Sari la conținut

Contul Meu


pipsarul

Postări Recomandate

Salut

 

Experienta mea e limitata la trading live din februarie incoace.

Am inceput cu 700 euro si am mai alimentat odata cu 1.000

Cum sfaturi nu pot sa dau(nu ma lasa evolutia contului) m-am gindit sa va arat cum arata contul(grafic) dupa 9 luni.

Poate ca o imagine valoreaza citeodata mai mult decit 1.000 cuvinte

Nu ma astept sa-mi urmeze si altii exemplul, sper doar ca e sugestiv pentru ce-i care sint la inceput sau intentioneaza sa tranzactioneze pe forex

Daca e ok si pentru voi, la sfirsit de saptamina, sau la doua saptamini o sa-l actualizez

P.S.

Ce-mi place cu adevarat la comunitatea forex fata de cea .... sa-i zicem spot, e faptul ca nu exista atita incrincenare intre membrii sau altfel spus perechea mea valutara sau strategia mea nu-i mai buna decit a voastra niciodata pe cind actiunile mele in mod cert sint cele care vor performa cel mai bine :((post-3998-125578036633_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte bun exemplul tau, in special pentru toti incepatorii, pentru aceia care cred ca forexu este o joaca si atat si ca nu ai nevoie de teorie.

bun si nefericit in acelasi timp.

asa cum am mai recomandat si in alte parti ale forumului, renunta la trading live, eventual retrage toti banii pentru a nu fi tentat sa mai deschizi pozitii pe real, si apuca te serios de teorie.

stabileste ti pasii, croieste ti o strat, toate astea necesita timp. fff mult timp, de la cateva luni la 1 an minim.

eu personal am trecut la trading live abia dupa 10-11 luni de zile, iar cand a scartait ceva nu mie rusine sa o spun nici acum, am trecut iarasi pe demo.

si anul asta am stat pe demo din luna mai pana acum cateva zile cand am reluat tradingul live.

 

intelegeti oameni buni, forexu nu este o joaca, este o meserie f serioasa, periculoasa si incitanta in acelasi timp, intelegeti odata ca numai 5% dintre cei care incearca s-o faca mai si reusesc.

 

mult succes mai departe.

Editat de harif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Experienta mea e limitata la trading live din februarie incoace.

Am inceput cu 700 euro si am mai alimentat odata cu 1.000

Cum sfaturi nu pot sa dau(nu ma lasa evolutia contului) m-am gindit sa va arat cum arata contul(grafic) dupa 9 luni.

Poate ca o imagine valoreaza citeodata mai mult decit 1.000 cuvinte

Nu ma astept sa-mi urmeze si altii exemplul, sper doar ca e sugestiv pentru ce-i care sint la inceput sau intentioneaza sa tranzactioneze pe forex

Daca e ok si pentru voi, la sfirsit de saptamina, sau la doua saptamini o sa-l actualizez

P.S.

Ce-mi place cu adevarat la comunitatea forex fata de cea .... sa-i zicem spot, e faptul ca nu exista atita incrincenare intre membrii sau altfel spus perechea mea valutara sau strategia mea nu-i mai buna decit a voastra niciodata pe cind actiunile mele in mod cert sint cele care vor performa cel mai bine :((post-3998-125578036633_thumb.png

 

Situaţie Cunoscută...

Forexul este mai aproape de legile de supraveţuire - dacă nui profit este perdere. În situaţie asemănătoare am stopat toate afacerile şi am deschis cont DEMO. Peste 1 an am revenit la contul real. Forexul este un proces reglat, programat şi profitul este posibil doar atunci, cînd algoritmul dinamicii preţului este clar şi mişcarea următoare este clară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit, dupa cum pare incepe un trend CRESCATOR !!!

 

Ca sa nu ai dezamagiri :

 

- mai intai, treci pe demo, apoi raspundeti tie insasi la intrebarile:

 

- ai o strategie ?

 

- crezi in ea ?

 

- ai motivatie suficienta ca sa o urmezi ?

 

- esti DISCIPLINAT din fire ?

 

- ai probleme de sanatate/familiale/profesionale/etc. ? (Daca da: pauza si pe demo)

 

 

In Forex, de prima importanta este Psihologia (TA !!!)

Apoi urmeaza Money Managementul si pe Ultimul loc este Strategia .

Crede-ma ca Stategia este NIMIC pe langa celelalte doua aspecte.

Orice Strategie e buna (daca are la baza putina logica). Nu cauta Strategia

cea mai profitabila pentru ca Profitabilitatea NU depinde in mare masura de strategie.

 

Citeste, informeaza-te, experimenteaza pe Demo cat vrei .

 

Ai RABDARE, RABDARE, RABDARE.

 

Fii FOARTE SELECTIV si actioneza doar cand Sansele sunt de partea ta.

 

Daca o strategie are pierderi este ceva normal. In primul rand fii TENACE si continua cu respectiva strategie si abia apoi incearca sa o imbunatatesti.

 

Apropo de strategie , nu-ti trebuie decat PRICE ACTION si , daca chiar simti nevoia,inca un

indicator. Simplu si eficient !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un trader cunoscut mie sta si cite 2-3 saptamini pina are un set-up asa cum il vrea el: il numeste "setup de A+". Insa acest set-up ii poate aduce cistiguri f mari. Principalul aspect al acestei situatii este rabdarea. Nu 30 de tranzactii pe zi iti aduc bani ci o tranzactie pe luna bine gindita.

Este adevarat ca lucreaza pe charturi de la h4 in sus, lucru care m-a invatat si pe mine ca este cel mai bine ptr incepatori si cei care nu sunt profesionisti. Abia dupa 10 luni de lucrat pe demo am inceput sa am o asemenea rabdare: stau zile fara sa deschid o pozitie iar cind am un A+ il las deschis saptamini in sir pina imi ajunge la TP, timp in care am si caderi datorita news, etc. Insa merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maxu08 : nu toti suntem la fel, chestie de temperament.

 

Profitabilitatea depinde si de frecventa tranzactilor. Forex-ul e plin de oportunitati pe care daca le scapi nu esti in avantaj.

 

Temperamentul si Timpul disponibil pt.Forex => Time-Frame-ul pe care il alegi

 

Nu trebuie uitat de Trendul Principal care il gasesti pe un TF mai mare decat cel curent

 

In rest : taie pierderile SCURT si lasa profitul sa Creasca.

 

Insa "SCURT" este asa o notiune relativa....

 

Chestia cu TP-ul, dupa parerea mea, este cam asa :

de regula Nu trebuie folosit. Exceptiile sunt : pt. a prinde Spike-uri sau cand Pretul este in Range.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.