Sari la conținut

10X20 Sau 5X50


Postări Recomandate

Diferenta dintre Demo si Real este numarul de batai de inima pe minut.

 

 

Cea mai tare reclama a brokerilor pentru incepatori este ca ti deschid cont de demo gratis cu valorea contului de 50.000 de dolari. :D

Ce sa faci cu un asa cont? Vei avea ocazia sa ai un asemenea cont in urmatoarea perioada daca deabea deschizi ochii pe forex ? NU.

Vei pune 50 de mii in cont dupa un an de practica? NU

Vei avea acelasi risc pe pip cu un cont de 100 de dolari? NU

 

Si atunci de ce un cont asa mare, irealist, inuman? Este complet gresit sa ai un cont demo care sa nu fie egal cu cel ce sti ca-l vei pune pe real.

 

Un cont demo te ajuta sa gasesti sistemul.

Un cont demo iti da libertatea sa-l distrugi de 50 de mii de ori doar cu costul curentului si a Net ului.

Un cont demo este bun tot timpul dar sa fie lafel ca valoare cu cel real.

Un cont demo te tine departe de greseli daca esti agresiv si vrei sa faci 200 de tranzactii pe zi.

 

Cand tranzactionezi pe Demo esti liber, ai sistemul in cap, daca il ai, ai idee unde merge pretul, sti ca ai sanse mari sau mici, poti sa te ridici de la PC fara probleme, ritmul cardiac este ideal, creierul functioneaza la "rece", esti sigur pe tine si te doare-n cot de valoare contului.

 

Asa ar trebui sa fie pe cont real. DAR NU E!

 

Cand tranzactionezi pe Real ai numai bazaconii in cap, daca le ai, nu ai idee unde merge pretul, speri cand pretul e pe profit si mori de frica cand e pe minus, nu te ridici pana nu da in SL sau te ridici ca sa scapi, ritmul cardiac e cel putin dublu fata de normal, creierul arde si vrea sa iasa din tartacuta, esti cuprins de nesiguranta ideilor tale si valoarea contului este principalul tau subiect in analiza ta ince priveste viitorul tau.

 

Cand cele doua lucruri se vor inversa atunci ai sanse in forex. Pana atunci ...

 

Pauza publicitara . revin imediat cu o noua provocare:

 

Mai vi pe forum daca ai facut 100 de mii intr un an, sau nu?

 

Posted ImagePosted ImagePosted Image

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut 100 de mii de dolari in 2009!!!!

 

din 5000!!!

 

 

Pieptul meu s-a umflat un pic pentru ca deja merg la sala de forta, in oglinda din lift vad un invingator si ii arat respect prin semnul victoriei desenat in aer cu degetele, sunt un pic mai inalt fata de vecinii mei cu Logan, un suras imi lumineaza fata chiar si cand dorm, sunt extrem de intelegator cu toata lumea care mi se pare ca abereaza sau nu realizeaza defapt ce inseaman viata adevarata.

 

Relatia mea cu actualul broker este complet noua, am discutii telefonice saptamanale, nu prin mail, ma deplasez eu la el cu avionul daca situatia mi-o cere, caut solutii sa nu platesc impozit cu cativa traderi care "au idee" cu ce se mananca, fac costume la comanda la un italian ca e mai convenabil decat de la Apaca, ceasul de la mana, chiar daca e nou, mi se pare iefitn, rasfoiesc pagini de net Luxury si planurile mele se leaga de business verde, de vanzarea apartamentului primit de la mama si mutarea personalitatii mele la Corbeanca. Asta pe termen scurt.

 

Mai vin pe Vamist? si daca mai vin, ce fac aici si ce voi spune daca ma obosesc sa zic ceva?

 

Liber la cugetare ca e democratie originala.

 

Pauza de stiri.

Revin cu super promotii si concurs cu premii.Posted Image

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Offtopic
Scuze de intrerupere, dar nu ma pot aptine, chestia cu pauzele publicitare coroborata cu avatarul tau imi aduce aminte de woody woodpecker... "nu plecati! urmeaza woody!" haha.

bun, dar alta e cauza intreruperii, partea cu liftu'... imi aduce aminte de un articol vechi al lui Cornel Nistorescu, l-am cautat pe web...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre mine cel de alataieri, plin de sperante si mine cel de ieri, plin de stiinta tradeului,

Chiar prea multa.

Alataieri aveam cont de 1000 de dolari si-mi facem planuri cum o sa fie la 20.000. Va fi lafel?

Sistemul nu prea era important pentru ca pretul nu facea ce spunea cel care a inventat sistemul si intram in piata pe clue, avem o banuiala, trebuia sa merga in sus, nu se putea altfel, era imposibil, era luni si eram plin de optimism dupa ce analizasem sambata si duminca toata ziua ce va face Euro luni.

 

Ieri, nu conta ca am pierdut, ziceam nu-i nimic, s-a intamplat, oricum mai am 990 de dolari in cont. Ce... 10 dolari? un nimic, nu se simt. 10 dolari sunt "plata scoli mele de azi de invatat forex", 10 dolari ... oricum voi mai pierde dar si cand voi castiga, atunci sa te ti!!!

 

La-s ca va fi bine. Nu sunt eu tampit asa sa pierd 1000 de dolari ca doar o sa ma opresc la timp. Nu...?

 

Ieri.

 

Toate liniile de trend pozibile sunt pe chart, un Gartley pe uicli pe Euro anu trecut a functionat perfect, a dat 800 de pipsi in 3 luni, ZUP ul imi mananca toate procesoarele ca e pus pe 24 de perechi, degeaba ca oricum nu dau la DJ sau la MXN.

 

Am 8 platforme instalate si 3 de concursuri unde nu am castigat dar au ramas instalate, Stiu ce broker ma fura si care are spred mic.

 

Pe platforma de Real Fibo Time Arcs e pus pe cerc si deseneaza ratiile astrale si punctele de swing ideale, pe trecut desigur,

Gann imi spune ca suntem in criza decadelor si caut punctul sa prind supermiscarea galactica. Ca Gann stia el ceva, sunt sigur, chiar daca multi zic ca defapt avea inside info eu nu cred, Inca.

 

Citesc Marketwach din 20 in 20 de minute si toate stirile din platforma ca bani de Reuters Plus n-am inca, dar deja am conversatii aprinse cu cineva de-acolo, compar idei, sugesti de pe 6 forumuri si am incaruntit un pic dar stiu ca sunt pe calea cea buna. Sunt sigur.

 

Nu mai risc ca pe vremuri orice, nu mai intru ca pe vremuri la linie de trend, caut trendul uicli cu indexul dolarului in fata, numar valurile eliot din ochi deja, le simt, stiu ca suntem intr un B iregular si stiu ca e pacatos. Sa vedem ce deseneaza.

 

Cartile de forex sunt 80 de giga si trebuie mutate pe discuri, indicatorii, aia 2300 aproape, sunt ziputi dar nu-i arunc, ca cine stie... iar prin neowave am trecut de mult si stiu ca nu mi se potriveste.

 

Ieri seara.

 

Chartul e gol. M1 nu are erori pe istoric, m5 e comparabil cu 144 de ticsi, iar 25 de pipsi mi se par extrem de buni la casa omului.

Stiu sigur ca miscarile de azi nu sau mai vazut pana acum.

 

Mi-e frica ca dolarul creste si euro cade,

Mi-e frica ca dolarul cade si creste euro,

 

Am impresia ca in fiecare secunda poate sa inceapa al treilea razboi mondial.

Nu ma pregatesc inca sa evacuez Bucurestiul, dar ma gandesc.

 

 

 

In urmatorul episod din "Tanar forexist si nelinistit"

 

Trichet cumpara Bonduri presat de media,

Grecia pune paie pe focul care arde Euro din temelii.

Spania este terminata si Portugalia e pe butuci.

Romania in colaps.

 

Drama continua. Nu shimbati canalul.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine crede ca posturile de mai sus nu au legatura cu trade ul se insala. Nu sunt off topic si apartin sistemului.

Am incercat sa arat ca SISTEMUL ESTE DUMNEZEU si nu eu.

 

Eu sunt o unealta care aplica. Metodic. Exact. Matematic. Precis.

 

Emotia este cel mai mare dusman, este primul lucru de care trebuie sa scap ca sa pot sa vad realitatea.

Ochii trebuie sa vada, creierul sa dea analiza si inima sa doarma.

 

Sistemul este lipsit de emotie.

Este sau nu profitabil.

 

Gata pe azi.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce iti place sa spulberi visele celor noi in lumea Forex, de ce vrei ca tanarul trader sa isi piarda si singura putere divina din rugaciunea de seara catre Dumnezeu ca sa ii duca contul la ceruri ( nu pe el)? Ceea ce spui tu aici e foarte adevarat dar e prea dureros sa se recunoasca mai ales cu toata nebunia media din ziua de azi unde esti bombardat cu atatea reclame despre forex care te fac deja expert trader doar ca ai "savurato" fortat . Imi place mult cum ai scris si nu ma puteam abtine sa nu mai lovesc si eu tastatura asta ,ca doar mousul ii "erou" pe platforma :D

Editat de sian
am sters citatul cu postul anterior conform regulamentului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place tot ce ai spus in posturile trecute dar totusi imi vine in minte o intrebare :care este perioada de timp optima care intri efectiv in tranzactie pentru a nu sta tot timpul la calculator nu de alta dar este si sanatatea ta in joc...eu incerc sa intru la deschiderea bursei din anglia ora 10 am pina la 11.daca nu vad nici o miscare intru la ora 15 pm ora cind intra america.chiar si asa imi vine greu sa stau tot timpul la calculator.de multe ori atunci cind intru ori am pierdut trenul))) ori este pauza de masa )).intrebarea mea este cum reusesti sa te sincronizezi pe miscarile pietei si sa fii mereu in tren.cred ca este o problema generala caci oricit de buna ai strategia daca nu esti in tren este nefolositoare.ma gindesc sa folosesc un serviciu de alerte sms momentum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place tot ce ai spus in posturile trecute dar totusi imi vine in minte o intrebare :care este perioada de timp optima care intri efectiv in tranzactie pentru a nu sta tot timpul la calculator

 

 

Asa ceva nu exista,

 

Sansele insa cresc intre 10 si 12 si 17 si 18 30

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce iti place sa spulberi visele celor noi in lumea Forex,

 

Nu mi place ca nu mi-a spus nimeni ce spun eu acum cand m-am apucat de forex.

 

Nu mi-a zis nimeni ca se poate face 100% pe luna,

Nu mi-a zis nimeni ce spun eu acum, tot ce zic eu acum este adunat in 2 ani de cautari si rezumat in cateva posturi pe un forum.

Nu mi-a zis nimeni ca se poate trai din forex.

 

Sa tranzactionezi pentru a trai.

Nu mi-a zis nimeni ca se poate.

 

SE POATE. DIN PRIMUL AN.

 

Toti care se apuca de forex castiga la inceput. De ce oare?

 

Pentru ca nu au citit ideile spuse de cei care pierd si au devenit "analisti" de forex.

Pentru ca fac ce trebuie si nu "analizeaza" in exces.

Pentru ca trendul se vede cu ochiul liber, nu trebuie sa faci desene lupestre pe chart.

Pentru ca emotiile primare conteaza.

 

Cine se fereste de un "tun" ?

Cine nu vrea sa traiasca,

Cine e fricos,

 

Risca si o sa castigi.

Nu-ti risca viata ca sa castigi.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.