Sari la conținut

Postări Recomandate

eu m-am referit doar la bara indicata de sageti: este foarte lunga si are un volum imens, deci e clar ca in cursul ei s-au activat niste ordine foarte mari. intrebarea pe care mi-o pun este, ceea ce vad este buy sau sell? cum judecam?

 

1. primul lucru este sa ne uitam la configuratia barei. unde este pozitionat close fata de high si low? e mai aproape de high (cam in 2/3 superioare), deci pare ca e buy.

 

2. al doilea lucru este sa ne uitam la pozitionarea barei in trend. daca aproximam ochiometric un canal in care pretul coboara, low-ul barei h4 este la marginea de jos a canalului. cu alte cuvinte, e-u s-a lovit de un suport puternic. insa nu trebuie sa neglijam nici marginea superioara a canalului; vedeti ca dupa inchiderea acestui h4, pretul nu a mai facut nici higher high si nici lower low, ci a ramas intre.

 

daca luam in considerare ce am spus pina acum la 1. si 2., este foarte tentant sa credem ca vom vedea un reversal. insa nu intotdeauna lucrurile sunt ceea ce par. am vazut doar o respingere in sus de la 1.4480, ceea ce inseamna ca acolo se afla buyers. sau niste sellers care au fost prinsi contra trendului si abia acum si-au putut lichidat pozitiile cu pierderi minime. sau doar niste incasari de profituri. sau pur si simplu manipulare.

pina nu vedem in ce directie se duce pretul - trece peste maximul acestei bare, sau trece sub minimul ei - trebuie sa consideram ambele valori ca fiind importante. daca pretul merge peste 1.4647, atunci ne gindim ca trendul in jos s-a incheiat; daca merge sub 1.4480, ne gindim la continuarea corectiei sau la o manipulare pentru testarea ofertei existente pe piata.

 

3. ne uitam la tf-urile mai mici. am pus un grafic h1, ce se vede pe el? volumul mare de pe h4 coincide cu un virf de volum pe h1, dupa care pretul s-a intors (pe h1 se numeste "stopping volume").

sageata arata bara care a ajuns la 1.4480; desi inchiderea a fost in regiunea de mijloc a barei (teoretic, aparent indecizie), atentie, pretul a facut un higher high pe h1. daca trendul in jos ar fi fost "puternic", am fi vazut lower lows, pe volume tot mai mici.

 

4. un alt lucru pe care nu trebuie sa-l pierdem din vedere este fondul pietei. da, avem un suport puternic la 1.4480, dar este asta suficient sa vorbim de un reversal? NU. de ce? pentru ca pretul este tot in interiorul canalului descendent. ca sa vorbim de un reversal ar trebui sa vedem o spargere a limitei superioare a canalului. si din acest motiv am si marcat toate testele facute pe aceasta marginea superioara a canalului. este important de remarcat ca aceste teste sunt facute pe volume in general mici, deci nu exista interesul pentru miscarea pretului prin rezistenta. vedem ca volumele mari se gasesc in general in cursul coboririi sau la marginea inferioara a canalului.

 

ce asteptam pentru o confirmare a iesirii din canal?

- pretul sa fie in zona marginii superioare + activitate intensa pe volume + iesire peste marginea superioara (higher highs pe h1 sau h4); vrem sa vedem un efort de trecere prin rezistenta.

- eventual retestarea fostei margini: fie pe volume reduse pentru verificarea ofertei; fie pe volume crescute si apoi higher highs care ar arata prezenta ordinelor buy.

 

notiunile astea se cam suprapun (cind e test cu volum mic, sau cind volumele sunt mari), si pentru o interpretare adecvata trebuie sa le consideram impreuna cu fondul pre-existent al pietei.

 

dupa parerea mea este o bara NS (no supply = fara oferta). spread mic, aparuta dupa volum mare pe sell, are un volum mai mic decit oricare din cele 2 bare precedente (asta arata indicatorul prin culoarea roz).

Interesant este ca celelalte 2 bare nu depaseste aceasta bara, depasirea facandu-se la a 3 bara paremise. Ma duce cu gandul ca cererea este mai mare deci este semn de buy. Mai observam ca bara acea imensa cu cele 2 sageti in capete este o testare.

Sincer sa fiu Scrat este destul de dificil dar pe parcurs sper sa inteleg cat mai bine.

 

post-1398-125453161328_thumb.gif

post-1398-125453162351_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

volumele de la ibfx nu sunt reale. orice broker MT filtreaza volumele (unii ticsi ii lasa sa treaca normal, altii sunt comasati si de exemplu in loc de 3 ticsi reali se raporteaza doar unul etc), ca asa e conceput sistemul.

la ibfx arata similar cu ceea ce vine de la e-signal; pentru inceput merge.

poti pune conturi de la brokeri diferiti pe aceeasi platforma. ai nevoie de fisierele .srv de la ambii brokeri, pe care le copii in directorul Metatrader/config/

 

Nu stiu daca am fost explicit dar o sa mai postez cateva exe. Intre timp o sa ma documentez mai mult despre VSA si mai mult o sa deschid un cont demo la IBFX unde am inteles de la tine ca volumele sunt reale. De exe pot sa am deschis cont demo la IBFX pentru vizualizare volume reale si sa fac tranzactii pe o alta platforma ? in cazul meu Admiral markets ?

 

Multumesc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum banuiesc ca stii deja, comportamentul oscilatorilor in zonele extreme este in functie de existenta trendului / range-ului. eu ti-as recomanda sa nu dai atentie prea mare oscilatorilor pentru ca semnalele lor sunt oricum intirziate.

 

mai bine folosesti nivelele de suport/rezistenta anterioare; sau de exemplu, valorile close daily (daca tranzactionezi h1) sau weekly (daca tranzactionezi h4); sau liniile de trend.

 

toate astea sunt mult mai importante si iti indica directia mult mai bine decit oscilatorii.

daca totusi vrei sa folosesti oscilatori, tine-i pe tf curent; in exemplul tau, nu schimba mai jos, pentru ca asa cum vrei tu sa-i folosesti o sa ai surprize.

 

Scrat as vrea sa discutam un pic pe figura de mai jos.

Am observat ca atunci cand indicatorul RSI este in zona de supracumparare, supravanzare in cazul nostru supravanzare si trece peste nivelul de 30 al RSI-ului, apare un puternic semnal de buy. Analiza este deocamdata la h4. Dupa ce observ ca RSI se apropie de nivelul de 30 comut chartul pe h1 si astept ca RSI sa treaca peste nivelul de 50 si sa testeze 1 singura data acest nivel ( 50 pe h1 ). Dupa ce a testat nivelul de 50 pe h1 pot intra linistit pe buy dar problema mea este, unde pun SL. TP este relativ usor sa-l urmaresc pe h4 pana la supracumparare dupa care inchid tranzactia. Intrarea se face pe h1 este clar dar SL este prea mare si o sa am un risk reward mic, poate chiar 1:1.

De aceea ma intereseaza VSA pentru ca imi ofera posibilitatea din timp ( mult mai devreme ) sa-mi dau seama unde sa intru pe buy in cazul nostru corelat cu supravanzarea pe h4 de pe rsi.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca incet, incet inteleg ceva.

Bun. Ce am inteles eu pana acum este urmatorul lucru:

1. Trasam liniile de trend sa zicem pe h4 ( sunt mai precise ), mentionez ca o linie de trend ca sa fie trasata trebuie sa treaca prin cel putin 2 puncte higher high, 2 puncte lower lows.

2. Presupunem ca avem un trend descendent.

3. Asteptam sa apara o candela de marime mare dupa exemplul dat de tine mai sus. Pe acea candela avem un volum mare ( se formeaza pe candela higher high si lower lows ).

4. Semnalul de reversal apare cand trendul descendent este spart dar si cand pretul trece peste higher high specificat pe grafic de candela uriasa si pe indicator de volumul mare.

5. Apoi asteptam ca pretul sa retesteze linia de trend sparta si nivelul higher high al candelei "uriase" prin volume in scadere cea ce ne duce cu gandul ca interesul pt. vanzatori sa terminat si curand o sa inceapa interesul pt. cumparare rezultand trendul ascendent.

 

 

Scrat este corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de exe:

1. am trasat liniile de trend pe h1, perechea usd/jpy

2. observ un volum mare cu suport la 88.59 ( lowers low format de candela bullish )

3. urmatoarea candela este bearish cu pretul de inchidere peste pretul de deschidere al candelei bullish, dar mai observ ca volumul este in scadere fata de bara precedenta, volumul iar scade la urmatoarea bara bearish ( volumul pe bara este specificat de indicator prin culoarea roz ), bara care da cu capul exact in linia de trend sa zicem linie de rezistenta.

4.Scaderile acestea de volum ma duce cu gandul la faptul ca vanzatorii nu mai prezinta interes si isi fac aparitia cumparatorii prin confirmarea spargerii liniei de trend.

5. Probabil va avea loc o retestare a liniei de trend si dupa aceea putem fi sigur ca trendul sa schimbat ( in cazul nostru din trend descendent in trend ascendent ).

6. Problema care mi-o pun este ? unde intram ? si unde punem SL ? unde punem TP ?

 

 

Este bine Scrat ?

post-2700-125456569028_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rind, la mine arata diferit volumele. cred ca e vorba de serverul demo la care te conectezi; stiu ca ultima data cind am deschis demo la ibfx, a trebuit sa folosesc un fisier srv aparte de ce aveau ei... il atasez aici, pune-l in MT/config/ si apoi fa-ti un nou cont demo.

 

in al doilea rind, hai sa analizam u-j separat pe h1 si h4 dupa graficul meu. am pus si un rsi pe grafic, poate te ajuta :D.

 

ce vedem pe h1? o bara relativ scurta pe volumul cel mai mare, am marcat-o cu sageti. din moment ce pretul a continuat sa faca lower low, e clar ca maximul acestei bare reprezinta o rezistenta puternica pe h1 - sa-i spunem, un pivot de volum. bun, am pus o linie orizontala pe maximul ei, 89.42.

ce se intimpla mai departe? pretul CADE, dupa care se intoarce si trece in sus prin 89.42 fara sa ezite. rezistenta a fost anulata. continua sa urce, si pe urma revine sa testeze pretul. uita-te in cealalta poza h1, marita, unde am pus semnele de intrebare. ce vezi? vezi ca o fosta rezistenta, adica 89.42, a fost retestata, si ca bara care o retesteaza este un downbar, cu spread mic si pe volum mic - deci cum se numeste bara... ?

 

 

de exe:

1. am trasat liniile de trend pe h1, perechea usd/jpy

2. observ un volum mare cu suport la 88.59 ( lowers low format de candela bullish )

3. urmatoarea candela este bearish cu pretul de inchidere peste pretul de deschidere al candelei bullish, dar mai observ ca volumul este in scadere fata de bara precedenta, volumul iar scade la urmatoarea bara bearish ( volumul pe bara este specificat de indicator prin culoarea roz ), bara care da cu capul exact in linia de trend sa zicem linie de rezistenta.

4.Scaderile acestea de volum ma duce cu gandul la faptul ca vanzatorii nu mai prezinta interes si isi fac aparitia cumparatorii prin confirmarea spargerii liniei de trend.

5. Probabil va avea loc o retestare a liniei de trend si dupa aceea putem fi sigur ca trendul sa schimbat ( in cazul nostru din trend descendent in trend ascendent ).

6. Problema care mi-o pun este ? unde intram ? si unde punem SL ? unde punem TP ?

 

 

Este bine Scrat ?

 

post-1398-125458562671_thumb.gif

post-1398-125458563879_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acum graficul h4, cu aceeasi linie de trend. am marcat fiecare zona in care linia de trend a fost testata; sper ca se vede ca volumele sunt relativ mici de fiecare data cind pretul urca pina la linie.

 

am pus stelute pe ceea ce este relevant din fiecare test. ce fel de bare sunt? upbar (adica close mai sus decit al barei precedente), spread mic, volum mic (roz sau galben) = ?

ia sa vad daca s-a inteles. cum se numesc barele indicate de stelute?

 

mai departe. ce s-a intimplat acum, adica vineri? cred ca e evident. linia de trend este atinsa de o bara care are volum mare si spread mare. insa pretul nu a mai facut un higher high. asa se intimpla de obicei, forexul e ca telenovelele, cind incepe distractia se termina si episodul (se inchide saptamina).

ce facem noi? asteptam, si daca vedem un higher high pe h4 inseamna confirmarea schimbarii de trend. pina nu vedem higher high pe h4, nu putem vorbi de reversal.

 

p.s. nu pot sa atasez fisierul config pentru ibfx demo, asa ca trebuie sa-l trimit prin e-mail.

post-1398-125458681731_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rind, la mine arata diferit volumele. cred ca e vorba de serverul demo la care te conectezi; stiu ca ultima data cind am deschis demo la ibfx, a trebuit sa folosesc un fisier srv aparte de ce aveau ei... il atasez aici, pune-l in MT/config/ si apoi fa-ti un nou cont demo.

 

in al doilea rind, hai sa analizam u-j separat pe h1 si h4 dupa graficul meu. am pus si un rsi pe grafic, poate te ajuta :D.

 

ce vedem pe h1? o bara relativ scurta pe volumul cel mai mare, am marcat-o cu sageti. din moment ce pretul a continuat sa faca lower low, e clar ca maximul acestei bare reprezinta o rezistenta puternica pe h1 - sa-i spunem, un pivot de volum. bun, am pus o linie orizontala pe maximul ei, 89.42.

ce se intimpla mai departe? pretul CADE, dupa care se intoarce si trece in sus prin 89.42 fara sa ezite. rezistenta a fost anulata. continua sa urce, si pe urma revine sa testeze pretul. uita-te in cealalta poza h1, marita, unde am pus semnele de intrebare. ce vezi? vezi ca o fosta rezistenta, adica 89.42, a fost retestata, si ca bara care o retesteaza este un downbar, cu spread mic si pe volum mic - deci cum se numeste bara... ?

 

 

 

de exe:

1. am trasat liniile de trend pe h1, perechea usd/jpy

2. observ un volum mare cu suport la 88.59 ( lowers low format de candela bullish )

3. urmatoarea candela este bearish cu pretul de inchidere peste pretul de deschidere al candelei bullish, dar mai observ ca volumul este in scadere fata de bara precedenta, volumul iar scade la urmatoarea bara bearish ( volumul pe bara este specificat de indicator prin culoarea roz ), bara care da cu capul exact in linia de trend sa zicem linie de rezistenta.

4.Scaderile acestea de volum ma duce cu gandul la faptul ca vanzatorii nu mai prezinta interes si isi fac aparitia cumparatorii prin confirmarea spargerii liniei de trend.

5. Probabil va avea loc o retestare a liniei de trend si dupa aceea putem fi sigur ca trendul sa schimbat ( in cazul nostru din trend descendent in trend ascendent ).

6. Problema care mi-o pun este ? unde intram ? si unde punem SL ? unde punem TP ?

 

 

Este bine Scrat ?

 

 

cred ca bara se numeste bara ND downbar, cu spread mic si pe volum mic, oportunitate zic eu pentru buy

 

corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este NS - no supply (fara oferta); cind nu ai oferta, ramine doar cererea, si deci pretul va creste DACA trece in sus peste maximul NS.

daca ar fi fost ND - no demand (fara cerere), atunci pretul ar fi cazut.

 

cred ca bara se numeste bara ND downbar, cu spread mic si pe volum mic, oportunitate zic eu pentru buy

 

corect?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acum graficul h4, cu aceeasi linie de trend. am marcat fiecare zona in care linia de trend a fost testata; sper ca se vede ca volumele sunt relativ mici de fiecare data cind pretul urca pina la linie.

 

am pus stelute pe ceea ce este relevant din fiecare test. ce fel de bare sunt? upbar (adica close mai sus decit al barei precedente), spread mic, volum mic (roz sau galben) = ?

ia sa vad daca s-a inteles. cum se numesc barele indicate de stelute?

 

mai departe. ce s-a intimplat acum, adica vineri? cred ca e evident. linia de trend este atinsa de o bara care are volum mare si spread mare. insa pretul nu a mai facut un higher high. asa se intimpla de obicei, forexul e ca telenovelele, cind incepe distractia se termina si episodul (se inchide saptamina).

ce facem noi? asteptam, si daca vedem un higher high pe h4 inseamna confirmarea schimbarii de trend. pina nu vedem higher high pe h4, nu putem vorbi de reversal.

 

p.s. nu pot sa atasez fisierul config pentru ibfx demo, asa ca trebuie sa-l trimit prin e-mail.

 

 

aici cred ca am ghicit-o: barele indicate de tine prin stelute se numesc ND- no demand adica fara cerere

 

 

este corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.