Sari la conținut

Tipuri de traderi


Postări Recomandate

  • Moderators

"Traderii actuali se impart in cateva categorii, fiecare dintre ei fiind un alt fel de animal, diferit de ceilalti:

 

Offtopic

Rog colegii forumisti sa ma ierte pentru ca imi folosesc prerogativele de moderator intr-un mod rusinos, adica deschizand un topic nou in timp ce alti useri nu mai pot face chestia asta pt vreo luna de zile pe durata "curaţeniei", precum a anuntat Stefan.

 

Dar chestia asta era prea buna ca sa o las sa treaca pe langa mine. E proaspata, datata 19 aprilie anul curent. Un trader adevarat, care nu a fost pe nici un forum in viata lui, nu a scris nici o carte si in general nu da sfaturi,si face o gramada de bani din trading, se afla undeva intre locul 200 si 300 in Forbes (pt ca tot am vorbit de traderi adevarati pe threadul cu comentarii la loserii anonimi), a fost rugat de un reporter sa faca o clasificare a traderilor. Numele lui este confidential, la propria-i cerinta, pentru ca omul nu vrea sa isi faca nici un fel de reclama. O sa incerc o traducere, desi unii termeni suna mai bine in engleza si s-ar putea sa iasa deformati din proicesul de "prelucrare lingvistica", hehe:

 

In primul rand este Noul Chartist, care crede ca bogatia lui viitoare este garatata de unghiurile si marimea unor liniuţe de pe ecran. El iti va spune gratis absolut totul despre fiecare formatie pe care o vede pe ecran si despre forta oricarui trend ori actiune pe care o posezi. [nota traducatorului: va rog sa observati accentuarea lui "gratis", ideea cred ca e aceea ca traderii adevarati nu dau nimic pe degeaba].

 

Apoi este Eternul Sabotor, care o sa gaseasca greseli la fiecare analiza a ta si la fiecare modificare pe care o faci in portofoliu. El o sa rada de tine cu gura pana la urechi cand ii vei spune ce pereche ai vandut sau ai cumparat, indiferent care e aceea ori care e directia. El o sa te sune sau o sa te caute pe forumuri in zilele cand stie ca iti merge prost, ca sa iti spuna, "Ţi-am spus eu ca asa o sa se intample!". Cand piata o ia in sus, o sa iti spuna "sell into the strength". Si cu siguranta va fi intrat intotdeauna intr-un trend puternic cu doar cativa pipsi inaintea ta (desigur, vei afla asta dupa consumarea trendului) si va iesi exact in varful miscarii, scoţând maximul de pipsi din ea (dar vei afla asta tot dupa formarea completa a topului sau botomului respectiv). Este cel mai periculos tip de prezicator, mai ales ca se livreaza in toate formele: tutor, prieten, mentor, etc.

 

Mai este si Gamblerul Orb. El nu este niciodata bullish ori bearish. El este directionat pe directia in care e intrat, si e mereu intrat intr-o directie.

Cand are sell, e bearish, cand are buy e bullish.

Offtopic
[n.t.: sublinierea imi apartine, contine o filozofie foarte adanca, referitoare la aceia care stau lipiti de betul lor si nu se indura sa il inchida si sa incaseze o pierdere mica daca piata se intoarce impotriva lor. Daca sunt intrati sell sunt convinsi ca piata o sa scada - sunt bearish - si invers, le place sa aiba dreptate intotdeauna. De obicei convingeri de astea duc la lichidarea rapida a contului, in cateva beturi abisale. Ei sunt incapabili sa vada realitatea din piata si sunt convinsi ca piata se va intoarce pe directia lor, chiar daca momentan le e impotrivă. O categoria aparte aici sunt hedgerii, care in loc sa inchida betul, pun un bet in sens invers, gandind ca piata "acum le e impotriva dar le va da dreptate mai tarziu". Asemenea artificii se soldeaza intotdeuna cu pierderi aditionale - asta se poate demonstra matematic. Fantastic cum intr-o propozitie atat de simpla, se poate ascunde o gandire atat de profunda. Ca in vechile proverbe chinezesti. Stiu fenomenul, l-am trait pe pielea mea, fiind un tip destept - fara falsa modestie - si orgolios, imi era imposibil sa cred ca m-am inselat in privinta directiei pietei. Si asa se ducea contul, ori profitul acumulat in saptamani de munca...) end of n.t.] p.s. cu ocazia asta testez noua jucarie a lui stefan, numita "offtopic"]

El are intotdeauna toate chipsurile in spatele betului respectiv. Daca nu este fully leveraged atunci, sincer, nu se merita sa isi piarda timpul. El strabate drumul dintre bogatie si saracie in acelasi mod in care cei mai multi dintre noi mergem zilnic cu masina la servici. Cand piata ii da dreptate, intreaga lume va şti. Totusi, cand soarta ii e nefavorabila si pierde isi va linge singur ranile fara sa spuna la nimeni.

 

Exista de asemenea Arlechinul Acum-e-timpul (mai numit Clown), de obicei astia apar pe ecran la CNBC sau Bloomberg si sunt tot timpul bullish. Ei prezic never-ending gains for the market (castiguri care nu se sfarsesc niciodata). Cand piata e extremely-overbought, vor iesi in turme, spunandu-ţi sa cumperi, cutare sau cutare pereche/actiune "inca este o afacere pe termen lung". In eventualitatea unu market crash, aceste caractere ciudate revin cu un ton mieros spunand: "Noi mereu le-am spus investitorilor nostri sa reduca equity exposure".

 

Nu in ultimul rand, mai este si Comentatorul Speriat-de-umbra-lui. Fiecare tick este masurat si comentat. Nimic nu scapa, dar nimic nu trebuie sa fie crezut. El asteapta intotdeauna pullback-ul, dar niciodata pullback-ul nu e complet, ori poate pullbackul nu e pullback at all, ori sfarsitul miscarii este apreoape si nu se mai merita sa intri. Aceasta miscare nu poate continua. Acesta nu poate fi botomul. Nu imi place cum se misca piata asa ca mai bine stau pe gard. Cineva stie ceva ce noi nu stim. E prea tarziu sa mai intru acum. E prea devreme. In timp ce asemenea persoana nu a facut niciodata vreun ban real din trading, el/ea este tot timpul prezenta pe orice canal de stiri financiare ori idei de afaceri ori program radio, dandu-ţi lectii cum să tranzacţionezi.

 

[n.t. Recunoasteti pe cineva de pe aici in oarecare categorie? hehe]

Editat de tradelover
testat chestia cu offtopic la nota aia lunga si la introducere. Stefan, pui buton in editor sau trebuie sa scriem manul /offtopicuri? :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • Moderators

Am inceput zilele astea sa urmaresc din nou piata forex si sa dau drumul usor usor la trading din nou, dupa vreo 6-7 luni de pauza. Cum simteam ca mi-am cam iesit din ritm am zis sa mai recapitulez, macar din cele scrise de mine pe aici, ca sa mai imi improspatez memoria. Printre documentele cu postarile mele mai lungi de pe vamist am gasit si chestia asta, o postare ce incearca sa faca o analogie pentru trei tipuri de traderi folosind ca metafora armata si trei tipuri de soldati. Nu stiu de ce textul asta nu a ajuns pe vamist la vremea lui, dar acum ca l-am gasit am decis sa il ofer spre publicare. Sper sa va placa macar un pic, si chiar daca pe alocuri vi se va parea ca metaforele mele sunt cam trase de par sau un pic fortate, va rog sa va concentrati pe partea reala, legata de trading, la care fac referire.

 

Infanteristul

 

Cresteri mici constante, pierderi mari

 

Infanteria reprezinta masa armatei. Ei formeaza in mare parte campul de batalie, fiind prezenti in numar foarte mare. Infanteristii sunt cei care vor face cele mai multe victime, intrucat se afla in mijlocul campului de razboi, dar tot ei sunt cei care se expun cel mai mult riscului. Un singur infanterist poate sa faca un numar exceptional de mare de victime inainte de a se sacrifica el insusi in focul razboiului.

 

In trading infanteristii sunt cei care prezinta castiguri mici constante, numeroase, urmate de pierderi incredibil de mari, atat de mari incat le pot distruge acestora intreg contul. Asemeni infanteristilor de pe campul de batalie, traderul infanterist este cel care va avea cele mai multe tranzactii castgatoare, dar care atunci cand va pierde o va face in stil mare. El este cel care va face cele mai multe victime pe piata (tranzactii castigatoare), dar tot el este cel care isi va pierde viata cel mai rapid pe campul de lupta, intrucat asemeni infanteristului, la fiecare atac el se expune unui risc imens.

 

O caracateristica generala a traderilor infanteristi o reprezinta frica fata de piata. Acestia se tem sa lase pozitii deschise pentru mai mult timp de frica sa nu dea inapoi fie si acea umbra de profit pe care o au. Vor inchide pozitiile foarte rapid, aproape imediat ce acestea trec pe profit, intrucat nu pot suporta stresul emotional la care variatiile pietei ii supun. Totodata, aceasi frica de a pierde profitul, se manifesta si atunci cand tranzactia este pe minus. Traderii infanteristi nu vor fi in stare sa isi taie pierderile rapid. Asemeni infateristilor care blocati in transee, sub atac inamic, nu se mai pot retrage, traderii de acest fel nu vor fi capabili de a iesi din tranzactiile pierzatoare in speranta ca pretul se va intoarce la un moment dat in favoarea lor. Cum de multe ori insa soldatii se gasesc inconjurati de inamici si mai apoi eliminati din lupta, la fel si traderii infanteristi se vor gasi invinsi de catre piata si cu conturile aproape eliminate. Desigur, unii soldati aleg sa se predea si sunt unori crutati de catre armata inamica, insa acelasi fenomen il intalnim si pe piata la traderii care intr-un final se predau si accepta pierderea. Problema e ca aproape intodeauna pierderile vor fi imense, mult peste limitele acceptabile ale contului lor.

 

Daca nu frica de piata este cea care il caracterizeaza pe traderul infanterist atunci lipsa de informatie si proasta pregatire este cea care produce acel pattern, descris in randurile de mai sus, in statementul contului sau. Asemeni unei armate de infanterie, prost pregatita, prost informata, slab aprovizionata, care se arunca in atac fara a privi inapoi si fara a isi asigura pozitiile, traderii infanteristi vor lua o multime de pozitii pe baza unor rationamente slabe pe care le vor inchide imediat ce trec pe profit, dar pe care nu vor sti sa le administreze odata ce acestea se intorc impotriva lor. Asemeni armatei prost pregatita, care nu mai are cale de intors si care va suferi pierderi imense, traderul infanterist va incasa si el pierderi foarte mari ce vor anula toata seria de succes precedenta.

 

Armata de infanterie este cea care duce lupta cea mai grea, in prima linie, in transee adanci si murdare, unde numai cei cu adevarat puternici rezista destul de mult. Ea este cea care va suferi victorii mici constante, dar care se va afla in mod constant sub presiunea apasatoare a rsicului de a pierde tot. Soldatul aflat in prima linie nu va avea niciodata garantia ca se va intoarce acasa nevatamat. Si chiar si atunci cand o va face, aproape intotdeauna acesta va fi marcat de cele vazute si traite, pentru totdeauna. Chiar si atunci cand se intoarce invingator, soldatul din prima linie se va simti ca un infrant dupa toate cele traite, dupa toate tragediile intampinate si dupa toate pierderile suferite.

 

Traderul infanterist are parte de acelasi set de emotii si trairi ca si soldatul din prima linie. Un numar mare de trade-uri, castigurile mici, pierderile mari, toate acestea ii deterioreaza starea psihica si chiar spirituala a traderului si nu il lasa pe acesta sa se bucure nici macar de castigurile sale.

 

Artileristul

 

Tun dupa tun, castiguri mari, pierderi la fel de mari

 

Artileria reprezinta o parte importanta a armatei, capabila de mari distrugeri, dar vulnerabila la atacuri si prezenta pe campul de batalie in numar realtiv redus. Daca puterea infateriei sta in multimea imensa de arme indreptate catre inamic, puterea artileriei sta in imensa putere de foc a fiecarei unitati de artilerie. Vulnerabilitatea artilerstului sta insa in lipsa lui de mobilitate combinata cu individualismul fiecarei unitati. Daca infanteristul isi gaseste siguranta in mase, artilersitul nu isi permite acest lux. Din aceste motive artileristul este mai mereu predispus unui risc urias. Puterea mare de foc ii permite insa acestuia sa produca un numar foarte mare de victime inainte de a fi lovit chiar el. Singurii inamici capabili de a il distruge pe acesta sunt fie artileria inamica, fie infanteria care mai intai trebuie sa ii distruga acestuia propria armata. Atacurile artileriei inamice pot fi insa surprinzatoare si pot lovi atunci cand artilerstul nostru se asteapta mai putin.

 

In trading artileristii sunt cei care au parte de castiguri mari, numeroase, dar care sufera inevitabil pierderi aproape la fel de mari. Asemeni artileristilor de pe campul de batalie, trader-ul artilerist este cel care va da tunuri in piata si va obtine castiguri bune la fiecare tranzactie indivduala, dar care, inevitabil, va intalni artileria inamica pe parcursul incrusiunii sale si atunci cand se asteapta mai putin va suferi infrangeri uriase.

Marea majoritate a traderilor intra in aceasta categorie, situatia conturilor lor fiind una “choppy”, asemenatoare cu o zona de range a pretului. Balanta contului o va lua adeseori in sus doar pentru a se corecta apoi in directia opusa si a se reintoarce la nivelul initial sau mai jos. Ocazional zona de range se va muta ceva mai sus, lasand falsa iluzie a unui inceput de trend, doar pentru ca mai tarziu aceasi mutare sa aiba loc insa in jos. Ce drept, uneori se va intampla ca acele mutari sa se produca in repetate randuri in directie pozitiva, insa ritmul va fi unul greoi, iar profitul nu va fi unul foarte consistent.

Artileria armata este cea care pe campul de batalie avanseaza treptat, care marcheaza castiguri importante, dar care este supusa intotdeauna riscului de a fi aruncata in aer de catre atacurile inamice. Aceasi nesiguranta ii urmareste si pe traderi pe campul de batalie, intrucat piata ii poate surprinde oricand, prin miscari neasteptate in directia opusa, negativa pozitiilor lor.

 

Artileria armata este cea care va avansa in campul de batalie inamic, constant, in ritm bun, nefiind supusa aceluias risc imens caruia ii este supusa infanteria, dar care din lipsa de informatii sau din cauza unei proaste pozitionari sau uneori chiar din cauza unui eveniment pur intamplator(atacul neasteptat al artileriei inamice) cade victima atacului inamic. Retineti ca desi distanta marita fata de bataia focului inamic si implicarea relativ pasiva in lupta reprezinta un avantaj pentru ei (ei se afla in linia a doua, se pot retrage mult mai usor si au optiunea de a alege daca vor lupta si daca o vor face, unde. Infanteristi nu isi permit acest lux ei fiind nevoiti sa lupte indiferent de circumstante, ei reprezentand linia intai a armatei), in acelasi timp, indivdualitatea si plasamentul lor in camp deschis neprotejati de marimea grupului constituie un dezavantaj care ii supune riscului de a fi eliminati de pe campul de batalie. Echivalentul in trading al artileristului armat, traderul artilerist, descrie aceleasi avantaje si dezavantaje. El are avantajul unei pozitionari mult mai bune fata de piata in comparatie cu traderul infanterist si avantajul unui atac mult mai puternic si mai bine planificat, datorat unei mai bune intelegeri a pietei. In acelasi timp insa traderul nostru artilerist nu se afla la adapost de “atacurile” surprinzatoare ale pietei, acesta fiind adeseori surpins de anumite miscari ale pietei pe care inca nu e capabil sa le inteleaga (asemenea unitatii armate, o proasta pozitionare in trade, o lipsa de informatii sau chiar un eveniment inamplator, impredictibil vor cauza aceste pierderi). Acestea impreuna cu o administrare a riscului destul de slaba duc la acele miscari de tip range ale contului.

 

Lunetistul

 

Castiguri constante, valoroase, pierderi mici

 

Lunetistii reprezinta in general o unitate speciala a armatei, de elita as putea spune. Desi numarul de victime pe care acestia sunt capabili sa il produca este relativ redus, eficacitatea lor este impresionanta, cu mult mai mare de cat cea a infanteristilor sau a artileriei. Atacul lor este intotdeauna calculat, bine pregatit si letal in fiecare situatie. Acestia calculeaza si planuiesc fiecare detaliu al atacului lor, de la pozitia pe campul de lupta pana la conditiile de tragere, vant, temperatura s.a. Desi numarul de victime pe care acestia il fac va in general redus, victimele lor vor cadea fara sa stie ce le-a lovit, iar eficienta cu care acesta le va lovi se apropie aproape intotdeauna de 100%. In eventualele situatii in care planul lor nu da roade, lunetistii vor fi intotdeauna pregatiti de retragere sau repozitionare in vederea reobtinerii avantajului compromis initial. Rareori vor fi acestia eliminiati din lupta, singurele lor pierderi fiind in general cele pozitionale.

 

In trading lunetistii sunt cei care au parte de castiguri constante numeroase, urmate de pierderi mici suferite in general datorita unor conditii de piata imprevizibile. In fond chiar si lunetstii sunt oameni si ca si toti ceilalti sunt predispusi la greseli sau esec, insa circumstantele in care acestia se pun in mod constient le lasa intotdeauna o portita de iesire, un loc de retragere, o zona de siguranta in caz de pericol, in timp ce pentru artileristi sau infanteristi nu este niciodata loc de intors.

 

Cand am descris traderul artilerist am mentionat unul din principalele sale avantaje fata de traderul infanterist si anume implicarea pasiva in lupta. Artileristul poate alege in mod constient, obiectiv, unde va trage si isi poate astfel planifica atacul mult mai bine. Infanteristul nu are aceasta optiune el fiind nevoit sa lupte indiferent de circumstante. Ei bine acel avantaj, insa multiplicat de cel putin 10 ori, il au si lunetistii. Ei se pozitioneaza pe locatii indepartate, la mare distanta de bataia directa a focului, permitandu-si astfel o planificare detaliata a fiecarui atac. In trading este echivalentul unui trader complet obiectiv care se poate indeparta de focul pietei si al oscilatiilor acesteia si care isi poate lua deciziile fara a fi influentat de vreun factor extern. Acesta isi alege foarte bine atacurile, le planuieste pana in la cel mai mic detaliu si le executa cu o precizie incredibila. Rata de succes este extraordinar de mare, iar eventualele rateuri sunt intotdeauna sub control, planul de rezerva fiind intotdeauna gata de a fi pus in aplicare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Foarte tare link-ul, recomand tuturor testul. La sfarsit primiti un raport de 6 pagini cu profilul vostru care prezinta principalele trasaturi ale profilului si ofera linkuri catre articole utile. E chiar interesant.

 

Acuma, trebuie sa recunosc, ca pe langa utilitatea obiectiva care mi-a dovedit-o, testul asta mi-a mangaiat un pic si orgoliul, hihi, caci am iesit ca fiind un "Strategic Trader" adica unul dintre cele mai bune doua profile de trader pe care le-a enuntat Tharp :laugh:

 

Lista lui:

 

Potential mare pentru succes:

 

Strategic Trader - adica eu, hihi

Planning Trader

 

Potential mediu (sanse bune dar cu ceva mai multa munca):

 

Detailed Trader

Facilitative Trader

Innovative Trader

Spontaneous Trader

Independent Trader

Administrative Trader

Values Driven Trader

Socially Responsible Trader

Accurate Trader

Adventurous Trader

 

Potential mai redus (nevoie de munca foarte multa)

 

Supportive Trader

Artistic Trader

Fun Loving Trader

 

Ar fi tare daca am gasi rapoartele pentru toate profilele psihologice. Nu de alta, dar testul nu garanteaza o acuratete de 100% si e foarte posibil sa descoperim punctele personale slabe in alte profile decat in cel pe care testul ni-l recomanda. Ar fi tare de vazut solutiile lui Tharp pentru punctele slabe ale altor profile.

 

@Cityzen Se gasesc puse pe undeva toate rapoartele la un loc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va ajuta cu ceva am facut si eu testul, si am sa atasez aici profilul psihologic pe care l-am primit.

Am incercat sa raspund in maxim 2, 3 secunde de cand am citit intrebarea si inteles exact sensul acesteia. Cred ca e bine sa nu stai mult pe ganduri si sa respunzi cat mai instinctiv pentru a ramane sincer, altfel risti sa nu ramai obiectiv daca stai sa te analizezi prea mult si alegi invouluntar ce ai vrea sa fii, in loc de ceea ce esti !

 

P.S : nu reusesc sa atasez fisierul pentru ca depaseste 1Mb, daca cineva face 'colectie' de profile :laugh: eu pot sa vi-l ofer pe Innovative Trader. Am sa atasez PDF-ul in 3 posturi diferite, alt mod nu am gasit pana acum ...

 

Mi se pare totusi ca Van tharp foloseste o tehnica magulitoare, si iti scoate in evidenta mai mult calitatile decat defectele, si asta o face (parerea mea) pentru a te putea canaliza pe unul dintre cursurile lui.

Tu in sinea ta te simti flatat, pentru ca el iti alimenteaza orgoliul, si cred ca fiecare din noi cautam o confirmare a calitatilor noastre, insa cred ca cel mai bine este ca aceasta confirmare sa vina insasi din partea ta, si pe baza rezultatelor, nu de la distanta, pe baza unor intrebari cu doua posibile raspunsuri, care lasa loc si unui adolescent de a obtine un profil exceptional.

Daca asemenea test s-ar folosii ca admitere intr-o institutie sau la examenul de conducere, sunt sigur ca s-ar ajunge la o rata de succes imensa, iata de ce cred eu ca este voit magulitor pentru a te incuraja sa continui si de preferinta sa o faci cu 'omul care te cunoaste asa bine' :)

TOTUL este continut in ultima fraza a profilului :

 

''If a more scientifically rigorous psychological profile interests you,... we offer that on our website in the products section. ''

 

Pentru mine suna prea a HOROSCOP, si unora le place sa creada cand altii le zic de bine, dar nu stiu de ce cand sunt criticati sau li se zice de rau, parca nu mai gasesc simpatica acea persoana. Van Tharp are un succes comercial fara de indoiala, dar si horoscopul il are, si ma intreb oare, ar mai avea acelasi succes Van Tharp si horoscopul daca ti-ar scoate in evidenta toate defectele si ti-ar prezenta o viziune neagra a realitati ? Oamenii au nevoie sa creada in bine, si cine le indreapta privirea catre lumina este privit de multe ori cu admiratie (nejustificata dupa parerea mea) !!!

 

Ce vreau sa zic :

 

Innovative Trader Type

 

As a Trader... you are probably quick in your thinking, stimulating and alert. You have

two of the three qualities that I would expect to see in great traders. You are adept at

generating conceptual possibilities and then analyzing them strategically. This is a great

quality that will help you in developing sound trading systems.

 

Imi place sa cred ca eu sunt asa, doar pentru faptul ca am raspuns cat de poate de sincer la toate intrebarile, dar in realitate, conteaza foarte mult si cum te aplici, si diferenta intre noi o face de multe ori tocmai acest know-how al aplicarii potentialului personal in practica !

Innovative-Trader-Report.part1.rar

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spontaneous Trader

 

You are flexible and able to improvise when needed. You are able to make connections between events and the information to which you are exposed and then make quick decisions. You have the initiative to start ideas and projects and can usually succeed in any endeavor that interests you.

 

One of Your Trading Strengths - You can trade a new system easily and comfortably using real money and small position sizing.

One of Your Trading Challenges - Because you get excited about new things, and like to share often, you can get distracted from that which already works.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Citizen ..si te regasesti in ce scrie acolo ?

 

Eu ma regasesc doar partial, doar teoretic, pentru ca degeaba am potential teoretic daca PRACTIC nu stiu sa il aplic, deci pentru mine testul imi indica in cel mai bun caz ce as putea sa fiu, DACA as continua cu sistemul de valori actual, chestie care nu mi-o garanteaza nimeni, pentru ca acesta este intr-o continua schimbare.

 

Eu cred ca acest test este mai precis direct proportional cu anii de experienta ca trader, si ca nu ar trebui propus celor care se afla la inceput ca mine, pentru ca, ma repet una este CE AI PUTEA FII , si alta este CE ESTI ! Testul este atat de generic incat sunt sigur ca daca il repet pot sa o fac in asa fel incat imi aleg de la inceput profilul la care vreau sa ajung si analizand bine fiecare intrebare si raspunzand punandu-ma in pielea unui astfel de caracter o sa ajung cu siguranta la profilul propus initial.

 

Cred ca mai mult decat potentialul personal, rezultatele depind de aplicare si sunt rezultat de multe ori al experientei, pentru ca altfel ar exista in trading fenomene exceptionale, prin care un 'talent' va pune mana pe mouse si din prima zii pana in ultima va reusii sa bata piata pentru ca este predispus. Nu predispunerea la performanta inseamna performanta, ci cultivarea calitatilor prin disciplina si in timp cu ajutorul experientei.

@usernome : daca tot esti pragmatic si ironic, incearca se detaliezi ce vrei sa spui, altfel esti doar un simplist si un superficial. De unde sa stiu eu cum e la tine in cismigiu, daca nu am fost niciodata si nici nu sunt curios ? sau vrei sa fac o cercetare aprofundata despre cultura de cismigiu pe google ?

Eu nu aduc in discutie valori ale locului unde am crescut pentru a nu genera confuzie.

Nu stiu cum reusesti sa fii asa flegmatic intr-o singura fraza, si am observat ca asta iti e caracteristic tie. Faci tot timpul aluzii la cei ce 'fac analize si trade pe demo si pe pipeti' caci nu la tine te refereri cand spui asta, si fara doar si poate iei la misto pe cei ce incearca sa castige asa cum pot.

Daca tu crezi ca lumea isi pierde timpul pe aici, si nu aduci nici o contributie in afara de critici, poate ca ar fii bine sa fii pshihologul nostru, dar daca nu ai de gand sa faci asta ai face bine sa ne scutesti de interventii ironice, caci de asta e in stare oricine.

Din partea mea ai minus pentru interventii ironice care nu aduc nici o contributie, esti ca mosii care se duc la stadion sa urle la fotbalistii care le fac lor viata amara, fara sa inteleaga ca nimeni nu ii obliga sa urmareasca si sa critice pe altii care s-au chinuit mult sa ajunga acolo unde sunt si fac si ei asa cum pot, ceea ce pot. Unii o fac pt. ei insasi, altii o fac pt spectatori, dar nimeni nu te obliga sa faci parte din 'club' daca esti dispus numai sa critici pentru a-ti revarsa frustrarea ! :laugh:

 

Sa imi zici daca am inteles eu gresit atitudinea ta ca sa imi cer scuzele de rigoare daca e nevoie, dar presimt ca nu o sa imi dai ocazia :)

Innovative-Trader-Report.part2.rar

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin pentru a posta cea de-a treia parte a raportului pentru ca am vazut ca cineva a incerca sa il descarce si nu o sa reuseasca sa dezarhiveze fara ultima parte.

Referitor la acest raport, si la parerile mele despre el, am observat de abia acum, ca aceste sunt izbitor de asemanatoare cu cele din link-ul lui Citizen, unde se folosesc exact aceleasi cuvinte.

Imi pare rau ca am postat dupa ce a postat Citizen si ca am fost nevoit sa editez pentru a atasa fisierul, sper sa nu creada cineva ca m-am 'inspirat' din cele vazute acolo. E o deductie logica si vad ca e una foarte comuna . Ma bucur deci ca nu sunt singurul care a vazut chestiunea in lumina asta, si ii multumesc oricum celui ce a postat linkurile, orice contributie este binevenita, mai ales cele care vin din partea cuiva care eu il admir pentru felul in care vede lucrurile.

 

***

 

Intre timp s-a aplanat 'conflictul' pe care eu l-am inceput atunci cand m-am referit la usernome.

 

Tot ce pot sa zic este ca eu poate am gresit pentru ca m-am pripit in a-l judeca, si el a gresit pentru ca ar trebuii sa nu il intereseze asa mult parerile altora. :laugh:

Am descoperit ca avem in comun mai mult decat credeam, si cred ca asta este calea aplanarii oricarui conflict, gasirea lucrurilor care le avem in comun, nu a celor care ne diferentiaza !

 

***

PARTEA A 3-a si ultima din fisierul PDF. primele doua parti pot fii gasite mai sus pe thread !

Innovative-Trader-Report.part3.rar

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.