Sari la conținut

Incepator


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Astazi am invatat despre elemente simple ca ask, bid, stop loss, take profit etc si deja am o mare nelamurire. Nu inteleg cum functioneaza forexul.

 

Sa luam un exemplu, eu intru cu 100$ la un broker, care ofera leverage de 1:100. Asta ar insemna ca daca eu cumpar un euro cu 1.44$, as mai ramane in cont cu 98.56$. Dupa ce pretul as vinde acel euro cu 1.88$.Aici intervine nelamurirea, eu cati bani as avea acum in cont? 98.56+1.88=100.44 (profit 44 centi)?

 

Poate pentru voi aceastea sunt lucruri banale, dar sunt la inceput de drum si sper sa ma ajutati.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am invatat despre elemente simple ca ask, bid, stop loss, take profit etc si deja am o mare nelamurire. Nu inteleg cum functioneaza forexul.

 

Sa luam un exemplu, eu intru cu 100$ la un broker, care ofera leverage de 1:100. Asta ar insemna ca daca eu cumpar un euro cu 1.44$, as mai ramane in cont cu 98.56$. Dupa ce pretul as vinde acel euro cu 1.88$.Aici intervine nelamurirea, eu cati bani as avea acum in cont? 98.56+1.88=100.44 (profit 44 centi)?

 

Poate pentru voi aceastea sunt lucruri banale, dar sunt la inceput de drum si sper sa ma ajutati.

 

Multumesc!

 

Depinde cu ce lot intri in piata, si cat risti pana la urma din cont.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ronyn, ai facut un calcul corect, exact asa se intampla. Doar ca sunt foarte putini brokeri care te lasa sa cumperi 1 Euro, cei mai multi iti ofera calupuri (caramizi) de 1000 euro si multiplii ... acolo apare levierul, leverageul, marja, imprumutul, riscul, smecheria, lacomia, supraexpunerea, visele de imbogatire, talentele si etc ... si tzac tzac (sau pac pac , cum ar zice Jiji) ... traderul o ia in bot. In rest calculul este corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumperi sau vinzi in mod real. Peste soldul initial se adauga rezultatul net al tranzactiei. Cand deschizi o tranzactie, broker-ul iti imobilizeaza o suma de bani ca marja(garantie).

 

Deschide un cont demo si experimenteaza.Nu te costa nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am facut astazi conturi demo si m-am jucat putin. Insa iara nu inteleg o chestie:

 

sa luam urmatoarea situatie:

 

EUR/USD = 1.40322

eu cumpar 0.1 lot (care inseamna 100.000$)

100.000EUR = 140.322USD

sa zicem ca EURO scade si ajunge la EUR/USD = 140.316USD

140.322-140.316=6 pips = 6 dolari in pierdere

 

dar mie de ce imi arata pe raport doar 0.6 dolari pierdere?

 

raport:

87048298 2010.01.27 19:18 buy 0.10 eurusd 1.40322 0.00000 0.00000 2010.01.27 19:23 1.40316 0.00 0.00 0.00 -0.60

 

P.S. Multumesc tuturor celor care ma ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.