Sari la conținut

Curatenia de primavara-vara


Stefan

Postări Recomandate

  • Management

Uneori ma intreb de ce naiba mai tin forumul deschis. Ma uit la unele discutii de pe aici si mi se pare ca sunt intr-o clasa de liceeni in care fiecare vrea sa-si impresioneze colegele... Si culmea, nici nu avem prea multe fete pe aici. Tin foarte mult la libertatea de exprimare, dar tin foarte mult si la locul asta. Am tot stat pana acum "pe bara" si nu am intervenit, dar deja m-am saturat sa vad cum lumea transforma forumul in mahala. In concluzie, incepand de azi voi incepe sa fac ordine. Consider ca cea mai mare vina o am eu pentru ca am lasat lucrurile sa ajunga aici, asa ca de acum voi avea grija sa nu se mai intample asta.

 

In perioada urmatoare ma voi ocupa de mutarea si comasarea mesajelor pe forum, precum si de arhivarea discutiilor irelevante. In concluzie, asteptati-va sa vedeti thread-uri comasate sau mutate in arhiva. Voi face tot posibilul sa sterg cat mai putine mesaje, dar nu garantez ca nu vor fi si unele reply-uri/thread-uri sterse. Avand in vedere ca este foarte mult continut de procesat si ca ma pot ocupa de asta doar cateva ore pe zi, probabil ca toata actiunea va dura mai mult. De asemenea, vreau sa mentionez inca de la inceput ca nu ma intereseaza daca sunt sau nu obiectii. Cui nu-i convine, poate sa plece. Au aparut si alte comunitati romanesti de forex si chiar nu tin neaparat ca vamist-ul sa fie cea mai mare si cea mai activa comunitate forex din Romania daca asta inseamna ca o sa fie o mare si o activa... ciorba.

 

Cateva schimbari importante:

- Pana termin de curatat forumul, nu mai pot fi deschise topic-uri noi (se poate posta in continuare in cele existente);

- Conturile noi se pot face numai pe baza de recomadare. Cine vrea sa-si faca un cont aici, trebuie sa fie recomandat de catre un membru existent (mesaj privat la mine). Voi da din nou liber la inregistrari dupa ce sunt multumit de cum arata forumul;

- Este posibil (inca nu sunt hotarat) ca structura forumului sa se schimbe

 

Nu stiu cat va dura totul, dar oricum nu ma astept sa dureze mai putin de o luna. Cine vrea sa ajute, poate sa posteze in topicul in care spuneam ca sunt in cautare de moderatori sau sa-mi trimita un mesaj privat. Exista deja un voluntar. Cu cat mai multi, cu atat se va termina mai repede curatenia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Inca o modificare. De acum userii care vor ajunge la 30 de posturi raportate (se iau in calcul numai raportarile facute de useri diferiti), vor fi banati automat de catre sistem. Vor urma si alte modificari tehnice pe masura ce o sa gasesc timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Structura forumului s-a modificat.

 

Pana acum doi membri sunt dispusi sa se implice in "curatenie". Se asteapta in continuare voluntari, iar in week-end sper sa reusesc sa pun la punct un plan de atac si apoi voi reveni cu detalii. De asemenea, in week-end este posibil sa existe mici intreruperi datorate unui update major la scriptul de forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane, de genul: tz, sh, etc;

 

aoleu! m-ai omorat! nu poti modifica sa bagi un "abuziv" ori ceva? hihi

 

[later edit] ori sa specifici "cu exceptia lui tradelover"... :sad:

si eu la randul meu te iert pe tine de excesul de zgambilici? :)

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Asta e santaj :sad: Ar trebui sa reglementez si treaba asta. Am modificat punctul cu deformarile limbii romane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

vazut modificare, acum suna mult mai bine...

 

Apropo, ca tot am postat, mie imi place forumul asa cum e si nu cred ca ar trebui facut... exces de curatenie. Ici colo cate un "ascunde-l pe asta, baga-l la racoare cu tot cu postatorul lui", hehe, dar nu too much.

 

"Ascunderea" posturilor offtopic ar trebui facuta cu bagare de seama, mai ales la topicurile lungi, numai dupa citirea cu atentie a posturilor care urmeaza si eventual dupa consultarea cu ownerul topicului (daca exista unul). Mie nu mi-ar place sa isi bage cineva nasul in topicurile mele (am vo doua-trei pe care ma declar "owner", cum ar fi ala cu loserii anonimi, dar nici unul nu necesita curatenie, pentru ca am facut-o la timpul potrivit, mutat comentariile in alt thread, etc).

 

Dar la topicurile lungi (vezi oltciter cu clipurile, mfx, si nu in ultimul rand scrat care are sumedenie de topice misto, pacat sa fie hacuite) ar trebui intrebat ownerul prima data, ori citit cu atentie ce urmeaza dupa posturile "ascunse".

 

Adica ce vreau sa zic, problema principala care o vad la abordarea actuala este ca se modifica numerele la posturi. Si sa dau ca exemplu topicul ala lung al lui oltciter (nu am nimic cu el, dau doar exemplu): daca intru fara sa ma loghez vad 1500 de posturi in thread. Probabil ca aia e ceea ce vede si userul normal. Daca ma logez (drepturi de moderator) vad 1800 de posturi in tread (dintre care, daca hoinaresc prin cele 80 de pagini, 300 de posturi sunt rosii, umplute de sange, si nu le vede userul normal). Acu vine vasile si zice, vorba lui Alexandru Andries, "bai oltciter, in postul 1479 ai spus baliverne". Iar eu ma uit in postul 1479 sa vad ce baliverne a spus ala, si constat ca la mine postul 1479 e postat de tradelover. Trebuie sa numar cate posturi inrosite sunt inaintea lui, ca sa vad care e, ori sa imi fac un user normal (altul, care sa nu fie moderator) ca sa vad ce si cum. Altfel sar in capul lui vasile.

 

Din pacate nu am nici o solutie la chestia asta... Inteleg ca trebuie facut curat din cand in cand... Eu sunt de felul meu "package rat", adun toate rahaturile si le pun in cămară... am j'de mii de giga plini cu j'de milioane de cacaturi de care probabil ca nu o sa mai am nevoie niciodata in viata mea, dar nu ma indur sa le arunc... (Ori sa le valorific, hihi... poate de aia o sa mor sarac, ca in bancu ala cu betivu devenit milionar, il intreaba prietenii "cum dracu măh, douazeci de ani ai cheltuit toti banii pe bautura si ai umblat numai prin şanţuri, acu de unde atâta bănet???", iar ăsta răspunde "păi saptamana trecuta nu aveam nici un ban sa iau una mica si am vândut sticlele" :sad: hehe)

 

Cred ca o problema mult mai spinoasa ar fi rezolvarea bugurilor de la search (daca nu cumva apartin celor de la IPBoard). De exemplu daca ma duc la profil si modific (click pe tradelover in dreapta sus) setarile in "my settings/settings/SearchSettings/ViewNewContentMethod" into "show all posts I have not read", imi arata toate postarile, indiferent ca le-am citit ori nu (jde mii de posturi). Totusi, "show the content posted after my last visit" merge bine (care era pana acum, si care e default, dar nu e buna - ca utilitate - pt ca daca la ultima vizita nu am citit un post, ala e lost forever si nu mi-l mai arata niciodata, decat daca ma duc express pe treadul respectiv ori posteaza cineva dupa). Daca nu intru pe forum o saptamana, apoi intru si pica netul, reintru din nou dupa 5 minute, dau show new posts si vad doar posturile din ultimele 5 minute (de la ultima vizita).

 

Desigur, exista intotdeauna workarounduri, search, link cu "ultimele postari" (care e fain, doar ca mi le sorteaza ca lista, si nu dupa topic, acelasi topic apare de 100 de ori daca s-au facut 100 de postari in el, ceea ce e inervant, daca am dat pe un post atunci le citesc pe toate care urmeaza, nu am nevoie de toate in lista).

 

Ar mai fi interesant de avut un buton cu "bookmark this post", am de exemplu posturi vechi (fata morgana, gogu, lazzy, nicu) pe care le-as citi si reciti de multe-multe ori, zilnic. Well, stiu, are firefoxu "bookmark", doar ca eu am firefox pe laptop, firefox acasa, firefox la job, firefox la internet caffe cand astept in mall nevasta care face shoping la raionu de chiloti, n-o sa car bookmarku dupa mine.

 

Vin 10 de vasile-incepatorul si pun de 100 ori pe toate topicele aceeasi intrebare tampita (well, nu exista intrebari tampite, dar asa vine vorba), in loc sa ma enervez si sa il trimit la plimbare (cum am mai facut si mi-am aprins paie in cap cu alti forumisti, cum ca ma dau mare si tare) nu ar fi mai bine sa ii spun "ia citeste tataie ce zice gogu in postul asta, ori scrat in postul asta", si sa pun linkuri la "asta"-urile respective? Pt ca o alta problema cu forumul asta e ca sunt 100 de treaduri in care se raspunde la o aceeasi intrebare, si de multe ori diferit (si cu diferite devieri offopic, de fiecare data in alta directie). De ce? pentru ca eu, tradelover (asta luati-o ca generalizare, se inlocuieste cu orice nume de user vechi si activ pe forum), desi stiu forumul pe de rost, mi-e lene sa caut unde zicea gogu ori scrat ori myself chestia respectiva ca sa pun linkuri la "asta"-uri. Daca as avea un buton de bookmark-post (langa "report" i-ar sta foarte bine, adica de ce unaprove are aprove, dar report - pt posturile nasoale - sa nu aiba si el bookmark - pt posturile faine?), atunci in timp imi fac o lista cu posturi meseriase, care raspund la intrebarile pe care eu vasile-incepatorul ori tradelover-cel-mai-tare-din-parcare mi le pun ca trader si ca forumist. Well, am alambicat-o, dar intelegeti unde bat.

 

O lista de "posturi bune" pe care sa le citesc zilnic mi-ar fi de un urias folos si in trading, si in acelasi timp si ca forumist (sa le dau cu posturile respective in cap la toti care intreaba/comenteaza despre chestia in cauza). Fiecare isi face lista lui, numiti-o cum vreti, indicatori, strategii, barbologia-cu-care-ne-freaca-tradelover-la-cap, etc. Sunt convins ca fiecare are posturile lui preferate, pe care le-ar citi si le-ar reciti, si le-ar recomanda incepatorilor cum apare cate vreo ocazie/intrebare/scandal/blabla. Si ajuta si la curatenie, evita offtopicul, "vezi ca la asta s-a raspuns in locul cutare", in loc de "bai boule, nu stii tu o chestie asa de simpla". Pentru ca, cateodata, prinsi in valtoarea vietii de zi cu zi, tradingului, succesiunilor de SL-uri batute de piata, etc, noi oamenii (eu inclusiv) uitam de unde am plecat, uitam ca si noi eram odata "bai boule".

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea despre Topicul Offtopic Profesionist nu este una tocmai buna dar, in fine nu eu decid. Se vor aduna multe "nenorociri" chiar si aici, pana la urma se va enerva careva si va fi sters acest topic sau inchis, constandu-se ca s-a pierdut timpul aiurea. Si, per ansamblu, pe forum, cred ca trebuia doar mutate anumite posturi sau pusa o optiune de ascundere a posturilor off-topic care nu sunt categorisite cu "offtopic". Unele masuri cred ca strica imaginea Vamist-ului, e comprimat totul si unii membrii cred ca vor refuza sa isi mai aduca contributia, nemaipostand deloc sau foarte putin. Nu cred ca lucrurile au degenerat intr-atat, incat sa se recurga la astfel de masuri drastice. As propune un sistem de vot mai sofisticat pentru a se alege anumite optiuni, in acest sens.

De asemenea, nu sunt de acord cu mutarea topicului Concursuri Forex la generalitati, ce-i drept ca ar fi cam greu de incadrat in alta sectiune. Poate in sectiunea Brokeri, o sugestie.

Subscriu la ceea ce zisese si Tradelover cu faptul ca ar trebui intrebati proprietarii topic-urilor daca sunt de acord cu redenumirea titlurilor, mutarea anumitor posturi, fiindca, in fond si la urma urmei, cine altcineva decat cel care a deschis un topic nou, are idee, cel mai bine, care mesaje sunt offtopic, deplasate, samd.

 

Multumesc.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

o idee interesanta exprimata de ovidiu pe chat acum cateva minute, nu stiu cat de realizabila e in practica, dar ma gandesc ca daca ii dam de lucru lui Stefan, nu mai are timp sa se supere pe noi:

 

dirzuandreio... (Today, 03:17 PM): tradelovere, n-ar fi misto sa fie posturile offtopic cum sunt stirile de pe forexfactory, acolo unde sunt descrise, dai click sa se faca maximaze?

ar fi perfect, nu numai pt offtopicuri, ci si pt ontopicuri, ori chiar in cadrul aceluiasi post, cand se apuca tradelover de spus povesti, mark bucata asta, hide, mark bucata ailalta, hide, etc, exact cum mark si quote din editor, iar ala care citeste vede doar ideile principale, care nu sunt hiden, si daca vrea mai mult, click pe details/povesti/etc, o iconita ceva, in fragmentul respectiv, care afiseaza barbologia. Ar fi beton, dar again, nu stiu cat de realizabila e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.