Sari la conținut

Pitchfork - 80% sanse de reusita


Postări Recomandate

O sa va spun si eu o istorioara reala nu pe auzite sau nu mai stiu eu ce. Colegul meu de munca are un prieten care se ocupa cu bursa forex, index, etc.... ok. Acuma omul respectiv a vandut o vila si ce credeti a bagat la bursa cam 300.000 euro si i-a pierdut, a mai pierdut pana cand suma s-a ridicat la 1 mil de eur. Si-a pierdut sotia ( sau despartit -- motivul fiind acela ca toata ziua statea cu ochii in calculator, sa retras intr-o camera unde a scris pe usa nu deranjati, nici de facut copii nu mai avea timp). Instarit omul a investit alti 10.000 usd intr-un seminar facut prin SUA. Venit recent de acolo in prima luna contul avea profit 300.000 eur deci premiza buna ca sa recupereze si restul. Si-a achizitionat monitoare, antene satelit, se uita lumea la el pe balcon ca la NASA, calculatoare, ce mai are un perete plin de monitoare. Acum stau si ma intreb daca respectivul a facut nu stiu ce curs prin SUA cu bani multi, cumva cei enumerati mai sus sunt din categoria celor care vrea sa-ti ia banii ?

 

 

Parerea mea este ca astea sunt preturile reale pentru cursuri cu oameni adevarati care stiu ce este aceea o piata.

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modul meu de exprimare agresiv este datorat repetitiei ideilor pe forum si nu datorita esecului personal.

 

Nu am dat bani si n-o sa dau niciodata asemenea sume. Mi se pare ca cu cat suma e mai mare "pare" mai veridic cel care cere.

Probabil ca ceva stiinta trebuie sa aiba omul acela care cere dar raman cu aceeasi intrebare mereu si mereu :

De ce mai are nevoie de bani acel om care STIE TRADE?

sau de ce face asta in loc sa calculeze trade uri si sa faca mai mult?

sau de ce scrie carti care se vand cu 20 40 de parai cu tehnica pe care o preda, sau in carte nu e tot si deci, atata face, 20 40 de parai?

 

Este clar ca la un moment dat rata lor de castig s-a imbunatatit dar probabil ca nu indeajuns de mult incat sa produca destul profit si atunci cauta sa valorifice ceea ce stie pe industrie.

 

As da bani doar acolo unde as vedea ca in trecut firma sau omul in cauza a produs traderi de succes. Cu dovezi.

 

Ar fi interesanta o discutie unde cei care vorbesc sa fie profitabili si sa fie de vreo 2 ani, asa. Sa puna statementul pe forum si sa explice, nu sa-si dea sistemul, dar sa dea o idee, o farama din poveste. Sau asta costa?

 

Macar atat am invatat in tot acest timp de cand ma ocup de trade, sa aplec urechea doar la cel care este profitabil pe real de mai mult de 2 ani.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce mai are nevoie de bani acel om care STIE TRADE?

sau de ce face asta in loc sa calculeze trade uri si sa faca mai mult?

sau de ce scrie carti care se vand cu 20 40 de parai cu tehnica pe care o preda, sau in carte nu e tot si deci, atata face, 20 40 de parai?[/b]

 

 

 

Eu doar am deschis cartea de la Romica ca am si inchis-o. Nici macar nu explica cum selectezi pivotii pt a trasa pitchforku :happy:

 

Offtopic
Pai pt ca e un om cu suflet mare si vrea sa-si ajute aproapele =)) . Si pt ca banii dauneaza grav sanatatii si va ofera posibilitatea sa ii dati lui sa va scuteaza de subrezirea sanatatii. ar trebui sa ii facem plecaciuni ca un om sufletist asa ca el nu s-a mai vazut :D .

 

Hai nu va suparati , glumesc si eu

 

Pana la urma cred ca tot târne impletim din nuiele si iesim pe marginea drumului sa facem bani :D

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

De ce mai are nevoie de bani acel om care STIE TRADE?

sau de ce face asta in loc sa calculeze trade uri si sa faca mai mult?

sau de ce scrie carti care se vand cu 20 40 de parai cu tehnica pe care o preda, sau in carte nu e tot si deci, atata face, 20 40 de parai?[/b]

 

 

 

Eu doar am deschis cartea de la Romica ca am si inchis-o. Nici macar nu explica cum selectezi pivotii pt a trasa pitchforku :happy:

 

Offtopic
Pai pt ca e un om cu suflet mare si vrea sa-si ajute aproapele =)) . Si pt ca banii dauneaza grav sanatatii si va ofera posibilitatea sa ii dati lui sa va scuteaza de subrezirea sanatatii. ar trebui sa ii facem plecaciuni ca un om sufletist asa ca el nu s-a mai vazut :D .

 

Hai nu va suparati , glumesc si eu

 

Pana la urma cred ca tot târne impletim din nuiele si iesim pe marginea drumului sa facem bani :D

 

poate e pentru avansati, :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

salut baieti , eu il cunosc pe dl.Dologa personal si chiar am fost la el acasa la Paris , va pot spune un singur lucru , omul este profesionist si pur si simplu ca fiecare om vrea sa fie cunoscut , ganditi va ca face trading dein 1988 deci , chiar daca doar stai atatea ani in fata unor grafice si tot le inveti si in plus certificarile care le are atesta destul de bine unde a invatat , faptul ca poate nu este un atat de bun profesor este alt ceva nu toti au darul si rabdarea asta ,sa nu uitam ca are o varsta si ce ei cu tine.......BANII...... nu mai ramane numele , asa cum sunt pomeniti multi traderi

asa ca vb dupa 20 de ani de experienta

bani pentru cursuri? a incercat cineva din voi sa i explice unui copil cum este Fizica ? voi stiti cata energie se cheltuie? greu ...

nu este bine sa i aratam cu degetul si pe cei care intradevar incearca o educatie financiara in Romania, este roman si trebuie sa va mandriti ca avem si traderi in strainatate care se mai uita si la tara asta uitata de toti

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intradevar cartile sale sunt complicate , eu le am si cand ma intereseaza ceva ma mai uit in ele , macar imi fac o idiei din tranzactiile unui profesionist fiecare din noi are un caracter si deci nu la toti merg aceleasi sisteme

dar fiecare carte din lume odata citita te ajuta sa te orientezi nu sa copiezi , ca daca ii citesc pe unii din voi aici nu ar trebui sa citesti si nici sa cumperi vreodata o carte , si ??? de unde iti formezi o viziune de ansamblu ca sa o poti aprofunda?

....e usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune ....

si eu am vb cu d.Dologa si am avut parerile mele chiar daca am fost contrazis de el si l am lasat sa vb ca imi respect colegii cu mai mare experienta

puteam sa ma duc zilnic la el ca pe atunci stateam la Paris el m a ajutat cu cateva idie eu l am ajutat cu cateva chestii si uite asa se invata unii de la altii

incercati sa faceti barter cu el , ce puteti sa i propuneti?

si poate nici nu vrea bani ca omul are bani foarte multi , are doar in Paris 35 de apartamente

ce daca face trading nu trebuie sa perceapa chirie?

hai sa judecam logic si sa nu ne aruncam cu capul innainte la afirmatii

respectati si veti fi respectati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ wolf34

inainte sa ne iei pe toti peste picior mai bine ne-ai invata ceate ceva din ce stii tu, elliot etc.

ca doar tu spune-ai ca te intereseaza schimbul de experienta, dar cred ca este un fake, deci eu nu cred o iota din tot ce zici pe aici si cu Mircea Dologa nu mai zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wolf

 

Nu cred ca a mai existat forumist cu 53 de posturi in 2 zile, sa-l stie pe Dologa, 15 mii de strategii, si...of course...atata intelepciune.

 

Eu unul, nu tin pasul. Trebuie sa citesc in diagonala ca sa parcurg tot in timpul disponibil.

 

Te rog, mai usor, ca pierdem esenta sfaturilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.