si nu numai. Asa ca bine ai venit in lumea celor care risca zi de zi sa nu-si mai vada banii fie ei multi sau putini.

 

 

Bafta!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu Barbu, cu RONu m-am fript, cu Leva urmeaza, iar Loganul e de la firma, am facut cerere si mi s-a aprobat, nu l-am luat cu banii din forex. Asa ca ... de multe ori cu un buchet de flori faci mai multe decat cu banii.

Cat despre siguranta banilor, singurul lucru sigur este ca nimic nu este sigur. Totusi exista anumite mici aspecte, chiar si in Ro exista o suma minima garantata (9000 eur in 2009) in caz de faliment al brokerului. 2) in cazul unui "conflict" cu brokerul, una este sa fie de peste ocean si alta este sa aibe un birou (de bine de rau) in RO. Incet incet si in Ro isi deschid reprezentante diversi brokeri asa ca o sa avem de unde alege, etc. Si nu in ultimul rand, asa cum mi-a spus un clasic in viata, de pe acest forum: sa nu pui toate ouale in acelas cos. In cazul in care ai oua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Probabil ca si tu daca ai baga vro 100.000, te-ai duce pana acolo sa vezi ce si cum, ai citi ce semnezi si etc. Dar pana acolo ... dream on.

 

Am si eu nevoie de o lamurire...

Am inteles ca daca intri cu cel putin 100.000eur/usd poti sa intri direct prin banca; fara spreed si levier/parghie 1:10 max.

 

E adevarat? ... am auzit bine?

 

Banuiesc ca daca ar fi asa atunci nu ar mai trebui sa-ti fie frica de bani, nu? sau oricum ai da-o sanse sa ramai fara ei/sa iti traga din ei cum se amintea mai sus/ sau mai stiu eu ce ar exista si daca ai tranzactiona direct prin banca [ daca e posibil, e? ]

 

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.