Sari la conținut

Analiza profilelor de volum


Postări Recomandate

sigur. toate majorele, in principiu. din care eventual scoti ce ti se pare aiurea, de exemplu poate nu-ti place chf...sau altceva, mai stiu eu?

 

am inteles, asa este pe gbp/nzd nu este volatilitate deloc.

Dar eur/usd si gbp/usd le pot alege in sensul de a le urmari in permanenta ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, era ok sa fi asteptat terminarea isteriei. mai ales ca vwap ala verde era imediat deasupra, eu n-as fi intrat long sub nici o forma. poate short de la vwap verde... invata sa corelezi si tf intre ele.

 

importanta tf-urile creste cu cit mergi in sus. daca pretul trece intempestiv de vwap daily si e incapatinat sa continue, urmatorul target e vwap weekly; de obicei nu se intimpla asemenea lucruri, dar se intimpla totusi. de aia e bine sa urmaresti indicatorul ceva timp, ca sa inveti ce situatii pot apare; si de aia e bine sa iti alegi 1-2 perechi si sa stai pe ele, pentru ca fiecare are un anumit comportament - unele respecta nivelele s/r, altele fura toate stopurile etc.

 

 

pare sa fi intrat pe un impuls... poate era mai ok sa astepti o corectie? <:-P

 

sa stii ca da, pt ca pozitia mi-a luat BE+1

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am dat suficiente exemple despre abordarea intra-day/intra-week/intra-month. principiul de baza este urmatorul: trendul are cele mai multe sanse de a se schimba atunci cind sunt indeplinite cele 2 conditii - 1) acumulare, conform histogramei de volum si 2) trecere de partea opusa a vwap.

 

o noua abordare se refera la tranzactionarea de lunga durata - in loc sa urmarim ce se intimpla in interiorul unei candele (daily/weekly/monthly), vom urmari evolutia/profilul unui intreg trend. principiul de baza este acelasi: trendul se termina atunci cind exista acumulare + intersectarea vwap. o sa vedeti ca in realitate lucrurile nu-s tocmai asa, si ca in cele din urma experienta va avea cuvintul decisiv, insa fara o astfel de simplificare e mai greu de inteles.

 

in continuare, corelatiile intre tf-uri ramin valabile INDIFERENT DE SISTEMUL SAU ABORDAREA FOLOSITA. adica, pe scurt, tranzactionam in directia trendului dominant.

 

si pentru ca pozele valoreaza cit o mie de cuvinte, am sa pun 3 grafice si va las pe voi sa faceti analiza. de la tf mare la cel mic.

- care este trendul dominant de pe daily, si unde este infirmat?

- care este trendul intermediar de pe h4, si unde e infirmat?

- care este trendul minor in momentul de fata, cel de pe m30/h1, si unde e confirmarea ca s-a terminat?

post-1398-126966057537_thumb.gif

post-1398-126966058638_thumb.gif

post-1398-126966061158_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.