Sari la conținut

Se poate trai din Forex


Postări Recomandate

 

nu cred ca e martingale, sunt mai multe moduri de a piramida, si nu neaparat martingale e gresit doar ca functioneaza intre anumite limite care trebuiesc calculate.

ala e cont de falsificat? ce e acolo se face intr-o zi cu berea in mana, nu in 2 luni.

 

Da, se vede in link-ul postat ce downswing piramidat a avut contul ... ca vorba aia, exista strategii pe toate drumurile chiar mai proaste decat Martingale !

Si la un leverage de 400:1 mai ca ii dai dreptate lui mircea55 ca e cont demo si NU cont real.

 

Cum naiba are aproape 13% drawdown ,dar in trecut avea 80% win rate? Si daca era cont real cat de prost trebuie sa fie sa risce 13% din cont si probabil sa le si piarda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba are aproape 13% drawdown ,dar in trecut avea 80% win rate? Si daca era cont real cat de prost trebuie sa fie sa risce 13% din cont si probabil sa le si piarda.

 

Cum ? Foarte simplu : balanta contului se actualizeaza DOAR cu pozitiile inchise, iar tipul a inchis pe profit 84%, pe pierdere 16%, iar restul sunt pozitii deschise care se adancesc tot mai mult in pierderi, pierderi care sunt mai mari decat tot profitul obtinut din diferenta dintre cele 84% pozitii inchise pe profit si cele 16% pozitii inchise pe pierdere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi nu iau in calcul drawdown-ul. Dupa parererea mea, acesta este factorul decizional care arata cat de solida e o strategie.

Pocnitori de sisteme gasesti la tot pasul, pe toate forumurile. O strategie in adevaratul sens al cuvantului , nu gasesti. Pentru ca o strategie adevarata, dupa parerea mea, trebuie sa respecte cele 3 componente :

 

1) Disciplina

2) Money Management

3) Analiza tehnica.

 

(Le-am pus in ordinea in care consider ca sunt importante, nu ca asa am citit in carti ci pentru ca asa am citit, am practicat si m-am convins singur de acest lucru).

 

Revenind, factorul decizional in privinta unei strategii solide este Drawdown-ul.  Cred ca nimanui nu ii convine sa faci profit 50% si apoi sa pierzi 20%. 

 

20 de procente inseamna 20 de SL-uri fara nici un avans (presupunand ca folosesti un MM corect si nu lasi pozitia fara SL).. Daca esti capabil de asemenea isprava, ar trebui sa iti iei concediu o perioada de timp si sa revizuiesti strategia.
 

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca anul acesta, mai ales, cum a fost si 2008, se va pune problema in principal nu Daca se va trai din forex ci daca Se va supravietui din forex in conditiile in care fundamental vorbind politicile mondiale tind sa divearga, fapt ce va duce la un haos si panica pe toate pietele, fara exceptie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.