Sari la conținut

10X20 Sau 5X50


Postări Recomandate

salut.azi am aplicat metoda ta si am iesit pe plus cu 4000usd ..nu am avut rabdare pentru crosul pe eur usd de pe 30 min si am intrat agresiv la crosul de 5 x50 pe 15 min.bine si stirile erau pozitive pentru euro iar volatilitatea era f mare.am pus tp la 1.2300 nivelul critic LEhman.......totusi cred ca am avut noroc si nu am avut acea siguranta data de cunoastere.mai am de invatat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De o doza de noroc avem nevoie mereu dar norocu' ti-l mai faci si cu mana ta... din cand in cand :D

Editat de sian
am sters citatul cu postul anterior conform regulamentului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

salut.da-mi si mie un broker bun de afara in care pot avea incredere ....eu sunt la cei de la admiral .ro pe demo dar ezit sa intru pe live deoarece nu vreu sa platesc impozitul acela de 16 la suta.de aceea caut un broker de afara.stima si scuze ca sunt off topic. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic asa: fa banu' si plateste impozitu' anual.

 

Care meserie din lume iti mai da sansa sa stai acasa, sa n-ai sef si sa-ti dea de 10 ori cat ai bagat in intr-un timp scurt?

Asta cu impozitu este ultima problema la care tre sa te gandesti. Daca faci din 200 de dolari 8000 intr un an nu-ti convine sa dai 2000 impozit? Mie da.

 

Apropo de ce zici tu cu profitu de mai sus. Nu se pune asa problema adica am facut 4000 profit ci din ce valoare initiala ai facut 4000 e important si mai ales daca sunt reali. Daca e demo e demo, nu are relevanta ca e profit 4000 sau 4 dolari.

Demo si Real sunt complet diferite si nu ca strategie ci ca psihologie.

 

Daca ai fi robot te-ar durea in cot dar nu esti asa ca treci pe real cat mai repede cu cont cat mai mic adica 50 100 200 de dolari sii cu leverage cat mai mare, 200 max. Aplica acolo ce faci pe demo. Daca reusesti sa faci profit LUNAR, nu zilnic, atunci esti pe drumul catre victorie,

 

Daca faci azi 10 dolari profit si te bucuri, dar urmatoarele 7 zile pierzi 30 de dolari nu e bine. Defapt, nu conteaza cat, ci conteaza la sf lunii cum stai.

 

Daca ai la sf lunii plus 10 la suta din cont eu as zice ca e bine ca nu pierzi daca ai plus 50 la suta din cont deja ai sanse decente iar daca ai dublat contul deja poti za zici ca ai habar de forex cat de cat si nici atunci nu pana nu repeti figura 1 an. Da. UN AN minim sa faci profit 4-6 luni.

 

Pana atunci esti in categoria "sperante" sau "lusar norocos",

 

Cand vei face 1 an trade si 6 luni sunt profitabile iar pe an nu scazi sub 1000 % cont profit atunci poti sa zici ca sti sa faci trade si viitorul poate fi luminos. Si asta se pune la start cont cu suma mica 500 5000 de dolari. categoria Cocos. Deja daca pleci cu 20 50 de mii de dolari se schimba complet calimera, asa ca nu te uita la profit uita-te la procent, uita te la targetul tranzactiei si nu la bani.

 

In forex, banii nu sunt importanti ci unde intri si unde iesi adica - INTRAREA, SL ul si TP ul. si mai ales rata de succes .

Poti si ai 10 20 de pipi tp sau 200 pip. Ce conteaza e cat de des iti ia TP ul si ce risc ai pus pe pip in acele dati cand ai castigat in raport cu riscul pe pip atunci cand ai pierdut. Poti sa pierzi 7 8 tranzactii la rand si 2 sa fie profitabile dar alea 2 sa recupereze pierderea sa sa faca si profit, un fel de Martingale ca idee dar nu e pentru ca nu e joc de noroc.

 

Repet: Impozitul este ultima mea problema. Sa ma vad eu cu 20 de mii in cont facuti din 200 de dolari sa ca dau 3 mii linistit.

 

Forexul reflecta fluxul banilor din economie. Banii se misca in anumite perioade din an mai mult. Din experienta mea din oct pana in 15 dec si din 15 Ianuarie pana in Mai Sunt perioadele de volum in rest se schimba strategia. E alt volum , e alt tip de miscare si deci alt mod de a cauta profitul. Banii se fac c am 4 5 luni pe an iar in rest ... vacanta daca nu vrei sa schimbi sau nu ai alta strategie.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc penru sfaturi.am vrut de multe ori sa intru pe live dar aveam o reticenta in primul rind ca nu aveam o strategie clara iar in al doilea rind nu vroiam ca cei de la fisc sa ma bata la cap cu amenzi penaltati etc.acum dupa 7 luni pe demo am o idee cit de cit conturata ce inseamna forex dupa ce am pierdut conturi demo ..vreo 10 cred..de 200e dar am vazut ca pot face si profit dar nu constant.stima :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

barbones,poti posta toate templaturile pe care le folosesti,precum si regulile de baza pentru aceasta strategie intr-un singur loc?

Ar fii mai usor pentru incepatori sa prinda ideea(care fiind sincer dupa ce am citit putin threadul tau mie mi se pare foarte buna si cred intr-adevar ca tranzactionand doar pe nivele de S /R si cu valorile fibo relevante poti avea intr-adevar un edge in piata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Template-uri nu am de ce sa postez pentru simplu fapt ca tot ceea ce e de adaugat pe chart sunt doar Moving Average-uri. am sa spun in schimb vorbe despre cele care le folosesc.

 

Sa detaliez putin ce este MA, dpmdv. Este singurul instrument gasit de mine pana acum care imi spune intr-un anumit moment unde se afla pretul, daca este prea vandut si deci ar fi bine sa nu mai vand sau daca este prea cumparat si deci ar fi bine sa nu mai cumpar. Exista sute de instrumente (indicators) care pot face acelasi lucru dar din experienta cu cat simplifici lucrurile cu atat ai mintea mai limpede si te apropii de realitate mult mai usor.

 

Sa iau ca exemplu SMA 20 - Simple Moving Average.

 

SMA20 probabil ca este printre cele mai folosite nivele in lume, ca si 50 100 si 200. Cred ca mai simplu de atat nici ca se poate. In detaliu, 20 este numar fibo 21, sma 50 este numar fibo 55, sma 100 este numar fibo 89 si 200 este numar fibo 230, dar cred ca pentru simplitate traderii au pus simplu 20 50 100 si 200.

 

Deci 10 20 50 100 si 200 pus pe m5, h1 si daily sunt baza sistemului bazat pe MA uri. ca sunt Simple sau Expo c-am tot aia e.

 

pe Daily vezi long term care e treaba in functie de MA urile mari adica 200 100, pentru medium term te uiti la 50 si la short term tot pe daily te uiti la 20 si la 10.

Cele din urma adica 10 si 20 pe daily sunt SuperRezistente si deci la ele ma uit cel mai des.

Daca sunt pe corectie adica pretul este in extrema. la SMA 10 sau 20 va vrea sa ajunga. Daca a fost o perioada de acalmie, de range adica si pretul pleaca agresiv pai 10 si 20 de pe daily devin suportul, adica pe acolo pun stop loss ul in caz ca stau mai mult in piata.

 

SMA 50 pe daily este cea care spune ca esti in trend puternic atata timp cat esti sub ea (la short ma refer) cu pretul si ea, adica MA 50 este sub 100 si 200. Cand pretul este peste 50 dar sub 100 si 200 esti ori in inversare de trend pe daily ori in final de corectie si pretul va cauta un loc de suport ca sa si reia drumul si deci intrarea va fi ori catre sma 100 pentru continuarea corectiei ori catre sma 50 pentru reintrarea pe trend long term daily.

 

Asa cum am explicat pe daily asa se intampla si pe h1 doar ca tintele sunt MA urile de pe daily, adica caut un cross pe h1 de ma uri mici pentru o tinta data de ma ul de pe daily

S-ar putea sa fi intrat in prea multe detalii. O fi bine, n-o fi bine, nu situ.

 

 

SMA 20

 

pus pe H1 este foarte aproape de SMA 24 care arata unde se afla pretul in raport cu ultimele 24 de ore. Corect?

SMA 50 din sistemul 5X50 de pe m15 este foarte aproape de SMA 20 de pe h1 ca desen pe chart dar un pic mai rapida.

 

Bun, deci daca ma gandesc sa tranzactionez pe h1 care este dpmdv cel mai realist TF pentru arata lafel in toata lumea si pe toti brokerii, am sa pun sigur pe chart SMA 20 si SMA 10. Din start am o idee cat de cumparata sau vanduta este o pereche in raport cu media zilei respective uitandu-ma la SMA 20. Dar daca nu vreau sa astept ore pentru un cross sau zile mai bine ma duc pe un tf inferior unde miscarea e mai rapida si caut acolo sa gasesc tranzacttii cu sanse de reusita cu TP mai mic desigur.

 

Deci 5X50 este un sistem de MA uri care are in vedere defapt sa tranzactionez pe H1 dar cu intrare mai rapida intrand pe m15, cu TP mai pic si SL asijderea.

 

Acum templateuri cu MA uri de scalping.

 

M5 - EMA 10 cu EMA 21 cu EMA 50

M1 - EMA 144 cu EMA 100 cu EMA 40 cu EMA 21.

 

La acestea din urma Stochastic Oscilator, indicatorul default din MT4 este de ajutor. Acum depinde cata experienta ai din privit chartul ca sa vezi cum sa "citesti" indicatorul, asta nu prea pot sa explic in cuvinte. Defapt pot dar e mult de spus si multe poze de pus aici si nu prea am chef acum.

 

Alt sistem pe tf m5:

 

400 smoothed MA

200 Smoothed MA,

20 EMA

5 EMA.

 

Cand pretul este la 400 iar toate ma urile sunt stranse intr un interval de pana la 30 35 de pipsi atunci sunt sanse sa prinzi o miscare de 100 150 de pipsi la break ul unui nivel important de pe h1 sau daily.

 

Adaug in schimb un indicator care te ajuta sa vezi o MA de pe un TF superior pe unul inferior.

 

 

Apropo de regula de baza.

 

O medie mobila este ea in sine un suport sau o rezistenta. Daca pretul patrunde prin ea cu close atunci se spune ca acel nivel este patruns, spart si pretul va continua miscarea in directia spargerii,

 

Cel mai simplu pot sa explic regula de baza pentru MA uri la scalping, pentru tf uri mai mari nu doar crosul intre 2 MA uri este destul ca sa intri in piata. Mai e nevoie sa te uiti si la ratia fibo, daca crosul a avut loc la spargere de nivel de rezistenta de pe tf superior, la ce stiri urmeaza sau au fost, in ce perioada a zilei esti, sunt prea multe detalii de care trebuie tinut cont, nu este destul sa ai doar intersectia.

 

Pentru sistemul de scalping pe m5 adica:

EMA 10 cu EMA 21 si EMA 50

 

Pe m5 lucurile sunt sau par mai complicate dar nu sunt. Miscarea este identica cu tf urile superioare. Tot ce difera este in schimb SL us si TP ul.

 

Pentru ca o intrare sa fie valida pe m5 trebuie ca crosul pretului sa fie tot legat de spargere de nivel de rezistenta de pe h1 preferabil.

Deci, sa presupunem ca suntem Luni dimineata la ora 9 si avem un suport pe EURO USD la 2550 pe h1 , suport creat printr un dublu bottom iar pretul este in zona 2570 80. In situatia asta noi ne aflam cu pretul probabil peste MA 50 sau pe aproape. Trendul pe daily e sell. Suntem sub MA 50 pe daily. Trend puternic de sell. In cazul asta avem o rezistenta de spart la 2550 si suporti sus la 2600 si MA 10 pe daily sau 20 pe h1. Eu as astepta sa vad ca se respinge de 2600 sau de MA urile de pe daily sau h1 si atunci imi intareste convingerea ca avem sanse sa spartgem rezistenta de la 2550.

Astept starul Londrei si daca sparge nivelul am intrat sell pentru ca cu siguranta are loc si crosul emelor sau deja a avout loc.

Aici intervine Money Managementul.

Intru cu 2 sau 3 ordine in piata cu marime egala sau inegala depinde ce vrei si ce incredere ai.

Targetele sunt:

Ordinul unu il inchid la primul swing pe m5 sau la 5 10 15 pipsi de intrare.

Ordinul 2 il inchid la 20 25 de pipsi de intrare.

Ordinul 3 ori la urmatoare rezistenta daca este sau il asigur la +1 si il las pana pe la 60 80 de pipsi daca am noroc.

 

SL urile sunt si ele diferite. Daca am un ordin cu valoare mai mare ii pun sl mai mic de genu 15 max 20 de pipsi iar la cele mai mici sl mai mare dar nu prea departe. In gemeral pe EURO un SL de scalping nu prea tre sa fie mai mare de 35 40 de pipsi. Pe alte perechi difera.

 

In continuare, odata intrat in piata la 2550 sa zicem pretul va face un swing la 2525 sa zicem. acolo daca pretul revine la EMA 21 iar bara de M5 face Engulfing in directia mea adaug inca o pozitie cu valoare mica si asta cu target tot mic de genu 10 15 20 de pipsi depinde de configuratia chartului. Se poate sa duca mai mult sau mai putin. Totul tine de momentul zilei, de ce stiri apar, daca sunt pe directia mea sau nu, daca cumva sunt dupa ora 12 13 si deja pretul nu mai are putere la la 10 11 si tot asa.

 

Mai departe sa zicem ca am ajuns la 2515 si pretul nu mai are viteza pentru ca acolo e presiune de buy pentru ca acolo probabil sunt SL uri pentru cei care sunt in buy si au oridine protectoare de pastrare a rezistentei. Pai daca am ajuns acolo am deja profit vreo 60 70 de pip. Cred ca nu e rau pentru un scalp pe m5 si pentru o miscare reala de 35 de pipsi defapt. Totul tine de intrare si de cum manageriezi acea intrare. Totul tine de nivele orizontale de rezistenta si de stiri.

exemplu a fost vine pe Euro. La 1.30 care a forst spart a venit ca o bata ultima stire a zilei pe SUA, Michigan parca, Toate stocurile la vale, Indexu dolarului in revenire indexu Euro in corectie dar nu mult, DOW la vale S^P lalel. Si eu eram buy pe la 2965 parca. Normal ca puteam sa inchid dar sl ul era de 12 pip, iar miscarea de spargere de dimineata la 1 30 am prins o cu 3 ordere. Eram pe profit si pe directie. Am pierdut 12 pip. In schimb am vazut seara ca la 2900 era rezistenta puternica. N-am asteptat prea mult si am pus un but cu tp la 2950. Profif 18 pp. Am spus asta pentru ca nu intotdeauna pun 3 ordine in piata. In gemeral fac asta doar pe deschidere de bursa si daca un nivel mare e spart. Daca sunt pe final de bursa deja pretul nu mai are viteza, poate pe inchiderea Londrei la 5 30 6 30 si la NY 22 23.

 

Deci nu exista 1 regula de baza. Sunt mai multe detalii care fac in final ca un cross sa fie de luat si altu nu.

 

 

Nimic nu este perfect, totul este perfectibil.

Moving Average MTF.ex4

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cererea telespectatorilor adaug in acest episod din serialul fost "Tanar si Nelinistit" actual "Imatur si Forexist" Template ul meu la Euro si un bonus pentru telespectatorii fideli - ratiile fibo actuale si suportii si rezistentele all time in zona care ne intereseaza.

 

 

Pentru ca eu tranzactionez doar Euro, template ul se potriveste doar la euro. Daca doriti sa urmariti alt serial trebuie sa stergenti liniile de trend si fibo urile si resalvati template ul curat doar cu MA uri, altfel vor aparea liniie de trend si ratiile fibo si pe lira sa zicem si sigur nu e bine :biggrin:

 

Uni zic ca e cea mai grea pereche unii zic cea mai usoara,

Eu zic ca orice e usor daca sti si greu daca nu sti.

 

Euro are, ca orice pereche, avantaje si dezavantaje.

Avantajul mare este volumul - multi vor sa vanda si sa cumpere Euro in raport cu Dolar - si cea mai multa informatie pentru analiza fundamentala dupa Dolar.

Dezavantajul ar fi miscari in range mai dese decat la alte perechi.

 

De aceea, daca esti baiat istet - ca toti de pe forumul asta - o sa cauti ca la spargere de nivel sa intri pe trend pana la o ratie de extensie iar daca nu sparge si e liniste sa te dai la un scalping mic intre varfuri - vinde sus si cumpara jos , intre maxima si minima de range.

 

Deci ai c-am tot ce ti trebuie pentru o supa buna pe m1-m5 si de o friptura cu cartofi si salata de varza pe m15.

Daca te incumeti la niste momite ca delicatesa pe h1 ai si acolo tot tacamul iar pe daily, daca stai la Maru' de Aur adica la Golden Cross si Death Cross ai si acolo cutitul si furculita sa faci pipanei de-i duci cu camionul.

 

 

In template sunt cele mai importante sisteme de MA uri.

 

Daily

 

MA 10 50 200

 

Vad trendul mare si unde urmeaza sa faca de un sprit bun in viitor. Intersectia 50 cu 200 e schimbarea trendului major din bear in bull sau invers. gold cross pentru bull, death cross pentru bear.

 

H1

 

MA 50 100 200

 

trendul zilei sau ultimelor cateva zile. Ma urile Intraday de la case mari.

La 200 se da lupta mare daca MA ul are ungiul mic pe chart. daca este inclinata peste 20 25 de grade pretul ori se respunge agresiv de ea ori trece prin ea ca prin branza.

Cu 50 reintri daca ai fost deja pe trend. In medie, daca ai trend si ai iesit corectia pe la ea vrea sa ajunga, nu fix dar pe acolo.

MA 100 face c-am acelasi lucru ca 50, loc de reintrat pe trend dupa reversal.

si la MA 50 si 100 ca sa merite reintrarea ar fi bine sa fie acolo si ratia 38 sau intre 38 si 50.

Repet, daca fibo 50 e spart nu prea ma mai intereseaza sa reintru.

 

Tot pe H1 vezi si SMA 10 de pe daily care surprinzator parca arata c-am la fel cu MA 200 de pe h1. Mai sa fie... ce coincidenta.

 

M15

 

ma 5 50 The sistem. Adica intraday medim term, ceva intre scalping si medium term.

 

M1- M5 - tf de scalp

 

Ma 8 13 40

 

Aici urmareste intre 5 si 20 de pipsi ca target si n-o sa ti para rau.

Intra la spargere de nivel sau cand simti ca are sanse sa sparga dar doar daca pe ultimele 2 varfuri pe m1 ratia 50 nu a fost sparta, adica pretul nu a trecut sub ea cu niciun pip.

Pune SL la ultimul Low daca dai buy cu un pip mai putin de low si target ori dublu top ori daca capata viteza si sparge repede si ai si o stire sa te ajute pe directie in minutele alea inchide la fiecare ratie cate un oridin din cele 2 3 cu care pleci. Deci din 20 25de pipsi in sus poti sa iei 7pip sa zicem la dublu top, 13pip la 1.272 extensie si cu noroc ori inca 20 la 1.50 sau 1.61 extensie, adica vreo 30 de pipsi cu totu si asta in vreo 15 minute pe londra de preferabil.

 

Sau scalp pe range.

 

Ai 2 varfuri pe m5 care nu au fost strapunse de urmatoarele 2 varfuri si deci e range.

 

In general dupa un trend, se formeaza range intre ultimul varf tocmai creat de trend si ultimul varf creat inainte de spargerea nivelului, intre ratiile 100 si 0.382.

Aici prima atingere a ratiei 382 poate fi iar un trade excelent cu SL ul pus cu un pip mai putin de 50 si sigur ca ordinu este in directia trendului creat si nu in directia corectiei.

 

Doar prima atingere nu si a doua. A doua ori nu ajunge ori face dublu top ori sparge , deja nu mai e de scalp decat dupa ce trece desenand un nou varf la ratie. daca nu sparge sunt sanse de range pentru scalp daca nu trece de 100 din varful mare de trend.

 

Ori dai sell cand pretul vine la nivelul de sus cu sl la ratia 1.13 sau 1.38 si tinta 50 ratie din acele varfuri care nu au fost sparte ori dau buy in aceleasi conditii. In general SL ul nu prea depaseste 6 8 pipsi pentru un target de 10 12 pips.

 

Pentru trend deci clar ca a spart o ratie importanta cum ar fi 50, daca ai prins iesirea si ai facut si protif poti sa reintri in directia spargerii doar daca:

1.ratia 50 dintre noul varf si atentie - ultimul varf cel creat inainte ca sparga - nu a fost depasit

2. Pretul sta peste/buy sub/sell ma 13 sau se intoarce din 40 brusc.

 

Cea mai buna reintrare este la intoarcerea la 61.8 fib din noul varf catre directia spargerii.

Sl ul sub MA 40 sau sub 50 fib.

Target, extensie fibo.

 

Daca ai reintrat si ai facut 8 9 pipsi asigura repede la BE - Breakeven - adica la + 1 pip de la intrare sau chiar la intrare. Adica pune SL ul acolo prin modificarea ordinului.

Tinta in general este daca a spart o ratie mare sa cauti iesirea la urmatoarea ratie mare sau putin sub ea pentru siguranta. Mai bine mai putin si mai des decat mai mlut si mai rar.

 

La reintrare un semnal excelent este DOJI pe ma 13 sau 40. defapt doji pe un nivel fibo e bun mai mereu pentru ceva pipsi, nu multi dar siguri.

 

Un patern de reversal de tip DOJI sau Egulfing sau Hammer pe m5 nu are valoare deloc daca nu pica si pe o ratie de reversal sau pe o MA de reveresal adica 13 40 sau 21 care nu e aici pusa dar e buna. In general MA 40 are sanse mai mari si Risc mult mai mic. 7 8 pips pentru 15 20.

 

Nivele importante sunt:

 

ratia fibo in ordinea importantei

50 - cea mai importanta la Euro dolar nu si la alte perechi.

0.618,

0.786, 0.236 zone de reversal

0.89 0.13 extreme

 

extensii pentru target

 

1.272

1.382

1.50

1618

1.89

 

 

Un trend chiar si minuscul pe m5 ca sa fie tend tre sa faca higher high urmat de lower high ca sa fie de buy si lower low urmat de lower high ca sa fie de sell. Daca se intampl ca corectia sa sparga 50 din ultimele 2 varfuri pe m5 dintr o succesiune de varfuri intr o directie, adica trend, asteapta se sa se termine trendul si deci sanse sa nu mai tina trendul pentru urmatoarele 2 varfuri.

Orice regula e facuta sa fie calcata in picioare deci nu te astepta sa nu mai duca inca un val in directie chiar daca a spart 50.

Orice se poate dar e mai bine sa nu risti prea mult decat sa speri prea mult.

 

 

 

"What is necessary is to determine how

much risk and profit potential is available

in the next 5 days. Probability is the name

of the game. Risk control is of tantamount

importance. Winners think in terms of how

much they can lose. Losers focus on how

much they can win. "Take care of your

losses and the profits will take care of

themselves." —A.B.H" Din Larry Pesavento

 

PS. se pare ca ratiile fibo nu le tine minte template ul. sory.

euroma multitf.rar

Moving Average MTF.ex4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indicatorul tau este destul de bun.am pus la el sa-mi indice wekly ema 14 si curios imi arata pe h4 nivelul de rezistenta 1.2791 de vineri sub care nu a coborit euro...f curios :biggrin: de fiecare data cind euro a atins linia ema 14 wekly s-a dus in sus ca un balon de fotbal.. am mers mai departe si am pu sma monthly perioada de 6 si imi indica exact punctul la care euro se asteapta sa ajunga 1.3100...1.3200.se pare ca euro a ajuns la un punct de cotitura .

Editat de ariciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.