Sari la conținut

10X20 Sau 5X50


Postări Recomandate

3 5 8 13 21 55 89 144 233 377 610 987 1597 2584

 

Numerele Fibonacci care functioneaza oricum le folosesti. Eu le folosesc ca suporti si rezistente cu ajutorul SMA.

 

Cand zic 10X20 in timeframe de 30 de minute defapt ar trebui sa spun 8X21 sau 3X8 sau 8X55 care este 10X50 in sistemul asta.

Acest post s-ar potrivi foarte bine la "suporti si rezistente" dar pentru ca le folosesc in sistemul asta m-am gandit sa le prezint aici, desigur pentru cei ce sunt mai la inceput de cat mine.

 

In concluzie, adaugarea acestor SMA uri pe chart - eu le-am pus foarte subtiri si cu culoare foarte stearsa de abia se vad - vor da pe toate tfurile locul unde pretul ori se opreste ori vrea sa ajunga.

 

Dintre toate, cele care le folosesc pentru semmal sunt cele din sistem, sau cele ce sunt foarte aproape ca si numar de numerele Fibo.

 

Cel mai relevand este 55.

 

Aici pretul odata ce se departeaza prea mult de el va tinde sa se intoarca.

Toate sunt importante dar din experienta mea crosul celor de valoare mica adica 3x8 sau 5x13 sau oricare ar fi vor duce in final ca pretul sa atinga 55.

 

Orice timeframe poate fi folosit. Eu am ramas pe 30 de minute asa cum si cel care m-a invatat o face.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoria dow

 

1. Uptrend: three successive higher peaks (highs) and three higher troughs (lows)

2. Downtrend: three successive lower peaks and three lower troughs

3. Sideways: peaks and troughs don't successively rise or fall

 

De vreo luna tin cont de teoria asta doar pentru m1. Scalp. In medie ies pe profit daca nu uit de stiri :((

Cel mai problematic este sa ma abtin in a intra imediat dupa un trend finalizat, in rest fuctioneaza foarte bine.

 

Fuctioneaza foarte bine mai ales in relatie cu SMA urile pe numere fibo. 55 este ori finalul de trend ori inceputul.

 

Tot aici se aplica teoria breakout ului. Dupa range, primul Higher High este 1 din trend. Intru ori la 1 Low pentru urmatoarele valuri pana la 3 Higher High sau daca sunt deja in mijlocul trendului intru pentru ce mai ramane din trend.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Template ul simplificat al sistemului si Managementul banilor.

 

SMA 55 este target 1 si SMA 89 target 2 dupa ce pretul a inchis peste una din cele 3 sma uri albastre care sunt sma 8 close high si low.

 

Cand sunt deasupra SMA 55 targetul este 89 daca sunt si peste SMA 89, target urmatoarea rezistenta orizontala de pe chart.

Cele mai profitabile sunt cele care se iau de sub sma 55,( in trend up) trec prin ea si te opresti in 89, bineinteles dupa ce pretul a inchis peste SMA 8.

 

functioneaza pe orice timeframe . De preferat 30 de minute.

 

Managementul Banilor.

Target zilnic 50 de pipsi.

3 tranzactii ratate , stai o ora cu capul la aer si uita de forex.

Sl ul merge pus in situatia optima , cea care am spus-o mai sus la 20-40 de pipsi fata de intrarea in piata cu target 20 40 pipsi.

 

Pentru un cont de 100 de dolari - 0.01 tranzactie.

1000 de dolari - 0.1 tranzactie

 

Dupa dublarea contului se pastreaza riscul in aceleasi procente.

Dublarea poate fi in 1 2 luni. Mai departe calcul e simplu pastrand acelasi risc procentual.

 

Pentru tranzactii sigure tin cont de:

 

1.Cand sunt stirile in ziua respectiva, adica la ce ora exact. Daca urmeaza o stire de trei stele pe perechea care o tranzactionez prefer sa ies indiferent de profit sau pierdere daca vad ca piata ia viteza, adica pretul se misca mai repede ca de obicei.

 

2. Daca a fost stire importanta intru dupa 30 de minute minim in piata daca am semnal de intrare. Chiar daca am semnal inainte nu intru pentru ca piata nu are inca directie clara.

 

3. Riscul sa pierzi este egal cu riscul de a castiga asa ca sentimentele mele trebuie sa fie pozitive atunci cand intru in piata. Daca nu sunt sigur peste 65 70 la suta ca e bine, ori pun pe demo ori risc foarte putin, minim.

 

PS> Nu este obligatoriu sa treaca peste toate SMA urile albastre. Cea din mijloc este importanta.

 

Pentru o intrare cat mai aproape de schimbarea de trend trebuie sa cunosti bine swing candels paterns, dau si mai mare siguranta. O cautare pe net si le gasesti imediat.

 

De la m30 in jos deja tp ul scade la 10 15 pipsi si sl ul lafel.

 

Intr-un trend normal zig zag ul se face cu varfuri la 85 la suta si 25 la suta. Fibo este baza ca sa sti unde te afli in piata. Ca sa intru inca o data pe acelasi trend masor ULTIMELE DOUA VARFURI pe timeframe mai mic cu fibo ca sa gasesc intrarea ori la 25 la suta ori la 85 la suta, depinde. Iesirea o fac la 1.23 sau 1.25 la suta din ce am masurat intre ultimele varfuri.

 

Am uitat sa zic ca pe tf 30 daca pretul se afla in tunel adica intre cele 3 SMA uri albastre NU se intra in piata.

Bafta.

3x8 55 89.rar

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Barbones, o mica observatie daca-mi permiti :

 

- SMA de perioada 10 de pe TF 30 min este echivalenta cu SMA 20 de pe TF 15 min

- SMA de perioada 20 de pe TF 30 min este echivalenta cu SMA 40 de pe TF 15 min

 

Asa ca pe TF de 15 MIN ai SMA de 5,20,40,50

 

Eu,sincer, m-as incurca. Dar, in fine...

 

S-ar putea ca toata treaba sa o faca SMA de 5 si cea de 50 de pe TF 15 min.

 

Zic si eu... Tu ce zici ? Ideea e sa nu te autoinduci in eroare.

 

Cat despre Fibonaci : in mod cert cateodata se potrivesc insa pe mine ma intereseaza

ceva cu probabilitate si mai mare. Asta e ... Gasesc ca e avantajos sa avem pareri diferite

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Inca o posibila caraminda la temelia strategiei?

 

Unde se va duce pretul?!

Cine stie raspunsul stie tot.

 

Miscarea pretului este determinata de cei care aau puterea de a face asta. Cum eu nu ma aflu printre ei, tot ce pot sa fac este sa caut sa aflu ce vor ei pentru a putea determina ce se va intampla in viitor si sa merg cu ei dintr-o statie pana in alta. Tot cautand esenta lucrurilor si simplicitatea in acelasi timp, am dat peste un indicator care la inceput nu-mi spunea nimic mai mult decat ca desena pe chart nivelele 00 si 50 ale oricarei perechi. Bineinteles ca stiind teoria numerelor rotunde m-am gandit sa-l folosesc.

 

Ce a urmat a fost straniu.

 

Vazand nivelele pe chart aratand ca oricare alt nivel desenat de indicatorii de pivoti si rezistente m-am gandit sa le masor cu Fibo. Ce a rezultat a fost acel lucru straniu despre care vorbesc.

 

Mergand pe strategia initiala 10x20 si 5x50 "post 1 pentru cei ce nu stiu despre ce e vorba" am observat ca pretul reactineaza mai puternic la nivelele fibo desenate intre 00 si 00 decat intre HH si LL, sau mai bine zis la confluenta unor numere fibo puternice masurate pe mai multe nivele aveam cea mai mare sansa de reusita.

Aveam si acel fibo pe chart( HH LL ) dar pe tf mai mic simteam ca lucrurile se clarifica extrem de mult,

 

Fibo 38, 50 , 61 intre 00 si 00. Asta va spune din start un lucru. Nivelul pretului in sine este un potential numar fibo. 1.4061 este 61.8 fibo, 1.4038 este 38 Fibo samd. Mergand mai departe, fibo intre 00 si 50 si c-am atat.

Al doilea pas a fost sa masor distantele intre nivelele fibo pus pe trendul mare, saptamanal. Alta surpriza. Pretul reactioneaza si acolo iar confluenta a cel putin 3 nivele fibo - 1. intre 00 si 00 2. intre HH si LL, 3. intre nivelele fibo de pe saptamana - duce inevitabil la o super rezistenta.

 

Cum incercarea moarte nu are, am zis, vedem pe real ce se intampla si nu doar pe hartie.

 

Rezultatul.

 

 

Teoria trendului spune ca un varf care sparge tiparul unui trend nu este valabil decat confirmat de inca cel putin 2 varfuri in noua directie. Teoria 1 2 3.

Deci, iau ca exemplu trendul de sell de pe euro sa zicem. Varful facut de NFP ieri de buy NU a fost confirmat. Asa ca, incercand sa aflu ce se va intampla dupa anuntul NFP am inceput sa masor cu fibo celei 3 tipuri de varfuri.

 

Rezultatul a fost ca in secunda in care pe m1 s-a decis SEll ul sa ia viteza eu deja aveam confirmarea si am intrat in piata cu riscul oferit de fibo pe M1, de 15 pipsi pentru un target 00, adica urmatorul nivel rotund mare. A mers.

 

Cred ca am facut cel putin 30 40 de tranzactii in modul asta iar rezultatul este "BUUUMMM". Peste 80 la suta reusite.

Cu ate cuvinte, puteam sa prevad viitorul doar uitandu-ma la pret. Fara alti indicatori.

 

Ce e interesant aici este nu faptul ca am facut profit sau ca am intrat cu sl de 15 pipsi pentru 50 sau ca am luat bani pe NFP cand altii zic ca e nebunie, ci faptul ca, urmarind cu atentie pretul pe perioade de acalmie poti afla viitorul probabil c-am in acelasi minut cu momentul deciziei. Deci un range este perfect pentru a pune in practica idea asta.

 

As vrea ca cei cu experienta sa incerce si sa-mi confirme daca au facut sau nu profit.

 

Straniu, nu? sa vezi viitorul in forex .... :biggrin:

 

 

 

 

 

 

Pentru cei care nu stiu despre ce vorbesc ii rog sa citeasca postul 1

 

PS. Referitor la Euro, 3680 este locul de unde va pleca sell ul. Sigur ca poate fi si buy fara probleme dar daca rezista e sell in sanse mari.

post-2659-126547350262_thumb.gif

post-2659-126547350782_thumb.gif

post-2659-126547351244_thumb.gif

post-2659-126547351843_thumb.gif

post-2659-126547352461_thumb.gif

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca postezi si un grafic pe EU sau orice alta pereche, si explici cum ai facut in cazul acela particular ar fi excelent.

oricum felicitari, asta e o cerinta necesara pt a fi trader: perfectionare prin cercetare continua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am postat o posibila sansa de intrare short eurgbp dupa strategia lui Barbu, doar ca pe timeframe mai mare, ca sa se oftice urmaritorul principal al acestei strategii :biggrin:.

 

post-2510-126553653692_thumb.gif

 

 

Observati ca, setupul de intrare ar fi creat 40 si ceva de pips, s-ar fi invalidat cand pretul a trecut dincolo de cele doua moving averages (triunghi rosu). Totusi, eu consider ca pretul a intrat temporar in canalul de range. Dar uitandu-ma la pretul care a facut lower lows si higher highs inclins sa cred ca trendul down este inca valid. Observati, de asemenea ca cele doua MA-uri si-au pastrat configuratia bearish, cea din acceptiunea lui Barbu. Ce putem face? Asteptam din nou ca pretul sa faca break sub SMA 10(verde) in configuratia actuala: SMA 20 deasupra celei de 10.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce vad pe trend mare suntem la 50 la suta in orice directie. Directia pe h4 e sell, pe h1 si restu mai jos e buy, deci nu am o intrare luni la prima ora.

Daca luni, sparge spre 50, confirmarile vin de pe m5 cu sell, si pentru buy spargerea HH urmat de 123 pe m15, adica lower high pe m15 urmat de higher high iar la retragere ar fi buy.

Incurcata pereche uitandu ma pe zilnic si saptamana :biggrin:. Ce zici nenea Darzu?

 

Poza 2 e chiar lira nu euro lira :happy:

post-2659-126553927772_thumb.gif

post-2659-126554250995_thumb.gif

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.