Sari la conținut

Curatenia de primavara-vara


Stefan

Postări Recomandate

ma gandesc daca nu cumva aceasta curatenie de primavara pe forum, in viitor sa ajunga sa fie defapt stergerea mesajelor care contin idei de long cand defapt e de short si invers !

 

Unele masuri cred ca strica imaginea Vamist-ului, e comprimat totul si unii membrii cred ca vor refuza sa isi mai aduca contributia, nemaipostand deloc sau foarte putin. Nu cred ca lucrurile au degenerat intr-atat, incat sa se recurga la astfel de masuri drastice.

 

Eu m-am oferit voluntar sa ajut la aceasta curatenie in idea ca o sa prinde bine si infrumuseteaza imaginea Vamistului prin ordine, informatii utile si bine structurate/organizate. Nu am absolut nimic de castigat din treaba asta inafara de satisfactia ca Vamistul o sa arate mai bine pentru ca mi-e drag de el :sad:

 

De fapt intreaga echipa de moderare nu este platita de nimeni si cu nimic. Nu primim nici beri si se pare ca nici macar multumiri din partea forumistilor. Din contra, asa cum era de asteptat, apar mofturi, nemultumiri si critici de parca noi prin faptul ca va stam la dispozitie va vrem de fapt raul.

 

Prin ce se comprima totul pe vamist si care sunt acele masuri drastice daca scot posturi de genul

 

"Fain. Se ingrasa porcul"

 

sau la un topic de strategie de tranzactionare sa apara

 

"sunt la servici si nu vad piata. imi poti spune te rog la cat e euro dolar?"

 

Nu suntem o echipa comunista cum zicea Stefan sau conspirationista ce vrea sa va faca viata pe forum mai grea. Cand e caz de scandal nemultumiri sau reprosuri e usor sa sari cu gura mare si sa exagerezi dar cand s-a pus problema de dat o mana de ajutor s-a facut liniste printre cei care postau de toate peste tot doar ca sa se vada pe forum si sa le creasca numarul de postari.

 

Apropo de numarul de postari asa cum a spus si Stefan, posturile sunt puse pe invisibil dar ele nu sunt sterse si nu sunt nici macar scoase din topicuri. Asta presupun ca nu va afecta numarul de posturi care le aveti la profil desi nu-i inteleg pe cei care vor sa ajunga sa se laude cu titlul de Big Shark. Vorba lui Stefan parca suntem la liceu si vrem sa impresionam colegele.

 

Asa cum am mai spus, va stam la dispozitie si orice nemultumire sau propunere va va fi ascultata si pusa in practica daca e in conformitate cu regulamentul. Ca atare titlurile topicurilor pot fi oricand modificate, posturile pot fi mutate oricand si oriunde. Am mai intalnit si cazuri de posturi repetate si la al doilea cu mentiunea "scuze ca am postat de doua ori" de parca era greu sa trimita un mesaj privat la un moderator sau sa reclame postul cu mentiunea ca e dublu direct din optiunea de pe forum...

 

De fapt totul se rezuma la regulament si in functie de ce scrie acolo se face curatenia, nu dupa fanteziile noastre.

 

Later edit: partea aia cu "unii membrii cred ca vor refuza sa isi mai aduca contributia, nemaipostand deloc sau foarte putin" nu mai suna nici macar a liceu ci a clasicul de gradinita "imi iau jucariile si plec"

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Tradelover, multumesc pentru informatiile aditionale si incerc sa ma ocup in wk asta.

 

Si apropo de curatenie si traduceri (am schimbat deja "inregistrare" cu "autentificare"), de mult zic ca ma apuc sa fac si traducerea asta calumea. Acum e traducerea oficiala oferita de Invision, dar nu-mi place. Pe langa faptul ca nu e completa, are si multe greseli. Dar oricum, daca nu am facut-o pana acum, chiar nu are rost sa ma apuc acum pentru ca in curand o sa iasa o noua versiune de IPB si probabil ca se vor mai schimba textele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

@Tradelover, vestea proasta e ca nu pot rezolva problema fara sa rescriu o buna bucata din functiile de cautare, mark as read si cookie management. Vestea buna este ca le-am scris celor de la Invision, stiu de problema si e rezolvata in noua versiune (care acum e in beta si pe care o voi instala si eu pe vamist dupa ce iese din beta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

vestea nu e deloc proasta, daca problema e rezolvata. Asteptam noua versiune. Intre timp tocmai am mai descoperit un bug din aceeasi categorie, sper ca rezolvarea include si noua problema (de fapt daca au rescris functiile, most probably ca au rezolvat si chestia asta): reusisem sa reduce cele 39 de pagini la doar doua saptamana trecuta, re-citind (activitate care ar trebui facuta de cat mai multi, sunt pe aici posturi vechi foarte-foarte interesante!!) ori doar marcand ca citite topice vechi, unde credeam ca nu are rost sa recitesc. Cand am intrat ziua urmatoare aveam iar 7 pagini de posturi necitite in lista. Cum nu credeam ca s-a scris as de mult de la o zi la alta, am re-re-citit. Si am descoperit figura, Sian mutase niste posturi (separase treaduri pe subiecte). Sian stie problema ca am vb pe chat. Am descoperit in felul asta ca posturile mutate de moderatori reapar in lista, nu stiu in ce conditii, chiar daca sunt citite. El le considera ca necitite (probabil cand creezi topice noi cu ele). Asta nu stiu daca e bine sau e rau, la o regandire a problemei, poate ca e bine, ca stiu cand se muta posturi.

 

Intre timp am redus lista la zero, si vad ca "si-a revenit", adica in ultimele zile merge bine, imi arata exact posturile necitite, chiar daca ies fara sa le citesc si apoi reintru. Probabil ca asta e şmekeria, sa fi trecut cel putin odata prin toate si marcat topicele ca citite, chiar daca posturile de prin ele le-am citit mai demult.

 

Acum sunt multumit cum se comporta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Voiam sa deschid un topic nou numit "blogul nostru cel de toate zilele", in care userii care vor sa discute chestii tehnice legate de bloguri sa poata posta. Dar am zis ca hai sa nu mai incalc (inca odata) regula. Asa ca am sa postez aici la curatenie.

 

Animat de curatenia de primavara de care se tot vorbeste - m-am apucat si eu sa fac curatenie prin blog (prilej cu care am pus un post nou, consider ca Naomi Klein merita asta). Dar mi-am pus mainile in cap ce am vazut, nu e de mirare ca lumea nu se inghesuie la deschis bloguri, iar tipi ca Bogdan isi iau jucarelele si pleaca... Mi-au disparut toate categoriile, unele de tot, iar altele transformate in taguri (ce or fi alea?), am creat un post nou si pt ca nu se incadra in nici unul dintre "taguri" (whatever that means), am facut o categorie noua din interiorul postului. Dupa ce am publicat, nema categorie, nexam, iar postu e "uncategorized". Am recreat categoria, separat, si a mers (weekly link, sau asa ceva), dar nu am nici cea mai vaga idee cum as putea sa mut postul (ultimul, care e uncategorized) in categoria respectiva. Vreau sa recreez celelalte categorii: treasure cave, general thoughts (sometimes captain only) - asta cu referire la pirati, si altele care au disparut, dar daca fac asta, nu stiu ce se intampla cu posturile, si nu stiu cum sa pun un post cu "tag" intr-un post cu "categorie". grrr....

 

Apoi, cum sa fac sa vad (tabel, ceva?) care posturi au fost citite si de cate ori? Ca sa stiu pe ce tema sa bat apa in piua pana se descompune in hidrogen doi si oxigen, cum era odata (formatul vechi). Acum se poate vedea numarul de accese doar pt tot blogul, daca ma duc in settings (grr, ce cauta asta in settings?) si e irelevant, most probably cele mai multe accese vin de la spideri, adsense, ori alte halea nu stiu cum se numesc, ca nu ne face pe toti mama web-experti...

 

Tradelover care s-a sculat azi cu fatza la cearsaf, dupa cum se vede si prin alte postari cotidiene... :sad:

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Din pacate cu blogurile e "groasa lor rau". Sistemul de bloging al forumului este intr-adevar o porcarie. Nu m-am uitat cum arata in noua versiune care o sa iasa in curand pe piata, dar ma indoiesc ca sunt modificari majore. Singura varianta care imi vine acum ar fi sa gasesc o solutie sa mut la un moment dat blogurile de pe IPB pe o alta platforma, separata. Dar nu e ceva care ce voi putea face in perioada imediat urmatoare...

Editat de Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Am ridicat restrictiile legate de postari si am dat drumul la inregistrari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Stefan

 

Propun ca si sistemul de categorisire a unui post, cu + sau - sa aiba justificare si, daca s-ar putea sa apara undeva in colt, ascuns, de ce nu, pentru a stopa asa-zisele animozitati si antipatii create pe site care se reflecta in mod injust in anumite posturi, inclusiv ale mele, si pentru a ajuta la o mai buna fluidizare a topicurilor. Si, vreau sa mai propun a se renunta la sistemul de punctare in topicurile care nu au o relevanta directa cu piata de capital, cum ar fi anunturi administrative, s.a.m.d.

 

Multumesc.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dirzu

Nu stiu daca ajuta ceva justificarea pentru ca oricum o sa fie subiectiva..Daca se poate introduce justificarea in mod sigur o sa vii sa spui "am luat minus pe nedrept.vreau sa se anuleze".

Ma uit la "Reputatia" ta dirzule si scade grav.Cand ne certam in topicul ala administrativ aveai 31 si acum ai 17 :|.Inca putin si te ajung Dirzule si deja o sa avem aceasi cotatie.

Daca se scoate sistemul de cotare din topicurile administrative nu mai raman cu nimic :|.Ajung probabil pe 0 , daca nu chiar pe minus.

 

P.S:@Dirzu.Ti-am dat minus in postul de mai sus pentru ca nu imi place ideea cu scosul plusurilor din topicurile administrative.

Stiu ca este o justificare extrem de subiectiva , dar am vrut doar sa iti demonstrez ca nu te ajuta cu nimic daca iti ai justificarea.Acum ca ai justificare poti sa o ataci minusul luat pe nedrept(banuiesc ca este este scopul cu justificarile) la Stefan.

Multa bafta la plusuri Dirzule ca stiu ca ai nevoie :|. (Scuza-mi ironia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dirzu

 

animozitatile si antipatiile sunt normale pe forum dpmdv

 

Offtopic
mai ales pe unul legat de forex unde se pierd bani si lumea e stresata... daca era forum de matrimoniale poate eram toti mai fericiti si ne iubeam mai mult :|

 

in ziua de azi prin tribunale se justifica crime, deci sa justifici un minus dat pe forum e floare la ureche...

 

si daca e sa fim totusi sinceri... daca sunt 2, 3 care te considera antipatic... e problema lor si problema ta... dar daca ai avea alti 20 de simpatizanti care sa iti dea plusuri atunci problema ta nu ar mai fi asa mare... deci pana la urma poate sunt relevante plusurile si minusurile...

 

in ciuda conflictelor si divergentelor (nu de analiza tehnica :|) iti recomand doar sa nu te stresezi cu plusurile si minusurile... nu se merita... sa fie plusuri in statementurile de tranzactionare ca de fapt asta conteaza cel mai mult

 

later edit: semi-offtopic

 

Offtopic
tu zici acolo ca esti fulltime trader... sa inteleg ca iti platesti facturile si chiria si alte cheltuieli din profiturile facute din trading... bravo tie, te admir, sunt foarte putini pe forumul asta care sunt in faza asta... si unii sunt aici de mult si au adus o contributie enorma la forum (tradelover)

 

daca iti merge atat de bine cu tradingul pai atunci nu ar trebui sa iti pese de ratinguri si telenovele forumiste... mai stiu pe cineva care cica traieste din trading si a facut bani grei la viata lui din asta... dar cand a primit suturi de la niste forumisti de pe vamist a plecat si nu s-a mai uitat inapoi desi el oricum nu a fost foarte activ... si-a vazut de contul/conturile lui si de profiturile lui si nu si-a batut capul cu alte nimicuri...

 

eu nu iti zic sa pleci, din contra mi-ar placea sa ramai ca oricum suntem putini activi pe aici... dar hai sa ne concentram pe chestii mai practice

 

later later edit: daca se propune sa eliminam de tot calificativele atunci e alta poveste si subscriu

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.