Sari la conținut

Incepator


Postări Recomandate

Mi-am facut astazi conturi demo si m-am jucat putin. Insa iara nu inteleg o chestie:

 

sa luam urmatoarea situatie:

 

EUR/USD = 1.40322

eu cumpar 0.1 lot (care inseamna 100.000$)

100.000EUR = 140.322USD

sa zicem ca EURO scade si ajunge la EUR/USD = 140.316USD

140.322-140.316=6 pips = 6 dolari in pierdere

 

dar mie de ce imi arata pe raport doar 0.6 dolari pierdere?

 

raport:

87048298 2010.01.27 19:18 buy 0.10 eurusd 1.40322 0.00000 0.00000 2010.01.27 19:23 1.40316 0.00 0.00 0.00 -0.60

 

P.S. Multumesc tuturor celor care ma ajuta

 

Nu intelegi, dar nici nu iti pui capul la contributie (sau o faci la misto), nu stiu ...dar uite:

- nu se scrie : 140.322-140.316 = 6 pips = 6 dolari in pierdere (adica macar sa scri o paritate corect puteai sa te chinui)

- ci : 1.40322-1.40316 = 0.6 pips , pentru ca pipu se considera la a 4a zecimala, cum tu ai 5 zecilame este 0.6 pip

- dar pentru ca ai luat tranzactie de 0.1 lot inseamna ca ai luat o caramida de 10.000 adica 1 usd / pip

- deci 0.6 pip cu 1(un) usd/pip, rezulta 0.60 usd (minus in cazul asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

nu se scrie : 140.322-140.316 = 6 pips = 6 dolari in pierdere

am inteles, pips-ul se calculeaza doar din pretul unei unitati de valuta, in cazul asta 1 euro. Eu am inmultit cu 100.000 si dupa aia am calculat cat ii pips-ul. greseala mea

 

1.40322-1.40316 = 0.6 pips , pentru ca pipu se considera la a 4a zecimala, cum tu ai 5 zecilame este 0.6 pip

si aici nu am fost atent, nu am bagat de seama ca sunt 5 zecimale iar pips-ul se refera la 4 zecimale

 

dar pentru ca ai luat tranzactie de 0.1 lot inseamna ca ai luat o caramida de 10.000 adica 1 usd / pip

aici nu inteleg. M-am uitat la un film descarcat de pe vamist.ro care avea numele 1 - An Introduction to Forex Trading.wmv si spunea ca:

1 lot = 1.000.000 $

0,1 lot = 100.000 $

0,01 lot = 10.000$

 

iar tu ai spus ca 0.1 lot valoreaza 10.000. :biggrin:

 

mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cei mai multi brokeri cu MT4 1 lot (standard) = 100.000 usd , NU 1.000.000 usd

deci 0.1 lot = 10.000; 0.01 lot = 1000 usd ... s.a.m.d.

 

(da, eu nu stiu unde ai deschis tu cont)

 

Dar exista si brokeri unde 1 lot = 1000 usd, asa definesc ei lotul, ex. Deltastock

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am inteles care ii treaba cu pips, lots etc.

 

Insa acum nu inteleg care ii treaba cu margin. Din cate am inteles marginea ii ca o masura de siguranta pentru broker, in cazul in care lucrurile nu merg cum te asteptai.

Dar nu inteleg unii termeni ca: equity, margin, free margin, margin level.

 

Am deschis o pozitie short

http://i49.tinypic.com/4t7lf8.jpg

si nu inteleg ce reprezinta equity, margin, free margin, margin level si de ce de ex. margin ii fix:2.79 si nu se schimba.

 

Precizez ca momentan tranzactionez cu un cont demo pe Alpari UK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ronyn

eqiuty ii cascavalul tau (net) , adica exact cat ai avea daca ai inchide toate pozitiile la un moment dat

margin ii cat ai papat din cascaval cu tranzactiile in curs

free margin ii cat cascaval ti-a mai ramas

equity ii margin + free margin

margin level ii in % nivelul expunerii tale in piata, daca deschizi mai multe tranzactii, ala scade. daca scade prea mult brokerul iti inchide tranzactiile, ca ...gata te-ai intins prea mult, cum ar veni iti ia trocul din fata si zice ... ai papat cam mult, acum mesteca.

Dar astea le vezi tu pe parcurs, acum da-i in gusa acolo, important este sa creasca equity (si balance, dar nu numai balance). Daca iti creste numai balance si iti scade equity (grasimea reala), este ca si cum ai avea case, masini, dar si datorii mari la banci (camatari) ... si daca ai vinde case, masini ...tot nu ai putea acoperi datoria.

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, acum ca stiu termeni de baza din trading, sunt pregatit sa incep sa invat despre indicatori, grafice .etc

 

si inca ceva, de ce pe la ora asta nu piata nu se mai misca asa de rapid, cum era de ex pe la ora 14? Asa a fost si aseara, prima data am crezut ca ii de la conexiunea de la internet, dar nu aveam probleme.

Editat de rony2006
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:biggrin: esti simpatic

 

De exemplu intr-o piata, la o tutungerie este aglomerat dimineata pe la 6-8, cand pleaca lumea la munca si dupaamiaza pe la 16-18, cand se intoarce lumea de la munca si isi ia tigari. Pe la 22 si dupa nu prea mai vine nimeni sa ia tigari, doar cate un ratacit, etc.

Ca Forexul este tot o "piata" asta cred ca sti.

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar am o nelamurire:

sa zicem ca eu am in cont la un broker 1000$

brokerul ofera un leavrage de 100:1

sa zicem ca aud ca dolarul ar prinde putere in fata la euro si vreau sa pun toata mia de dolari in joc, atunci cu ce lot ar trebui sa deschid o pozitie?

Eu cred ca cu 0,01 care inseamna 1000 de unitati, dar nu sunt sigur.

Dar daca ar fi ca cu 0,01 lot sa imi investesc toti bani, si as avea un castig de 10 points atunci cat as castiga?

 

10 pips x 0.1$/pip(pt ca la 0,1lot=10.000 unit=1$/pip)= 1$ profit???? :happy:

sau se calculeaza

10 pips x (100x1000$) x 0,1$/pip =

10 pips x 100.000$ x 0,1$/pip = 100.000$ profit??? :biggrin:

 

Cam incurcata treaba asta cu pips, lots si avreage. Ma zapaceste de cap...

 

 

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. ai calculat bine, daca deschizi tranzactie cu 0.01 lot si iei 10 pip ai castigat 1 $.

dar ... Daca vrei sa pui 1000 $ la bataie cu leverageul de 1:100 deschizi o tranzactie de 100 X 1000 = 100000 $ adica 1 lot ...si daca se duce 10 pips in favoarea ta, ai castigat 10 pip x 10$/pip = 100 usd, dar ...si daca o ia invers 100 pips ai pierdut toti banii adica mia de usd. Dar conform parerilor generale, in exemplul de mai sus, este un risc foarte mare pe care nu ar trebui sa ti-l asumi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.