Sari la conținut

Indicator Divergente Rsi


Postări Recomandate

salut criodi!

Am testat indicatorul cu divergente pe MACD si pare sa confirme de cele mai multe ori.

Am incercat ceva indicatori pe divergente si acesta pare a fi cel mai bun dintre toti cei testati pana acum, motiv pentru care de luni o sa il folosesc pe real.

Iti multumesc si spor la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 5 luni mai târziu...

Daca primul indicator Divergence_RSI a fost un fel de versiune BETA :) iata ca revin cu varianta v1.00 a indicatorului, o varianta finala care se pare ca merge perfect;

Multumirile de rigoare se ofera "beta-testerului" meu Magusta, care mi-a indicat defapt marea problema a indicatorului meu :P

 

Totodata s-a rezolvat si problema EA-ului care s-a dovedit a fi defapt problema indicatorului.

 

Am atastat acestui post varianta finala a indicatorului si le-am scos pe cele din primul post.

 

Explicatii despre cum functioneaza indicatorul:

 

Acesta compara ultimul swing high cu valoarea curenta a RSI-ului si a pretului daca valoarea curenta este mai ridicata decat close-ul ultimei bare. Invers pentru Swing low-uri.

Desi se poate intampla ca indicatorul sa faca comparatia intre bara curenta si un swing high (sau low, nu are importanta) pe care in mod normal un trader nu l-ar considera important afisand astfel divergente irelevante (desi reale) acest indicator nu se vrea a fi decat un filtru, si nu un indicator in urma caruia sa se ia decizii tranzactionare. Sunt sigur de altfel ca nimeni nu tranzactioneaza avand ca principal indicator divergentele rsi. Am facut totusi acest indicator deoarece aveam nevoie de el pentru ca il folosesc ca filtru in tranzactiile mele si l-am postat aici pentru ca m-am gandit ca poate mai are si altcineva nevoie de el.

 

Salut,

Poti sa-mi explici si mie cum se foloseste acest indicator si cel FX5 mcd

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.