Sari la conținut

Se poate trai din Forex


Postări Recomandate

Am o intrebare pentru veteranii in Forex: Se poate trai doar din Forex? A-ti ajuns intr-un punct in care sa aveti independenta financiara? Sa va permiteti sa aveti o casa, o masina etc toate din trading?

 

Daca raspunsul este afirmativ care ar fi secretele voastre?

Daca se poate sa spuneti si o suma de bani pe care o castigati lunar din trading.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti raspund eu, desi nu ma consider veteran: am avut independenta, dar nu cat pentru o casa si o masina. Independenta de consum, as numi-o eu. E mult de munca pana sa ajungi la a avea o independenta totala. Asta implica luni si/sau ani de studiu pentru o mai buna intelegere a pietii, sa ai un risc decent nicidecum sa intri in piata ca la american roulette.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cica 5% dintre traderi fac bani. Si daca faci bani, in mod cert nu faci putin.

 

Daca intrebarea este strict adresata catre forumisti, imi dau si eu cu parerea:

 

majoritate (99% dintre noi) nu facem bani constant si multumitor. In momentul in care ai face asta nu mai stai pe forum. Nu ca nu ar fi distractiv dar banii multi trebuie administrati/investiti. Poate doar din cand in cand te-ai mai intoarce la ceea ce a fost odata "inceputul".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De putut se poate si cunosc citiva traderi straini care au reusit,dar parerea mea este ca dintre toti romanii care incearca ca alternativa de investitie piata forex(si de altfel nu stim exact cati or fii activi!?)maxim 1-2% sa poata trai din asta :biggrin: !Zic asta deoarece rominul cu mentalitatea lui de speculator vrea sa faca bani repede si multi daca se poate risca prea mult,iar in forex fiind piata cu leverage daca nu ai money managementul marimii pozitiilor corect te cureti foarte rapid!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Am citit si rascitit forumu si forumuri am ajuns la o conluzie ingrijoratoare:

 

DACA AR FI SA ARUNCAM CU PIETRE (dupa modelul biblic) IN CEI CARE NU FAC BANI DIN FOREX, TOT FORUMU AR TREBUI SA AIBE CAPU SPART!!!!

 

 

DACA CINEVA DIN TOT FORUMU IMI ARATA CA TRAIESTE DIN FOREX II DAU CONT GRATIS!!!! (A TRAI DIN FOREX INSEAMNA SA SCOATA BANI PERMANENT CA LA UN SALARIU SAU CEL MULT LA 2 LUNI DAR SUFIECIENT CAT SA TRAIACSA SI EVENTUAL NU NUMAI EL, CI SA SUSTINA CHIAR O FAMILIE.

 

 

 

 

m am intrebat deseori dupa ce am citit si rascitit: ce-i atrage in acest VORTEX pe viitorii traderi??? EL DORADO! ILUZIE SAU REALITATE ????? FACET-TI CEL MAI BUN EXERCITIU PENMTRU A VEDEA SI VA DISTANTA DE ILUZIE: UITATI-VA IN CONTURILE VOASTRE (acu sa nu venit cu chestii demo ca va face-ti de ras!!!!) FOARTE MULTI DINTRE VOI TRAITI INTR-O ILUZIE!!!!! AM SAU NU DREPTATE?????

Editat de andreiniculescu
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a scris atat de mult pe forumuri si pe forumu asta incat daca ar fi sa ne luam dupa un raport (munca (in sesnul la cat s a scris) =eficienta) ar fi trebuit ca toata lumea sa fie multumita financiar, dar eu vad numai intrebari si raspunsuri care ocolesc intrebarile adica eficienta 0 (zero) timp pierdut si bani pierduti sau eficeinta f mica atunci de ce mai scrieti???? sau e un forum de filozofie de trade??????? inca nu s lamurit!!! CEL CARE TRAIESTE DIN FOREX SA RIDICE PRIMU PIATRA!!!! altfel totul e inutil!!!

Editat de andreiniculescu
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipic romanesc:

 

Ce smecherie faci, ca sa fac si eu ?

Cum, nu e "tun" ? Fraiere !

Las' ca gasesc eu ceva mai bun.

Adica multi bani in timp scurt. Si binenteles fara munca.... :biggrin:

---------------------

 

Chestia e, ca in scoala nu inveti despre investitii/forex. La ASE e apa de ploaie.Ulterior, daca esti autodidact, gasesti material dar nu este complet si bine structurat.Asa ca efortul este mare inca de la inceput.

Si o chestie EXTREM de importanta : succesul in investitii/forex depinde in mare masura de Mental/Psihologie. Ori la treaba asta iar nu suntem pregatiti din scoala sau familie.

Deci, inca o stanca de ridicat.

Cine are succes in Forex inseamna ca ori este, pur si simplu, talentat pentru asta, Ori s-a AutoFormat corespunzator pentru aceasta indeletnicire.

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipic romanesc:

 

Ce smecherie faci, ca sa fac si eu ?

Cum, nu e "tun" ? Fraiere !

Las' ca gasesc eu ceva mai bun.

Adica multi bani in timp scurt. Si binenteles fara munca.... :biggrin:

---------------------

 

Chestia e, ca in scoala nu inveti despre investitii/forex. La ASE e apa de ploaie.Ulterior, daca esti autodidact, gasesti material dar nu este complet si bine structurat.Asa ca efortul este mare inca de la inceput.

Si o chestie EXTREM de importanta : succesul in investitii/forex depinde in mare masura de Mental/Psihologie. Ori la treaba asta iar nu suntem pregatiti din scoala sau familie.

Deci, inca o stanca de ridicat.

Cine are succes in Forex inseamna ca ori este, pur si simplu, talentat pentru asta, Ori s-a AutoFormat corespunzator pentru aceasta indeletnicire.

 

 

 

Nu stiu si nici nu inteleg la ce vrei sa te referi! eu m am referit daca cineva are vreun model de trade vazut ca "traiding for living" pragmatic si nimic altceva de vorbe sunt satul, adica cineva care castiga constant pe model mai mult sau mai putin cunoscut, e vorba daca cineva are un model de succes, daca acel cineva castiga in mod constant si priveste Tradeul ca un servici!!, daca te referi la cei care scot la 6 8 luni cate ceva aia intr-adevar gandesc cum ai expus tu mai sus (astia se gandesc sa dea tunul) dar daca tu poti trai asa e treaba ta, eu am intrebat altceva!!!. in partea finala a expunerii tale cred ca mai degraba faci referire la determinism "talent", "ori este, ori nu este" daca nu esti nascut pentru asta mai bine lasa-te!!! -dar cum poti stii daca esti nascut pentru asa ceva (inerci un an doi trei etc etc) si vezi rezultatele si daca nu, atunci nu este!, in autoformare cred si eu aici nu te contrazic!. nu am gandit tipic romaneste, m-am referit strict la un salariu, adica e cineva care castiga lunar si scoate lunar bani, ca altfel vorbim in vant. nu m-am referit ca ar fi pe undeva vreo jmecherie ci pur si simplu daca cineva scoate bani in mod regulat.

 

 

 

 

( Ce smecherie faci, ca sa fac si eu ?

Cum, nu e "tun" ? Fraiere !

Las' ca gasesc eu ceva mai bun.

Adica multi bani in timp scurt. Si binenteles fara munca.... :)) )

 

daca tu asa gandesti la a face bani lunar si a trai din forex inseamna ca Eleder a scris degeaba cartea aia!

 

daca asta e etalonul tau de gandire, adica sa scoti bani lunar ca sa traiesti si asta pentru tine insemna sa dai un tun, ce dracu sa mai zic........ mai sunt multi care gandesc ca tine pe aici?!, ca atunci sincer sa fiu nu stiu ce sa zic.......

 

 

 

mie genul asta de gandire mi se pare inca un fel de a ocoli raspunsul principal. forexu trebuie gandit ca o munca "daca te gandeai la altceva te gandeai gresit" si daca tot muncesti tre sa si traiesti atunci insemna ca tu esti genul de om care traieste cu aer si daca e asa "tot respectul" chiar e greu sa explice cineva aici cum sa faci bani sa traiesti?????? ca altfel s a scris sute de pagini si raspunsul in continuare e ocolit.

Editat de andreiniculescu
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipic romanesc:

 

Ce smecherie faci, ca sa fac si eu ?

Cum, nu e "tun" ? Fraiere !

Las' ca gasesc eu ceva mai bun.

Adica multi bani in timp scurt. Si binenteles fara munca.... :biggrin:

 

 

deci a intreba aici pe forum daca cineva castiga si traieste (TRAIESTE asta insemnand ca e atat de destept si experimentat incat scoate niste bani lunar (SUBLINIEZ PENTRU TINE ---TRAIESTE---- poate nu sti sa citesti)) si daca asta pare deja o mentalitate tipic romaneasca in sensul jmecheriei sau unei jmecherii atunci poate reusim sa traim deschizand un alt forum de filosofie, etica si dezbaterea principiilor morale sau cine mai stie ce!, poate asa se fac banii!?!, din a scrie niste vise pe hartie sau pe suport electormic, daca e asa insemana ca toti am avea burtile pline din debitari mentale.

Ma bucur ca tu gandesti asa daca sunt multi ca tine e si normal ca 99% pierd bani. nu cer decat, daca e cineva care castiga bani lunar sa spuna macar 2 3 idei daca are chestii personale muncite si scose in de ani munca nu cer sa le zica, dar macar sa spuna unde sa nu cautam!!!! CER CUMVA PREA MULT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

 

LATER EDIT: DANNAD dupa spusele tale logica ar fi cam asa: (voi face o referire la un principiu al gandirii -silogismul-) "a scoate bani din forex si trai din trade e o jmecherie tipic romaneasca, poate e mai bine sa deschidem cluburi si forumuri de filosofie. Ai cumva ideee cati din cei care au scris aici pe forum au castigat sau au pierdut????, ei bine din cate am aflat si eu ca am tras cu urechea o sa fii foarte dezamgit de raspuns, din cei care au scris aici zeci sute de pagini au pierdut mai mult decat au castigat dar nu au zis si nu o vor spune niciodata public, logica elementara imi spune ca tu si eu invatam ceva gresit si asta o zic su simt de raspundere!! si nu inteleg de ce va lamentati mereu in cuvinte mari nestiind nimic, daca stiati gurile rele ar fi zis ca majoritatea au castigat mai mult decat au pierdut, si poate raspunsul meu ar fi gasit un raspuns mai pragmatic. ASTA E ADEVARU GOL GOLUT!!!

 

DA, exact PRAGMATIC, restu e lamentare!!! "PRAGMATISM" CUVANTUL ASTA AR TREBUI RIDICAT LA UN RANG MAI PRESUS DE ORICE !!!! PANA ACU NU AM VAZUT DECAT LAMENTARI!!!

Editat de andreiniculescu
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.