Sari la conținut

Dukascopy


tradelover

Postări Recomandate

  • Moderators

Asta pentru cei ce injura brokerii mititei, acu hai sa facem cu totii un cor mare si sa ii injuram si pe aia mari, tu-le muma lor in spate! Am sters ce nu era interesant ca sa nu va incurcati cand cititi :), am lasat doar chestia care face subiectul postului

 

post-1272-126933832763_thumb.jpg

 

Bidul este inca deschis, nu pot sa il inchid pt ca imi spune "cotatie in afara pietei" (targetul este sub curs, bidul e buy). Am incercat toate posibilitatile, sa mut stopul targetul, sa le sterg, nika. Pozitia este intr-o gaura neagra de noaptea trecuta cand a depasit targetul fara sa il anclanseze, nici macar stopul nu s-a mai mutat de atunci, si logul e plin de "cotatie in afara pietei" la fiecare tick. Am oprit expertul care muta stopul pt ca imi umplea hardiskul cu logu. Am incercat trail stop ala default in MT. Nika. Suportul tehnic nu zice nici el nika deocamdata. Astia invart miliarde, nu se sinchisesc ei de maruntisul meu.

 

Acuma, daca cursu da inapoi si mi-l inchide la target, tot ar fi bine, iau jumate din banii aia, nu ma asteptam decat la jumate, odata ce am pus targetul asa. Conform planului <:-P. Pe de alta parte, ar fi meserias sa imi dea toti banii care ii arata acolo, desi de ce ma tem eu cel mai tare e ca targetul a fost si va fi ignorat cu totul, cursul o sa dea inapoi, o sa dea in stop, care nu o sa mai fie ignorat, desigur <:-P, si o voi lua in barba de vreo 1000 de parai. Nu am avut scandal cu ei pana acum, sper sa fie rezonabili si daca nu imi da toti banii :D vrabia mihai viteazu', macar sa mi-l inchida la target. Ca nu a fost doar o "atingere", nu e vorba de 2 pipsi, trei, sapte, sa zici că "ba a trecut - ba n-a trecut" de target. A batut linia aia toata noaptea, iar azi dimineata a zbughit-o sus de tot... si oricum, MT4 face graficul pe cursul de sell/bid, iar eu eram buy (inchid pe curs de bid)... grrrr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici Trailingstopul nu a mers? Si eu cred ca ti-l inchide acum ca e sub SL pretul. Asa am patit si eu la ForexClub, aia nu au MT4 dar nu ma lasa sa inchid cand eram pe profit. Stateam si o ora cu butonul de close apasat deja si nu se intampla nimic. De atunci stau numai pe MT4. Chiar speram sa nu fie si pe platforma asta probleme. Dar vad ca nu numai romanii sunt hoti. Ce se intampla cu omenirea asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Problema nu e ca pot sau nu pot sa il inchid, ci ca poza pe care am atasat-o reprezinta o ineptie. Am un order de buy, cu target setat la inceput, pretul a depasit targetul in sus, iar targetul (care e atasat orderului, este in server la ei, nu depinde de mt4 sau de conexiunea/computeru/etc mea/meu) nu s-a executat. Si e vorba de Dukas, "the broker" (nu de niste "prapaditi" ca fxcm sau ibfx la care am eu cont cu banii personali). Intre timp am confirmarea de la ei ca orderul este inca activ, si e la..... -5000 de parai, aproximativ. Va rog sa remarcati liniuta din fața, "minus". Adica a depasit si stopul in jos. Pai de ce pușca mea sa mai pui si stop si target? haha... (râs manzeste....) Daca tot nu conteaza nici unu nici altu... Cum e cand isi baga dracu coada, de cand tot omor contul asta, este primul order asa de mare pe care il pun (celelalte au fost de 3, 5, 10 ori mai mici). Am zis ca "hai un tun acuma"...

 

Acuma nu mai vreau sa il inchid, chiar daca ar fi posibil (cred ca nu e posibil, ca sunt sub stop, e acceasi chestie). As incerca sa il inchid, doar sa vad daca la negativ se poate (caz in care ar fi furaciune pe fatza!) dar nu am curaj. Astept solutia de la ei.

 

 

edit: si da, stopul s-a mutat (cu expert) pana cand targetul a fost depasit. in momentul ala nu a mai mers nimic, nici inchis, nici mutat, nici trailing stopul default al platformei. Nici platforma lor de trading nativa (nu MT4) pe care o am instalata, nici interfata web (java). Problema e ca toate astea trimit cifre. Ca sa incizi orderu (ori sa modifici orice la el) trebuie sa trimiti valorile pt loturi, pretul de deschidere, pretul la care vrei sa inchizi, etc, chiar daca astea sunt transaprente (userul nu vede tot cand inchide cu click de mouse), ele se trimit. Si probabil el testeaza targetul si vede ca e invalid (sub pretul pietei la un order de buy) si intoarce eroare.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ce ti s-a intamplat. Deaia povesteam si eu cum era la ForexClub. Chiar daca aveam pus si TP il depasea si acolo chiar cu 20 pipsi am patit (odata cu 70 la NFP dar acolo hai sa zicem ca mai intelegem) si nu inchidea orderul. Il inchidea numai cand se intorcea la TP eventual sau cateodata deloc, doar la SL, acolo la fractiune de secunda. Deci si altii se comporta la fel.

Incearca sa inchizi numai o parte din lot din tranzactie. Stiu ca unii brokeri te lasa, asa ca sa-ti satisfaci curiozitatea, chiar daca e pe minus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant

 

Asteptam update cu ce s-a intamplat. Vad ca perechea a luat-o in jos, in principiu ti-ar fi atins sl-ul, iar acum e iar sus cam tot pe acolo unde era cand ai postat graficul si erai pe profit.

 

hai spune-ne... CE S-A INTAMPLAT? <:-P

 

Oricum e foarte dubios. Ma gandeam ca poti sa suni si cu parola de telefon sa inchizi lejer pozitia atunci cand nu poti din metatrader.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Pana acum rezultatul este nasol. Am trimis mail si am primit un mail sec care imi zice:

 

Dear Client

 

Take profit level for Order #xxxxxxxx has been canceled.

 

Best Regards,

Bank

 

asta este tot mailul, nu am adaugat nimic, nu am scos nimic, decat am pus xxx in loc de numarul orderului, si nu mai exista alt text in interiorul mailului, nu exista numele bancii, nu exista numele celul care a raspuns (daca nu o fi generat automat de vreun answering machine), nici macar numele destinatarului, eu sunt "draga domnule client anonim". Pardon, nici macar domnule.

 

De unde am inteles ca cei peste 5000 de parai sunt buni pierduti (ceea ce se vede si din status, un mare minus), orderul s-a inchis de capul lui, probabil cand au primit mailul, mult mai jos decat era chiar si stopul. Mi-a trecut prin target (first) si prin stop (second) ca prin branza.

 

I-am sunat de doua ori. Inca se investigheaza, nu inteleg ce nu le e clar. S-ar putea sa fie o problema legata de metatrader si de cele 4-5 zecimale ale cotatiei, dupa cum am inteles eu, ei arata 5 zecimale, dar in MT cotatiile sunt cu 4 (se rotunjesc in favoarea lor, nu stiu cum, probabil are legatura cu felia care o trage meetaquotes) si daca pui stop/target cu 5 zecimale, atunci e posibil cand piata e agitata si cursul se misca din 10 in 10 (adica din pip in pip) sa sara peste valoarea respectiva (adica daca ai TP la 1.12337 si cursul se misca de la 1.12310-1.12320-1.12330-buf-1.12340 si a sarit peste ea), orderul nu se inchide, targetul e deja sub pretul pietei si cotatia devine invalida. Oricum e o explicatie puerila, nu am inteles nici macar daca problema este de la metatrader sau de la ce. E adevarat ca era cazul meu, care aveam target si stop cu 5 zecimale, si daca ma uit in history, asta nu s-a mai intamplat pana acum (coincidentza dracului!). Si este la fel de adevarat ca MT este "beta version - recomandat pentru teste, nerecomandat pentru trading real pe sume mari. Scrie clar in pagina lor de web, si tipul de la telefon a insistat pe asta. Solutia recomandata de ei: sa folosesc platformele lor native, adica cu alte cuvinte sa ma apuc de invatat API-ul de la JForex sau de la FIX, care - z'da mamii lor scuzati expresia - nici macar nu sunt free, "to learn more about JForex, FIX and other API or trading related information, please write us: info@dukascopy.com, call us: +41 (0) 22 799 4888 or alternatively ask for a call-back" unde ti se spune "puteti avea documentatia completa contra sumei de ...." Documentatia doar. Auzi!?

 

hai ca m-am enervat, si ma inervez din ce in ce mai mult pe masura ce scriu, pentru ca realizez ca pe masura ce trece timpul sunt tot mai slabe sanse sa vad vreun ban inapoi. Acuma fac si eu ca Pacala, nu vreau sa imi dea la target, dar macar sa imi dea cum era inainte de a pune betul... ca baba cu televizorul, dupa ce i-l reparam i se parea ei ca nu se aude bine sau ca face nu stiu ce purici (inainte nu prea mergea deloc) si zice "maica, da' parca nu stiu ce si nu stiu cum, nu poti ca sa il faci macar cum a fost?"...

 

asa se duce munca pe o luna intreaga... o miscare idioata (cine m-a pus sa intru asa de mult??)

 

edit: acu ca m-am descarcat si m-am linistit oleaca, pe de alta parte, cumva ma bucur, omu meu ma stresa mereu ca fac prea putin profit. Nu scăpa prilejul sa mi-o spuna, mai in gluma, mai in serios, ori de cate ori avea ocazia, ba chiar a pus si el niste beturi norocoase la un moment dat (a facut profit mare cu un bet prin toamna, am povestit catorva de pe aici pe messenger, si i se urcase la cap, i-am schmbat parola si l-am trimis pe demo, unde s-a fript si s-a linistit, dupa aia zicea "bai ce bine ca nu au fost bani reali"). Si ma tot gandeam care ar fi reactia daca ar pierde niste bani, doar ca nu voiam sa inchei eu deliberat la negativ. Oi fi eu dobitoc, dar nici chiar asa... Ei, acum am pierdut parale fara vina mea, cum nu se poate mai bine <:-P,

 

bilions of blue blistering bernacles... (aia care jucau sau mai joaca pirati cunosc injuratura)

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic

De unde am inteles ca cei peste 5000 de parai sunt buni pierduti

Pai se poate dom'le sa pierzi banii in felu' asta ?
Hai sa-ti spun eu cum trebuie procedat .
Scoti banii respectivi , sau cati mai ai , si-i imparti in doua - jumatate tu si jumatate eu .
Cu cate 100$ ne inscriem la AC Trading Co si pierdem banii pentru sansa de a castiga 100000$.
Cu cate 200$ ne inscriem la Forex Competition - $20,000 in prizes every month! si pierdem banii pentru sansa de a castiga 10000$ .
Cu cate 500$ ne inscriem la King of the Micro | Monthly Forex Micro Trading Contest si pierdem banii pentru sansa de a castiga 25000$ .
Cu alti bani iti spun mai departe unde ne inscriem si ii pierdem , numai daca esti interesat .
Ca eu oferte mai am .
Adicatelea zic asa - daca tot e sa pierzi bani , macar s-o faci intr-un mod cat mai elegant , ca sa iasa si putina placere , fara de care forexul n-ar avea nici un haz . Sistemul se cheama " doubleD " ( inventie proprie , de moment ) : Diversificat si Distractiv .
Bafta mare !
Editat de Cityzen
Adaugat tag offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

hehe, hai ca m-ai distrat...

 

Pana la urma s-a rezolvat mult mai bine decat ma asteptam. Dukas e the broker... Am vazut pe statementul de la sfarsitul lunii ca mi-au dat banii pana la target, chiar mai mult cu cinci pipetzi (adica mi-au dat targetul la pip intreg rotunjit in favoarea mea!). Se pare ca problema este intr-adevar de la MT, care da cu oistea in gard la cinci zecimale. Azi am gasit o alta chestie interesanta la MT4, mi-am facut un cont la Prime4x, sa vad cu ce se mananca (legat de concursul pus de tine pe treadul vecin). Am copiat unul din profilele de la Dukas pentru ca imi era lene sa refac toate charturile, culorile, etc. Faza meseriasa e ca acum intru pe contul demo de la Prime, cu parola si userul demo de rigoare, dar MT4 scrie mare sus in titlu ca e cont real la Dukas, haha... Deci e MT4 instalat de la Prime forex, in folder separat, doar profilul (setarile charturilor) l-am copiat din folderul lui Dukas, hahaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Totusi cum de fac ei beta test-ul la MT4 pe conturi reale? La ei pe site asa scrie

 

MT4 Platform (temporary beta test only)

Nu era mai decent sa faca betatest pe conturi demo si sa ii dea drumul pe real cand sunt pregatiti? Daca nu ziceai tu ca ai tranzactionat pe real cu ei prin mt4 as fi fost convins ca mt4 la ei e valabil doar pe conturi demo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.