Sari la conținut

Analize din mai multe perspective


Sondaj  

33 membri au votat

  1. 1. De ce tipuri de analize sunteti interesati cel mai mult?

    • Fundamentale (short term si/sau long term)
    • Suporti si rezistente, PPZ-uri
    • Formatiuni si pattern-uri de bare/candele
    • Crossover-uri ale diverselor MA-uri
    • Ichimoku Kynko Hyo
    • Elliot wave clasic si/sau neo
    • Gann
    • Sell pe swing high, buy pe swing low
    • Alte interpretari ai diversilor indicatori
    • Volume pe candele si/sau ticks, acumulare/distributie
    • Altele (enumerati dumneavoastra)
    • Niciuna
      0
  2. 2. Sunteti interesati de dezvoltarea topicului Analiza din mai multe perspective?



Postări Recomandate

Vroiam strict sa inteleg ce tip de traderi suntem, ca si comunitate. Conservatori, rabdatori asteptand setupuri clare etc, sau agresivi, intrari si iesiri rapide si management la pips, ca sa ma intelegi.

 

 

Nu stiu daca este bine , insa tind sa ma inscriu in categoria a doua , rabdatori asteptand setupuri clare. am observat ca atunci cand de exemplu astept un pattern de candele de reversal format pe un S/R si combinat cu TD break , am cele mai multe sanse de succes. Nu stiu de ce naiba ma arunc asa , am o tendinta sa ma arunc mereu in piata chiar si cand nu am semnale . Si atunci e cel mai nasol :|

 

Am votat altele pt ca Fibonacci si linii de trend nu sunt incluse acolo :|

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 2 săptămâni mai târziu...

Pentru cei carora le plac intrarile de tip Sell de pe Swing si BUY de pe Swing Low, ochii la mine, si nu numai: si pe imaginile si explicatiile de mai jos!

Conditiile in care se pot face intrari in acest mod, sunt optime pe time-frame-uri mari si in prezenta unor factori comuni (clustere) de pe diferite analize. Asadar, mai jos avem trei imagini de pe GBP/CHF, prezentata sub forma analizei divergentelor, Ichimoku si price action.

 

GBPCHF, weekly:

 

post-2510-127487583021_thumb.png

 

Imaginea de mai sus ne prezinta o divergenta de tip bearish hidden (LH pe pret, HH pe oscilator), deocamdata nu avem o intrare dar este posibil ca acest pin in dezvoltare sa fie si maximul, ca mai pe urma sa cada insa nu avem nici o informatie in plus sau in minus.

 

post-2510-127487618191_thumb.png

 

Aici, in schimb, observam in zona superioara o incalecare a "sentimentului" reprezentat prin banda kumo-ului. Sentimentul este bearish in aceasta saptamana, iar cele ce vor urma vor fi bullish. Totusi asta nu inseamna ca pretul va urca neaparat, este doar o "predispozitie" si, avand in vedere ca suntem pe weekly poate avea si putin efect de lagging acest lucru. Ieri pretul s-a apropiat foarte mult de zona de rezistenta majora flat 1.6863, data de

Senkou Span A, partea inferioara a Kumo-ului bearish, pentru cei nefamiliarizati cu acest oscilator.

 

Pana acum avem doua indicii ca s-ar putea sa asistam la o schimbare de trend, inspre down: divergenta hidden si apropierea iminenta de rezistenta de pe Ichimoku.

 

Ne-ar mai trebui si putin momentum, in sensul ca ar trebui sa vedem ceva pe candele, un element de siguranta in plus.

 

post-2510-127487741236_thumb.png

 

Daca analizam cele 5 candlestick-uri observam ca pretul a creat acolo, dupa cum insusi Steve Nisson zicea in videoclipurile sale, o zona de presiune de sell, o zona de rezistenta majora si ar fi trasat-o printr-o linie.

 

(1) Candela/bara bullish

(2) Spinning top/bara de indecizie

(3) Long legged doji/bara de indecizie imens/a

(4) Shooting star/pin bar si

(5) Candela/bara bullish care nu reuseste sa inchida peste acea zona de rezistenta.

 

Tragem concluzia ca un short in aceasta zona, desi blind, este in deplina siguranta avand trei elemente de siguranta verificate inainte, divergenta, ichimoku si price action care, toate, indica inspre directia down.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

EUR/USD:

 

 

post-2510-057602500 1277660394_thumb.png

 

Inainte de a pune scenariul unei eventuale coborari a pretului, trebuie sa ne gandim la ce-a facut pretul intai. Avem doua urcari mai puternice, din candlestick-uri bullish mari (nu sunt maruboz-uri insa intentia up este foarte puternica), urmate de tot atatea coborari mai mici, cu o foarte mare presiuni dinspre buyer-i, spike-uri lungi in partea inferioara a candlestick-urilor si o a treia candela bullish finala, consistenta, cu care s-a inchis piata vineri. Deci intentia pretului este deocamdata up, am stabilit asta.

Acum putem vorbi si despre divergente. In poza atasata mai sus avem, ce-i drept, doar o divergenta de tip bearish, clasica. Ar urma o corectie down, in prima instanta sau inceputul unui impuls in jos, insa nu putem stii asta cu certitudine, deocamdata. Avem trei zone de management: ZM1, ZM2 si ZM3 urmate de trei target-uri.

 

 

post-2510-050441400 1277661354_thumb.png

 

Analizand si din prisma Ichimoku, vreau sa stabilesc viitoarele suporturi si rezistente, ce se vor forma si le-am trasat in functie de: Senkou Span A - prima din ele, cluster Tenkan-sen-Kijun-sen - cea de-a doua si Senkou Span B. Sentimentul bullish ne atrage un semnal serios de alarma ca inca nu trebuie sa ne gandim la un impuls, ci mai degraba la o corectie. Pretul are o usoara inclinatie spre miscarile up viitoare dupa pozitionare pretului putin deasupra Kumo-ului, Chinkou Span aflandu-se intre Tenkan-sen si Kijun-sen - este neutru, nu ne da foarte multe indicii despre vreo posibila directie.

 

 

post-2510-096218700 1277661911_thumb.png

 

Am trasat si zonele importante tinand cont de zonele trasate de market statiscs prin histograme (am pus graficul de 1h pentru a vedea mai in detaliu zonele sensibile de pret deoarece 4h nu imi arata prea mare lucru), zonele unde pretul a desemnat activitati importante pe ticks si le voi corela cu celelalte zone trasate de pe imaginile cu divergenta si cea cu ichimoku, la final voi trage niste concluzii.

 

 

Concluzii:

 

1. Prima imagine:

 

S/R (price action): 1.2364, 1.2351, 1.2339 si 1.2311

 

2. A doua imagine:

 

S/R dinamice: 1.2369-1.2359, 1.2324-1.2304 si 1.2318-1.2295

 

3. A treia imagine:

 

S/R (ticks): 1.2384-1.2364, 1.2339-1.2329 si 1.2318-1.2300

 

post-2510-039419800 1277663197_thumb.png

 

Concluzii finale (relevanta viitoare zone S/R pentru nivelele Fibonacci)*:

 

Probabilitati:

 

23.8 - 22.22 % (2 din 9 zone)

38.2 - 11.11 % (1 din 9 zone)

50.0 - 11.11 % (1 din 9 zone)

61.8 - 44.44% (4 din 9 zone)

 

* - Facand un calcul va intrebati ce s-a intamplat cu zona care lipseste, fiindca mai sus sunt doar opt. Cea lipsa nu e relevanta aflandu-se undeva intre 38.2 si 50.0 retrace.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EUR/USD, update:

 

Observati cum aceasta pereche, in momentul coborarii, a trecut pana dincolo de 61.8 din miscarea 1.2253-1.2394, fara a face un pullback important. Iata cum acea probabilitate de 44.44% de a atinge 61.8 a fost mai mult decat relevanta.

 

post-2510-061491500 1277876008_thumb.png

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au trebuit doi ani de stat cu ochii pe 5 indicatori diferiti ca sa descopar ulterior ca prefer price action + MACD

 

Cred ca mai relevant si folositor ar fi sa vedem ce strategii folosesc cei care sunt deja profitabili deci... probabil daca ai face un chestionar combinat din cele doua :):)

 

hahah, sincer , fara macd nu as stii ce sa fac, dar si pp r si s sunt esentiale din punctul meu d.v.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.