Sari la conținut

Trading-ul, un joc al probabilitatilor


Criodi

Postări Recomandate

  • Moderators

Poate ca defapt contextul in care discutam despre ideea de probabilitati nu e tocmai ideal. In cartile lui Mark Douglas, conceptul de probabilitati este prezentat defapt ca o solutie la multe din problemele psihologice ale foarte multor traderi sau ca un mod de a privi piata mult mai obiectiv. Acolo este analizat defapt aspectul psihologic al trading-ului si sunt propuse diferite solutii sau moduri de a privi piata cat mai eficient din punct de vedere mental.

 

Astfel el incearca sa explice ca rezultatul fiecarui trade individual este intr-o mai mica sau mai mare masura incert intrucat nimeni nu stie unde se va duce pretul. Multi traderi incepatori nu inteleg asta si din cauza asta sufera foarte mult din punct de vedere psihologic. Astfel fac foarte multe greseli, nu isi respecta regulile si se lasa cuprinsi de frica(frica sau emotie a castigului). Pentru ca traderul nu e capabil sa intelega ca pretul se poate duce oriunde, el nu intelge ca s-ar putea ca tranzactia lui sa fie pierzatoare. Din cauza asta apar greseli de genul: "largirea sl-ului in speranta ca tranzactia o va lua in favoarea traderului", "inchiderea rapida a pozitiei de frica ca pretul ar putea sa o ia in directia opusa lui". Culmea ca atunci cand tranzactia trece pe plus unii traderi incep sa isi dea seama ca pretul ar putea sa o ia impotriva lor, insa cand tranzctia este pe minus nu concep ca pretul ar mai putea continua in diectia opusa lor.

 

A intelege ca pretul s-ar putea sa o ia in orice directie te elibereaza defapt de orice stres psihologic pe care l-ai putea resimti. Astfel esti deschis tuturor posibilitatilor, frica dispare, emotia dispare. Devii un trader obiectiv capabil sa intelega piata in orice moment asa cum e ea si nu cum ai vrea sa fie tu. Abia acum incepi sa intelegi cum functioneaza defapt piata, abia acum reusesti sa iti urmaresti regulile de trade si mm cu strictete fara a mai face greseli ce au la baza o problema emotionala.

 

E un exemplu: "Daca privesti un trader profesionist la lucru in timpul zilei, nu ai cum a iti dai seama daca in ziua aia a pierdut 2000$ sau daca a castigat 2000$".

Cand din punct de vedere psihologic esti beton, trdingul devine foarte simplu si se reduce strict la metoda de trade. Abia acum esti capabil sa dezvolti metode de trade din ce in ce mai bune si evident sa scoti din ce in ce mai mult profit.

 

 

@Scrat

 

Interesanta ultima ta afirmatie: "pot sa-ti spun insa ca nu ai ajuns la gindirea de trader, ci esti inca la cea de analist."

Stii, sunt un pic in dezavantaj. Psihologic vorbind, chiar tipul meu de personalitate e "analistul" :) (E vorba de testul Myerss-Biggers, dezvoltat de Carl Jung, pentru a identifica tipul de personalitate al fiecaruia. Eu sunt INTj, analistul)

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Criodi

 

Interesant, si eu am facut acelasi test, cu acelasi rezultat :). Si, recunosc, sunt un bun analist, dar un trader mediocru, momentan. Interesant topic-ul si tind sa fiu de acord cu el. Nu exista certitudini nicaieri in viata, cu atat mai putin in Forex. Chiar si cand treci strada exista o probabilitate sa fi calcat de masina. Riscul face parte din viata. Certitudinea se afla in taramul idealului, nu al realitatii. Dar e doar o parere...

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...hai ca tot e weekend

In psiho, un test (Myers) nu inseamna aproape nimic, o baterie ... poate. La fel ca si in forex, un indicator vs. un set de conditii ...

 

dar ... apropo de "Nu exista certitudini nicaieri in viata", ce zici de:

- dupa zi vine .....

- orice nastere si viata, se termina cu o .....

- bursele in lume se deschid de la est la .....

- in 2010, preturile la terenuri in Romania, vor ....

- patronul Steaua, chiar daca face psihologia tot .... ramane

- in forex, cei mai multi clienti .... bani, ...etc

 

Apreciez topicul si participantii, dar cred ca micile diferente in puncte de vedere provin din nedefinirea termenilor folositi si a modului de utilizare (ma rog ...normele metodologice), ...mai exact termenul: "probabilitate". Culmea, dupa ce am citit toate postarile, admit ca fiecare are dreptate. ...hmmmmm .... bun, pai atunci de unde si de ce divergente? ... Raspunsul este simplu: este o stare (humana), care se va intampla oricum si oricand in viata noastra (... asta este tot o certitudine)

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- dupa zi vine .....

- orice nastere si viata, se termina cu o .....

- bursele in lume se deschid de la est la .....

- in 2010, preturile la terenuri in Romania, vor ....

- patronul Steaua, chiar daca face psihologia tot .... ramane

- in forex, cei mai multi clienti .... bani, ...etc

 

Din pacate, nu exista certitudini nici macar in ceea ce ai prezentat tu aici. TOTUL in viata se invarteste in jurul probabilitatilor. Tu ai siguranta ca dupa ziua de maine vine o noapte pentru ca asa ti s-a dat tie sa experimentezi pana in momentul asta. Te bazezi pe niste experiente trecute care in nici un caz NU iti vor garanta ca pentru totdeauna se va repeta acelasi lucru.

 

Nimeni nu iti va garanta ca Pamantul va continua sa se invarteasca in jurul Soarelui maine dimineata. Daca se opreste, si ne prinde ziua aici in tara, atunci noaptea n-o sa mai vina :). Stiu, e FOARTE PUTIN probabil sa se intample asta, dar nu imposibil. Deci hai sa facem diferenta intre PROBABILITATE (FOARTE) MARE si CERTITUDINE. Sunt doua lucruri diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... :) ... ia uite ce sambata activa:

Psihologic vorbind, chiar tipul meu de personalitate e "analistul" :) (E vorba de testul Myerss-Biggers, dezvoltat de Carl Jung, pentru a identifica tipul de personalitate al fiecaruia. Eu sunt INTj, analistul)

 

@Crodi, atentie, nu Jung a "dezvoltat" testul MB ...ci babele alea au folosit tipologiile lu Jung. ...in fine, poveste lunga

 

@Bumasoft, ... te inteleg, ai dreptate ... dar eu nu tranzactionez forex in super grand cycles sau pana la disparitia vietii pe pamant. Stiu ca ai prins ideea

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sec te cred, dar cred ca exista o diferenta intre "dupa zi vine noapte" si tranzactiile noastre. O diferenta cam mare, as indrazni sa zic :). Stie cineva cu certitudine ca urmatoarea lui tranzactie va fi castigatoare? Ma indoiesc. Altfel n-ati mai fi aici. Oricum, discutia e lunga, iar parerile sunt impartite :)

 

Doar o mica adaugire: disparitia vietii pe pamant se poate intampla peste 2 secunde. Am vazut ca ai introdus un "pana". Acest "pana" poate fi oricand. Nu era vorba de super grand cycles. Maine se poate intampla orice. Inclusiv sa ne loveasca un asteroid care sa ne faca terci :)

 

Eu cred (si se poate verifica de fiecare in parte) ca certitudini exista numai LA TIMPUL TRECUT. Cat despre prezent si viitor... Mai mult, toate lucrurile sunt conditionate, relative. Nu exista certitudini decat in absolut :)

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bumasoft, cum sa iti raspund?

asa?

Culmea, dupa ce am citit toate postarile, admit ca fiecare are dreptate. ...hmmmmm .... bun, pai atunci de unde si de ce divergente? ... Raspunsul este simplu: este o stare (humana), care se va intampla oricum si oricand in viata noastra (... asta este tot o certitudine)

 

Daca jocul cu definitii date pentru certitudine si probabilitate vs. timp si forex si prezenta noastra pe forum, iti baga bani in buzunar sau iti da tie un soi de satisfactie, RECUNOSC ca punctul tau de vedere este corect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot eu... am reusit sa citesc ce-ati discutat mai sus. voi n-aveti ce face cu timpul.

 

oameni buni, daca puneti problema probabilitatilor inseamna ca va ginditi deja la viitor, pentru ca prezentul si trecutul sunt certe. trader-ul profitabil traieste in prezent si isi arunca mereu un ochi in trecut, insa nu se uita deloc la viitor. mereu trebuie sa iti bazezi strategia pe lucruri certe (adica prezentul si trecutul), nu pe probabilitati. si mai clar de-atita chiar ca nu pot s-o spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.