Sari la conținut

scalping... si nu prea


Postări Recomandate

Salut, ma numesc deos si sunt un loser(in cela mai adevarat sens al cuvantului). Citesc acest forum de vreo 5 luni, iar acum am decis sa contribui si eu cu ceva :) Am gasit pe un site rusesc( eu fiind din Basarabia inteleg ce zic aia pe acolo desi nu as fi vrut...) o strategie care pare destul de simpatica dar pe care nu reusesc sa o aplic din cauza catorva probleme.

 

Aceasa este numita scalping, dar nu presupune castiguri de 3-10 pipsi ca intr-un scalping clasic, ci castiguri de 40-50 pipsi care pt un incepator care joaca intraday sunt chiar foarte acceptabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Strategia presupune folosirea unui tf de 10 minute ca tf de baza( acesta poate fi obtinut destul de usor, cu ajutor mt4 desi mie nu mi se incarca datele, dar voii reveni la asta). Aceasta presupune tranzactionarea atat in zonele de trend cat si cele flat.

In general dupa mine, as imparti zonele portiunile de grafice in 3 categorii: trend, flat, si indecis(knd nu ne putem da seama exact ce face pretul).

Asadar pt analiza vom folosi : 3 EMA cu perioade diferite: 144(principala), 72(medie) si 34. De asemenea ne trebuie un canal care va fi format din devieri ale EMA(34) pe axa y, devvieri de -21% si +21% care vor forma un canal. Aici apare problema pt ca nu reusesc sa construiesc acest canal, dak are cineva vreo idee, e binevenit sa o posteze. Nustiu exact dc autorul a decis utilizarea acestor EMA cu valorile respective, el mentioneaza defatp ca au legatura cu nivele Fibo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strategia presupune folosirea unui tf de 10 minute ca tf de baza( acesta poate fi obtinut destul de usor, cu ajutor mt4 desi mie nu mi se incarca datele, dar voii reveni la asta). Aceasta presupune tranzactionarea atat in zonele de trend cat si cele flat.

In general dupa mine, as imparti zonele portiunile de grafice in 3 categorii: trend, flat, si indecis(knd nu ne putem da seama exact ce face pretul).

Asadar pt analiza vom folosi : 3 EMA cu perioade diferite: 144(principala), 72(medie) si 34. De asemenea ne trebuie un canal care va fi format din devieri ale EMA(34) pe axa y, devvieri de -21% si +21% care vor forma un canal. Aici apare problema pt ca nu reusesc sa construiesc acest canal, dak are cineva vreo idee, e binevenit sa o posteze. Nustiu exact dc autorul a decis utilizarea acestor EMA cu valorile respective, el mentioneaza defatp ca au legatura cu nivele Fibo.

 

Normal ca au legatura : 144 si 34 sunt numere din seria fibo! Iar 72 este jumatea lui 144.

 

Ca sa afli seriile numerelor fibo este destul de simplu. Ai primele 2 numere 1 si 2 si de aici totul este usor: 1+2 = 3, 2+3 =5 , 3+5=8, 5+8 =13 , 8+13 = 21, 13+21 =34 etc... Foarte simplu!

 

Dupa cum vezi si 21 (apropo de +/- 21% ) este tot un numar din seria fibo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ajutorul celor prezentate mai sus, o sa identificam in ce zona a graficului ne aflam( trend, flat, sau indecizie)

Pt zonele de trend vom avea urmatoarele conditii: tre sa avem directia EMA-urilor, ordinea lor trebuie sa fie, dupa cum va dati seama, de jos in sus 34, 72 si ultima e 144. De asemenea EMA trebuie sa se indrepte spre zonele canalului sau chiar sa iasa din acesta.

In continuare vom cauta S/R pe acest grafic. Ca S/R vom folosi EMA cu perioadele de 24 si 72. Vom folosi urmatoarele reguli: dak preul ajunge la una din cele 2 EMA si nu trece de 20 de puncte peste,iar apoi incepe sa se intoarca inapoi, atunci vom considera ca EMA respectiv este o rezistenta/suport. De asemenea dak pretul nu ajunge pana la una din cele 2 EMA cu o valorare de marimea spread-ului pt perechea respectiva, atunci la fel vom considera ca pretul a intalnit un nivel de rezistenta/suport.

NU se vor lua in calcul situatiile in care pretul va utiliza ca S/R, zonele canalului, pt k astfel vom juca impotriva trendului, ceea ce nu-i bine deloc :).

Atasez si un exeplu, sper sa fie elocvent.

post-3824-126114304255_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam cat de rentabila este strategia ? Ai testat-o manual ?

 

Unde intri si unde iesi ?

 

Nu am testat-o personal inca, dar din cele ce explica autorul pare destul de ok. Cat referitor la punctele de intrare si iesire, o sa scriu si despe asta :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa continui cu identificarea zonelor de pe grafic. In postul precedent am analizat cum identificam zonele de trend. Acu trecem la flat. Dak nu exista o directie concreta in care se misca pretul adik mediile 34 si 72 se intersecteaza destul de des iar distanta dintre acestea nu depaseste 20 de puncte atunci avem o situatie de flat. De asemenea EMA principala(144) de va afla la mijlocul canalului creat de cele 2 devieri ale EMA(34). In acest caz, vom utiliza ca suport si rezistente liniile canalului, la fel ca in cazul precedent. Dak pretul nu a iesit mai mult de 20 de punte din canal si incepe a sa se intoarca sau sa se consolideze, atunci vom spune k avem un nivel de S/R pe acest canal. De asemenea dak pretul nu a ajuns la nivelul canalului cu o valoare de marimea spred-ului atunci la fel spunem k am avut o zona de S/R. Foarte important, in situatiile de flat nu folosim ca S/R EMA-urile !!!

Din pacate nu pot sa atasez o situati de pe mt4, din simplu motiv k nu pot construi canalul cu devieri de +21% si -21% de la EMA (34). Totusi ca sa va faceti o idee o sa atasez un prt sc, de pe video unde am gasit cursul, poate chiar o sa intelegi mai bine de acolo

post-3824-126114441276_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cam cat de rentabila este strategia ? Ai testat-o manual ?

 

Unde intri si unde iesi ?

 

Nu am testat-o personal inca, dar din cele ce explica autorul pare destul de ok. Cat referitor la punctele de intrare si iesire, o sa scriu si despe asta :)

 

Cred ca stiu ce se refera 21 acela. Cauta LP50 la Strategii si planuri de tranzactionare si o sa vezi ca ema pe care il foloseste LP50 are nivele adiacente +/- stabilte in functie de numere fibonacci. Daca nu ma insel are si un indicator.Ideea este ca atunci cand stabilesti nivelele trebuie sa tii cont daca esti pe o platforma cu 4 respectiv 2 zecimale la pret sau pe o palatforma cu 5 respectiv 3 zecimale.

 

Iata in imaginea de mai jos ema34 si ema 144 la car le-am pus nivele +/-21

 

post-1363-126114470844_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acuma am facut doar identificarea zonelor, pt k in posturile urmatoare sa revin cu detalii despre intrari, SL si TP. As vrea sa stiu totusi dak e cineva interesat de ceea ce am scris pana acuma, k sa nu postez numai pt mine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.