Sari la conținut

Analiza profilelor de volum


Postări Recomandate

am sa fac un template cu cei 2 indicatori aplicati pe mai multe timeframe-uri, si o sa-l atasez aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pe weekly... ci pentru profilul weekly - adica te uiti la structura interna a saptaminii. sau intra-week, daca vrei un termen mai tehnic.

 

liniile verzi sunt pt profil pe ultimele 5 zile; liniile portocalii sunt pt date fixe - inceputul si sfirsitul saptaminii.

 

se poate trasa acesti indicatori si pe weekly ? poti posta de ex. la G/U cum ar arata

 

post-1398-126867445171_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pe weekly... ci pentru profilul weekly - adica te uiti la structura interna a saptaminii. sau intra-week, daca vrei un termen mai tehnic.

 

liniile verzi sunt pt profil pe ultimele 5 zile; liniile portocalii sunt pt date fixe - inceputul si sfirsitul saptaminii.

 

 

se poate trasa acesti indicatori si pe weekly ? poti posta de ex. la G/U cum ar arata

 

post-2510-126868660382_thumb.png

 

Cred ca volumele acelea din stanga, cele W in zona carora am trasat dreptunghiul (78.6 fibo cred ca poate fi pana acolo), vor face simtita presiunea sell-erilor, de fapt, ma astept mai mult la un scenariu 2, cu testare in acea zona, iar pe hidden gap volume media volumelor barelor sa fie tot in scadere pe acea urcare pentru a fi sigur ca suntem pe o corectiva, in sus.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu sunt de acord; problema cu divergenta volumelor este ar fi discutabila, pentru ca intotdeauna ele variaza in functie de sesiunea in care ne aflam...

 

in momentul de fata, poza de la g-u spune urmatorul lucru: avem distributie (adica rezistenta) deasupra, insa vwap nu a fost depasit semnificativ in jos. asta inseamna ca ar putea urma un nou test al rezistentei DACA vedem o confirmare pe daily. ce se intimpla acolo este decisiv, pentru ca pretul poate la fel de bine sa sparga rezistenta si sa mearga mai departe in sus.

 

MEREU trebuie sa avem in vedere ambele posibilitati.

 

 

nu pe weekly... ci pentru profilul weekly - adica te uiti la structura interna a saptaminii. sau intra-week, daca vrei un termen mai tehnic.

 

liniile verzi sunt pt profil pe ultimele 5 zile; liniile portocalii sunt pt date fixe - inceputul si sfirsitul saptaminii.

 

 

se poate trasa acesti indicatori si pe weekly ? poti posta de ex. la G/U cum ar arata

 

post-2510-126868660382_thumb.png

 

Cred ca volumele acelea din stanga, cele W in zona carora am trasat dreptunghiul (78.6 fibo cred ca poate fi pana acolo), vor face simtita presiunea sell-erilor, de fapt, ma astept mai mult la un scenariu 2, cu testare in acea zona, iar pe hidden gap volume media volumelor barelor sa fie tot in scadere pe acea urcare pentru a fi sigur ca suntem pe o corectiva, in sus.

 

Bafta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am atasat template-ul, impreuna cu un al treilea indicator (ms_v5). merge si fara el, dar l-am inclus pentru cine vrea sa vada histograma pe toate tf-urile.

 

explicatii:

- pe M1 se vede profilul ultimelor 60min (adica cum e structurata candela de o ora): liniile bleu;

- pe M5 se vad: profilul ultimelor 60min (bleu) + profilul daily (liniile rosii)

- pe M15 se vad: profilul daily (rosu) + profilul weekly (liniile verzi)

- pe H1 se vad: profilul weekly (verde) + profilul monthly (liniile de culoare verde deschis)

- pe H4 se vede: profilul monthly (verde deschis)

 

repet inca o data: procesorul va fi solicitat la maxim cind schimbati intre tf; folositi demo ibfx!

Market_Statistics_v5_0.mq4

pvp-vwap-multitf.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.