Sari la conținut

Strategie cu elemente preluate de la Bill Williams plus altele


Postări Recomandate

Multam de pont. Eu ma gandeam sa incerc pe EURUSD, dar voi trage cate un ochi si la NZDUSD.

 

Pe unele perechi in functie de volatilitate poate sa mearga la fel de bine si 30 de min.

 

Adica cu cat volatilitatea este mai mare, cu atat merge mai bine pe TF-uri mai mici? (in cazul asta banuiesc ca EURUSD merge super pe 30 min). Lucru care ar face sens (cum ar spune americanii) pentru ca avem mai multe date si statistica este mai buna, ceea ce explica si de ce indicatorii si inclusiv BW merg mai bine pe TF-uri mai mari (de o zi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe nzdusd era doar un exemplu. Nu trebuie sa il tranzactionezi. E bine daca incepi cu o pereche sau doar cateva la inceput.

 

Uite o abordare simpla de tranzactionare. Intri la pattern de impuls-corectie cu fractali si iesi la prima inchidere a unei lumanari ce depaseste linia albastra.

Exemplul din pacate e pe nzdusd dar caut imediat su pe eurusd unul.

 

post-2415-065149600 1283847121_thumb.gif

 

Cazul asta e fericit ca a fost un trend frumos insa de multe ori in forex piata mai si consolideaza si se loveste in sus si in jos de rezistente si suporti. Eu iti recomand sa fii atent la astfel de rezistente si suporti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tutror. Desi urmăresc forumul de ceva timp, am făcut cateva pauze de FOREX, dar cum nu am putut sta departe de grafice, am revenit. M-am jucat cu câteva conturi demo pe care nu le-am făcut praf, dar nici succese notabile nu am avut. Am abordat pe rând tradingul haotic, de începător, scalping, urmat de Cowabunga system şi ulterior pivoţi. În ultimul timp am citit câte ceva despre Bill Williams, al cărui sistem a devenit rapid noul meu Graal. Voi dezvolta în acest topic trade-urile mele stângace în încercarea de a face câţiva pipşi folosind un sistem de trading derivat după BIll Williams. Oricine este binevenit cu comentarii, adăugiri, sugestii.

 

Voi folosi de la Bill Williams doar fractalii, aligatorul şi Awesome Oscillator. Acesta din urmă din două motive: este mai colorat decât MACD şi mi se pare astfel mai uşor de vizualizat şi, în plus, îmi place tare mult numele lui. Am mai pus şi un stochastic, după cum am văzut la Cityzen, pentru că nu e rău de ştiut dacă suntem în overbought sau oversold plus nişte benzi Bollinger pentru orientare. Ca platformă folosesc MetaTrader 5 de la Alpari UK cu un cont demo cu 300 USD iniţiali. Voi folosi fractalii pentru semnale de intrare, astfel: dacă există un fractal sub dinţii aligatorului în jos, insemnă un sell stop la preţul indicat de fractal. Similar, un buy stop la nivelul indicat de un fractal "în sus" situat deasupra dinţilor indicatorului. Voi ignora fractalii de sell ("în jos") de deasupra dinşilor aligatorului tot aşa cum voi ignora fractalii de buy ("în sus") de dedesubtul dinţilor aligatorului. Acum vine parte dificilă, încă nu ştiu cum să estimez un TP/SL potrivit pentru momentele când nu sunt în faţa computerului. Dacă sunt atunci voi ieşi pe minus când lumânarea va atinge dinţii aligatorului şi pe plus când consider eu că am făcut destui pipşi sau când aligatorul dă semne de oboseală. TF-ul este de 1 oră, perechea EURUSD. Când se mai adună nişte tranzacţii, voi face public situaţia contului.

 

În teorie, totul pare simplu. Prima dilemă am avut-o deja la primul trade. Se dă aşadar ultimii doi fractali, unul de buy deasupra dinţilor şi unul de sell dedesubtul lor. Amândoi indică semne de intrare perfect valide conform sistemului meu descris mai sus, aşa că am plasat câte un buy limit şi un sell limit, urmând să aştept să văd în ce direcţie va merge, pentru a decide la care renunţ şi pe care îl păstrez. Şanse mai mari sunt să o ia în jos, din moment ce liniile aligatorului nu sunt încâlcite iar stochasticul e sub 50. AO este negativ însă în creştere, deşi per ansamblu, trendul este bearish.

post-2735-002749700 1283947184_thumb.jpg

Editat de amiralul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos inceputul, multa bafta sa ai.

- pentru SL, daca tot nu ai alt reper foloseste ATR (14, 20 sunt cele mai uzuale perioade); pentru TP foloseste o proiectie fibo sau o latura din 123, iti alegi tu care

- iar ca regula poti sa o bagi si pe asta: nu deschid decat in directia trendului

succes

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok daca poti urmari atatia indicatori dar in acelasi timp sa ai grija sa nu ajungi intr-o situatie de genul "nu vezi padurea de copaci".

 

E foarte ok regula propusa de sec cu directia trendului, pentru asta poti verifica si pe alte tf-uri cu aligatorul sa vezi tendinta generala a pretului.

 

Inca o precizare importanta: Bill Williams spune in cartile lui ca un semnal valid de fractal este format doar prin doi fractali consecutivi in directii opuse. La orice alt fractal care nu are inaintea sa un altul in directie opusa, spui pas.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deaorece fractalii sunt folositi la breakout-uri de regula tradeurile bune sunt cele in care pretul este impulsiv dupa spargere si se indeparteaza de aligator intr-un unghi asa cum am evidentiat pe graficul atasat. Daca vrei sa manageriezi o pozitie deja existenta eu iti recomand sa te folosesti tot de aligator caci este o unealta foarte buna: iti arata exact momentele in care fie esti deja in trade si totul merge in favoarea ta, fie stai deoparte ca ai ratat trenul. Asa cum zice si Bill Williams poti sa iesi la orice inchidere de lumanare deasupra de una din liniile aligatorului. Ramane sa decizi pe cont propriu la care dintre ele iesi, poti sa incerci diferite variante, Bill Williams recomanda sa te ghidezi in functie de "ritmul" pietei. Daca unghiul dintre pret si aligator este mare poti sa mergi cu trailing stop chiar si dupa lips, iar de regula se foloseste Teeth.

 

Cele 3 setupuri evidentiate pe grafic, sunt de tip impuls-corectie. Eu pe astea le prefer asa cum am descris si in topicul celalalt cu fractali si aligator. Dupa parerea mea astea au pe termen lung un randament mai bun. Daca mi se activeaza pendingul si sunt in piata, ma astept la o miscare agresiva in favoarea mea, un impuls clar in care pretul se indeparteaza de aligator iar liniile acestuia se desfac. Daca nu se intampla asta si piata consolideaza, atunci probabil nu s-a intrat pe un impuls asa cum s-a dorit si se poate renunta la pozitia respectiva.

 

post-2415-016093000 1283968098_thumb.gif post-2415-096118800 1283968272_thumb.jpg

 

Later edit: Exista si alte setup-uri cu fractal de tip double bottom sau double top. Nu trebuie sa te iei dupa mine sa iei doar setup-urile astea. Cel mai bine e sa iei graficul si sa te uiti pe istoric la cat mai multe exemple ca sa iti faci o idee. Eu asta am facut si asa am ajuns sa developez sistemul meu cu fractali.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci sec, o să ţin cont de recomandările tale. Să văd dacă mai pot face ceva curăţenie pe grafic şi să văd dacă mă descurc cu acel ATR.

 

Inca o precizare importanta: Bill Williams spune in cartile lui ca un semnal valid de fractal este format doar prin doi fractali consecutivi in directii opuse. La orice alt fractal care nu are inaintea sa un altul in directie opusa, spui pas.

 

Aici mă tem că nu înţeleg prea bine: apare un fractal buy şi pentru a acţiona trebuie să aştept un alt fractal sell? Dacă după primul fractal buy mai apare unul buy îl ignor pe primul şi aştept un fractal sell pentru a acţiona?

 

Referitor la trade-ul ilustrat în imaginea ataşată mai sus, piaţa a mers în sus şi mi-a activat buy stop-ul. Am încasat 11 pipşi şi am anulat sell stop-ul. Nu a fost rău pentru prima zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.