Sari la conținut

W.D. Gann - Pe urmele maestrului


Postări Recomandate

Dupa calculele mele, vom avea un top sau un bottom pe EURUSD intre ora 03:00 si 04:00 GMT (ora ibfx). Dupa cum arata graficul in momentul asta, banuiesc ca va fi un top. Cat de mare? Cel putin 50 de pipsi as estima eu. Dar daca va fi bottom, cel mai probabil se va continua uptrendul, iar maine va fi o zi frumoasa :)

 

Sa vedem daca am dat bine in tarot sau nu :sad:

 

Edit: Se pare ca la sfarsitul intervalului dat, EURUSD si-a inceput caderea libera :). Un top exact putea fi aflat adaugand 24 de ore la low-ul din 13 aprilie, ora 15:00 IBFX, care ne-ar fi dat semnalul mai devreme (14 apr, 15:00). Confirmarea si energia din spatele miscarii am fi avut-o la ora 04:00, 16 aprilie...

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

24 de ore de la top-ul precedent: un nou top. Sincer, ma asteptam sa fi fost un bottom, dar dupa ce s-au scurs cele 24 de ore, price action-ul indica in mod clar un top :sad:

 

post-2648-127134695265_thumb.jpg

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta in grade dintre doua preturi

 

Iata o formula interesanta, prin care puteti calcula rapid diferenta in grade dintre doua preturi (de ex. dintre un low si un high):

[180*(sqrt(p1) - sqrt(p2))] MOD 360

 

unde sqrt inseamna radical, iar MOD este operatia modulo (restul impartirii la 360). p1 si p2 sunt cele doua preturi.

 

Sa luam un exemplu. Sa zicem ca vrem sa aflam numarul de grade intre low-ul 1.3281 de pe 8 aprilie si high-ul 1.3691 de pe 12 aprilie (EURUSD). p1 este 13691, iar p2 este 13281. Inlocuind in formula, avem:

 

[180*(sqrt(13691)-sqrt(13281))] MOD 360 =

[180*(117,00854669638453380596910022215 - 115,24322105876770398731894593635)] MOD 360 =

[180*1,7653256376168298186501542858] MOD 360 = 317,758614771029367357027771444 MOD 360 =

 

317,758614771029367357027771444°

 

Prin urmare, unghiul este de aproximativ 317°, cu doua grade deasupra unui unghi cheie (315° = 7 x 45°).

 

Cum sa calculam ciclul din care face parte un pret (in al catelea inel/a cata spirala se afla acel numar, in SQ9)

 

Ciclu = Round( (SQRT(P)-0.22) / 2 ), unde Round este functia care rotunjeste rezultatul la cel mai apropiat intreg, SQRT este functia radical, iar P este pretul.

 

Exemplu: 1.3281

 

Round( (SQRT(13281)-0.22) / 2 ) =

Round( (115,24322105876770398731894593635 - 0.22) / 2) =

Round( 115,02322105876770398731894593635 / 2 ) =

Round(57,511610529383851993659472968173) =

 

58

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Am rasfoit si eu topicul un pic. Mi se pare fascinant modul in care diverse persoane - Gann in cazul aceste - isi folosesc cunostintele si imaginatia pt a afla un mod de ... hai sa nu-i spunem neaparat predictie, dar de a calcula probabilitati in jurul carora ar putea oscila pretul (desi la rasfoiala mea rapida nu am gasit nimic ce ar indica gandirea in probabilitati).

Dincolo de aceasta sincer interes, am o nelamurire pe care as fi vrut sa mi-o lamuresc (si in privinta acestui sistem, dar si al altora): metoda de calcul (sau predictie a evolutie pretului, cum vrea fiecare sa o interpreteze) se bazeaza (1)pe niste "tipare" cu care natura, lumea etc, este obisnuita in mod curent (vezi cazul numerelor Fibonacci pe care alchimistii le regaseau aproape in orice lucru), cu alte cuvinte de o natura aproape ezoterica, pe care Gann doar o descopera si nu o inventeaza, sau (2) este o metoda pe care daca o aplica cat mai multi jucatori din piata vor avea rezultate asemanatoare, deci vor muta cursul in directia dorita?

Daca cumva este varianta 1 si implicit are o justificare aproape ezoterica, asa cum am spus, se aseamana cu "Saint Forex Graal", iar daca este varianta 2, de ce nu s-a gasit o metoda mai simpla, accesibila cat mai multor traderi?

 

Scuze pentru anumite lucruri daca nu le-am inteles cum trebuie!

Oricum, interesante lucruri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@disident

 

Ar fi vorba mai degraba de varianta "1", doar ca ce gasesti scris aici, in cartile lui Gann sau ale altora, nu e decat o picatura din paharul plin cu apa :sad:. Ceea ce descoperise Gann, daca e sa-l credem, era mult mai profund. De altfel, intr-una dintre scrisorile pe care le trimitea "studentilor", a specificat ca trebuie sa studiezi si sa muncesti ca el, vreo 25 de ani, ca sa-i descoperi secretul si ca lumea nu este pregatita ca sa-l afle. El nu si-a dezvaluit niciodata secretul, ci doar franturi. Mai degraba, eu cred ca secretul se gaseste in cartile lui si in Square of Nine, doar ca este voalat. Nu vei afla din carti cum se foloseste Square of Nine si cu atat mai putin cum il folosea Gann. In acest thread am incercat mai mult sa descifrez cate putin din modul de gandire al lui Gann, din gandirea lui "matematica" asupra pietelor. Nu in ultimul rand, se stie ca Gann era un fel de "expert" in astrologie si folosea foarte multe cicluri astronomice in trading. Pentru el, astrologia era tot una cu stiinta. Despre asta vorbea mai mult in scrisorile pe care le trimitea unor studenti mai "luminati" sau in Tunnel Through the Air, care este, practic, un roman. Nu vorbea niciodata "pe fata" despre astrologie. Poate din cauza asta a spus ca "lumea nu este pregatita pentru acest adevar". In primul rand ar fi fost luat in ras (si asta se intampla si astazi), iar in al doilea rand, toata taina trading-ului este sa ai un "EDGE", un avantaj. Daca spui la toata lumea ce faci tu, sunt sanse foarte mari ca acea metoda sa-si piarda rapid eficienta.

 

Bafta!

 

Edit: Nu stiu daca am precizat pana acum, dar Gann era si mason de gradul 33. Probabil ca avea acces la mai multe informatii decat un om obisnuit. Nu cred ca e prea usor sa ajungi mason de gradul 33 :)

 

"His library contained volumes of books and manuscripts on harmonic waves, proportion, growth, gravity, electricity, nature, and natural phenomena. However, there were no books on open interest, volume, stocks, or commodities." (Les Clemens)

 

Omul studia intens domeniul ciclicitatii, de altfel, intr-una dintre scrisorile pe care le-a trimis, i-a spus unui student ca transformarile Fourier discrete si "periodograma" lui Schuster il pot ajuta in TIMING.

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vibratia lui 7 pe EURUSD

 

Gann spunea ca fiecare piata are o anumita vibratie. Cunoscand acea vibratie, el putea determina viitoarele top-uri/bottom-uri din piata. Mai jos este o munca in progres, dar care arata, zic eu, cat de bine rezoneaza aceasta pereche la numarul 7:

 

post-2648-127150371531_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspuns!

Doua precizari, care se vor mai degraba reflexive decat polemice:

- daca exista o astfel de inraurire astrologica asupra desfasurarilor viitoare ale evenimentelor, nu pare cel putin "vulgar" sa folosesti acest avantaj tocmai in trading, adica o ocupatie ce are ca scop unic si neascuns ... banii?!

- o observatie care mi se pare foarte importanta in tradin vis-a-vis de afirmatia "Daca spui la toata lumea ce faci tu, sunt sanse foarte mari ca acea metoda sa-si piarda rapid eficienta": eu aveam convingerea ferma ca in trading exact atunci cand toata lumea (in special cea "marunta", ca noi!) actioneaza la fel, determina eficienta unui sistem, in detrimentul celor care sunt "nevoiti" - sa-i spunem asa - sa contrabalaseze, chiar prin pierderi, pozitiile primilor (cum ar fi banci centrale, guverne, banci comerciale etc, presate de obligatia de a-si face publice intentiile). Tocmai asta mi se pare teribil de atragator la trading: faptul ca ar trebui sa-i solidarizeze pe oameni sa actioneze la fel, pentru a castiga!

 

Anyway, scuze de off-topic si mersi inc'o dat'. Din punct de vedere al punerii neuronilor sa faca flotari e o chestie faina!

Editat de disident
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspuns!

Doua precizari, care se vor mai degraba reflexive decat polemice:

- daca exista o astfel de inraurire astrologica asupra desfasurarilor viitoare ale evenimentelor, nu pare cel putin "vulgar" sa folosesti acest avantaj tocmai in trading, adica o ocupatie ce are ca scop unic si neascuns ... banii?!

- o observatie care mi se pare foarte importanta in tradin vis-a-vis de afirmatia "Daca spui la toata lumea ce faci tu, sunt sanse foarte mari ca acea metoda sa-si piarda rapid eficienta": eu aveam convingerea ferma ca in trading exact atunci cand toata lumea (in special cea "marunta", ca noi!) actioneaza la fel, determina eficienta unui sistem, in detrimentul celor care sunt "nevoiti" - sa-i spunem asa - sa contrabalaseze, chiar prin pierderi, pozitiile primilor (cum ar fi banci centrale, guverne, banci comerciale etc, presate de obligatia de a-si face publice intentiile). Tocmai asta mi se pare teribil de atragator la trading: faptul ca ar trebui sa-i solidarizeze pe oameni sa actioneze la fel, pentru a castiga!

 

Anyway, scuze de off-topic si mersi inc'o dat'. Din punct de vedere al punerii neuronilor sa faca flotari e o chestie faina!

 

Nu vad de ce ar parea "vulgar" sa folosesti un astfel de avantaj in trading. Indiferent ce avantaj ai folosi, esti la fel de egoist, daca la asta te referi :)

 

La problema 2, cum stii ca nu se vor apuca si bancile sa foloseasca aceeasi treaba? Gandeste-te ca Gann era deja arhi-cunoscut pentru predictiile lui. Era un om respectat in Wall Street. Daca si-ar fi expus "secretul" (daca avea asa ceva) in gura mare, cu siguranta ca bancile ar fi fost primele interesate sa-l puna in practica, nu aia mici :sad:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

May Soy Beans folosind o formula proprie de calcul pentru Square of Nine, care tine cont de relatia timp/pret. Am ales May Soy Beans pentru a vedea cum arata pe commodities, piata pe care o tranzactiona Gann in mod special:

 

post-2648-127166300997_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.