Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Incepator

• Please log in to reply
29 replies to this topic

#21 sertar

sertar

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 4 posts

Posted 11 February 2010 - 12:53 PM

am si eu o intrebare sunt mai incepator decat el daca pot sa spun asa :biggrin: . am e babypips dar nu prea m-am lamurit de exemplu pe oanda la un cont demo 1 units cat inseamna 1 dolar ? :happy: sper sa nu radeti de mine

Edited by sertar, 11 February 2010 - 12:56 PM.

• 0

#22 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2362 posts

Posted 11 February 2010 - 01:06 PM

am si eu o intrebare sunt mai incepator decat el daca pot sa spun asa :biggrin: . am e babypips dar nu prea m-am lamurit de exemplu pe oanda la un cont demo 1 units cat inseamna 1 dolar ? :happy: sper sa nu radeti de mine

1 cent! Vezi ca in momentul in care deschizi tranzactia in partea de jos a tiketului iti calculeaza cati $ sunt in unitatile pe care le pui in tranzactie!
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

#23 sertar

sertar

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 4 posts

Posted 11 February 2010 - 02:06 PM

de exemplu daca introduc 1 imi arata 0.71$ deci 1 unit = 1 eur nu? eu asa inteleg din ce vad. ca asta ma dus in eroare ca si eu banuiam ca e 1 cent
  • 0

#24 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • 2362 posts

Posted 11 February 2010 - 02:34 PM

de exemplu daca introduc 1 imi arata 0.71$ deci 1 unit = 1 eur nu? eu asa inteleg din ce vad. ca asta ma dus in eroare ca si eu banuiam ca e 1 cent

NU prea cred! Ia vezi ce scrie la Margin used.

0.71 trebuie sa fie valoarea dupa ce s-a aplicat leverageul.
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

#25 sertar

sertar

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 4 posts

Posted 11 February 2010 - 02:58 PM

oanda.JPG

am adaugat imaginea :biggrin: . multumesc pentru raspunsuri

Edited by sertar, 11 February 2010 - 02:59 PM.

• 0

#26 Criodi

Criodi

Forexist activ

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 499 posts

Posted 11 February 2010 - 03:05 PM

1 unit = 1$ ce nu intelegi ?
Adica tu cumperi un dolar in exemplul ala. Un dolar care este egal cu 0.73 euro in momentul respectiv. Daca iti afisa dolari in loc de euro ti-ar fi aratat 1$.

Edited by Criodi, 11 February 2010 - 03:06 PM.

• 0

Project Mayhem. Organized Chaos. The Bureaucracy of Anarchy. Support groups. Sort of.

#27 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • 2362 posts

Posted 11 February 2010 - 03:17 PM

oanda.JPG

am adaugat imaginea :biggrin: . multumesc pentru raspunsuri

Daca te referi la cat iti consuma din balanta intrarea cu o unitate atunci raspunsul este 0.02 $ adica 2 centi, leveregeul fiin de 1:50.

@Criodi fi mai tolerant! Ar trebui sa-ti aduci aminte cum erai tu in prima zi cand ai vazut o platforma de tranzactionare!
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

#28 sertar

sertar

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 4 posts

Posted 11 February 2010 - 03:33 PM

da imi consuma 0.2 din balanta dar 1 unitate = 1 Euro = 0.72 $ , olciter mi-a spus la inceput ca 1 unitate = 1 cent sau cel putin asa am inteles eu si eram putin confuz. Multumesc mult pentru ajutor.
  • 0

#29 Criodi

Criodi

Forexist activ

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 499 posts

Posted 11 February 2010 - 03:43 PM

Vezi ca gresesti. 1 unit = 1$ = 0.72 euro si nu cum ai scris tu. Poate ca doar nu ai fost atent cand ai scris. Ai grija totusi.

Edited by Criodi, 11 February 2010 - 03:45 PM.

• 0

Project Mayhem. Organized Chaos. The Bureaucracy of Anarchy. Support groups. Sort of.

#30 Criodi

Criodi

Forexist activ

• Moderators
  • PipPipPipPipPip
  • 499 posts

Posted 11 February 2010 - 04:08 PM

Uite de ex ceva folositor pentru tine daca folosesti OANDA si esti abea la inceput. Am deschis eu mai demult un topic in care am postat un tabel in excel care calculeaza cate unitati ar trebui sa deschizi ca sa obtii o anumita valoare $/pip. Daca de ex ai un SL de 50 pips si esti dispus sa risti 50$ => 1$/pip. Tabelul calculeaza cate unitati trebuie sa deschizi ca sa obtii acea valoare in functie de fiecare pereche. Poate te ajuta la ceva.

Am recitit acum unul din posturile mele in acel topic, post in care undeva la sfarsit incercam sa ii fac pe oameni sa mai posteze tabele/calculatoare excel folositoare. Spuneam ceva de genul: Nu toti suntem atat de destepti incat sa programam indicatori/experti in MQL. Ma amuza replica asta tinand cont ca acum am chiar expertii mei personali pe care ii folosesc pentru trading plus alti cativa indicatori/experti pe care i-am facut singur pentru mine sau altcineva. Replica asta imi aminteste tare mult cum eram si eu la inceput. Nu ca acum as fi departe, nici vorba, dar cu siguranta sunt un pic mai sus :biggrin: @oltciter stiu ca a sunat cam direct replica mea, dar nu am vrut. Sper ca nu l-am deranjat pe sertar.

Link: http://forum.vamist....anda-t2335.html

Edited by Criodi, 11 February 2010 - 04:11 PM.

• 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.