Sari la conținut

Analiza profilelor de volum


Postări Recomandate

din experienta mea, lipsa volumului apare in mai multe situatii, ori nu avem nici vanzatori si nici cumparatori ori avem doar un singur tip de traderi ori vanzatori ori cumparatori care fac directia. Lipsa volumului in general depinde ca mod de citire de tipul de configuratie a trecutului raportat la perioada din zi, an si ce fel de miscare a avut loc. Daca ai avut un top High pe daily alcatuit din 5 6 bare cu volum si pretul cade pe volum mic sansele sa pice in continuare sunt foarte mari considerandu se ca seleri au castigat lupta iar buieri au vandut dar asta nu se aplica si pe H1 unde configuratia de bare are legatura cu momentul zilei care tine de burse, una e pe londra suprapusa cu NY si una e doar NY singura sau doar china singura, deci analiza volumelor este privita cel mai des din perspectiva daily si comparata cu perioada din an. Daca nu ai volum in Mai pai e statistic stiut ca in Mai se inchid conturi si deci scade volumul pentru ca cei care au facut trendul au vandul pe inceput de Mai.

Eu vad si pe M1 paternuri de volume care mi au dat profit cat de cat dar le-am privit conform TF ului si deci si targetul a fost in zona aia.

 

Sa privesti volumele pe h1 este mai complicat pentru ca tre sa ti cont de burse si se vede ca exista un patern zilnic de volum. paternul de volum daily este evident si destul de repetitiv, e greu sa prevezi o miscare intraday pe volume, pe m1 e mai usor dar pe h1 esti mult intarziat si nu prea are relevanta tocmai datorita paternului vizibil si repetitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca atunci cind pretul urca, cei mari VIND, adica ofera la preturi din ce in ce mai mari ceea ce deja au cumparat undeva jos, in faza de acumulare.

dar nu e suficient sa vezi doar up-bars; trebuie ca acestea sa aiba un volum semnificativ mai mare decit media (de obicei peste 2 deviatii standard fata de un MA de 20-25 aplicat pe volume).

 

De ce scrie Tom Williams in cartea lui , Weakness always appears on up-bars ?

 

Adica acumularea e semn de slabiciune ? sau Smart Money trebuie sa inlature si pozitiile short ?

 

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca atunci cind pretul urca, cei mari VIND, adica ofera la preturi din ce in ce mai mari ceea ce deja au cumparat undeva jos, in faza de acumulare.

dar nu e suficient sa vezi doar up-bars; trebuie ca acestea sa aiba un volum semnificativ mai mare decit media (de obicei peste 2 deviatii standard fata de un MA de 20-25 aplicat pe volume).

 

 

Volumele selectate sunt peste medie. Nu stiu la ce te referi prin doua deviatii standard.

 

http://i56.tinypic.com/2e55xd4.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din experienta mea, lipsa volumului apare in mai multe situatii, ori nu avem nici vanzatori si nici cumparatori ori avem doar un singur tip de traderi ori vanzatori ori cumparatori care fac directia. Lipsa volumului in general depinde ca mod de citire de tipul de configuratie a trecutului raportat la perioada din zi, an si ce fel de miscare a avut loc. Daca ai avut un top High pe daily alcatuit din 5 6 bare cu volum si pretul cade pe volum mic sansele sa pice in continuare sunt foarte mari considerandu se ca seleri au castigat lupta iar buieri au vandut dar asta nu se aplica si pe H1 unde configuratia de bare are legatura cu momentul zilei care tine de burse, una e pe londra suprapusa cu NY si una e doar NY singura sau doar china singura, deci analiza volumelor este privita cel mai des din perspectiva daily si comparata cu perioada din an. Daca nu ai volum in Mai pai e statistic stiut ca in Mai se inchid conturi si deci scade volumul pentru ca cei care au facut trendul au vandul pe inceput de Mai.

Eu vad si pe M1 paternuri de volume care mi au dat profit cat de cat dar le-am privit conform TF ului si deci si targetul a fost in zona aia.

 

Sa privesti volumele pe h1 este mai complicat pentru ca tre sa ti cont de burse si se vede ca exista un patern zilnic de volum. paternul de volum daily este evident si destul de repetitiv, e greu sa prevezi o miscare intraday pe volume, pe m1 e mai usor dar pe h1 esti mult intarziat si nu prea are relevanta tocmai datorita paternului vizibil si repetitiv.

 

Barbones, exact asa credeam si eu, ca exista o lupta intre vanzatori si cumparatori.

 

Dar nu pricepeam urmatoarele : - de ce pierd 90 % din traderi , nu ar trebui sa fie doar 50 % ?

- de ce exista un trend bullish/ bearish ?

- de ce cand apare o stire interpretata ca pozitiva , uneori piata scade , alteori creste.

- am citit ca piata nu poate fi manipulata. Dar nu credeam ... unde sunt multi bani exista si manipulare.

 

Cand am inceput sa citesc Master The Markets ( Tom Williams ) au inceput sa se clarifice lucrurile. Sa pricep de ce scade/ creste pretul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piata poate fi manipulata in 2 moduri. primul si cel mai simplu este manipularea psihologica, data de cei care au un cuvant de spus si sunt crezuti de catre cei care participa la piata cum ar fi sefii bancilor centrale, institutiile de rating, ministri de finante si de externe sau analisti economici care au asa numitul "inside info". Pe astia din urma tre sa i cauti ca nu scrie pe fruntea lor "jmecher".

A doua varianta de manipulare este chiar actiunea de vanzare sau cumparare in sine a unei actiuni sau a unei perechi . Nu intotdeauna un pret creste pentru ca fundamentul este bun, poate creste doar pentru a fi vandut mai tarziu si creste pentru ca cineva cumpara si mai putini vand . Discrepanta intre unii si altii raportat la volum face ca pretul sa si schimbe valoarea sau pur si simplu cine cumpara are propria analiza fundamentata pe ceva. De exemplu, China cumpara Euro si alte monede de un an aproape vanzand dolari. Unii stiu de ce face China asta si daca vor sa si speculeze, adica ceea ce facem noi, intra pe directia Chinei. Alti nici macar nu stiu asta si se intreaba ce se intampla cu Euro si de ce creste cand ziarele urla de criza din Europa, dar altii sti ca SUA spre ex, sta mult mai rau economic decat UE si tot asa. De aici apar taberele care formeaza bull si bears. Unii cred ceva si altii altceva.

 

90% din traderi pierd. Asa si este pentru ca vorbesti in primul rand de traderii retail, ca mine si ca tine care nu avem habar defapt cu ce se mananca piata forex, nu avem informatiile necesare sa stim cand si de ce se misca piata, informatii care sunt disponibile doar daca platesti. De la agentii de stiri si pana la angaja analisti economici buni care sa faca analiza riscului sau expunerii pe o anumita piata. traderul retail e fascinat de partea grafica a jocului si mai putin de partea fundamentata pentru ca e grea si greu de invatat si deci majoritatea traderilor retail si cred ca e vorba chiar de 90% din ei se bazeaza pe paternuri de candele, divergente, indicatori sau mai stiu eu ce din analiza tehnica uitand ca defapt nu e tot. Este greu asa, fara sa ti cont de anunturile mari economice, de realitatea zilnica ce se schinba

 

Volumele au relevanta daca sunt privite din anumite perspective cum am si dat exemplul cu luna Mai, Volumele pe inceput de Mai sunt mari pe majoriatea pietelor pentru ca s-a vandut. asta poate da in analiza tehnica o informatie valoroasa ca vei sti ce se intampla in MAi spre ex ca regula.

 

Volumele in sine nu ajuta privite disparat, necorelat cu restul tipurilor de analize ce se fac pentru a sti DE CE si mai ales CAND ceva creste sau coboara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc un indicator care arata MA 25 si 2 deviatii standard deasupra ei - linia intrerupta. in plus, coloreaza altfel barele.

 

Volumele selectate sunt peste medie. Nu stiu la ce te referi prin doua deviatii standard.

 

 

post-1398-0-22727600-1306346755_thumb.gif

Hidden Gap Volume Indicator V5.ex4

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.