Sari la conținut

W.D. Gann - Pe urmele maestrului


Postări Recomandate

Utilizezi ciclurile de pret? Un exemplu pe Gold

 

Salut. Acum depinde ce intelegi prin cicluri de pret. Te referi la metode gen analiza Fourrier? Folosesc mai mult SQ9, dar cu o formula despre care nu se prea vorbeste in general. E un SQ9 modificat :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Utilizezi ciclurile de pret? Un exemplu pe Gold

 

Salut. Acum depinde ce intelegi prin cicluri de pret. Te referi la metode gen analiza Fourrier? Folosesc mai mult SQ9, dar cu o formula despre care nu se prea vorbeste in general. E un SQ9 modificat :|

 

Ceea ce am reprezentat sunt cicluri conform SQ9, pur si simplu nivelurile nu le deduc din pretul unui maxim sau minim, dar de la 1.

Deasemenea vreau sa-mi spui daca utilizezi SQ9 si pentru a determina timpul, ca deja lucrez de mai bine de 5 luni in acesta directie si rezultatele nu atit de bune. Si ar trebui sa fie vreo formula care sa lege timpul de pret. Gann spunea ceva de genul p=t*2, nu gasesc momentan fraza in engleza, insa cum el isi cifra ideile este greu de inteles ce dorea sa spuna.

Utilizezi vreun soft pentru SQ9, ceva de genul...

Test1.bmp

Editat de barca06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@barca06

 

Salut, nu folosesc nici un soft, mi-am creat eu niste indicatori care fac treburile automat. Ca sa folosesti cu succes SQ9 pentru timp, e necesar sa realizezi ca SQ9 se bazeaza pe cicluri astronomice, mai precis pe miscarea pamantului in jurul soarelui, de-a lungul anului. De aceea cele mai reprezentative date in SQ9 (cele in cruce si cele in diagonala) sunt echinoctii, solstitii etc. Despre metoda prin care Gann gasea puncte de echilibru intre pret si timp nu s-a prea scris decat destul de vag in unele scrisori pe care le trimitea "studentilor" lui. Nu se bazeaza nicidecum pe un SQ9 chior, ci pe miscari planetare. In imaginea atasata, acel reversal in pret (GBPUSD) a fost determinat de un echilibru intre pret si timp. Cum se calculeaza? Probabil ca vei afla si singur, daca vei continua sa studiezi (retinand ca e vorba despre cicluri planetare).

 

Bafta!

post-2648-127375479926_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Ce parametru utilizezi pentru indicatorul de swinguri? Pentru ca nu construieste corect swingurile comform regulilor lui Gann, si mai apar nuante legate de vizualizare.

 

Cred ca trebuie sa pui 1 la SwingBars ca sa fie dupa regulile lui Gann :|. In legatura cu cartile de astrologie, ai putea sa incepi cu cartile lui Mikula: Gann's Scientific Methods Unveiled si Definitive Guide to Forecasting Using W.D. Gann's Square of Nine. Le gasesti pe www.gigapedia.com (trebuie sa-ti faci cont, daca nu ai). Astea sunt carti de astrologie financiara. Carti de astrologie pura n-am prea studiat, daca asta vrei. Bafta! :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@barca06

 

Pe Ferrera l-ai studiat? Daca nu, da-mi un mesaj privat si pun pe un ftp, sa descarci niste carti :|

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.