Sari la conținut

Se poate trai din Forex


Postări Recomandate

  • 3 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Logica voastra ce va zice? A mea( de incepator :) ) zice: Uni traiesc,altii nu. Se poate castiga 1% pe luna? Se poate. 100%? 1000%? Sigur. Teoretic poti castiga oricat. Practic din cei ce pot castiga 1% majoritatea vor 100% si pierd.

Ce ma surprinde pe mn e ca mai toti fac media la pipsi pe zi cu plus si din ei doar cativa fac si banii cu plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic din cei ce pot castiga 1% majoritatea vor 100% si pierd.

 

Ca bine graiesti wallye... asta aduce in prim plan importanta aspectul psihologic. Cand ai o suma mica nu te incanta profiturile mici si cum suma e mica te gandesti ca iti permiti riscuri procentuale mari 5%, 10% pentru ca banii aia oricum nu inseamna prea mult. Asta e unul din motivele esecurilor celor cu sume mici in contul de tranzactionare. Daca ti-ar da bunicul mostenire direct 100.000$ si i-ai baga la trading, lucrurile ar sta altcumva. indiferent ca ai fost obisnuit cu un salar de 700$ sau de 3000$, vei fi multumit daca cu aceasta suma vei face 2,3% profit pe luna (adica 2000$ 3000$) si astfel de rezultate probabil nu sunt imposibil de de atins pentru cineva care a studiat tradingul suficient (minim 2 ani), isi poate controla emotiile sau cel putin poate respecta niste reguli prin disciplina si nu in cele din urma isi asuma riscuri mici pe fiecare tranzactie.

 

Putini sunt in stare sa respecte reguli simple de control al riscului si sa se multumeasca cu 1% la un cont de 1000$. Munceste omul o luna intreaga pentru 10$ si apoi se enerveaza si incepe sa riste mai mult ca sa fie si munca lui rasplatita pe masura... si zbang... o da in bara... cand contul sufera un drawdown de 30% deja nu mai sta cu moralul prea bine, nu se mai concentreaza la fel de bine si esecul fie sta la colt si pandeste fie deja iti bate la usa.

 

La un cont de 100.000$ in schimb, acel 1% e mai mult decat suficient pentru multi romani cu salarii sub 1000$.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Am o intrebare pentru veteranii in Forex: Se poate trai doar din Forex? A-ti ajuns intr-un punct in care sa aveti independenta financiara? Sa va permiteti sa aveti o casa, o masina etc toate din trading?

 

Daca raspunsul este afirmativ care ar fi secretele voastre?

Daca se poate sa spuneti si o suma de bani pe care o castigati lunar din trading.

 

Multumesc!

 

 

Daca se poate trai din forex? Desigur. Secrete? Nu exista secrete. Secretul e ca nu e niciun secret. E vorba de multa munca si timp investit. O suma castigata lunar? Sau poate vrei sa zici pierduta? Glumeam. Depinde de capital. In legatura cu afirmatia ca doar 90-95% dintre traderi reusesc sa faca bani din forex, actiuni, options etc... Poate ca e adevarat, poate ca nu. Rata de reusita pentru cei care incep o afacere nu e mai mare de atat, deci mai bine ai investi banii in forex. Care, daca stii ce faci, iti poate aduce profituri mai mari cu mai putine batai de cap. Zic si eu. Asta ramane la latitudinea fiecaruia.

Cat despre marimea contului, traderii care traiesc din asta recomanda un cont de la 20.000 de dolari in sus. Si acuma nu zic ca hopa si eu, hai sa investesc peste 20.000 de dolari si o sa ma inbogatesc. In niciun caz! Iti trebuie mult studiu si timp alocat ca sa intelegi cu adevarat ce se intampla in sectorul ales de tine. Daca nu aloci timp studiului si testatului unei strategii sunt sanse de 100% ca vei pierde toti banii. Poate ai noroc si ai 5-6 tranzactii castigatoare, dar pe termen lung iti vei pierde tot contul in cele din urma. In primul rand trebuie sa evaluezi starea ta curenta. Si vorbesc din experienta aici. Banuiesc ca majoritatea dintre cei care intra pe site-ul asta cauta lucruri de genul "Cum sa fac 1 milion de euro intr-o luna... cu 100 de euro" sau "Cum sa mai fac si eu niste bani pe langa salariul meu?"

Revenind la starea ta curenta... Daca vrei sa faci trading full time si esti nou in asta, ai nevoie de:

 

1. Timp, foarte mult timp (de preferabil sa n-ai un loc de munca, sau sa ai un alt venit lunar care iti permite sa fii liber toata ziua. De exemplu o proprietate pe care ai inchiriat-o si obtii o chirie lunar din care poti trai fara a avea un serviciu.)

 

2. Rabdare. Daca nu aveti rabdare sa citi nici macar un articol de pe site-ul asta sau altul, lucrurile nu sunt prea promitatoare.

 

3. Pasiune... intr-un fel. Hai sa fim seriosi cine face asta din pasiune? Singura mea pasiune sunt banii care ies din asta, nu pietele sau alte aiureli. Dar calatoria conteaza, nu destinatia si, pe parcurs, va veti trezi ca poate va place ce faceti.

 

4. Bani. Daca va asteptati sa intrati cu 100, 300, 500, 1000, 3000 de euro si sa faceti un venit din care sa puteti trai, n-aveti decat sa visati. Pentru inceput nu e recomandat sa intri cu sume mari. Poti sa investesti 1000-2000 euro ca sa vezi cum functioneaza pe live strategia ta pe care ti-ai facut-o si testat-o de dinainte. De preferabil s-o testezi cateva luni. Da cine sunt eu sa stau in calea hoardelor care vor sa faca din 100-200 euro averi?

 

5. Perseverenta.

 

6. Nu poti face trading part-time decat daca ai vreo 2 ani experienta. Nu cum arata prin reclame ca nu iti trebuie mult timp si descarci un ghid PDF cu niste basics despre piata si intri cu 100 de euro cum sunt obsedatii astia de iForex si ai facut nu stiu cati bani. Sau cum era o reclama tot de la ei cu o fufa flocosita bine care zicea: "Tocmai m-am sculat si am facut 250 de euro sau asa ceva..." Taci tu fufa din gura, ca ma indoiesc ca ai un cont de vreo 10000 de euro si cel putin 1 an experienta incat sa vii cu afirmatii din astea. In general nu aveti incredere in nicio reclama afisata de brokeri prin care va spun ca faceti bani cu efort minim si investitie mica. Nu exista asa ceva. Brokerii spun doar ce-i place clientului sa auda. Si, in general, prostimii ii place sa auda cum poate sa faca un car de bani cu doar o ora de trading pe zi (sau mai putin) si un cont de 100 de euro.

 

Mai e un lucru... Cati dintre noi isi permit sa intre cu mai mult de 5000 de euro pe piata? Cati dintre noi au curajul sa investeasca peste 5000 de euro intr-un cont tinand cont de toti brokerii astia dubiosi care au aparut ca ciupercile dupa ploaie? Pentru cei care se asteapta sa faca un living sau AVERI dintr-un cont de 2000-3000 de euro se inseala.

Nu mai visati oameni buni! Treziti-va la realitate! Nu va asteptati la castiguri fabuloase! Asteptati-va la pierderi fabuloase! Calculezi cati poti pierde, nu cat poti castiga! Nu va dati banii de haleala si benzina pe piata, fiindca veti ramane ca prostii fara bani!

 

Daca sunteti incepator, nu investiti niciun ban. Mai degraba luati-va o acadea sau inghetata. Si in timp ce sugeti la acadea rasfoiti nitel sait-ul asta si veti gasi multe lucruri folositoare.

 

Hai ca va las. Nu-i nevoie sa bagati in seama tot ce am scris, e doar o parere. O sa mai scriu cand am timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si tu esti vreun broker deghizat sau... ?

 

 

Da. Sunt de la compania Din oceanul pacific a iesit un peste mic si pe coada lui scria SHORT. Glumesc. Nu, nu sunt broker. Aoleu! Inca n-am un Series 7 sau care o fi echivalentul in Romania. Stiu ca ala-i pentru stock brokers, da' ma rog...

 

Lumea trebuie sa inteleaga ca tradingul e un joc al probabilitatilor. Sarcina traderului e sa seteze parametrii jocului si sa-si execute strategia in mod constant.

E imposibil sa fii consistent cu o strategie daca tu o schimbi de fiecare data.

 

Puteti sa va alegeti de exemplu ca strategie price breakout-urile. Daca nu e niciun breakout, nu faceti nicio tranzactie.

Ati inteles ce-am vrut sa spun.

 

Ca sa va faceti o idee despre capitalul necesar aplicarii unei strategii potrivita voua, faceti incercari pe conturi demo.

Depinde de ce ce metoda aveti... Puteti avea o metoda discretionara sau mecanica.

Discretionara inseamna ca mai lasati loc de interpretare in decizii, iar mecanica inseamna ca aveti un set de reguli care se aplica mereu cand se iveste o oportunitate adecvata strategiei aleasa si nu se mai lasa loc interpretarilor.

De obicei, pentru o strategie mecanica e nevoie de un capital mai consistent.

 

Incepatorii trebuie sa afle tot ce pot despre piata si cum functioneaza inainte sa se apuce de trading. Nu cautati formule magice, fiindca nu exista. Nu va grabiti cu tradingul! Trebuie sa muncesti din greu ca sa afli despre ce e vorba cu adevarat.

 

Viata nu consta numai in a te imbogati. Vei avea satisfactii mult mai mari cand ii poti ajuta si pe ceilalti. Si aici ma refer la membrii siteului acesta care ajuta prin sfaturile lor multi incepatori si nu numai. Cand devii un trader de succes ai la dispozitie anumite alegeri. Poti sa te concentrezi doar asupra ta, sau poti folosi banii pentru a imbunatati vietile celorlalti. (Banuiesc ca nu exista pe siteul asta un trader care sa aiba asa de multi bani, incat sa poata face si acte de binefacere. Dar nu se stie niciodata...)

 

1. O metoda poate ca nu functioneaza mereu, chiar daca conditiile pietei sunt optime.

 

2. Nu fiecare zi de trading va fi profitabila, asa ca nu fortati nota.

 

3. Nu poti controla piata. In schimb, iti poti controla deciziile si actiunile.

 

4. Piata da ritmul, tu trebuie sa te misti in sincron cu ea.

 

5. Nicio strategie nu functioneaza intr-o piata care nu-i lichida. (Mie imi place sa-i zic ilichida)

 

Probabil ca sunt unii care au inceput sa faca trading fara sa aiba un habar de trading, cu vreun cont de 500 de euro si, prin noroc absolut, au avut cateva tranzactii castigatoare. Retineti ca astea sunt doar exceptii. Exceptiile sunt iluzii menite sa-i absoarba pe traderi in a crede ca au control asupra pietei fara a o studia mai intai.

Mai degraba pierzi la inceput, decat sa faci bani multi si sa te trezesti ca i-ai pierdut pe toti.

 

Oamenii joaca la loterie fiindca vor sa fie acea "exceptie"... Desi sansele de castig sunt ridicol de mici. Exceptiile sunt pentru prostime! Principiul asta se poate aplica si in trading.

 

Partea grea nu e sa faci profit, ci sa-l pastrezi. Daca planuiesti totul cu atentie, ramai cu verzisorii.

 

Prima categorie de traderi care sunt sortiti pieirii sunt cei carora le lipseste disciplina si rabdarea. Daca nu aveti aceste calitati, calatoria voastra in lumea tradingului va fi una dureroasa si costisitoare.

 

Daca tradingul ar fi o meserie "predictibila", cum ar fi stomatologia sau a fi un simplu vanzator la un chiosc, atunci toti participantii la piata ar cumpara si vinde in acelasi timp. Iar asta nu e bine. Potentialii cumparatori au nevoie de vanzatori si viceversa. Piata poate functiona sub conditii normale doar cand doi oameni cu pareri diferite asupra ei cad de acord asupra unui pret si tranzactioneaza.

 

Daca esti scalper si tranzactionezi de mai multe ori pe zi pe miscari mici, ai nevoie de o minte agera si reactii rapide.

 

E bine sa iei totul in serios de la inceput.

Sa nu mai spun de importanta unei strategii care iti zice cand sa intri si cand sa iesi din tranzactii.

Strategia trebuie sa fie gandita si executata cu atentie. Daca ne ignoram propria strategie, impactul asupra capitalului si asupra noastra poate fi unul serios.

 

Daca folosesti o metoda discretionara e important sa faci tranzactiile pe motive logice, nu instinct. (Desi instinctul poate fi de folos in anumite situatii)

 

Piata te poate ademeni sa tranzactionezi emotiv, cu frica si lacomie, decat calm, rational si conform strategiei tale.

 

Traderii buni nu isi lasa emotiile sa fie manipulate de piata, si tranzactioneaza mereu conform unei strategii. Pe termen lung, daca tranzactionezi doar pe baza emotiilor si parerilor tale, vei pierde toti banii.

 

Piata are intotdeauna dreptate. Ea e in control, nu tu. Traderii buni stiu asta si se poarta ca atare.

Problemele incep cand traderii cred ca au un edge (avantaj) asupra pietei si cred ca-i pot prezice urmatoarele miscari.

 

Degeaba esti un super trader, daca te lasi controlat de ego-ul tau. Si sunt sanse mari, ca in cele din urma, sa pierzi tot ce ai strans.

 

Trebuie sa-ti ignori propria parere despre piata. Bineinteles ca ai o parere, dar nu trebuie sa iei aminte la ea. Tranzactionezi exact ce se intampla atunci pe piata, nu ce crezi tu ca se va intampla. Pietei nu-i pasa ce cred oamenii sau la ce se asteapta, ia functioneaza numai pe principiul supply and demand. (Obisnuiti-va cu termenii in engleza)

Am gasit odata scris pe siteul asta de cineva ca daca nu stii engleza in domeniul asta, mai bine ti-ai investi banii in niste cursuri de engleza. Si asta e foarte adevarat.

 

Nu trebuie sa te lasi influentat de piata, trebuie doar sa analizezi ce se intampla cu adevarat atunci.

 

Multi traderi incepatori sunt surprinsi de faptul ca trebuie sa caute si sa cerceteze singuri aceasta jungla imensa.

Exista un set de reguli, dar majoritatea muncii e facuta de persoana in cauza. Daca vrei sa afli mai multe, cauti singur.

Nu sta nimeni la dispozitie sa-ti dea mura-n gura.

Si asta e valabil si in cazul strategiilor. Ce nu functioneaza pentru tine, poate functiona pentru celalalt si tot asa.

Doar prin prin propriile eforturi si studiului intensiv vei descoperi "formula magica". Iar asta consta in ce piata alegi sa tranzactionezi, ce timeframe ai, ce strategie...

 

Nu uitati ca nu e nevoie sa preziceti viitorul ca sa faceti bani din trading.

 

Trebuie sa va creati un edge asupra pietei. Asta e cea mai grea parte.

 

Trebuie sa va planificati momentul intrarii intr-o tranzactie...

Asta inseamna ca analiza asupra pietei, fie ea tehnica sau fundamentala sau tehnico-fundamentala, poate fi corecta.

Dar tot poti ajunge sa suferi o pierdere daca nu iti planifici cu atentie intrarea sau daca n-ai un stop loss destul de larg, ca sa-i lasi pietei loc sa "joace".

Ca sa iesi din tranzactiile castigatoare cu profituri mai mari decat pierderile, tine de cat risc ti-ai asumat si ce money management ai. Daca de exemplu ai o rata de succes de 1:1. si o rata de profit de 2:1 atunci te poti astepta la rezultate pozitive. Si vei fi cu un pas mai aproape de a fi un trader profitabil constant.

 

 

Stiu ca-s multe chestii ingramadite aici, dar selectati si voi ce aveti nevoie. Le-am scris cum mi-au venit in minte, pe sarite. Daca ati aflat si macar un lucru despre care nu stiati, e bine. (Si aici ma refer la traderii incepatori, pentru ei e adresat acest post, ceilalti dintre voi care au experienta sunt sigur ca stiti deja lucrurile astea.)

Sunt sigur ca mare parte din ce-am scris eu se gaseste pe siteul asta, dar totusi, eu am vrut sa le comprim putin.

 

Luati in considerare doar ce credeti voi de cuviinta si ca v-ar fi de ajutor din acest articol.

Din nou, asta e doar parerea mea, fiecare poate interpreta ce vrea.

O sa mai scriu cand am timp.

Editat de Emilo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.