Sari la conținut

Sfarsitul lui metaquotes sau revizuirea unei filosofii si politici indreptate cu ostentaie importiva traderului "ordinar"


flames

Postări Recomandate

SFARSITUL LUI METAQUOTES SAU REVIZUIREA UNEI FILOSOFII SI POLITICI INDREPTATE CU OSTENTATIE IMPORTIVA TRADERULUI ''ORDINAR''

Multi dintre noi nu sunt inca constienti si din diferite motive nu ne intereseaza deocamdata sau nu a venit timpul sa se informeze, sau orice altceva despre urmatoarea platforma care urmeaza sa inlocuiasca mt4, adica mt5. daca pana acu nu am crezut in nici un fel in teoriile conspirationiste, (azi am incercat cu multe batai de cap sa rezolv o problema "neuronii mei erau total depasiti" si rezultatul se anunta catastrofal, spre disperarea mea din "neintelegrea logicii umane normale"), azi am crezut pentru prima data in teoriile conspirationiste. Dar ele nu veneau din vre-un film dupa youtube sau scos dupa huburi facute de niste pseudocunsocatori ai logici si ai realitatii umane ci dupa un indelung razboi personal (interior), fata in fata cu realitatea, in care cazusem ca o ultima reduta a logicii si bunei filosofii in cea mai mizerabila cunoastere: "conspiratia". Ea nu venea de data asta de la vreun guvern cu legaturi puternice in masonerie sau o suprastructura evreiasca sau de alta natura de politica mondiala, ea venea de la ce ma durea pe mine cel mai tare de la MetaQuotes. Vreo 5 minute nu am scos nici un cuvant dupa ce am gasit mizerabila problema sau probleme (ca nu e una singura) am zis poate ca nu vad eu bine mi am verificat ochelarii i-am sters de praf am pus un prieten sa verifice, siiii... surprizaaaa! acelasi rezultat mizerabil, deci vazusem bine, nu ma inselasem!!!!si atunci am strigat evrika sau voilla nu mi aduc foarte bine aminte exclamatia!

Ca sa nu incep sa arunc cu ocare in stanga si dreapta o sa spun povestea si sa dau totusi dreptul la aparare..., am instalat platforma mt5 varianta beta (demo) am gasit multe elemente din mt4: grafica, indicatori etc. etc. mi a sarit in ochi foarte evident niste mici instrumente de lucru sau (tools) ,unelte mai bine zis, prin care se poate lucra mai bine pentru cei care stiu teoria elliott wave si am zis wowwww, da domle ceva bun!, anunt prietenii, amicii, dau vestea in tara toata lumea incantata de puterea micilor unelte. Am gasit si niste icoane mai mari decat in mt4, special facut pentru indarjitii care le au obosit ochii pe platfomra imbatranita de atatea clickuri, pozitii aruncate, injuraturi, scuipaturi sau sentimente de extaz, de altfel, icoane mici chiar si pentru monitoare mari. Toate bune si frumoase pana am inceput sa pun niste ordine pe varianta demo (repet) si fara sa mi dau seama foarte bine ceva nu era in regula (am observat mai tarziu)...., cineva m-a avertizat de faptul ca varinata hedge nu mai e permisa si am zis ca asa vor conspirationistii, dar stupefactie nu se oprea aici mizeria, sau mai bine zis lupta importiva celor care platesc spread, comisoane etc. (adica traderii). Am facut special o piramidare pe minus putea sa fie si pe plus rezultatul cred ca ar fi fost acelasi. Am lucrat cu ordine in valoare de 0.10 0.20 0.30 nu mai mult sa nu sperii cumva platforma mai ales ca e noua, proaspat unsa si mergand ca un ceas elvetian si surpriza de proportii: ex de caz:, avertizez ca e varianta beta la mt5, iau pe aud usd pozitie de sell ca in poza atasata, a doua zi mai iau o pozitie, azi iau treia sa pirarmidez in minus si sa termin contu si atunci apare magaria, sau atunci o vad eu. Noile pozitii luate daca ai deja una se face media dintre valorile de pret, acolo e defapt ordinul, deci daca am sell de jos si vreau sa mai iau unul din capatul undei de h1 sau h 4 platfroma arunca intrarea la jumate (cum mamaaaa draculuiiii????/!!!, poate nu am inteles eu algoritmul de plasare al ordinelor ) am spus problema in dreapta si stanga si am aflat ca la rusi au curs rauri de cerneala pe servere, forumuri , siteuri etc etc. cum poate platforma(brokeru) sa arunce ordine la alta cotatie decat la cea care vreau eu sau vorba unuia dupa forum, imi doreste inimioara!!! hahaha, de ce au introdus un algoritm de medie????, am mers mai departe vroiam sa intru din varful undei si surpriza cu cat dadeam mai multe seluri pe perechea respectiva se ducea pretul de intrare mai sus fata de pozitia initiala (dar avand in vedere ca se adauga la prima pozitie deci se merge cumulativ pe o pereche, ele nu apar pozitii dinstincte ci una singura cumulativa), dar nu de unde vroiam eu; deci ca sa piramidezi trebuie sa bagi un cont intreg ca sa ajungi la cotatia care ti o doresti (daca ai deja o pozitie initiala si e piramidata dupa caz in plsu sau minus nu conteaza!) si am zis wowwwww!!!!, desteapta treaba dar nu pentru noi ci pentru brokeri (avertizez e versiunea beta) dar daca asta e filosofia de lucru a celor de la METAQUOTES atunci e un adio in stil romanesc cu injuraturi mult scuipat, scarba si putina conspiratie infiripata in mintea mea si creierul meu.

 

Daca cineva are alta solutie sau stie mai multe sa lamureasca problema (nu sunt programator ca sa vad ce algoritmi de lucru are “poate gresesc eu si atunci e mia culpa, dar pana atunci METAQUOTES are dreptul la aparare sau adio”)

 

Nu vreau sa starnesc patimi pro si contra as dori din tot sufletul niste lamuriri de la cei care stiu despre ce e vorba si stiu ca acei oameni sunt si urmaresc vamsitu` daca mica mea experienta cu mt5 e reala atunci ea e indreptata total impotriva traderilor comuni (cei care vor incepe si nu vor renunta la mt5 trebuie sa aibe in vedere schimbarea din radacina a strategiilor folosite pana in prezent, metodele de calcul personale si relatia trader -money management) personal mi se pare cam mult si ostentativ facuta aceasta platforma mai ales ca are ca tinta traderul discretionar; e o platforma “antitrader” sau cei de la mql au in vedere ca toti traderii vor deveni programatori si vor merge numai pe experti hahahahh! :):). Aceste ironii fiind spuse ele se bazeaza pe o experienta reala cu efecte nebanuite pe termem indelungat; sunteti dispusi sa mergeti in aceste conditii pe mana mql?

 

 

 

 

post scripum: in poza atasata am aratat cu sageti intrarile mele (am zis bine intrari la difernete de zeci sute de puncte) si unde era de fapt intrarea reala dupa broker(brokeru nu arata decat o singura intrare cumultativa),daca ai parte de asa ceva si ordinele sunt la zeci sute de pipsi la difernenta unul de altul unde pui stop loss-ul `(sau sl virtual cat de hedge .... deja devine un vis)` la fiecare in parte, ca doar nu stai cu hartia in mana sa calculezi fiecare pozitie, daca lucrurile stau asa cumparam abace sa stim o treaba, dar sa ne anunte si pe noi ca doar n`om fi prosti!!!!! descarcati platforma si vedeti daca se merita, daca se supune strategiilor voastre, daca nu atunci ganditi-va de doua ori. Am ajuns la concluzia ca mt5 e facut pentru o singura pozitie cu stop loss per pereche, bineineteles ca hedge nu e permis, daca e sa pui mai multe pozitii pe aceasi pereche nici macar nu ti respecta cotatia de intrare el iti calculeaza media e un fell de fuck offffff! In conditiile astea OANDA deja devine o platforma foarte dorita si avansata!!!!!

 

post post scriptum: daca as fi american de origine sau de cetatenie as da in judecta mql pentru infiriparea in mintea mea a sentimentului de conspiratie. da da daaaaa ....nu radeti in america se poate si in fata curtii de judecata argumentele mele de mai sus ar fi foarte reale si plauzibile si ghiciti????? as putea sa castig un proces cu multe zerouri!!!!!

p.s. 3 am lasat ceva in poza pentru carcotasi :D

 

 

 

concluzie la p.s. 2: Lumea e plina de prosti!!!!!! :):D:D:D:D:):)

post-1776-126212132534_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca am fost prea poetic si am recitit si eu ce am scris mi am dat seama ca am scris prea incalcit (eu am inteles ce am scris ce mama dracului :) dar restuuuu?!!!)deci reiau problema si pentru cei mai noi ...: aud usd iau sell o singura pozitie pretu urca iau sell a doua oara, pozitiile devin cumulative prima cotatie de la care am intrat in sell dispare, intrarea se duce mai sus la jumatea numaraului de pipsi dintre prima pozitie si intrarea a doua daca ambele pozitii sunt de sell sau de buy daca dai sell si buy se anuleaza reciproc chiar daca esti in pierdere se inchid cu minus sau plus nu conteaza. Practic acolo unde se duce intrarea (facuta de broker) eu nu am facut tranzactie nu conteaza numarul de pispsi diferenta dintre pozitii, cand am luat a doua pozitie, platforma imi arunca intrarea (intrarile) intre prima si a doua, sa inteleg ca eu am facut niste tranzactii la niste cote care nu le am dorit)de aici si mica mea disertatie....... sa aibe titlul dreptate cumva daca magaria e adevarata ??????????????

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Flames

Intradevar , foarte poetic scris.Am citit de vreo 2-3 ori ca sa pricep marea nemultumire.(Prima data cand am citit era la 3 minute dupa ce m-am trezit)

 

Chestia cu hedgingul a fost deoarece au fost limitati de NFA prin august daca nu ma insel.Acelasi lucru trebuia sa apara si pe platformele MT4 , dar brokerii au gasit o solutie pt a te lasa sa pui pozitii in hedging.

 

Acum , in MT5 , sistemul a fost regandit.

Pozitiile au pretul mediat pt ca sa poti sa afii cu usurinta care este profitul ordinului.Daca acest lucru este posibil , si este , money managementul nu este o problema.O sa iau un mic exemplu comparativ sa vezi ca e acelasi lucru.

Am 2 ordine buy: de 1 lot si 2 loturi lansate la diferanta de 1000 pipsi.(Iau preturile mai rotunjite ca sa fie usor de urmarit exemplu de calcul)

Primul ordin 1 lot la pretul de 1.0000 , al 2lea luat la 1.1000.Pretul actual este de 1.2500

In MT4 calculai profitul tuturor ordinelor asa asa val_pips_o1*(1.2500-1.0000)+val_pips_o2*(1.2500-1.1000) , unde val_pips_o1 este valoarea pipsului pt ordinul 1.

In MT5 dupa lansarea celul de al 2lea ordin pretul pozitiei ajunge (se face o medie ponderata) (lot_o1*pret1+lot_o2*pret2)/(lot_o1+lot_o2) si rezulta noul pret de 1.0666.Ca sa calculezi profitul pozitiei inmultesti pretul poziei cu marimea pozitiei si o sa iti dea profitul , adica 1.0666*val_pips_p.

Astea fiind spuse moneymanagemenul este mai simplu de facult.

 

O sa revin mai tarziul cu un articol despre pozitii, ordine si dealuri (de la eng deals).

 

P.S: In history ai cotatiile la care ai cumparat.Pozitiile sunt finctive , adica ele exista doar atat timp cat ai ordine deschise in piata (ordinele din MT4).

 

Am ajuns la concluzia ca mt5 e facut pentru o singura pozitie cu stop loss per pereche, bineineteles ca hedge nu e permis, daca e sa pui mai multe pozitii pe aceasi pereche nici macar nu ti respecta cotatia de intrare el iti calculeaza media e un fell de fuck offffff! In conditiile astea OANDA deja devine o platforma foarte dorita si avansata!!!!!

In cazul tau .Tu ai luat 4 ordine buy , 0.1 ,0.2 , 0,3 si 0,4 .Daca vrei sa pui stop loss poti pe ordine poti sa pui 4 ordine pending in piata cu marimile ordinelor initiale , de sens opus (sell) si la pretul pe care in doresti.Cand se va executa un ordin va inchide din pozitie exact ordinul initial.(Aici e un fel de inchiderea ordinelor partiale din MT4 numai ca acolo aveau o marime minima a lotului si un anumit pas.)

 

Daca mai ai intrebari posteaza si daca stiu o sa iti raspund.Daca sunt intrebari pe care le-am sarit din postul tau mai scriele o data , dar cu mai putin poetism.

Editat de Mangusta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre MT5 am citit mai multe la rusi si ma indignam în singurătate.... :)

 

Într-adevăr personal pentru mine e urata situația... trebuie sa-mi refac strategia sau sa-mi schimb brokerul.

Ce tine de argumentele ca NFA a impus... Pai domnilor, noi suntem în USA sau brokerul meu e in USA? NU!!! e în Elveția sau Rusia sau...

Ca argument la aceste "inovații" metaquotes aduce următoarele: "am consultat mai multi participanți ai peții și asa e mai bine pentru voi, dacă încă nu ați înțeles. Si încă un argument este ca MT4 o sa fie încă mai mult timp (cât nu se spune). Nu e prima data când metaquotes da dovada de obrăznicie, eu asa calific. Întâmplator sau nu, dar un amic de al meu a avut un conflict cu ei si obrăzniciei nu era sfârșit....

 

Intr-adevar, aceste condiții se apropie mai mult de condițiile reale a peții, dar concurenta nu degeaba o creat diverse comodități...- erau necesare peții și acei care o sa meargă mai departe cu condiții mai bune o și câștige acesta lupta. Personal eu și alți amici ai mei o sa plece la un alt broker, banca. Asta este..., dacă ai din ce alege.

 

Si încă ceva... Încercați sa puneți niște SL si apoi sa adaugați poziții cu alte SL... sa vedeți aici "mișcări"...

Ah da mai sa uit.... după vreo 100 de tranzacții încercați sa faceți o analiza a raportului... dacă o sa înțelegeți ceva din el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin la problema in cauza dar din pricina spritului si a sarbatorilor o sa le iau pe rand in mai multe topice acu vreau sa lamuresc ceva sau mai bine zis sa descriu ceva pentru care niste matematicieni ar trebui batuti la prorpriu de niste logicieni (cu bate si topoare).

 

fiti atenti la un exercitiu de logica simpla care intrece orice imaginatie (Chestia cu hedgingul a fost deoarece au fost limitati de NFA prin august daca nu ma insel.Acelasi lucru trebuia sa apara si pe platformele MT4 , dar brokerii au gasit o solutie pt a te lasa sa pui pozitii in hedging.)spunea mangusta de altfel un venerabil si stimat membru vamist pe care il salut si eu de cate ori am ocazia (multa stima si respect). Toate bune si frumuoase pana aici dar stupefactia nu inceteaza sa mi puna neuronii la incercare ca si in frazele grele si romantate de mai sus. Sa incepem cu inceputul (pleonastic), ma voi referi de data asta numai la pozitiile de hedge, De ce atunci cand am o pozitie si din neatentie sau chiar cu intentie iau o pozitie in sens contrar adica hedge pozitiile se anuleaza????, deci METAQUOTES initial imi da voie sa iau pozitie in sens contrar adica hedge pana aici, in momentul respectiv e permis dar dupa ce am plasat ordinul el il anuleaza si pe primu nu era mai simplu ca sa nu dea voie sa iei pozitie contrara din "new order" in sesnul daca ai o pozitie new oreder sa nu ti dea voie sa iei in sens contrar ci doar in sensul primei pozitii cu algoritmele de care zicea mangusta. Dar METAQUOTES nu procedeaza asa iti da voie sa deschizi in sens contrar dar atunci iti anuleaza tot "cummm mamamaaaaaaaa dracului e logica asta???????", atunci ma intreb METAQUOTES permite sau nu permite hedge-ul nu ma lamruresc de nici un fel.

 

eu inteleg ca prin NFA,METAQUOTES ma pedepseste pe mine ca nu mi da voie la hedge dar frate ce are cu pisica?????, de ce loveste si in mine si in pisica????? (primul ordin) ala cu ce a gresit???, revin. din puntul meu de vedere este o ostentatie si un pas inapoi poate matematic si infromatic este un pas inainte dar logic si uman unul inapoi. revin!!! cu toata sinceritatea daca mt4 pentru mt3 pana la mt3.8 a fost un pas inaite acu mt5 este un pas inapoia lui mt4. mama ei de logica si progres......!!!!!!!!!!!

 

 

 

cred ca baietii astia de la METAQUOTES in avantul lor progresist si revolutionar (matematic) au uitat sa respire si au pierdut orice bun simt de logica elementara, nu toti traderii sunt matematicienii fac pariu ca mai putini de 2% din cei care lucreaza cu mt4 sau mt5 stiu integrale, elgoritmi, diferentiale atunci bunul simpt ma bate pe umar si nu rezist sa pun inca o intrebare la atatea altele: cui i se adreseaza mt5???, ce clienti vor ei sa aibe ???? in nici un caz mie cu toate ca ma pricep si la matemetica, la deasta mai grea as face fata.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa se inteleaga trecerea de la MT5 o sa spun urmatoarele lucruri:

In MT4 se lucreaza cu ordine.Fiecare ordin este o linie intr-o matrice care contine mai multe informatii:ticket_no , symbol , order_type , pret , SL , TP , Comment. Daca am 3 ordine deschise am 3 linii.(logic)

In MT5 ordinele care au profit/pierdere in momentul curent se transforma in pozitii.Fiecare symbol nu poate sa aiba decat maxim o pozitie in piata.O pozitie este definita doar de un simgur simbol.

Marilea lotului: http://rogercortesi.com/eqn/tempimagedir/eqn7524.png ,unde t poate lua valor de 1 si 2 (1 pentru ordine de tip sell si 2 pt ordine de tip buy).

Daca rezulatul este negativ atunci rezulta un ordin de tip sel de marimea rezultatului de la sum luata in modul.

Chestia cu hedeul e relativ pt ca ca 2 ordine cu volume identice se anuleaza.In MT4 vedeai in continuare ordinele.Acum nu mai vezi nimic pt ca Pozitia calculeaza dupa formula de mai sus si volumul total este 0.Daca volumul este 0 atunci este cam stupid sa afisezi o pozitie cu 0 loturi.

Daca cumperi in hedge pe mai multe nivele (incerci o piramidare) nu conteaza ca ai 10 ordine sell si 10 ordine buy de aceasi marime pt ca pierderea ramane constanta.Ba chiar pozitia este mai avantajoasa pentru ca iti elibereaza si marginea si ai spatiu de desfasurare.Deci nu vad problema cu Pozitiile.Acelasi rezultat , alta abordare.

 

Deci logica mea de mai sus are o argumentare matematica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa furie , si intr-adevar spiritele sunt greu de calmat. Am incercat asta pe multe pagini ale forumului mql4, dar tot degeaba. Pentru ca MT5 nu se adreseaza acelorasi feluri de traderi ca MT4. MT5 va fi bun pentru : pair traders (cand o sa mearga ca lumea Strategy Tester) - pentru ca vor lucra cu simboluri diferite, care nu sunt afectate de restrictii ; hedgeri fx-futures (lipsa pseudo-"hedgingului" vine ca o manusa) ; traderi de optiuni care vor mai multa putere fata de platformele vechi . Pana si pentru grid trading va merge , cand vor functiona evenimentele. Asa ca sa nu ne ambalam la injurat MetaQuotes. Sunt lucruri care ma supara la MT5. Nu merge OnBookEvent, nu merge OnTrade ; OnTrade e prost implementat. Astept sa le repare. Dar nu pot sa arunc statia la cos doar pentru faza cu "hedgingul". Sa fim intelesi: ala nu e hedging. E o forma de martingale ; hei-rup , acum un buy, acum un sell pana nimeresc si acopar pierderile. Dar vreau de la MT5 un afurisit de Strategy Tester care sa testeze experti care tranzactioneaza mai multe lucruri in acelasi timp ; vreau sa mearga evenimentele brici; vreau sa aiba optiuni incluse ; ca de-aia am Facultatea de Finante , ca sa aplic ce am invatat. Marea majoritate a voastra nici macar nu stie ce sunt optiunile, iar cam toti nici n-am pus mana pe ele. Cand vor fi implementate, MT5 va fi cea mai tare platforma de optiuni de pe piata - singura care merge automat, de altfel. Despre asta e vorba in MT5 oricum : expertii vor deveni multiasset - EURUSD cu USDCHF, EURUSD cu EURUSD futures, EURUSD cu optiuni pe EURUSD futures... toata gama de lucruri inteligente care nu s-au facut niciodata... pair trading, gamma scalping, costless collars, conversion/reversion... Dar sunt convins ca MT4 nu va muri, ci va pastrat, pentru clientii traditionalisti.

Uite la ce va fi bun MT5 (o chestie) cotarea - o noua activitate in MT5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa furie , si intr-adevar spiritele sunt greu de calmat. Am incercat asta pe multe pagini ale forumului mql4, dar tot degeaba. Pentru ca MT5 nu se adreseaza acelorasi feluri de traderi ca MT4. MT5 va fi bun pentru : pair traders (cand o sa mearga ca lumea Strategy Tester) - pentru ca vor lucra cu simboluri diferite, care nu sunt afectate de restrictii ; hedgeri fx-futures (lipsa pseudo-"hedgingului" vine ca o manusa) ; traderi de optiuni care vor mai multa putere fata de platformele vechi . Pana si pentru grid trading va merge , cand vor functiona evenimentele. Asa ca sa nu ne ambalam la injurat MetaQuotes. Sunt lucruri care ma supara la MT5. Nu merge OnBookEvent, nu merge OnTrade ; OnTrade e prost implementat. Astept sa le repare. Dar nu pot sa arunc statia la cos doar pentru faza cu "hedgingul". Sa fim intelesi: ala nu e hedging. E o forma de martingale ; hei-rup , acum un buy, acum un sell pana nimeresc si acopar pierderile. Dar vreau de la MT5 un afurisit de Strategy Tester care sa testeze experti care tranzactioneaza mai multe lucruri in acelasi timp ; vreau sa mearga evenimentele brici; vreau sa aiba optiuni incluse ; ca de-aia am Facultatea de Finante , ca sa aplic ce am invatat. Marea majoritate a voastra nici macar nu stie ce sunt optiunile, iar cam toti nici n-am pus mana pe ele. Cand vor fi implementate, MT5 va fi cea mai tare platforma de optiuni de pe piata - singura care merge automat, de altfel. Despre asta e vorba in MT5 oricum : expertii vor deveni multiasset - EURUSD cu USDCHF, EURUSD cu EURUSD futures, EURUSD cu optiuni pe EURUSD futures... toata gama de lucruri inteligente care nu s-au facut niciodata... pair trading, gamma scalping, costless collars, conversion/reversion... Dar sunt convins ca MT4 nu va muri, ci va pastrat, pentru clientii traditionalisti.

Uite la ce va fi bun MT5 (o chestie) cotarea - o noua activitate in MT5

 

 

Știi care e diferența intre noi? Eu merg pe trend, intru în corecții si din nou în trend.... Si asa sunt în mișcare luni pe o pereche/poziție.

MT5 îmi complica strategia. Normal ca pot sa fac hedge la EUR/USD cu CHF/USD sau altele cum și facem acum mai multi ani în urma.

Dar, aceasta prevede niște incomodități. Simplu... un nou broker.

 

P.S. Eu nu am studii în finanțe, doar asa... facultativ... Cred ca din aceasta cauza merg pe trend... :)

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, EURUSD/USDCHF se putea face si pe MT4 . Dar nu era nicio cale sa faci backtest..., si cred k asa ceva va exista sigur pe MT5. Asta e unul din lucrurile care ma intereseaza. Dar evenimentele, care sa ma ajute in scalping, precum si optiunile, pe care le astept de atatia ani, si mai mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.