Sari la conținut

Trading-ul, un joc al probabilitatilor


Criodi

Postări Recomandate

@Scrat

 

Observatia mea era ca trecutul/prezentul nu-ti pot furniza date sigure despre viitor. In trading cautam sa SPECULAM asupra a ceea ce se va intampla in viitor (in urmatoarele x minute, ore, zile). Cand deschizi o pozitie, o deschizi pentru ca te astepti ca peste un anumit timp sa inchizi pozitia respectiva pe profit, bazandu-te pe ceea ce observi IN PREZENT sau IN TRECUT. Avand in vedere ca nu poti sti cu siguranta daca pozitia se va inchide pe profit, asa cum ai SPECULAT tu sau nu, putem afirma fara echivoc (zic eu) ca in trading LUCRAM CU PROBABILITATI SI NU CU CERTITUDINI. Era un rationament simplu si nu stiu ce contraargumente s-ar putea aduce... Totul e CERT pana ai deschis pozitia. Dupa ce ai facut-o, treci de la certitudine la probabilitate. Dar, intr-adevar, astfel de dispute nu ne baga nici bani in buzunar si probabil ca nici nu ne ajuta cu ceva, asa ca, pana la urma, fiecare ramane cu parerea lui si TIMPUL ramane sa ne dovedeasca fiecaruia dintre noi cum stau lucrurile cu adevarat. In rest, nu pot decat sa va urez succes tuturor, inclusiv mie, pentru ca momentan nu stiu ce-i ala (sunt doar sigur ca-l voi atinge, and that keeps me going)

 

Bafta!

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Asa cum am spus si mai sus, conceptul probabilitatilor este propus intr-o maniera ce tine sa se adreseze problemelor psihologice ale traderilor incepatori sau nexperimentati. Foarte multi traderi isi doresc cu disperare sa castige cat mai multi bani, sa nu piarda deloc, iar in acelasi timp, fiindca sunt programati in acest fel, isi doresc sa aiba dreptate. Toate acestea sunt in natura omului. Toti ne dorim succesul, nimanui nu ii place durerea unei infrangeri/pierderi si toti vrem sa avem dreptate.

 

In mediul de trading insa, aceste dorinte naturale pe care le resimintim oricare din noi nu isi au locul. Asa cum explica si Mark Douglas intr-unul din fragmentele citate ceva mai inainte, in trading nu ai nevoie sa castigi fiecare tranzactie pentru a putea deveni profitabil. Dorinta naturala a omaneilor insa de a avea dreptate impreuna cu frica de durerea emotionala ce o resimte fiecare atunci cand nu are dreptate, nu le permite acestora sa inteleaga acest lucru. Astfel ei au impresia ca piata o va lua mereu in directia favorabila lor, insa asteapta mereu cu frica rezultatul tranzactiei. Se bucura atunci cand au profit si sunt foarte afectati in cazul unei pierderi. Astfel de emotii nu isi au locul in mintea unui trader profitabil. E uman sa te bucuri la o tranzactie castigatoare pana la urma, insa e complet aiurea sa iti fie frica de urmatoarea tranzactie si de rezultatul acesteia. Cand intelegi ca rezultatul tranzactiei urmatoare este probabil si ca s-ar putea totusi sa pierzi la fel cum ai putea sa castigi nu iti mai faci nici o grija. Toata presiunea emotionala dispare si astfel devi complet obiectiv. Asta e starea in care trebuie sa se afle orice trader bun atunci cand ia o decizie.

 

@Scrat

 

Sunt de acord ca un trader bun traieste in prezent si isi arunca mereu un ochi in trecut. Sunt de acord ca trebuie sa ne bazam strategia pe lucruri certe. Eu prin topicul acesta nu am propus nicidecum opusul acestor lucruri. Eu am incercat doar sa explic, pentru toti cei care citesc topicul, ca atunci cand pui urmatoarea tranzactie rezultatul acesteia va fi probabil. Dupa raspunsurile tale inteleg ca esti defapt de acord cu acest lucru. Pentru ca asa cum si tu ai spus-o viitorul e incert si din cand in cand mai pierzi si tu cate o tranzactie. Acest lucru, prin definite, face ca rezultatul urmatorului tau trade sa fie probabil. Cam asta e tot cand vine vorba de probabilitati in trading.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti am citit candva o carte scrisa de D'ale Carnegie si anume " Lasa grijile invata sa traiesti ", mi-a placut foarte mult.

Intr-unul din capitole exista o povestioara despre succesul oamenilor de afaceri.

Oamenii de succes in proportie de aprox. 80 % parca era nu mai sunt sigur umplu paturile de spital de la sectiile de psihiatrie, boli de inima, diabet etc.

Concluzia care se tragea de acolo si spusa de un mare doctor nu ii mai retin numele era: " Ce rost are succesul daca te imbolnavesti si mori repede ? "

Nu are nici-un rost. Traiti in compartimente etanse de timp spunea la fel un mare psiholog, sau faceti-va planuri cu ce o sa faceti maine, in viitor, dar nu va ingrijorati.

Cartea nu face referire la trading dar am simtit nevoia sa spun lucrurile astea.

Cine vrea sa o cumpere se gaseste pe la magazinele Diverta sper ca nu fac reclama, dar este f. buna, pe mine m-a ajutat mult

 

Sper ca ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai nevoie de informatii despre viitor, ci ai nevoie sa cunosti mediul in care activezi. prezentul (si intr-o masura mai mica, si trecutul) e suficient.

 

dupa cum am explicat si cu piatra aruncata in sus... stim ca din cauza gravitatiei ea va cade invariabil spre pamint. cind arunci piatra in sus, esti in prezent; caderea ei este in viitor, dar tu STII ca va cadea, pentru ca esti constient de existenta gravitatiei. nu exista nici o incertitudine aici. poate doar teoretic, daca ceva intervine, de exemplu o pasare sau un avion sau un alt eveniment perturbator, abia atunci putem discuta de probabilitatea ca piatra sa nu mai cada pe pamint; si aceasta posibilitate exista, se poate masura, poti sa te asezi in fata blocului si sa arunci o piatra in sus de n ori, si vezi de cite ori revine. dar e doar TEORIE.

 

la fel e si in trading: corespondentul gravitatiei este cererea/oferta. in momentul in care stii ca exista, si in ce directie este indreptata, plasarea ordinului este similara cu aruncarea pietrei in sus. el va ajunge acolo unde il duce "gravitatia" - si bineinteles, teoretic e posibil ca traiectul ordinului sa fie intersectat de alt eveniment...

 

smecheria e sa elimini cit mai mult acest aspect teoretic din gindirea ta si sa te concentrezi pe aspectul practic. mergeti la un riu si dati drumul unei barcute de hirtie pe el, in ce directie va pluti barcuta? in directia curentului, evident. piatra aruncata in sus va cade mereu in directia gravitatii. un avion de hirtie aruncat in vint va zbura mereu in directia vintului etc.

 

sunt sigur ca stiti afirmatia ca "atunci cind nu stii in ce directie este trendul, arata graficul unui copil; el iti va arata directia imediat" - ei bine, copilul traieste in prezent, nu gindeste in probabilitati!!! e adevarat ca teoretic se poate intimpla orice in orice moment, pretul poate sa mearga in orice directie la fel cum viata pe pamint poate sa dispara intr-o clipa... dar uite ca nu se intimpla. pretul a mai mers inca 10 pipsi in sus de cind scriu asta, si pamintul s-a mai invirtit inca citeva minute in jurul axei sale... asa daca mergem pe varianta cu probabilitatile, nimic nu mai e cert... nici macar dimineata, cind pui cafeaua pe foc nu mai ai certitudinea ca se va incalzi, pentru ca evenimentul e in viitor.

 

ca o concluzie, ca sa nu ramineti cu impresia ca sunt batut de soarta si nu inteleg ce spuneti - inteleg foarte bine, si mai mult, admit si recunosc ca ORICE este posibil. insa asta nu inseamna ca se va si intimpla. incercati sa abordati variata "practica", nu va lasati prinsi in teorie :).

 

@Scrat

 

Observatia mea era ca trecutul/prezentul nu-ti pot furniza date sigure despre viitor. In trading cautam sa SPECULAM asupra a ceea ce se va intampla in viitor (in urmatoarele x minute, ore, zile). Cand deschizi o pozitie, o deschizi pentru ca te astepti ca peste un anumit timp sa inchizi pozitia respectiva pe profit, bazandu-te pe ceea ce observi IN PREZENT sau IN TRECUT. Avand in vedere ca nu poti sti cu siguranta daca pozitia se va inchide pe profit, asa cum ai SPECULAT tu sau nu, putem afirma fara echivoc (zic eu) ca in trading LUCRAM CU PROBABILITATI SI NU CU CERTITUDINI. Era un rationament simplu si nu stiu ce contraargumente s-ar putea aduce... Totul e CERT pana ai deschis pozitia. Dupa ce ai facut-o, treci de la certitudine la probabilitate. Dar, intr-adevar, astfel de dispute nu ne baga nici bani in buzunar si probabil ca nici nu ne ajuta cu ceva, asa ca, pana la urma, fiecare ramane cu parerea lui si TIMPUL ramane sa ne dovedeasca fiecaruia dintre noi cum stau lucrurile cu adevarat. In rest, nu pot decat sa va urez succes tuturor, inclusiv mie, pentru ca momentan nu stiu ce-i ala (sunt doar sigur ca-l voi atinge, and that keeps me going)

 

Bafta!

 

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat & @sec

 

Eu pot sa inteleg ca voi nu ganditi in probabilitati. Nu aici e problema. Nu despre asta discutam. Desi voi nu ganditi in probabilitati, sunteti la mana lor :). Si atata timp cat nu aveti 100% rata de castig, nu ma puteti contrazice. E vorba de rezultatul tranzactiilor voastre, de exit, nu de entry. Intrarea desigur ca este bazata pe niste fapte care deja s-au intamplat, care sunt sigure. Singurul motiv pentru care acele fapte sunt sigure este ca ele AU TRECUT. Dar in momentul in care ai apasat pe tragaci, SANSA incepe sa joace un rol mai mare decat ratiunea pentru care ai intrat tu in tranzactie initial. Desigur, ai un stop loss, il poti muta de colo colo, dar asta nu e in nici un caz O CERTITUDINE ca planul tau initial se va confirma si vei inchide tranzactia pe plus. Inca o data, fiecare gandeste in felul lui, fiecare poate sa constientizeze sau nu ca in viata se lucreaza cu probabilitati. Noi aici discutam despre rezultatul unei tranzactii, un rezultat care va veni in viitor. Profitul nu este inchis instantaneu, nici pierderea. Ele VOR VENI. De aceea se afla in taramul probabilitatilor... Nu stiu daca ma pot exprima mai clar decat atat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu credeam ca discutam despre "trading-ul: joc al probabilitatilor", si credeam ca explic ca NU e joc al probabilitatilor. teoretic, sansa ca o tranzactie sa fie reusita (in momentul in care ai apreciat corect conditiile existente in piata), este aceeasi ca sansa ca o piatra aruncata in sus sa revina pe pamint (in conditiile in care ai apreciat corect existenta gravitatiei).

 

dupa cum pui problema, tu presupui ca in piata exista numai pretul si ca toate cotatiile lui sunt random - si in cazul acesta, evident ca in momentul in care ai deschide tranzactia, Dumnezeu cu mila. loterie curata. ei bine, NU E ASA. daca ar fi asa, am vedea variatii de zeci si sute de pipsi in ambele directii, in intervale de ordinul secundelor (e drept, intr-un procent relativ mic, dar am vedea). tu vezi asa ceva pe grafice, ca eu nu vad. in piata exista un fond, acele forte care au interesul si puterea de a misca piata, si in momentul in care admiti acest lucru s-a dus pe apa simbetei teoria random walk si majoritatea probabilitatilor despre care vorbim noi aici. eu nu sunt la mina probabilitatilor, ci sunt la mina celui care conduce piata! si acest conducator, oricit de mare si bengos ar fi el, tot trebuie sa respecte niste lucruri de baza pentru ca se afla in piata din acelasi motiv ca si mine: sa faca profit. asta incerc eu sa explic: trading-ul nu este un joc in primul rind, si chiar daca ar fi nu e al probabilitatilor.

 

@Scrat & @sec

 

Eu pot sa inteleg ca voi nu ganditi in probabilitati. Nu aici e problema. Nu despre asta discutam. Desi voi nu ganditi in probabilitati, sunteti la mana lor :). Si atata timp cat nu aveti 100% rata de castig, nu ma puteti contrazice. E vorba de rezultatul tranzactiilor voastre, de exit, nu de entry. Intrarea desigur ca este bazata pe niste fapte care deja s-au intamplat, care sunt sigure. Singurul motiv pentru care acele fapte sunt sigure este ca ele AU TRECUT. Dar in momentul in care ai apasat pe tragaci, SANSA incepe sa joace un rol mai mare decat ratiunea pentru care ai intrat tu in tranzactie initial. Desigur, ai un stop loss, il poti muta de colo colo, dar asta nu e in nici un caz O CERTITUDINE ca planul tau initial se va confirma si vei inchide tranzactia pe plus. Inca o data, fiecare gandeste in felul lui, fiecare poate sa constientizeze sau nu ca in viata se lucreaza cu probabilitati. Noi aici discutam despre rezultatul unei tranzactii, un rezultat care va veni in viitor. Profitul nu este inchis instantaneu, nici pierderea. Ele VOR VENI. De aceea se afla in taramul probabilitatilor... Nu stiu daca ma pot exprima mai clar decat atat :)

 

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

 

Sa inteleg ca nu ti s-a intamplat niciodata sa gandesti corect o tranzactie si sa o pierzi?

 

Am inteles insa ca vorbesti dintr-o alta perspectiva. Si sec avea dreptate cand a spus ca toata lumea are dreptate, pentru ca toti vorbim din perspective diferite. Nici eu nu sunt de parere ca piata e random. Doar ca tu, ca trader, nu cunosti toate variabilele, nu sti tot ce se intampla in spate. De-asta spuneam ca este vorba de probabilitati. Cand ai lansat tranzactia, exista o probabilitate ca aceasta sa fie inchisa pe profit in viitor, si exista si o probabilitate ca ea sa fie inchisa pe minus. De aceea, trading-ul este un joc (sau un business, daca nu-ti place cuvantul) al probabilitatilor pentru un trader obisnuit. Pentru ca NU are toate variabilele. Daca le-ar avea pe toate, ar castiga in continuu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

 

Sa inteleg ca nu ti s-a intamplat niciodata sa gandesti corect o tranzactie si sa o pierzi?

 

Am inteles insa ca vorbesti dintr-o alta perspectiva. Si sec avea dreptate cand a spus ca toata lumea are dreptate, pentru ca toti vorbim din perspective diferite. Nici eu nu sunt de parere ca piata e random. Doar ca tu, ca trader, nu cunosti toate variabilele, nu sti tot ce se intampla in spate. De-asta spuneam ca este vorba de probabilitati. Cand ai lansat tranzactia, exista o probabilitate ca aceasta sa fie inchisa pe profit in viitor, si exista si o probabilitate ca ea sa fie inchisa pe minus. De aceea, trading-ul este un joc (sau un business, daca nu-ti place cuvantul) al probabilitatilor pentru un trader obisnuit. Pentru ca NU are toate variabilele. Daca le-ar avea pe toate, ar castiga in continuu :)

 

Scrat tocmai asta este, el cunoaste toate variabilele, pt. ca piata ni le spune la toti nu numai lui, si acele variabile sunt CEREREA SI OFERTA, ACUMULAREA SI DISTRIBUTIA, LUPTA DINTRE BUY SI SELL. Asta analizeaza Scrat la volume si are certitudinea ca trendul se schimba. A ca pui o tranzactie iti ia SL si dupa acea se duce in directia prevazuta de tine asta este altceva. Poate ca ai pus un SL cam strans sau orice altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vaxx

 

Tocmai aici e problema, la "poate". Intotdeauna ne invinovatim. S-a inchis tranzactia pe minus si incepem sa gasim "motive". Ba n-am pus aia bine, ba am pus SL prea mic (si data viitoare pui un SL mare si iar ai muscat-o) etc. Pe cand, daca accepti ca NU AI TOATE VARIABILELE, ai un alt mindset, o alta perspectiva. Van Tharp si Mark Douglas n-au fost prosti. Cred ca au mai multa experienta decat oricare dintre noi, cei de pe forum. Cererea si oferta sunt conditiile de baza, intr-adevar. Dar TIMING-ul unde l-ai lasat? Degeaba sti ca esti in acumulare daca nu cumperi la momentul potrivit... Scrat nu stie cu certitudine cand se schimba trendul, daca ar sti ar fi miliardar in euro pana acum. Eu zic ca trebuie sa fim sinceri totusi. Nu ne ajuta cu nimic daca ne divinizam unii pe altii :). A, ca face profit, cred si respect asta. Si recunosc si accept faptul ca nu sunt la nivelul lui si ca mai am mult de mancat. Dar de aici si pana la a spune ca X stie cu certitudine cand se schimba trendul cred ca e mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.