Sari la conținut

Zeci de strategii de la incepatori la avansati


Postări Recomandate

te inteleg eu . dar pentru asta exista videoclipuri. de pilda eu am tocit la andrew's pitchfork 3-4 luni . si nu am reusit sa ii aflu elementul cheie conform caruia principiul medianei functioneaza corect. il foloseam aiurea . pana cand am gasit intr-o zi dupa o noua cautare a mai multor detalii exact ceea ce trebuia sa inteleg. Era atat de simplu ca ma miram eu unde mi-a fost mintea . Trebuie sa insisti pe exemple practice . pe youtube poti gasi de asemenea .

 

"Gogul" face toata treaba doar sa ii spui ce doresti :smile:

 

uite exact asta spuneam, ce-ar fi sa ne impartasesti din experienta ta in ceea ce priveste andrew's pitchfork. sunt pasionati care studiaza acest indicator si sisteme de trade bazate pe el. in loc de ironii e mult mai bine venit un sfat, parerea mea.

mi-am dat seama (nici macar n-a fost greu .. mi-a luat 1 an maxim 2) de faptul ca fara studiu serios nu se poate reusi in forex , si chiar din acest motiv incerc sa-mi pun experienta (inca putina din punctul meu de vedere) in folosul celor care vor sa faca ceva din trade.

succes :)

Editat de viadutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

te inteleg eu . dar pentru asta exista videoclipuri. de pilda eu am tocit la andrew's pitchfork 3-4 luni . si nu am reusit sa ii aflu elementul cheie conform caruia principiul medianei functioneaza corect. il foloseam aiurea . pana cand am gasit intr-o zi dupa o noua cautare a mai multor detalii exact ceea ce trebuia sa inteleg. Era atat de simplu ca ma miram eu unde mi-a fost mintea . Trebuie sa insisti pe exemple practice . pe youtube poti gasi de asemenea .

 

"Gogul" face toata treaba doar sa ii spui ce doresti :smile:

 

uite exact asta spuneam, ce-ar fi sa ne impartasesti din experienta ta in ceea ce priveste andrew's pitchfork. sunt pasionati care studiaza acest indicator si sisteme de trade bazate pe el. in loc de ironii e mult mai bine venit un sfat, parerea mea.

mi-am dat seama (nici macar n-a fost greu .. mi-a luat 1 an maxim 2) de faptul ca fara studiu serios nu se poate reusi in forex , si chiar din acest motiv incerc sa-mi pun experienta (inca putina din punctul meu de vedere) in folosul celor care vor sa faca ceva din trade.

succes :)

 

Nu este mult de spus . Ce am citit in mare parte de pitchfork sunt materialele de aici din arhiva . Dar exemplele practice le-am cautat pe internet . Deocamdata sunt concentrat pe price action, patternuri de candele cu abc waves si S/R . Ce pot sa-ti spun ca o incurajare sa studiezi pitchfork-ul , este ca functioneaza excelent in trend ca trendchannel suport si rezistenta , mai ales zona de profit , dar merge excelent si in consolidare . Cu cat identifici mai bine pivotii cu atat este mai valabila si mai corecta proiectia in viitor a pretului pe mediana. Cauta si citeste Mikula explica acolo pe scurt si la obiect. Dar testeaza pe grafic cauta exemple practice cum functioneaza . Asta numai daca la capitolul PIVOTI esti OK . Eu l-am abandonat deocamdata asa cum am spus . Succes

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si apoi

 

@viadutz, cu ce oare te-ar ajuta pe tine daca as arata o intrare?

poate in acel loc tu personal dupa cunsotintele tale consideri ca e sinucidere curata, sau viceversa, in cazul in care tu ai posta o intrare si eu nu as fi de acord.

nu inveti din intrarile altora, ci din carti.

in carti se gasesc paternurile si toate cele, eh, in fine, vad ca oricum mergi pe price action la strategie, sfatul meu este sa te tii de asta.

 

Cred ca de la ceilalti poti eventual sa inveti sa fi putin mai flexibil daca nu esti si, eventual sa nu repeti aceleasi greseli ca ceilalti sau sa vezi lucruri pe care nu le-ai observat pana acum si sa tii cont de acestea, daca sunt cu adevarat valide. In rest, sustin ceea ce a zis Florin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inveti din intrarile altora ci din carti?

Cartile nu sunt scrise tot de oameni?

 

Mie imi place sa vad ce au in cap oamenii care mai tranzactioneaza pe forex, chiar daca mi se pare o balarie totala ce fac ei.

 

Sper sa ajung undeva on-topic inainte sa va omor de plictiseala: in evolutia mea ca trader pana acum au fost 2 etape. In prima cautam un sistem cat mai bun, cu indicatori, MA, pattern-uri, etc. Si am tot schimbat la sisteme de trading (Gann e singurul care-mi vine in minte ce n-am incercat; si pattern-uri harmonice).

 

In a 2a etapa am inceput sa-mi pun problema cum este cel mai logic ca sistemul meu de trading sa fie. Altfel spus, ok folosesc RSI, dar ce face indicatorul asta? Sunt de acord cu ce arata? Are vreo logica pentru mine?

 

Si am inceput procesul de simplificare a strategiei mele de trading. Am scos tot pana am ajuns la linii de trend si candlestickuri la liniile de trend in corelatie cu trendul mare.

 

M-am gandit la trading-ul celalalt: comert. Cand omu cumpara conopida dintr-o parte mai ieftin si o vinde in alta mai scump. Asta ar trebui sa facem si noi, da? Pai bine, dar ce stie omul ala?

 

Stie cat e pretul acum si probabil stie daca exista o tendinta de crestere sau scadere a lui. Daca e destept, are o idee de ce si unde s-ar putea schimba tendinta de crestere a pretului conopidei. Si cam atat.

 

Stie el de medii mobile, MACD, divergente,Elliott Wave, Fibo, etc.? Nu stiu cat de inspirat e exemplul meu dar am ajuns la concluzia ca tradingul e simplu, ce nu e simplu e felul nostru de a gandi, de a ne face sperante, de a ne stapani nervozitatea, bucuria, poate cel mai important pt mine de a nu avea incredere (apropo, mi-am dat seama ca am 2 devieri de la comportamentul normal :smile: , fire labila si hiperperseverenta parca)

 

Si nu din carti inveti sa te descurci cu asta. Am citit carti de psihologie (cred ca 2 dar pot sa folosesc pluralul sa sune pompos) si povestea e frumoasa, dar pana nu faci pe pielea ta nu rezolvi nimic.

 

Mie mi-a placut foarte mult strategia de acolo cu trading de la liniile de trend, cu buy/sell 5 pips sub candle care atinge linia si TP la swing-ul precendent. Dar in procesul meu de gandire are mai putin sens decat cum tranzactionez acum (foarte asemanator de fapt), deci nu voi folosi nimic din ea deocamdata. Asta e toata ideea, sa te uiti prin ele dar sa folosesti numai lucruri care ti se pare ca au sens, ca intelegi de ce e asa, blabla...

 

PS. Unde vroiam sa ajung? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andrei_lint

 

exemplul ales cu conopida nu este f potrivit. chiar deloc.

forexul este forex si nu se compara cu cumparatu de la aprozar a unei conopide cu 2 lei ca s-o vinzi cu 5 lei nu stiu unde.

 

dpdv uman ai 2 variante, si asta am mai spus-o si in alte parti prin forum:

prima, iei in brate un indic oarecare si l omori cativa ani, storci din el tot ce se poate pana-l inveti tranz dupa el, sau

a 2a, pui mana pe carti si inveti si aplici pe harta in timp ce inveti.

 

e normal sa ti se para mai simplu un indic, decat cititul a zeci de carti. de fapt asta este PRIMA ETAPA IN A DEVENI TRADER: ai invatat la scoala mai putin, eh, aici trebuie studiu, tata.

 

dc? pentru ca piata iti arata cu mult inainte ce va face, numai ca noi trebuie sa ne perfectionam sa putem sa o citim din timp. iar asta se face numai prin studiu.

 

bv, i-ai incurajat pe multi cand ai spus ca nu inveti din carti.

in fine, poate tu esti profitabil asa in felul tau, asa ca nici nu vreau sa te influentez in vreun fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca alaturi de flames ati (ai?) studiat foarte foarte mult in domeniu, si vin eu p-aici si zic ca nu e asa important sa citesti asa mult; sincer mi se pare ca va insult daca stau sa ma gandesc.

 

N-am zis ca nu e bine sa citesti (cand am vazut primul post al discutiei am ramas :smile: ), ar trebui impuscat cine zice asta. Doar ca mie mi se pare ca practica e mai importanta ca teoria. Mult mai importanta!

 

Si cand zic asta ma gandesc la ce invat pe la facultate. Profu de la econometrie ne-a demonstrat ca nu se pot face bani din indicele bursier CAC40. In mintea mea s-a aprins instant beculetul "sa mori tu?". Si asta cu o gramada de cunostinte de statistica, probabilitati, cu programele, modele, regresii, naiba sa le mai ia...

 

Pe la piete de capital am facut 2 modele pentru piata de actiuni. Ei intrebarea mea a fost daca chiar functioneaza. Daca functionau inseamna ca toata lumea facea asta si aduceau piata intr-un stadiu in care nu mai functionau. Dar chiar cred ca o sa ma joc cu ele candva.

 

Ca oriunde in viata sunt 2 feluri in care poti sa vezi lucurile: unul complicat si unul simplu. De obicei eu optez pentru prima varianta, dar imi dau seama pe zi ce trece ca nu e o alegere asa inspirata. Mai am uneori in mine intrebarea aia nasoala cu "de ce traiesc?". Unii zic scurt ca sa fiu fericit, sa am bani, etc., altii se izoleaza in pustietate 10 ani sperand sa afle.

 

In fine, astept diferente majore intre forex si comert. Eu zic ca e aceeasi chestie, doar ca totul e mult mai bine organizat si competitia e mai mare.

Editat de andrei_lint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca alaturi de flames ati (ai?) studiat foarte foarte mult in domeniu, si vin eu p-aici si zic ca nu e asa important sa citesti asa mult; sincer mi se pare ca va insult daca stau sa ma gandesc.

 

N-am zis ca nu e bine sa citesti (cand am vazut primul post al discutiei am ramas :D ), ar trebui impuscat cine zice asta. Doar ca mie mi se pare ca practica e mai importanta ca teoria. Mult mai importanta!

 

Si cand zic asta ma gandesc la ce invat pe la facultate. Profu de la econometrie ne-a demonstrat ca nu se pot face bani din indicele bursier CAC40. In mintea mea s-a aprins instant beculetul "sa mori tu?". Si asta cu o gramada de cunostinte de statistica, probabilitati, cu programele, modele, regresii, naiba sa le mai ia...

 

Pe la piete de capital am facut 2 modele pentru piata de actiuni. Ei intrebarea mea a fost daca chiar functioneaza. Daca functionau inseamna ca toata lumea facea asta si aduceau piata intr-un stadiu in care nu mai functionau. Dar chiar cred ca o sa ma joc cu ele candva.

 

Ca oriunde in viata sunt 2 feluri in care poti sa vezi lucurile: unul complicat si unul simplu. De obicei eu optez pentru prima varianta, dar imi dau seama pe zi ce trece ca nu e o alegere asa inspirata. Mai am uneori in mine intrebarea aia nasoala cu "de ce traiesc?". Unii zic scurt ca sa fiu fericit, sa am bani, etc., altii se izoleaza in pustietate 10 ani sperand sa afle.

 

In fine, astept diferente majore intre forex si comert. Eu zic ca e aceeasi chestie, doar ca totul e mult mai bine organizat si competitia e mai mare.

 

Si ce argumente aducea ca nu se pot face bani pe Cac40? Asa curios m-a facut. Poate a zis-o sa nu va incurajeze sa va falimentati din prima conturile, cum a facut-o el, mai stii. Bine-ai-venit in Romania.

Salve.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca oriunde in viata sunt 2 feluri in care poti sa vezi lucurile: unul complicat si unul simplu. De obicei eu optez pentru prima varianta, dar imi dau seama pe zi ce trece ca nu e o alegere asa inspirata.

 

Corect . In rest nu ma pot pronunta . Exista un proverb in Oltenia la figurat : ceea ce cauti este exact la ochiul âl chior . Nimic nu e ceea ce pare . Insa trebuie consumat un anumit timp pentru a stabili procentul de veridicitate al iluziei . Mie mi s-a intamplat sa caut ceva mai mult timp si dupa o perioada sa vad ca raspunsul era la nasul meu . Am explicat mai sus treaba cu furculita :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andrei_lint

 

nu ma simt insultat absolut deloc.

pur si simplu incercam sa-ti explic ca acea practica pe care tu pui atat de mare baza, este cu atat mai grea cu cat nu-ti dai interesul in studiu.

gandeste-te ca ai de rezolvat o problema. eh, problema aia, in cazul in care o vei rezolva, o vei face consumand mult mai multa energie necunoscandu-i datele. cred ca macar acum m-am facut inteles: intre mine care am enuntul problemei si tine care doar vrei s-o rezolvi fara sa stii nimic despre ea e cale lunga.

 

nu caut decat sa te ajut sa intelegi ca simplu este calea pe care trebuie s-o urmezi in forex si chiar se poate.

 

bafta la pipsi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.