Sari la conținut

Postări Recomandate

cred ca numai Scrat ne poate lamuri despre VSA. Ca sa fiu sincer pana acum in 2 ani de trade nu am practic nici-un rezultat. Am incercat f. multe strategii, dar nu au mers. Acum incerc doar suport si rezistenta cu analiza la Daily sau H4 fara nici un fel de indicator. Am pe chart doar pretul. Atat.

 

 

Spor la pipsi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum am vorbit si cu Stefan acum cateva zile, ei iata ce se intampla nu-ti raspunde nimeni, asta spunea-m Stefan ca nu te ajuta nimeni la o adica si ti se raspunde f. greu, fata de alte forumuri care s-ar pe tine cu raspunsuri. Parerea mea este ca s-au format niste gasti care schimba intre ele informatii. De oamenii se cunosc. @ Slackware - Stai fara grija ca nu se sesizeaza nimeni poate dupa f. mult timp. Asta am patit eu mereu.

 

Sa nu te superi Stefan de ce am scris dar asta am patit eu de cand sunt pe acest forum.

 

 

 

Bafta la toata lumea

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am vazut ca s-a deschis topicul. de mult timp vreau sa-mi fac timp pentru asa ceva, dar nu gasesc; si in al doilea rind, si eu sunt in faza de acumulare si nu am toate lucrurile foarte bine puse la punct.

 

primul lucru care vreau sa-l fac, din nou, este sa va spun despre sursele mele de informare. "master the markets" de tom williams explica tot ce se poate explica despre volume si cum se pot folosi in tranzactionare; in plus, mai explica modul de gindire al celor care au posibilitatea sa miste piata. asa ca daca va ginditi sa incepeti si sa intelegeti VSA, cartea trebuie citita neaparat. o aveam undeva, am pus si un link pe forum cred ca in topicul cu indicatorii despre volume...

 

o alta sursa de informare este topicul de pe FF despre VSA: Trade Using VSA (Volume Spread Analysis) @ Forex Factory

e foarte bun. era si o camera de chat in care se postau trade-uri live pe baza VSA.

 

mai departe, uneltele:

- platforma si data feed-ul. cine are posibilitati poate sa faca o subscriptie la e-signal de exemplu si va avea volumele reale - in cazul forex, volume ticks - interbank. cine nu-si permite o subscriptie poate folosi demo MT de la ibfx; e singurul care are volume similare cu e-signal. de altfel, o sa gasiti comparatiile si sugestiile astea si in topicul FF pentru cine o sa-l citeasca.

- indicatorii. eu folosesc indicatorul pe care l-am atasat acestui post, mi se pare cel mai sugestiv. alti indicatori gasiti la "Experti si indicatori", i-am pus in topicul despre volume...

 

cam asta ar fi introducerea. va recomand calduros sa vizitati topicul pe FF pentru ca acolo sunt multe exemple; o sa incerc sa postez si eu exemple, dar timpul meu e limitat si nici nu pot urmari multe perechi.

HiddenGap Volume Indicator.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi aduc aminte ca am pus niste materiale introductive in topicul lui mfx. linkurile sunt astea:

Forex - forum, analize, bloguri | Strategie simpla de reversal la h4/daily - Vamist Forex - Invata cum sa profiti din diferenta de curs valutar - Page 40

Forex - forum, analize, bloguri | Strategie simpla de reversal la h4/daily - Vamist Forex - Invata cum sa profiti din diferenta de curs valutar - Page 40

varianta in engleza si traducerea in romana, cam tot ce-am putut sa traduc pina acum.

 

cred ca deocamdata atit. intrebari...?

o sa revin mai des pe aici, cu exemple si cu alte informatii.

 

p.s. camera de chat este aici: http://vsa.pipbuilders.com/

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Vaxx, ti-am explicat si atunci de ce nu sunt de acord cu tine. Nu am de ce sa ma supar, dar mi se pare ciudat sa critici faptul ca nu ai primit un raspuns sau ca nu l-ai primit destul de repede... In fine, multumita lui Scrat, de data asta ai primit raspunsul. Putem sa discutam in continuare despre asta daca vrei, dar intr-un topic separat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce inseamna de fapt VSA? ca sa stim cu totii ce interpretam, de fapt - "volume spread analysis", sau in adaptarea in romana: "analiza distributiei volumului". analizam corelatia dintre marimea unei candele (denumita "spread", sau distanta high - low) si marimea volumului de ticks inregistat in timpul acestei candele.

 

inainte de a incepe cu exemplele, vreau sa precizez citeva lucruri care trebuie sa fie baza oricarei analize:

 

in primul rind, trebuie sa ne intrebam mereu ce inseamna ceea ce vedem. un volum mare de ticks inseamna activitate intensa; un volum mic inseamna activitate redusa. dupa cum o sa cititi in pdf-urile atasate, nu ne putem da seama ce e in spatele actiunii (buy? sell?) decit daca facem corelatia cu configuratia candelei. si anume, ne uitam la spread (repet, distanta high-low) si la pozitia valorii close fata de high sau fata de low.

 

piata va fi mereu alcatuita din buyers si sellers. cineva vinde, si cineva cumpara. cind vedem o bara lunga, cu valoarea close aproape de high, si cu volum mare, ne gindim imediat ca au aparut ordine buy in piata, si fondul pietei este bullish. dar in acelasi timp ginditi-va ca cineva vinde masiv; si cine poate sa faca asta decit cei care au cumparat la preturi mai mici... profesionistii. si daca ei au iesit prin aceste ordine sell, cine a ramas in piata? de obicei, "fraierii", care intra long pe virf. piata mai poate urca, dar in momentul in care nu mai exista cerere, s-a terminat: pretul cade. "fraierii" nu pot sustine urcarea sanatoasa.

ceea ce vreau sa spun este ca barele lungi, cu close aproape de una din extremitati, pe volum mare, nu sunt agreate de piata; semnifica SLABICIUNE, pentru ca arata ca profesionistii isi lichideaza masiv pozitiile.

aveti un exemplu foarte bun in pdf-ul atasat anterior.

 

un exemplu de reversal folosind VSA: aud-usd, h1. in primul rind, trebuie sa evaluam fondul de baza al pietei. ce se intimpla? pretul urca, insa activitatea volumelor nu este atit de mare, si pare ca e impins in sus parca din inertie.

sageata arata bara ND, care inseamna "no-demand" = "fara cerere"; bara respectiva este fie un test al pietei, fie lipsa de interes din partea buyers. ce se intimpla daca nu exista cerere pe piata? pretul cade.

o sa vedeti ca exista doua situatii: fie cadere dupa aparitia ND, fie o impingere artificiala a pretului in sus (ca in exemplul meu - se numeste upthrust) pentru a fi culesi ultimii "fraieri", sau pentru a lichida stopurile celor care sunt deja pozitionati pe directia buna (insa si-au plasat stopurile neinspirat... desi clasic... deasupra rezistentei).

exemplul nu este chiar ca la carte, insa am vrut sa arat configuratia barei ND. o sa dau mai multe detalii.

 

confirmarea de short este in momentul in care pretul sparge minimul barei ND. vedeti ce viteza a luat in jos.

post-1398-125444131218_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai adaug un pdf, in care o sa gasiti precizari despre termenii pe care o sa-i folosesc. n-o sa-i mai traduc in romana, ci o sa-i folosesc direct in engleza, asa ca ar fi bine sa va familiarizati cu ei.

VSA Quick guide.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa nu asteptati de la VSA decit ceea ce este in realitate: un instrument de interpretare a ceea ce se intimpla "in spate". nu este un sistem! este o prelungire, as zice eu, fireasca si necesara, a interpretarii actiunii pretului. o sa vedeti ca interpretarea volumelor o sa elimine o serie de configuratii tipice de reversal, sau o serie de breakout-uri false. daca e interpretata corect, evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un alt exemplu de bara ND: g-j, 15min (upbar, spread mic; confirmarea = spargerea minimului). este o oportunitate de reintrat sau adaugat short.

 

p.s. si un posibil bottom pe g-j, 5min. volum mare, close aproape de high; au aparut ordine buy la 141.92. pretul si-a oprit caderea.

 

mai departe, pentru continuarea caderii, trebuie testata zona de suport. daca exista oferta (supply) in zona respectiva, pretul o sa cada si mai mult. daca nu exista oferta (supply), o sa vedem o bara NS ("no-supply"), si spargerea maximului sau inseamna ca in piata au aparut ordine buy - deci exista cerere - deci pretul o s-o ia in sus.

post-1398-125444249863_thumb.gif

post-1398-125444280843_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.