Sari la conținut

Se poate trai din Forex


Postări Recomandate

@andreiniculescu

 

ptr ca tot intrebi aici si nimeni nu vrea sa ti raspunda care este domle acel mare secret in forex, ei bine, hai sa incerc eu.

 

in primul rand iti trebuie multa perseverenta in studiul pietei forex, cam asa, in jur de vreo 2-3 ani, poate si mai mult. asta depinde de la individ la individ. (scriu in paranteza despre materiale, eh, materiale ai mai mult decat suficiente pe acest forum, si sigur mai faci rost si de pe marele net).

 

second, cand totul incepe sa arate altfel ptr tine, afla ca nu ai nevoie de absolut nici un indic frumos colorat, sau oricare altul.

Price Action inseamna totul in forex. actiunea pretului iti arata unde te afli, si implicit unde te indrepti. citirea corecta este ceea ce conteaza si ceea ce trebuie invatat prin studierea cartilor.

 

ce carti? pai dupa mine, steve nisson cu paternuri de candele este primul, apoi ceva despre fibonacci, divergentele la fel de importante, suportii si rezistentele. toate astea formeaza o analiza despre cum se si cum se va comporta pretul.

 

un singur indic ai avea nevoie pe harta ta, si anume unul care sa ti arate divergentele ascunse. oricare crezi tu ca ti se potriveste mai bine, eu de ex. folosesc cci default.

 

incearca sa faci tranzactii numai dupa paternuri, paternuri importante, gen triunghiuri, wedgeuri, flaguri, dbl tpl top sau botom; toate astea iti arata ce face pretul pretul. continua trendul, isi schimba directia, se odihneste....

iar ca sa stii de unde si pana unde, studiaza rezistente si suporturi.

 

toate astea reprezinta marele secret in forex. dar ptr a ti le insusi trebuie ani de studiu.

 

p.s.: altfel, recomand sa se ia un indicator, oricare, sa se stea pe el tot asa 1-2 ani pana cand se invata ca pe Tatal Nostru si sa se tranz in baza lui.

 

sper ca raspunsul meu sa te fi lamurit oarecum, daca nu....eh....cam de asta nici eu nu mai postez nimic aici.

lipsa de interes.

altfel, cine vrea, stie unde si cum sa ma gaseasca.

 

felicitari lui sorin - oltciter, care inca se mai chinuie cu postarea ptr cei mai noi.

 

 

bafta la pipsi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"...poate nu vreau sa impartasesc secretul cu tine...", "vin cu un sistem profitabil si-l dau mura-n gura..." O mentalitate 100% romaneasca ! Ti-e frica sa nu ia prea mult din acest sac numit "piata forex" si sa-ti ramana prea putin tie? Sau, poate, n-o fi loc pentru toata lumea pe aceasta piata.

 

 

Le dau dreptate lor , celor cu experienta care stiu cum sa "intinda margarina pe paine" . Si de ce nu ar avea , nu te supara ? E ca la scoala cu colegul de banca : ala invata ca fraieru si eu n-am treaba ca ma lasa sa copiez dupa el . NU ? Ce porcarie nu-i asa ? Ani de zile , bani pierduti pentru a dezvolta o strategie , mult timp pentru studii , dureri de ochi la calculator , de cap , NERVI cand piata ti-o trage sarcastic pe la spate (sau prin fata)ca mai apoi ce ? sa expui strategia ta dupa atata timp , da , si ii spun CHIN , pentru oricine ? Nu merci. Chestiile astea nu merg pe hotarele astea . Daca , chiar vrei sa traiesti din forex , vino cu un buget de cateva zeci de mii de spârle (30-50.000 $ )si da anunt MARE : ANGAJEZ TRADER CU EXPERIENTA , PROFIT 50% din tot . Cum suna ? Si poate atunci se mai risca careva , dintre cei mai incepatori normal , ca cei experimentati or sa rada cand aud de 30.000$ bani pe care ei poate ii fac intr-o saptamana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posted 03 February 2010 - 12:10 AM

 

Am o intrebare pentru veteranii in Forex: Se poate trai doar din Forex? A-ti ajuns intr-un punct in care sa aveti independenta financiara? Sa va permiteti sa aveti o casa, o masina etc toate din trading?

 

Daca raspunsul este afirmativ care ar fi secretele voastre?

Daca se poate sa spuneti si o suma de bani pe care o castigati lunar din trading.

 

Multumesc!

Categoric se poate trai, ba chiar iti poate aduce un venit mult mai mare decat cel mai bun salariu din ROMANIA, dar nu te astepta ca astea sa se intample dupa ce ai citit doua informatii de pe vamist sau de pe al forum . Pentru asta ai nevoie de studiu , vointa , si rabdare ,si dupa asta vor veni si rezultatele .

 

APLAUZE !!! DOAMNELOR SI DOMNILOR insist ca daca nu aplaudati ne paruim rau de tot :)) .

 

In sfarsit o mentalitate de invingator . :))

 

Tu , vei reusi ! :biggrin:

 

Respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Este irelevant un sondaj pentru ca va pot spune de acum ca majoritatea raspunsurilor vor fi "nu" (sau in cazul variantei date de Mangusta, "nu, dar am sperante").

 

Andrei, daca ti-as spune ca nu cred ca pot sa traiesc din afaceri cu cherestea, dar te-as ruga sa ma contrazici cu o balanta si o lista de clienti si furnizori, ce-ai face? A, si daca se poate, as vrea si planul de afaceri...

 

Pana la urma mie mi-e greu sa inteleg o chestie (asta pentru Andrei si altii care gandesc ca el): daca nu credeti ca va ajuta cu ceva forexul, de ce mai stati pe site-uri de genul asta? Sau credeti ca daca cineva va spune ca traieste din forex, asta o sa va faca sa va schimbati parerea si o sa incepeti sa cititi tot ce spuneau cei de mai sus? Nu stiu cum reusiti, dar daca pentru voi este de ajuns sa va spuna un necunoscut de pe forum ceva ca sa va motiveze, atunci vreau sa stiu si eu secretul (sa-l numim secretul motivarii forumiste)... As gasi de fiecare data pe cineva sa-mi spuna ceea ce vreau sa aud atunci cand nu ma simt motivat sa fac ceva.

 

Vad ca trebuie sa vina cineva la intervale regulate pe aici si sa spuna ca (nu e citat, doar am extras o idee principala, care pare sa se repete): "nu se traieste domne' din forex si toti cei de pe aici sunt ori prosti ca nu si-au dat inca seama de traba asta, ori fac parte dintr-o conspiratie si scopul lor este sa atraga fraieri ca sa le ia banii... si faptul ca nu arunca cu statement-urile pe forum nu face decat sa demonstreze una dintre teorii (nu stim care... dar e sigur una dintre ele)". Si eu cred cu tarie ca "uneori, majoritatea inseamna ca toti prostii sunt de aceeasi parte", dar atunci cand cred ca eu sunt de partea cea buna si majoritatea de partea cealata, nu ma apuc sa-i "luminez" pe ceilalti cu incelepciunea mea (nu de alta, dar au fost si cazuri in care eu ma credeam superior si am observat dupa aia ca nu a fost chiar asa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

M-a intrigat si pe mine postul asta. Intrebarea e legitima, se poate trai din forex? Cu toate astea raspunsurile sunt teribil de evazive. Maxim dintr-un raspuns pot sa aleg ceva, dar nu mare lucru. Cateva concluzii mi se par de bun simt:

 

1. Nici un user de pe aici nu traieste din forex. Nici unul..

2. Cativa au investit sume relativ mici cu care se joaca, dar fara a face mare branza.

3. Cu minuscule exceptii, toti de pe aici isi consuma riguros timpul cu speranta ca vor ajunge sa faca bani multi din Forex (cei ce vor reusi pot fi numarati pe degete. De la o mana probabil..).

 

Totusi nu-mi dau seama de ce mai toti se indigneaza si se oripileaza la intrebari de genul: cat castigi? cat se poate castiga? Si ca nu, eu nu-ti spun cat castig, eventual pot sa-ti spun in procente, bla bla.. Da spune nene, ce-i asa greu sa zici: uite am bagat 5000 eur si timp de 1 an am facut in medie 10% pe luna.. Si atunci moromete face un calcul simplu: 5000 X 1.1^(12 luni) = 15 692 eur in anul respectiv, ptii, deosebit, e miezul din gogoasa, ma bag si io. Pana la urma trading-ul e o meserie ca oricare alta, la care poti face o medie de castig pe o perioada, nu? Ce-i asa greu?

 

Unu mai sus sarea ca daca zice ca face 15% pe luna, il crezi? Evident ca nu. Aia ar insemna un return de peste 400% pe an si sincer nu cred ca e vreunul cu atata potential pe aici, no offense..

 

Sau mai sunt unii care zic ca nu conteaza cat castigi, nu banii sunt importanti, important e sa participi, bla bla bla. Povesti cu pesti. Toti care se intereseaza de Forex o fac pentru bani (me included). Forexul in sine e chiar plictisitor, ca orice material economic pentru majoritatea, ia o bursa valutara, cu niste cifre care cresc, scad sau lancezesc. In schimb o punga groasa de bani iti poate face viata foarte interesanta. Visul unei vieti usoare si placute, bine sustinuta financiar, e irezistibil pentru oricine.

 

Poate am fost rautacios si am lovit pe unii, sau poate unele pareri sunt fundamental gresite, scuzele de rigoare, nu e cu rea intentie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a intrigat si pe mine postul asta. Intrebarea e legitima, se poate trai din forex? Cu toate astea raspunsurile sunt teribil de evazive. Maxim dintr-un raspuns pot sa aleg ceva, dar nu mare lucru. Cateva concluzii mi se par de bun simt:

 

1. Nici un user de pe aici nu traieste din forex. Nici unul..

2. Cativa au investit sume relativ mici cu care se joaca, dar fara a face mare branza.

3. Cu minuscule exceptii, toti de pe aici isi consuma riguros timpul cu speranta ca vor ajunge sa faca bani multi din Forex (cei ce vor reusi pot fi numarati pe degete. De la o mana probabil..).

 

Totusi nu-mi dau seama de ce mai toti se indigneaza si se oripileaza la intrebari de genul: cat castigi? cat se poate castiga? Si ca nu, eu nu-ti spun cat castig, eventual pot sa-ti spun in procente, bla bla.. Da spune nene, ce-i asa greu sa zici: uite am bagat 5000 eur si timp de 1 an am facut in medie 10% pe luna.. Si atunci moromete face un calcul simplu: 5000 X 1.1^(12 luni) = 15 692 eur in anul respectiv, ptii, deosebit, e miezul din gogoasa, ma bag si io. Pana la urma trading-ul e o meserie ca oricare alta, la care poti face o medie de castig pe o perioada, nu? Ce-i asa greu?

 

Unu mai sus sarea ca daca zice ca face 15% pe luna, il crezi? Evident ca nu. Aia ar insemna un return de peste 400% pe an si sincer nu cred ca e vreunul cu atata potential pe aici, no offense..

 

Sau mai sunt unii care zic ca nu conteaza cat castigi, nu banii sunt importanti, important e sa participi, bla bla bla. Povesti cu pesti. Toti care se intereseaza de Forex o fac pentru bani (me included). Forexul in sine e chiar plictisitor, ca orice material economic pentru majoritatea, ia o bursa valutara, cu niste cifre care cresc, scad sau lancezesc. In schimb o punga groasa de bani iti poate face viata foarte interesanta. Visul unei vieti usoare si placute, bine sustinuta financiar, e irezistibil pentru oricine.

 

Poate am fost rautacios si am lovit pe unii, sau poate unele pareri sunt fundamental gresite, scuzele de rigoare, nu e cu rea intentie..

 

De ce cred eu ca nu se spune cat se castiga in domeniul asta, fiindca poate depinde de la persoana la persoana, tu ai o personalitate si o abordare poate diferita de ceilalti. Poate tu vei invata Elliot wave sau Gann, din pricina intelectului tau mult peste medie si, deci nu poti sa ii spui unui novice, la randul tau, fac 1100% pe luna.

 

Plus ca mie, ca persoana, nu ma intereseaza cat faci tu, in domeniul asta performanta este sustinuta prin studiu indelungat, si vreau sa rup acest mit urban, pentru a nush-cat-a-oara ca pe Forex nu se fac bani in mod rapid, asa ca, daca crezi ca piata te va scoate din "somaj" in urmatoarele luni in mod miraculos, iti recomand cu caldura alte modalitati de a "te imbogati". Sincer. Plus ca ma simt vadit intimidat iar orgoliul meu de trader are grav de suferit, de ce nu, si incep sa o iau pe aratura cand aud ca Xulescu face anumite procente, sau anumite sume, incercand orbeste sa fac acele profituri.

 

De ce am zis toate chestiile astea, fiindca am vazut oameni care, probabil ademeniti de "visul Forex sau al altor piete de capital", stau de ani in sir si urmaresc graficele. Nimic rau in asta, insa problema este ca doar le urmaresc si-atat!!! Concluzie: unor cai batrani nu le poti schimba optica si nu pot intelege acest mecanism care duce la profitabilitate, le poti pune accesorii high-tech laudandu-te ca ai Mercedes la caruta. Get it?

 

Eu sunt desteptul care a inceput sa faca 15% pe luna, da. Am pus un cont de demo sa vezi numarul de trade-uri profitabile aici: strategia mea

 

Iti raspund la intrebare: pana anul acesta, dupa aproximativ doi ani de trade am castigat 0%, 0 Ron comvertiti in usd tot 0 lei inseamna, nu te mai obosi sa scoti calculatorul.

 

Ultima dar nu cea din urma: esti dispus sa iti aloci timpul necesar pentru a deveni trader profitabil? Si, daca da, cat crezi tu ca dureaza acest proces?

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.