Sari la conținut

scalping... si nu prea


Postări Recomandate

Deci dupa cum spuneam, TF de baza va fi cel de10 min(da cineva nu stiu cum se obtine acesta cautati pe forum s-a explicat). Am atasat un template, care il utilizez pe acest TF.

O sa incerc sa mai explic inca odata ce avem pe grafic.

EMA 144 - pe template e de culoare neagra;

EMA 72 - de culoare rosie;

EMA 34 - care va fi si principala, de culoare albastra;

INdicatorul envelopes, care reprezinta o deviere de 21% pe axa y, in sus si jos a EMA principala. Acesta ne formeaza, un canal cu linii punctate de culoare albastra(cana asemanator cu bollinger bands, dar totusi un pic diferit :)

IN final , jos avem indicatorul stochastics cu setarile implicite de pe mt4, cu zonele de OB/OS determinate de liniile rosii

scalping.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

O sa continui cu stabilirea SL si TP pentru acesta strategie, dar as vrea sa vad ce credeti pana acuma despre ea. Dak privim pe istoric pare sa genereze niste semnale ok, dar pe real de obicei se inatmpla cam invers...

 

Felicitari deos pentru munca depusa pana acum...si la mai mare. Sunt si eu un ,,copil'' intr-ale forexului. Consider interesanta strategia pe care ne-o prezinti dar fara partea de MM specifica... e incompleta. As aprecia niste precizari si pe aceasta parte. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci dupa cum spuneam, TF de baza va fi cel de10 min(da cineva nu stiu cum se obtine acesta cautati pe forum s-a explicat). Am atasat un template, care il utilizez pe acest TF.

O sa incerc sa mai explic inca odata ce avem pe grafic.

EMA 144 - pe template e de culoare neagra;

EMA 72 - de culoare rosie;

EMA 34 - care va fi si principala, de culoare albastra;

INdicatorul envelopes, care reprezinta o deviere de 21% pe axa y, in sus si jos a EMA principala. Acesta ne formeaza, un canal cu linii punctate de culoare albastra(cana asemanator cu bollinger bands, dar totusi un pic diferit :biggrin:)

IN final , jos avem indicatorul stochastics cu setarile implicite de pe mt4, cu zonele de OB/OS determinate de liniile rosii

 

Poate nu am fost foarte atent ,dar pentru ce iti trebuie trei medii mobile?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

O sa continui cu stabilirea SL si TP pentru acesta strategie, dar as vrea sa vad ce credeti pana acuma despre ea. Dak privim pe istoric pare sa genereze niste semnale ok, dar pe real de obicei se inatmpla cam invers...

 

Felicitari deos pentru munca depusa pana acum...si la mai mare. Sunt si eu un ,,copil'' intr-ale forexului. Consider interesanta strategia pe care ne-o prezinti dar fara partea de MM specifica... e incompleta. As aprecia niste precizari si pe aceasta parte. Multumesc.

 

da, stiu k la capitolul mm mai e de lucrat. Totusi o sa postez cum tranzactionez eu. La sl nu am gasit ink o metoda de al pune, de aia setez un sl de obicei la 35-40 pipsi, tinand cont k suntem pe 10 min , e ok zic eu.

In ceea ce priveste tp, era o idee de a-l pune la zonele de s/r stabilite se pivoti. Totusi ma mai gandesc,o sa testez sa vad cum merge. Dak are cineva ceva ideei, ar fi fain le-ar posta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Deci dupa cum spuneam, TF de baza va fi cel de10 min(da cineva nu stiu cum se obtine acesta cautati pe forum s-a explicat). Am atasat un template, care il utilizez pe acest TF.

O sa incerc sa mai explic inca odata ce avem pe grafic.

EMA 144 - pe template e de culoare neagra;

EMA 72 - de culoare rosie;

EMA 34 - care va fi si principala, de culoare albastra;

INdicatorul envelopes, care reprezinta o deviere de 21% pe axa y, in sus si jos a EMA principala. Acesta ne formeaza, un canal cu linii punctate de culoare albastra(cana asemanator cu bollinger bands, dar totusi un pic diferit :biggrin:)

IN final , jos avem indicatorul stochastics cu setarile implicite de pe mt4, cu zonele de OB/OS determinate de liniile rosii

 

Poate nu am fost foarte atent ,dar pentru ce iti trebuie trei medii mobile?

 

poi imi trebuie 3 MA, k sa determin pe ce zona suntem, trend sau flat k sa stim cum sa tranzactionam. Vezi k am postat la inceput cum determinat cu ajutorul celor 3 MA cum determinam zonele, dar dak e nevoie o sa repet.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Deci dupa cum spuneam, TF de baza va fi cel de10 min(da cineva nu stiu cum se obtine acesta cautati pe forum s-a explicat). Am atasat un template, care il utilizez pe acest TF.

O sa incerc sa mai explic inca odata ce avem pe grafic.

EMA 144 - pe template e de culoare neagra;

EMA 72 - de culoare rosie;

EMA 34 - care va fi si principala, de culoare albastra;

INdicatorul envelopes, care reprezinta o deviere de 21% pe axa y, in sus si jos a EMA principala. Acesta ne formeaza, un canal cu linii punctate de culoare albastra(cana asemanator cu bollinger bands, dar totusi un pic diferit :biggrin:)

IN final , jos avem indicatorul stochastics cu setarile implicite de pe mt4, cu zonele de OB/OS determinate de liniile rosii

 

Poate nu am fost foarte atent ,dar pentru ce iti trebuie trei medii mobile?

 

poi imi trebuie 3 MA, k sa determin pe ce zona suntem, trend sau flat k sa stim cum sa tranzactionam. Vezi k am postat la inceput cum determinat cu ajutorul celor 3 MA cum determinam zonele, dar dak e nevoie o sa repet.

 

Parerea mea ca te complici.Daca folosesti medii mobile pt a detecta trendul iti sunt de ajuns 2- 34 cu 72 pt target-uri mici sau 72 cu 144 pt target-uri mai mari.Tot la fel de bine poti sa folosesti un MACD.Si nu as extinde 'fibonacci numbers' chiar pt orice.Spor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Am rugamintea sa atasezi indicatorul Envelopes. Ce sa zic este misto din ce am citit strategia si vreau sa o incerc si eu dar te rog ataseaza te rog acest indicator Envelopes.

In rest cum merge cu testarea la tine ? Nu ai mai zis nimic de ceva vreme despre aceasta strategie. Este ok pe termen lung ?

 

 

Merci

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.